Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browary okolic Łomży

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • grzech
    Senior
    • 04-2001
    • 4592

    #16
    Browary guberni łomżyńskiej w 1904 roku.

    Łomża – brak
    Powiat łomżyński – 2 browary, zatrudniające w sumie 72 pracowników
    Kolno – brak
    Powiat kolneński – 1, 10
    Tykocin – brak
    Powiat mazowiecki (wysokomazowiecki) – 1, ?
    Maków (Maz.) – brak
    Powiat makowski – 1, 9
    Ostrów (Maz.) – 1, 20
    Powiat ostrowski – brak
    Ostrołęka – 2, 32
    Powiat ostrołęcki – 1, 12
    Szczuczyn – brak
    Powiat szczuczyński – 1, 20

    Comment

    • babsy
      Junior
      • 12-2007
      • 5

      #17
      Witam!
      Pozwole sobie odswiezyc watek pytaniem: Czy ma ktos z Was jakies szersze informacje dotyczace browaru w miejscowosci Gorki-Sypniewo? Z poszukiwan genealogicznych wiem, ze mniej wiecej w latach 60-70tych XIX wieku mieszkal tam piwowar Jan Thime wraz z zona Paulina z Boenischow (oboje przeprowadzili sie tam z Warszawy) wraz z dziecmi.
      Odnalazlam jeszcze oswiadczenia w Kurierze Warszawskim z roku 1873 o takiej tresci:

      "11,227 —
      Niżej podpisana podaję do wiadomości wszystkich kogo
      to obchodzić może, że żadnych zobowiązań solidarnie z mę-
      żem moim Janem Tbime majstrem piwowarskiem nie za-
      ciągałam, podpisów moich na aktach zobowiązań, obak pod-
      pisu męża mego nie kładłam, że więc za zobowiązania jego
      odpowiadać nie będę, wszelkich zaś malwersacji w drodze
      karnej dochodzić nieomieszkam.
      Paulina Thime,
      Józef Szląskowski,
      Patron przy Trybunale Cywilnym w Warszawie.
      _
      11,782 —
      Zawiadamiam wszystkUh kogo to obchodzić Inoże—że ja
      z Janem Thieme majstrem piwowarskim nigdy w życiu
      mojem żadnych długów, na weile, dokumenta prywatne
      i t. p. od nikogo nie zaciągałem, weksli lub innych jakich-
      kolwiek zobowiązań z tymże nie podpisałem, a gdyby kto
      jakie zobowiązanie podobne produkował, te za fałszywe
      od mojej ręki nie pochodzące uważając, drogą prawem kar-
      nem wskazaną posiadaczy śledzić będę.
      w Warszawie, dnia 30 Października 1873 r.
      Franciszek Bonischwd.N. 1119(20).
      Jurkowski, Obrońca. "

      Franciszek Boenisch, warszawski piwowar to ojciec Pauliny, tesc Jana. Czy ktos ma pojecie czego szerzej moga dotyczyc te oswiadczenia?

      Pozdrawiam
      Anna TimeSt

      Comment

      • pizmak666
        Senior
        • 12-2006
        • 1898

        #18
        Ostrów – Browar Braci Tejtel

        Inserat 1925/26
        Attached Files
        „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

        "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

        Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

        Comment

        • pizmak666
          Senior
          • 12-2006
          • 1898

          #19
          Browar Łazek w Ostrołęce

          Inserat 1925/26
          Attached Files
          „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

          "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

          Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19159

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzech Wyświetlenie odpowiedzi
            Browary województwa białostockiego wg książki adresowej firm 1926/27:

            Jeziory pow. Grodno – browar, W. Bramsohn
            Ciekawe dlaczego tu określają to jako Szczuczyn? Etykietę na Colcect przypisują właśnie do Jeziorów.

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #21
              Gubernia to obecnie część miejscowości Szczuczyn (k. Grajewa). Potwierdza to Urzędowy Wykaz Nazw Miejscowości z 2012 roku zawierający nazwy ponad 103 tys. miejscowości w Polsce.
              Zakładając że eta z nazwą miejscowości mniejszej a więc wchłoniętej przez większą miejscowość jest etą starszą to wynikało by że etka na Bock-Biera jest starsza choć wg mnie graficznie na starszą wygląda etka z nazwą miejscowości większej a więc Lagrowe ze Szczuczyna.

              Zakładając że oba browary (Bramsohn z Guberni i browar w Sczuczynie) to ten sam browar tylko nazwy z różnych okresów czasu to stronka J. Skrzyniarza opisała go dobrze.
              Nic z kolei nie mówi mi nazwa strony Colcet o jakiej wspominasz Prezesie.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                Ciekawe dlaczego tu określają to jako Szczuczyn? Etykietę na Colcect przypisują właśnie do Jeziorów.
                Eta ze strony Janka jest z browaru B. Bramsohna i prawie bankowo jest starsza niż lata 1926-27 z których jest wykaz wspominający o browarze W. Bramsohna. Pewnie to rodzina ale raczej różnica 1 pokolenia.
                Last edited by Cooper; 07-02-2018, 20:11.
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19159

                  #23
                  U Pawła Egorowa na nubo.ru jest jak piszesz. Colnect.com miało być.

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19159

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                    Eta ze strony Janka jest z browaru B. Bramsohna i prawie bankowo jest starsza niż lata 1926-27 z których jest wykaz wspominający o browarze W. Bramsohna. Pewnie to rodzina ale raczej różnica 1 pokolenia.
                    Bardzo ładna etykieta i ja bym ją datował 1918-19 rok, gdyż zawiera znak w jęz. rosyjskiego usunięty w wyniku reformy po 1918-stym oraz tekst w jęz. białoruskim uznanym za oficjalny po 1918.
                    Last edited by e-prezes; 07-02-2018, 20:27.

                    Comment

                    • Cooper
                      Senior
                      • 11-2002
                      • 6055

                      #25
                      Kliknałem tą stronę. Nie wygląda da mnie przekonywująco i nie wiem kto ją prowadzi oraz czym się kierował autor w zaszeregowywaniu. Podejrzewam że nie jest z Polski.
                      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                        Bardzo ładna etykieta i ja bym ją datował 1918-19 rok, gdyż zawiera znak w jęz. rosyjskiego usunięty w wyniku reformy po 1918-stym oraz tekst w jęz. białoruskim uznanym za oficjalny po 1918.
                        Nie wnikam aż tak słownikowo w niuanse językowe jakie są na tej ecie ale skoro ma jakiś znak wycofany w 1918 roku to raczej jest sprzed tego roku. Skupiłbym się bardziej na grafice np identyfikacji medalu z wystawy ale chyba jest to medal z wystawy francuskiej w Reims i nie wiem czy nie figuruje tam rok 1903. Taki zresztą taki sam jaki jest na piwie Vivator z pobliskiego browaru braci Teitel w Ostrowii Mazowieckiej.
                        Takie drobiazgowe analizowanie języka/pisowni używanej na etach nie sprawdza się. Wiadomo że przed 1918 rokiem językiem urzędowym w KP był rosyjski a mimo to jest znaczna ilość etykiet sprzed tego roku gdzie nie ma ani słowa w języku towarzysza Putina i nikt do tej pory tego nie wytłumaczył przekonywująco.
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • grzeber
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 2866

                          #27
                          A może wystarczy przeszukać zasoby browar.biz:
                          tutaj wszystko dla kolekcjonerów piwnych gadżetów...Poddziały: Giełda | Identyfikacja | Moje zbieranie

                          I kolejne wypowiedzi. Jakby ktoś miał duży skan pocztówki ze stemplem i miejscem nadania można by lepiej wydatować.
                          pozdrawiam
                          www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                          Comment

                          • grzeber
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 2866

                            #28
                            Wystara Reims 1903 na obu medalach. Wszystko dokładnie widać:
                            pozdrawiam
                            www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                            Comment

                            • e-prezes
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 19159

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                              Nie wnikam aż tak słownikowo w niuanse językowe jakie są na tej ecie ale skoro ma jakiś znak wycofany w 1918 roku to raczej jest sprzed tego roku. Skupiłbym się bardziej na grafice np identyfikacji medalu z wystawy ale chyba jest to medal z wystawy francuskiej w Reims i nie wiem czy nie figuruje tam rok 1903. Taki zresztą taki sam jaki jest na piwie Vivator z pobliskiego browaru braci Teitel w Ostrowii Mazowieckiej.
                              Takie drobiazgowe analizowanie języka/pisowni używanej na etach nie sprawdza się. Wiadomo że przed 1918 rokiem językiem urzędowym w KP był rosyjski a mimo to jest znaczna ilość etykiet sprzed tego roku gdzie nie ma ani słowa w języku towarzysza Putina i nikt do tej pory tego nie wytłumaczył przekonywująco.
                              Może dlatego gość z colnect uznał ją za białoruską, bo zawierała tekst dla niego związany z tym krajem/rejonem. Swoją drogą jaka była metodyka dwujęzycznych etykiet tego okresu? Mam na myśli sprzed odzyskania niepodległości?

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
                              Wystara Reims 1903 na obu medalach. Wszystko dokładnie widać:
                              https://i.colnect.net/b/3840/868/Bok-Bir.jpg
                              To ja wiem, że jest tam ten medal. Świadczy to tylko, że nie jest sprzed 1903 roku i tyle.
                              Last edited by e-prezes; 07-02-2018, 21:10.

                              Comment

                              • Cooper
                                Senior
                                • 11-2002
                                • 6055

                                #30
                                Wydatować więc ją jest łatwo pod warunkiem że ktoś odczyta datę na stemplu na pocztówce ale przy takiej jakości jest to niemożliwe. Myślę że rozpiętość datowania nie będzie większa niż dekada a to już całkiem nieźle.

                                Metodyka pisowni wychodzi że była taka że jej nie było. Po prostu ustawy zaborcy swoje a polska rzeczywistość swoje. Browar Machlejda np w późnych latach XIX stulecia np był ostrzegany (czy wręcz ukarany finansowo przez jakąś instytucję) za używanie części etykiet które były wyłącznie polskojęzyczne. Nie potrafię teraz znaleść źródła tej sprawy ale niedawno widziałem gdzieś taki ówczesny anons.

                                Wg mnie jedyną kwestią którą można tutaj dyskutować jest to czy na pewno obie ety pochodzą z tego samego browaru. Nie ułatwia faktu że na ecie szczuczyńskiej nie ma żadnego nazwiska właściciela.
                                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎