Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar domowy Kuba Kapitan

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kubakapitan
    Junior
    • 12-2016
    • 16

    #16
    Warka #3 - Coffee Dry Stout

    Fermentacja cicha:

    04.03. przelałem piwo na cichą fermentację. Dodałem ok. 60 g kawy w postaci naparu (wyszło ok. 1 l, kawa parzona tradycyjnie, zalałem zmieloną kawę wodą odczekałem ok. 4-5 min następnie przelałem przez filtr od drippera żeby otrzymać czysty napar). Obecnie w fermentorze prawie 9 l, BLG przy zlewaniu pokazało 5°, fermentacja cicha w temp ok. 18°C. W następny piątek piwo trafi do butelek. W smaku wydawało mi się bardziej obiecujące niż warka #2 więc wszystko idzie w dobrym kierunku.

    Comment

    • kubakapitan
      Junior
      • 12-2016
      • 16

      #17
      Warka #3 - Coffee Dry Stout

      Butelkowanie:
      Dzisiaj piwo trafiło do butelek. Wyszło podobnie jak w poprzedniej warce 16 x 0,5 l i 3 x 0,33 l. Do refermentacji dodałem ok. 51 g glukozy rozpuszczonej w ok. 500 ml wody czyli jakieś 6g/l. BLG końcowe wyszło jakieś 4,5° trochę dużo ale raczej granatów się nie boję, piwo fermentuje już 3 tygodnie więc co miały to już drożdże chyba zjadły. Ze smaku jestem zadowolony czuć kawę ale nie jest ona dominująca myślę, że z czasem piwo będzie tylko zyskiwało.

      Comment

      • kubakapitan
        Junior
        • 12-2016
        • 16

        #18
        Warka #4 - PIPA

        Warka #4 - PIPA
        Warzone: 11.03.2017r

        Surowce:
        słód Pale Ale - 4,2 kg
        słód Pszeniczny - 0,4 kg
        słód Karmelowy 30 EBC - 0,25 kg

        chmiele:
        Iunga - 25 g
        Puławski - 30 g
        Oktawia - 30 g
        Cascade PL - 100 g (50 g do gotowania, 50 g do chmielenia na zimno)
        Chinook PL - 30 g (do chmielenia na zimno)

        drożdże US WEST COAST M44 Mangrove Jack's - 10 g

        Zacieranie:
        90' w 67°C w 15 l wody
        (miał być jeszcze mash out do 78°C ale zapomniałem go zrobić)

        Filtracja:
        15l wody 80°C

        Chmielenie:
        25 g Iunga w 0'
        30 g Puławski w 45'
        50 g Cascade PL i 30 g Octavia PL w 50'

        Do fermentora trafiło 18l o ekstrakcie 13°.

        Fermetnacja:
        w ok. 16-18°C planuję 10 dni burzliwej potem 7 dni cichej.

        Zestaw surowców z jednej ze stron na IPA chmieloną polskimi odmianami nowofalowych chmieli. Od warzenia minęło już 24 h a drożdże nadal nie podjęły pracy więc zaczynam się stresować. Jeśli po 48 h nadal będzie cisza to będę coś kombinował.

        Comment

        • kubakapitan
          Junior
          • 12-2016
          • 16

          #19
          Warka #4 - PIPA

          Cicha fermentacja:
          Dnia 24.03. czyli w piątek piwo zostało przelane na cichą fermentację, następnie 27.03. czyli w poniedziałek dodałem 50 g Cascade PL i 30 g Chinook PL na chmielenie na zimno.

          Butelkowanie:
          Piwo trafiło do butelek 31.03.2017. Wyszło 35 butelek 0,5l, do refermentacji użyta glukoza w ilości ok. 6g/l, rozpuszczona w wodzie i przegotowana. Przy rozlewie trochę spróbowałem pachniało dobrze ale goryczka była wg mnie trochę za niska jak na IPA. Myślę, że dam mu jeszcze kilka dni i będę konsumował, koledzy już się nie mogą doczekać
          Last edited by kubakapitan; 07-04-2017, 18:01.

          Comment

          • kubakapitan
            Junior
            • 12-2016
            • 16

            #20
            Warka #5 - WITBIER

            Warka #5 - WITBIER
            Warzone: 01.04.2017r

            surowce:
            słód Heidelberg - 2,0 kg
            pszenica niesłodowana - 1,0 kg
            słód Pszeniczny - 0,5 kg
            płatki owsiane - 0,2 kg

            chmiele:
            Lubelski - 30 g

            dodatki:
            kolendra - 15 g
            curacao - 15 g

            drożdże BELGIAN WIT M21 Mangrove Jack's - 10 g

            Kleikowanie:
            pszenica zagotowana w proporcji 1:5 z wodą i gotowana przez 5'

            Zacieranie:
            52°C przez 20' (slody i skleikowana pszenica)
            66°C przez 80'
            72°C przez 25' - negatywna próba jodowa
            78°C przez 10'

            Filtracja:
            14l wody 80°C

            Chmielenie:
            30 g Lubelski na 60'
            15 g kolendry i 15 g curacao na 10'

            Do fermentora trafiło 19l o ekstrakcie 10,5°.

            Fermetnacja:
            w ok. 16-18°C planuję 14 dni burzliwej potem 7 dni cichej.

            Zestaw surowców z jednej ze stron na WITBIERA, ogólnie warzenie raczej bez problemów. Trochę przeciągnięta przerwa w 66°C z uwagi na to, że musiałem zająć się inną ważną sprawą w tym czasie. Trochę też długa filtracja ale zwalam to na styl, chociaż wcale tak dużo pszenicy w zasypie nie było. Zastanawiam się nad pominięciem cichej bo przecież piwo nie musi być klarowne ale zobaczymy przy przelewaniu ile BLG jest, jeśli zejdzie do 2-3° to może pominę cichą i zabutelkuję, czas pokaże.

            Comment

            • kubakapitan
              Junior
              • 12-2016
              • 16

              #21
              Warka #6 - Belgian Pale Ale

              Warka #6 - Belgian Pale Ale
              Warzone: 16.12.2017r.

              surowce:
              słód Pale Ale - 2,5 kg
              słód monachijski typ I - 1,0 kg
              słód Abey Malt - 0,3 kg
              słód Carabelge - 0,2 kg

              chmiele:
              Marynka (goryczka) - 30 g
              English Golding (aromat) - 30 g

              drożdże Safbrew S-33 - 11 g

              Zacieranie:
              67°C przez 60' (15l wody)

              Filtracja:
              19l wody 80°C

              Chmielenie:
              30 g Marynka w 5'
              30 g English Golding w 45'
              w sumie 65'

              Do fermentora trafiło 18l o ekstrakcie 12°.

              Fermetnacja:
              w ok. 16-18°C do 24.12 burzliwa
              tyle samo stopni do 04.01 cicha

              Butelkowanie:
              04.01.2018 12 x 0,3l i 28 x 0,5l do refermentacji 150 g glukozy przegotowane w 1250 l wody. Drożdże zjadły do 4,5°.

              Piwo nie powala ale to jednak taki styl, wypić można ale powtórki raczej nie będzie.

              Comment

              • grodek
                Senior
                • 06-2015
                • 527

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kubakapitan Wyświetlenie odpowiedzi
                Piwo nie powala ale to jednak taki styl, wypić można ale powtórki raczej nie będzie.
                Moim zdaniem styl nie jest nudny, istotna jest inna sprawa. Przy belgijskich piwach takich jak BPA bardzo ważny jest odpowiedni szczep drożdży i warunki fermentacji. Wtedy można w pełni docenić walory takiego piwa. Pierwsze podejście robiłem tak jak Ty, przy użyciu S-33, następne już z płynnymi "Białe Walonki" od Fermentum Mobile. Różnica była znaczącą na korzyść tych drugich.
                Zaplanuj sobie jakąś serię belgów na dedykowanych, płynnych drożdżach, a na pewno odczujesz różnicę.
                604 piw (Polska: 366, Czechy: 93, Belgia: 71, pozostałe: 74). Razem 216 browarów z 19 krajów.

                Comment

                • kubakapitan
                  Junior
                  • 12-2016
                  • 16

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grodek Wyświetlenie odpowiedzi
                  Moim zdaniem styl nie jest nudny, istotna jest inna sprawa. Przy belgijskich piwach takich jak BPA bardzo ważny jest odpowiedni szczep drożdży i warunki fermentacji. Wtedy można w pełni docenić walory takiego piwa. Pierwsze podejście robiłem tak jak Ty, przy użyciu S-33, następne już z płynnymi "Białe Walonki" od Fermentum Mobile. Różnica była znaczącą na korzyść tych drugich.
                  Zaplanuj sobie jakąś serię belgów na dedykowanych, płynnych drożdżach, a na pewno odczujesz różnicę.
                  Nie da się ukryć, że drożdże grają tu pierwsze skrzypce, zastanawiałem się nad przeprowadzeniem fermentacji w większej temperaturze ale po poszukiwaniach w internecie jednak zrezygnowałem (znalazłem kilka artykułów gdzie sugerowana temperatura fermentacji była taka jaką ja miałem). W planach mam blonda bo ogólnie to bardzo lubię belgijskie piwa więc może wtedy rzeczywiście pokombinuję z drożdżami, dzięki za podpowiedz. Ale to za jakieś 3-4 warki bo obecnie fermentuje grodziskie, a surowce na IPA i piwko dla dziewczyny z dodatkiem wiśni już czekają

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎