Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

browary w Wielkopolsce

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Słupsk
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 07-2007
    • 10

    #76
    Mieszkałem kiedyś w Wolsztynie. Zamieszczam etykietę piwa słodowego, która ponoć pochodzi z browaru - Brauerei - Richard Bloens. Czy ktoś może to potwierdzić, bo nie mam pewności?
    Attached Files

    Comment

    • meickel
      Junior
      • 06-2007
      • 17

      #77
      Taka ciekawostka, może ktoś mógłby to potwierdzić albo rozszerzyć moją wiedzę...
      Miałem ostatnio okazję rozmawiać z obecnym Komendantem Powiatowym PSP w Obornikach, p. Zbigniewem Spychałą, który w charakterze strażaka pracował zarówno w byłym browarze Huggera w Poznaniu jak i w browarze w Grodzisku Wlkp. Odnośnie tego ostatniego wspomniał o bardzo rzetelnym księgowym browaru (noszącym jeszcze czarne zarękawki), który posiadał mieszkanie pracownicze w budynku obok słodowni z chorągiewką Th.G. Pewnego dnia kopiąc w przydomowym ogródku odkrył skrzynkę z butelkami przedwojennego piwa grodziskiego. Ówczesna dyrekcja zakładu nie ograniczyła się do wypicia tego piwa, ale odzyskała z niego szczep drożdży, na podstawie którego wyprodukowano następnie partię specjalnego piwa.

      Comment

      • anteks
        maruda
        • 08-2003
        • 10738

        #78
        Myślę ze raczej nie.
        Mniej książków więcej piwa

        Comment

        • Marcin76
          Senior
          • 11-2005
          • 235

          #79
          Tak. Etykieta napewno pochodzi z tego browaru. Pytanie powinno raczej brzmiec czy Richard był właścicielem tego browaru w czasie kiedy wyszła ta etykieta ...

          Comment

          • wogosz
            Senior
            • 12-2005
            • 1007

            #80
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Meickel
            Miałem ostatnio okazję rozmawiać z obecnym Komendantem Powiatowym PSP w Obornikach, p. Zbigniewem Spychałą, który w charakterze strażaka pracował zarówno w byłym browarze Huggera w Poznaniu jak i w browarze w Grodzisku Wlkp. Odnośnie tego ostatniego wspomniał o bardzo rzetelnym księgowym browaru (noszącym jeszcze czarne zarękawki), który posiadał mieszkanie pracownicze w budynku obok słodowni z chorągiewką Th.G. Pewnego dnia kopiąc w przydomowym ogródku odkrył skrzynkę z butelkami przedwojennego piwa grodziskiego. Ówczesna dyrekcja zakładu nie ograniczyła się do wypicia tego piwa, ale odzyskała z niego szczep drożdży, na podstawie którego wyprodukowano następnie partię specjalnego piwa.
            Rzeczywiście taka skrzynka została wykopana, a piwo wypite. Podobno było bardzo dobre, nie wiem, nie próbowałem. Co do odzyskania drożdży to raczej wątpię; być może dr Wiktor Szmelich (wybitny specjalista, znawca i pasjonat tego piwa - był wtedy Głównym Technologiem w Zakładach Piwowarskich w Poznaniu) podjął taką próbę na własny użytek. Jednak nie słyszałem nic o produkcji jakiejś partii "Grodziskiego" na tych drożdżach. To na 99% nie miało miejsca.

            Comment

            • CzlowiekJamnik
              Junior
              • 04-2017
              • 19

              #81
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kałusz Wyświetlenie odpowiedzi
              Witam,
              Browar w Gostyniu należał do Władysława Dabińskiego. Podobno przestał działać między 1918 a 1920 rokiem. Mam w kolekcji butelkę, zamykaną na porcelankę, z tłoczonym w szkle dwujęzycznym napisem "Brauerei - Browar Gostyń W. Dabiński".

              A masz jeszcze jakieś informacje na temat tego browaru? Jestem z Gostynia i baaardzo mnie to interesuje. A może jakieś zdjęcie tej butelki byś wrzucił?
              Pozdrawiam

              Comment

              • Kałusz
                Senior
                • 02-2002
                • 302

                #82
                Butelki już nie mam, ograniczyłem zbiór do Kresów Wschodnich i Mazowsza, więc cała kolekcja flaszek z Wielkopolski zmieniła właściciela.

                Nie zajmowałem się historią browarnictwa Wielkopolski, więc nie mam wielu informacji o browarze w Gostyniu. W Księdze Adresowej Przemysłu i Handlu Wielkopolski, Pomorza i Śląska wydanej w listopadzie 1922 roku wymieniony jest w tej miejscowości Browar Błażejewski i Okupnik przy ul. Rynek 13. Ten sam browar jest odnotowany w Księdze Adresowej Przemysłu, Handlu i Finansów pod redakcją Antoniego Rościsława Sroki, wydanej również w 1922 roku. Autor podaje, że browar wytwarzał 8 tysięcy hl piwa rocznie, zatrudniał 25 robotników i był wyposażony w silnik o mocy 20 KM. Właścicielami byli Jan Błażejewski i Józef Okupnik. Browar znika ze spisów adresowych w II połowie lat 20.
                sj

                Comment

                • CzlowiekJamnik
                  Junior
                  • 04-2017
                  • 19

                  #83
                  Dzięki wielkie.

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎