Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browary okolic Łomży

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19159

    #31
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
    Wydatować więc ją jest łatwo pod warunkiem że ktoś odczyta datę na stemplu na pocztówce ale przy takiej jakości jest to niemożliwe. Myślę że rozpiętość datowania nie będzie większa niż dekada a to już całkiem nieźle.
    Ten stempel określi tylko graniczną datę wysyłki kartki, w pewien sposób zawężając datowanie samej ety. Nie datując jej bezpośrednio. Wysyłka mogła nastąpić kilka lat po ukazaniu się etykiety. Może z tekstu kartki dałoby się coś więcej wywnioskować?!

    Metodyka pisowni wychodzi że była taka że jej nie było. Po prostu ustawy zaborcy swoje a polska rzeczywistość swoje. Browar Machlejda np w późnych latach XIX stulecia np był ostrzegany (czy wręcz ukarany finansowo przez jakąś instytucję) za używanie części etykiet które były wyłącznie polskojęzyczne. Nie potrafię teraz znaleść źródła tej sprawy ale niedawno widziałem gdzieś taki ówczesny anons.
    Ale sprawa dotyczyła tylko KP czy też innych obszarów? I czy gdzieś występował trzeci język?

    Język białoruski/białoruska mowa była silnie tępiona w zaborze rosyjskim (jeszcze bardziej niż polska), więc nie sądzę, by taka etykieta miała szansę powstać przed marcem 1918 roku. W latach 1918-19 Białoruska Republika Ludowa zahaczała swoim zasięgiem Grajewo. Twór był efemeryczny i bardziej na papierze, a wojna polsko-rosyjska oraz postanowienia traktatu ryskiego określiły status tego regionu. Potem już nie występowały etykiety dwujęzyczne. W 1918 roku działania wojenne były z dala od tego miasta, więc mógł jakoś funkcjonować. Stąd moje datowanie.

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #32
      No dokładnie. W jedną stronę tzn w dół jest data 1903 z medalu a w górę - data ze stempla. Myślę że nie będzie to więcej niż 10 lat.

      Ty jesteś "białorusionologiem". Nawet nie próbuję tutaj z Tobą polemizować bo się na tym kompletnie nie znam.
      To że jednak ten język, jak zauważyłeś, pojawił się na ecie to może po prostu świadczyć że w rejonie sprzedaży tego piwa był spory odsetek ludności, klienteli białoruskiej.
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • grzeber
        Senior
        • 05-2002
        • 2866

        #33
        Skupiacie się na etykiecie a nie kontekście z jakiej pochodzi. Była naklejona na kartkę z niemieckiej poczty polowej z datowaniem 191_r. Dodatkowo była na niej jeszcze etykieta z Pren. Patrząc na działalność niemieckich oraz twierdzenia e-prezesa odnośnie języka białoruskiego można pewnie wydatować etykietę na ok. 1915-1918.

        Znając treść pocztówki (można napisać do posiadacza) lub zagłębiając się w działania wojenne na tym terenie pewnie można by wykazać się większa dokładnością.

        Dodatkowo moim zdaniem jest to etykieta z Jeziorów obecnie Białoruś.
        pozdrawiam
        www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19159

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
          Ty jesteś "białorusionologiem".
          Ani trochę się nim nie czuję. I może jestem w błędzie zakładając, że do colnecta dodał etykietę Białorusin.

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
          Skupiacie się na etykiecie a nie kontekście z jakiej pochodzi. Była naklejona na kartkę z niemieckiej poczty polowej z datowaniem 191_r. Dodatkowo była na niej jeszcze etykieta z Pren. Patrząc na działalność niemieckich oraz twierdzenia e-prezesa odnośnie języka białoruskiego można pewnie wydatować etykietę na ok. 1915-1918.
          Nie jestem już pewien tych rewelacji. Rosyjski język zawierał też literę i przed reformą, podobnie jak "jać" zastąpioną literą E w słowie отделу промышленности. Etykieta z drukarni Gottlieba D. Meyera.

          Dodatkowo moim zdaniem jest to etykieta z Jeziorów obecnie Białoruś.
          A to dlaczego?

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13949

            #35
            Pytanie - jakie źródło podaje, że Łosiewicze to obecne Jeziory?

            No bo jest folwark Łosiewicze nad jeziorem Gausty, nazwa polska, ale ten teren nigdy nie należał do Polski. Paswałby jednak do poczty Berżniki (w obecnej Polsce) - a taki namiar podaje spis browarów z 1922. Jeziory gdzieś za Grodnem nie mogłyby należeć do tej poczty.


            Położenie na mapie WIG
            Last edited by Pendragon; 04-11-2018, 21:59.

            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • grzeber
              Senior
              • 05-2002
              • 2866

              #36
              Podejrzewam, że to wynika z postu Leona:
              tutaj wszystko dla kolekcjonerów piwnych gadżetów...Poddziały: Giełda | Identyfikacja | Moje zbieranie


              Ciekawe, czy kolekcjonerzy z Białorusi mają swoje źródła czy biorą informacje z forum.

              Ja opcję z Łosiewicz pod Sejnami odrzuciłem. Znam trochę tamte rejony i bardzo ciężko mi jest sonie wyobrazić aby browar z takiego folwarku wysyłał piwo w 1903 roku na zagraniczne wystawy. Tu można zobaczyć kilka zdjęć:
              pozdrawiam
              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13949

                #37
                54.134757, 23.585673 - widać ruiny sporego obiektu. To mógł być browar.

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • e-prezes
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 19159

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                  Pytanie - jakie źródło podaje, że Łosiewicze to obecne Jeziory?

                  No bo jest folwark Łosiewicze nad jeziorem Gausty, nazwa polska, ale ten teren nigdy nie należał do Polski. Paswałby jednak do poczty Berżniki (w obecnej Polsce) - a taki namiar podaje spis browarów z 1922. Jeziory gdzieś za Grodnem nie mogłyby należeć do tej poczty.
                  A pocztę wziąłeś z pocztówki?

                  Comment

                  • Pendragon
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 13949

                    #39
                    Nie, ze spisu browarów, będącego fragmentem Księgi Adresowej Przemysłu, Handlu i Finansów z roku 1922. Dział VI (przemysł spożywczy), pozycja numer 10628.

                    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                    Comment

                    • grzeber
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 2866

                      #40
                      Obrazek ze spisu 1922 roku.
                      Attached Files
                      pozdrawiam
                      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19159

                        #41
                        To chyba przesądza, gdzie ów browar się znajdował. Na pewno nie w obecnej Białorusi.

                        Comment

                        • Pendragon
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 13949

                          #42
                          Być może zlokalizowaliśmy ten browar, tylko czemu jest w spisie jako polski?
                          Na tym odcinku akurat granica była stała, więc browar nigdy nie był w granicach II RP. Chyba.

                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          • Pendragon
                            Senior
                            • 03-2006
                            • 13949

                            #43
                            Co prawda o browarze nic nie ma, pewnie jeszcze go nie było podczas pisania "Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich“, tom V.

                            Łosewicze, folw., pow. sejneński, gm i par. Wiejsieje; odl. 20 w. od Sejn, ma 9 dm., 172 mk. Dobra Ł. należały niegdyś do Gie­ła­żew­skich, od r. 1818 do Kru­sze­w­skich, a w r. 1872 sprzedane hr. Tyszkiewiczowi za rs. 50000; ten zaś w r. 1878 odprzedał je Men­de­lo­wi Bram­so­no­wi za rs. 103000. Grunta dobrze uprawne, gospodarstwo wielopolowe, sieje się pszenica i koniczyna. Folwarków trzy: Ł., Staniszki i Gausty. Lasy iglaste i liściaste obszerne, ale trzebież ich już się rozpoczyna. Dom mieszkalny drewniany, stary, ale gospodarskie budowle porządne, stodoła i śpichrz nadzwyczajnych rozmiarów; ten ostatni murowany, o czterech piętrach, z obszernemi piwnicami, wysoką wieżą i zegarem na niej, może pomieścić w sobie trzyletnie zbiory. Sad owocowy obszerny, dobrze utrzymany, były w nim i plantacye winogron, ale te zaniedbane zmarniały. Sad łączy się z obszernym i pysznym ale zaniedbanym parkiem, w którym są modrzewie i tuje. Sad i park dotykają do wielkiego jeziora Gausty i widok na nie prześliczny. Jakkolwiek czeladź dworska umie po polsku, ale między sobą używa języka litewskiego, bo tu zaczyna się pogranicze z wsiami litewskiemi. Według Tow. Kred. Ziems. dobra Ł. składają się z folwarków: Ł., Gausty, Staniszki; jeziór: Szykinis, Palszinis i Szławantelis; wsi: Lejbogole, Gudele, Czuwańce i Klepacze. Rozległość wynosi mr. 3312; folw. Ł.: grunta orne i ogr. mr. 557, łąk mr. 256, pastw. mr. 3, nieuż. i place mr. 34, razem mr. 840, bud. mur. 5, z drzewa 21; płodozmian 9-polowy; folw. Gausty: grunta orne i ogr. mr. 212, łąk mr. 62, pastw. mr. 8, nieuż. i place mr. 3, razem mr. 285; bud. z drzewa 4; płodozmian 4-polowy; folw. Staniszki: grunta orne i ogr. mr. 138, łąk mr. 49, pastw. mr. 8, nieuż. i place mr. 3, razem mr. 197. Nadto w lasach mr. 1430, w jeziorach mr. 128, w rozmaitych osadach i odpadkach mr. 432. Wś Lejbogole osad 16, z grun. mr. 239; wś Gudele os. 28, z grun. mr. 450; wś Czuwańce os. 11, z grun. mr. 218; wś Klepacze os. 32, z grun. mr. 353.

                            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                            Comment

                            • e-prezes
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 19159

                              #44
                              O tym co POLSKIE nie zawsze decyduje tylko lokalizacja. Zresztą nie wszystkie miejscowości gdzie żyli Polacy zostały odzyskane w 1920 i wcześniej.

                              Comment

                              • Pendragon
                                Senior
                                • 03-2006
                                • 13949

                                #45
                                Czyli browary prowadzone przez Polaków w UK , USA czy gdziekolwiek mam dołączyć do Piwnej Mapy Polski?
                                Tu chodzi o oficjalny spis wydany przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu, z podziałem na województwa. W tym przypadku woj. białostockie.

                                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎