Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Cieplice

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • wiaterek
    Member
    • 07-2016
    • 61

    #46
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piwowar Wyświetlenie odpowiedzi
    Nie wiem kiedy powstał browar pod „Białym Orłem”, ale od 1843 roku pojawia się w Cieplicach nazwisko Gebhardt. Gebhardt był dzierżawcą lub właścicielem browaru aż do 1861 roku. Według ustalonych przeze mnie danych, na które niestety nie mogę dać całkowitej gwarancji, kolejność właścicieli browaru „Zum Weißen Adler” była następująca:

    Gebhardt 1843 – 1861
    Koerner 1861 – 1881
    A. Buchaly 1881 – 1885
    Fritz Richter 1885 – 1888
    L. Linke 1888 – 1895
    Max Hoheit 1895 – 1900
    Günther 1900 – 1905
    Robert Barde 1905 – 1908
    Max Schröter 1908 – 1912
    Otto Schröter 1912 – 1914
    Paul Langforth 1914 - 1920
    Mam pytanie do Szanownego Piwowara: porównałem w/w spis właścicieli/dzierżawców "Brauerei zum weißen Adler" z tym w spisie Friedricha i zauważyłem różnice na początku i w środku 'peletonu'.Czy takie nazwiska znalazłeś w archiwach czy innych źródłach i w związku z tym Friedrich jest nieścisły?

    I druga kwestia szerzej do znawców Dolnego Śląska w nawiązaniu do miejsca:jest taka flaszeczka A.Pischel Brauerei Hermsdorf u/K. czyli Sobieszów (miejscowość wchłonięta przez Jelenią Górę-dziś jej dzielnica) - spis F. go nie wymienia,czy ktoś coś wie więcej o tym browarze i człowieku?

    Comment

    • Buhu
      Senior
      • 10-2012
      • 165

      #47
      W ,, Lower Silesia Industry, Trade, and Craft Directory" z 1927 roku widnieje pozycja ,, Zur Brauerei" - Paul. Hummel, adres Gerichtsweg 20 . Zaś w ,,Germany Business Directory, Vol. IV Prussia." z 1930 roku, to samo nazwisko figuruje przy spisie hoteli i zajazdów.
      Attached Files

      Comment

      • wiaterek
        Member
        • 07-2016
        • 61

        #48
        A co z niejakim A.Pischelem z butelki?jest coś o nim?

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #49
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wiaterek Wyświetlenie odpowiedzi
          Mam pytanie do Szanownego Piwowara: porównałem w/w spis właścicieli/dzierżawców "Brauerei zum weißen Adler" z tym w spisie Friedricha i zauważyłem różnice na początku i w środku 'peletonu'.Czy takie nazwiska znalazłeś w archiwach czy innych źródłach i w związku z tym Friedrich jest nieścisły?
          Friedrich jest bardzo "nieścisły", a wykaz znalezionych przeze mnie błędów miałby grubość zbliżoną do tej publikacji.

          Comment

          • wiaterek
            Member
            • 07-2016
            • 61

            #50
            A często zdarzyło się Friedrichowi pominąć browar,jak tego Pischela,albo wręcz całej miejscowości ?

            Comment

            • Piwowar
              Senior
              • 05-2001
              • 2542

              #51
              Należy zacząć od tego, że Manfred Friedrich był tylko wydawcą spisów z ramienia związku kolekcjonerów FvB. Był całkowicie zdany na informacje pochodzące od nas, a jego ostatni spis browarów polskich został wydany 17 lat temu. Od tego czasu doszło wiele informacji, które pozwoliły skorygować po części występujące tam błędy.
              Moje informacje dotyczące browaru w Cieplicach pochodzą częściowo z archiwum w Jeleniej Górze, a częściowo ze starych ksiąg adresowych.
              Browar w Sobieszowie należał do Schaffgotschów i jest wymieniony w spisie Friedricha. Tam często zmieniali się dzierżawcy, na przykład w 1873 roku piwowar nazywał się Klose. Poza tym występują tam takie nazwiska jak Wache, Klosse, Langer, Pabsch, Wodarz oraz Weigel. Niektórzy z nich dzierżawili browar zaledwie przez jeden rok. Pischel był pewnie jednym z dzierżawców, którego do tej pory nie udało się odkryć w źródłach pisanych, ale jeżeli jest butelka, to jest to namacalny dowód że był.
              Archiwum piwne

              Poznaj
              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                #52
                A czy ktoś z Was tzn Piwowar lub Krzysiu na zasadzie jakiejś uczciwej współpracy i dzielenia kosztów i tantiemów nie zrobił by z Manfredem już takiego ostatecznego (choć to pewnie nie możliwe) ale już na pewno mocno poprawionego zgodnie z aktualną wiedzą , trzeciego (czy które by to teraz było) wydania ?
                Pomijając metrytoryczne błędy i nieścisłości (które można zrozumieć) u Manfreda też mocno kucały błędy związane z nieznajomością języka polskiego, polskich obecnych nazw oraz braku używania polskich liter.
                Wy macie dobry kontakt z oboma językami jak zakładam a to chyba jest niezbędne.

                Gdy próbował pisać daty/historię browarów już po 1945 roku błędy były już porażające układ nerwowy. Tu brak dostępu do polskich, powojennych danych był bardzo widoczny.

                To wszystko nie zmienia oczywiście mojej opinii że odwalił, niejako za nas, kawał na prawdę dobrej roboty. Nie znaczy zrobionej idealnie.
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • Piwowar
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 2542

                  #53
                  Manfred niestety zmarł już kilka lat temu i do tej pory w związku FvB chyba nie ma następcy. Mogę się dowiedzieć jakie byłyby szanse na wznowienie spisu browarów polskich. W końcu od ostatniego wydania wiele się na polskim rynku piwowarskim wydarzyło i zmieniło. Aktualizacja by się przydała. Poza tym jest jeszcze związek IBV, z którym mam bardzo dobry kontakt. Oni wydali na przykład spis browarów ziem odzyskanych do 1945 roku. Dobry, ale drogi bo kosztuje 50 euro. Poza tym tam też należałoby z dzisiejszego punktu widzenia wprowadzić wiele poprawek.
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  • wiaterek
                    Member
                    • 07-2016
                    • 61

                    #54
                    Dzięki Piwowar za twarde fakty.
                    Właśnie miałem kilka pytań o spis Friedricha,kilka odpowiedzi już się pojawiło.
                    Skoro tych nieścisłości czy braków jest tak dużo jak mówi Krzysiu,to idealnym rozwiązaniem byłoby zawieszenie tego w sieci choćby na fb i ciągłe poprawianie przez zainteresowanych i uzupełnianie,coś na wzór grupy 'birofilistyka butelki'.Ale rozumiem,że prawa autorskie i tym podobne realia nie idą w parze z takim idealistycznym rozwiązaniem...

                    Comment

                    • Krzysiu
                      Krzysiu
                      • 02-2001
                      • 14936

                      #55
                      Trzeba sobie powiedzieć jasno - to robota na lata. Jak każdemu tematowi, trzeba poświęcić kawał życia, nie tylko wolny czas. Nie stać mnie na to za "dziękuję". Jak wygram dużą, ośmiocyfrową kumulację, temat będzie realny.

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #56
                        Pisałeś o JUŻ znalezionych błędach w ilości równej tej publikacji. Wprowadzenie tego miałem na myśli.
                        Pewnie że sprawdzanie w rozmaitych źródłach historii każdego z setek browarów to praca na lata.
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • Krzysiu
                          Krzysiu
                          • 02-2001
                          • 14936

                          #57
                          Miałbym wpisać książkę błędów? Do czego wpisać? Najpierw musi być stworzona baza danych, do której można dopisywać kolejne dane i poprawki. I tego pierwszego kroku nie ma kto zrobić.

                          Comment

                          • Joosto
                            Senior
                            • 12-2015
                            • 263

                            #58
                            Click image for larger version

Name:	IMG_20220312_070850.jpg
Views:	115
Size:	55,2 KB
ID:	2324510

                            Comment

                            • ART
                              mAD'MINd
                              • 02-2001
                              • 23782

                              #59
                              Proszę pisać na temat i nie posługiwać się wyłącznie pismem obrazkowym. poprzedni identyczny post został już wydzielony do odpowiedniego działu:



                              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎