Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak zrobić mocniej alkoholowe piwo?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Gulek91
    Junior
    • 03-2017
    • 4

    Jak zrobić mocniej alkoholowe piwo?

    Witam

    Na wstępie chciałbym powiedzieć, że jestem początkującym piwowarem i z góry dziękuję za wszystkie rady
    Przechodząc do tematu sprawa jest tego typu, że pierwsze piwo jakie robiłem z Brewkitu miało 4.5% alkoholu (Finlandia Lager), drugie jakie właśnie robię będzie miało jeszcze mniej bo zaledwie 4% (Coopers Irish Stout). Początkowe BLG miałem 10.5, a teraz po 7 dniach 2.5 BLG. Przytrzymam go jeszcze dzień, ale raczej już nie spadnie bo od 2 dni poszło w dół tylko 0.5 BLG. Piwo było przechowywane w temperaturze 22-23 stopni, a zamiast cukru dodałem BA Brew Kit PLUS 1 kg. Troszku słabe mi te piwa wychodzą, jak najłatwiej zwiększyć alkohol do 5-5.5%? Takie piwa by mnie najbardziej zadowalały. A drugie pytanie, to czy jest możliwe, żeby BLG jeszcze spadło?
    Last edited by Gulek91; 25-03-2017, 16:57.
  • Rycho_128
    Senior
    • 03-2007
    • 1039

    #2
    Większe blg brzeczki nastawnej i tyle. Ja zacząłem warzenie od mocarza 18 blg i na brak alkoholu w piwie nie narzekałem. Było spoko 7,5% jak nie lepiej. Generalnie odradzam sypanie cukru, no chyba że styl wymaga (belgi). Z tym, że zacieram, z ekstraktów nigdy nie robiłem. Poza jednym eksperymentem z dodatkiem ekstraktu w niewielkiej ilości do zacieranej brzeczki.
    Last edited by Rycho_128; 25-03-2017, 17:43.
    Gdański Browar WaRy
    Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
    Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

    Comment

    • Gulek91
      Junior
      • 03-2017
      • 4

      #3
      Czyli po prostu sprawę rozwiązało by dodanie większej ilości BA Brew Kit PLUS?

      Comment

      • Rycho_128
        Senior
        • 03-2007
        • 1039

        #4
        Moc piwa zależy bezpośrednio od blg początkowego, no i do ilu zeszło. Łatwo obliczyć alkohol: Blg początkowe - blg końcowe / 1.938. Przy zacieraniu są większe możliwości, bo można zacierać bardziej słodko lub wytrawnie (alkoholowo). No i drożdże mają znaczenie.
        Last edited by Rycho_128; 25-03-2017, 20:05.
        Gdański Browar WaRy
        Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
        Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

        Comment

        • Gulek91
          Junior
          • 03-2017
          • 4

          #5
          Rozumiem, ale sam będę zacierał dopiero może po 10 warce mojego piwa a zrobiłem właściwie 2 a tak naprawdę półtora bo drugie siedzi jeszcze w fermentorze. Tak naprawdę dalej nie wiem jak zwiększyć jego moc z brewkitu. To, że BLG początkowe - BLG końcowe podzielone świadczy o poziomie alkoholu to wiem i to wyliczyłem tak jak napisałem w pierwszym moim poście, ale nie o to mi chodziło. Jeśli ktoś mógłby odpowiedzieć mi w temacie to bardzo dziękuję

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19165

            #6
            Odpowiedź już padła. "Zwiększyć blg początkowe". Czy to poprzez zmniejszenie ilości wody czy poprzez zwiększenie ilości ekstraktu.

            Comment

            • Gulek91
              Junior
              • 03-2017
              • 4

              #7
              A dziękuję, a z waszego doświadczenia ile należy użyć ekstraktu, aby osiągnąć 5-5.5%? I czy można zmieszać np. BA Brew Kit PLUS 1kg + 0.5 kg cukru?

              Comment

              • e-prezes
                Senior
                • 05-2002
                • 19165

                #8
                Jeden wzór już poznałeś. Tu masz drugi jak obliczyć ilość surowca.

                Jeśli podniesienie ilość % ma służyć nie tylko szybszemu efektowi upojenia to ekstrakt słodowy będzie lepszy. Pamiętaj o korekcie chmielu jeśli dodajesz ekstrakt niechmielony.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎