Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Początek kolekcji etykiet oraz kapsli.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Luki1946
    Junior
    • 10-2017
    • 16

    Początek kolekcji etykiet oraz kapsli.

    Zbieranie etykiet oraz kapsli rozpocząłem kilka tygodni temu, tak więc kolekcja jest bardzo mała, a zbieram wszystko to co można ściągnąć z butelki (etykiety plus kapsel), którą sam osobiście wypiłem. Tym sposobem każda etykieta coś dla mnie znaczy czy powiązana jest z jakimś wspomnieniem, smakiem. Poniżej przykładowe zdjęcie.
    Etykiet nie segreguje alfabetycznie a dziele je na poszczególne browary, które poprzedzam stroną tytułową z nazwą danego browaru. I tutaj małe pytanie o wskazówkę. Jak inni zbieracze etykiet je dzielą na poszczególne browary? Np. etykiety z piwa Okocim poprzedzacie stroną tytułową "Browar Okocim", czy klasyfikujecie je jako producent Carslberg? Taką "Tatre" mam póki co poprzedzoną stroną tytułową "Grupa Żywiec" bo przecież jak napisane jest na etykiecie może być rozlewany w Elblągu, Leżajsku, Warce czy Żywcu. Podobnie jest z Kasztelanem, który należąc do grupy Carlsberg może być rozlewany w różnych browarach.
    Z góry dziękuję za wskazówki.


  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Generalizując etykiety od zawsze zbierano na kraje, a te dzielono na konkretne browary.

    Niestety zmiany gospodarcze, globalizacyjne stworzyły coraz większe grupy piwowarskie, koncerny które warząc daną markę piwa produkują ja w wielu swoich browarach i nazwy konkretnych miejsc warzenia (browarów) zaczynają znikać z opakowań (czyli m.in etykiet).
    Na naszym podwórku porobiło się to szczególnie po roku 2000 i wiele polskich etykiet z XXI wieku z koncernowych browarów jest trudne do przyporządkowania do konkretnych browarów.
    Niestety podobny problem od kilku lat zaczyna pojawiać się również i w przypadku etykiet z małych. rzemięślniczych browarów. Chodzi o piwa warzone przez tzw browary kontraktowe które nie podają miejsc warzenia tzn w którym browarze (stacjonarnym/fizycznym) uwarzyły daną markę własnego piwa.
    Wiem że dla kogoś kto dopiero zaczyna zbierać etki piwne to co napisałem może być enigmatyczne i zniechęcające ale w zbieraniu etykiet najważniejsze jest chyba samo ich zbieranie, gromadzenie dla przyjemności, powiększania zbioru a ich podział zawsze można zrobić już wg własnych zasad. Można pójść na łatwiznę i zbierać np układając grupami piwowarskimi (koncernami) albo zbierać na modne ostatnio tzw tematy. Podział na browary nie odgrywa tam tak dużej roli w zasadzie jest zbędny. Można też podział na browary zrobić z czasem tzn zdobywając kolekcjonerskie doświadczenie.

    Grunt to zacząć a później to już nałóg
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #3
      PS: browar który przykładowo pokazałeś tzn bielkówiecki Amber jest akurat łatwy do zbierania.

      To browar średniej wielkości. Niezależny. Warzący własne marki piw. Nie udostępniający (z tego co wiem ale może się mylę) swoich mocy produkcyjnych browarom kontraktowym. Wydał kilkaset etykiet i nie istnieje jakoś bardzo długo a więc nie ma z niego starych, trudno dostępnych lub w zasadzie już nie zachowanych do naszych czasów etykiet.
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • Luki1946
        Junior
        • 10-2017
        • 16

        #4
        Dziękuję za szybką odpowiedź. Właśnie dokładnie o ten problem mi chodziło, że dane piwo z danego koncernu może być ważone w różnych browarach. Chyba koncernowe piwa podzielę na dane koncerny/grupy. Zbieranie dosłownie dopiero zacząłem bo mam 50 sztuk, jednak już czuje, że to jest to Ze wspomnianego browaru Amber mam już wszystkie obecnie dostępne na rynku.

        Comment

        • Latarnik
          Premium Lamplighter
          • 06-2004
          • 4994

          #5
          A jak, w czym, przechowujesz kapsle?
          5400 kapsli z wypitych piw
          874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
          "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
          https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
          Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
          https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

          Comment

          • Luki1946
            Junior
            • 10-2017
            • 16

            #6
            W takich kartach. Choć nad ich użyciem na razie się zastanawiam bo nie wiedziałem, że jedna karta zapełni się tak szybko, a koszt jednej to 6zł na allegro. Na razie zamówiłem te dwie na spróbowanie. Choć drogo wychodzi to nie powiem ładnie się w nich prezentują.

            Comment

            • Latarnik
              Premium Lamplighter
              • 06-2004
              • 4994

              #7
              Nie musisz się wcale tak wykosztowywać.
              Ja od lat używam zwykłych przezroczystych folii, w które wkładam białą kartkę i przeszywam rządki zszywaczem.
              Do wsuwania kapsli używam drewnianej pałeczki do jedzenia ryżu
              Łatwo i tanio:
              Attached Files
              5400 kapsli z wypitych piw
              874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
              "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
              https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
              Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
              https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #8
                Kapselki widzę poustawiałeś chińskim kijkiem pod kątem zdjęcia
                Nie ma szans niestety by w tego typu stronach nie obracały się. No chyba że poszczepiałbyś folię na perfekcyjnie szerokie paski tak że kapsle wchodziły by na lekki wcisk ale to w praktyce jest niewykonalne w manufakturze domowej.
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • Latarnik
                  Premium Lamplighter
                  • 06-2004
                  • 4994

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                  Kapselki widzę poustawiałeś chińskim kijkiem pod kątem zdjęcia
                  Nie ma szans niestety by w tego typu stronach nie obracały się..
                  Nie musiałem nic ustawiać, tak jak je wsunę tak siedzą. Po to jest kartka papieru by się nie ślizgały.
                  Jak nie wierzysz to mogę wkleić zdjęcia 10-50 kart z kapslami, które wyglądają tak samo od lat, niedowiarku.
                  5400 kapsli z wypitych piw
                  874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                  "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                  https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                  Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                  https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                  Comment

                  • Latarnik
                    Premium Lamplighter
                    • 06-2004
                    • 4994

                    #10
                    Może kluczem do tego są folie, bo nie kupuje najtańszych (miękkich) tylko te grubsze, które są bardziej sztywne i trzymają kapsle w pozycjach włożenia.
                    5400 kapsli z wypitych piw
                    874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                    "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                    https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                    Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                    https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                    Comment

                    • Luki1946
                      Junior
                      • 10-2017
                      • 16

                      #11
                      Dziękuję za pomysł. Zastanowię się nad nim. Plus to taki, że wejdzie więcej na stronę, jednak minusem chyba jest przekładanie/segregowanie kapsli.

                      Comment

                      • Latarnik
                        Premium Lamplighter
                        • 06-2004
                        • 4994

                        #12
                        Przekładać i segregować kapsle będziesz mógł w galerii internetowej, którą tez możesz łatwo założyć.
                        5400 kapsli z wypitych piw
                        874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                        "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                        https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                        Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                        https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                        Comment

                        • Maremali
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 1953

                          #13
                          Zarówno zbiory etykiet i kapsli mogą się rozrosnąć do olbrzymich rozmiarów, proponuję już na początku Twojej kolekcjonerskiej drogi abyś zdecydował co chcesz zbierać. Ja również zaczynałem od wszystkiego co piwne i niestety trzeba było tę moją zbieracką pasję trochę zawęzić
                          http://maremali.web-album.org/

                          Comment

                          • Luki1946
                            Junior
                            • 10-2017
                            • 16

                            #14
                            Myślę, że zbieranie etykiet i kapsli tylko z piw które sam wypiłem/smakowałem było już takim wyborem ograniczenia kolekcji?

                            Comment

                            • Luki1946
                              Junior
                              • 10-2017
                              • 16

                              #15
                              Kolejna mała część mojej kolekcji. Komplet edycji limitowanej Specjala.


                              Last edited by Luki1946; 21-11-2017, 17:28.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎