Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przedwojenne fabryki kapsli.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Stolp
    Senior
    • 06-2002
    • 492

    #31
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Buhu Wyświetlenie odpowiedzi
    Nawiązując do różnych znaczeń słowa kapsel teraz a dawniej. Reklama składu Jakóba Kruka ( sic ! ) z 1893 roku z Kalendarza Warszawskiego....
    Buhu możesz mi to podesłać na pivolech@wp.pl w większej wersji. Zamieściłbym na mojej stronie o składach (https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa) z podpisem o pochodzeniu
    Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
    Szukam
    e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
    https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

    Comment

    • Buhu
      Senior
      • 10-2012
      • 165

      #32
      Dla mnie ciekawa, gdyż tak mam na imię i nie spodziewałem się że kiedyś była taka pisownia. Dzięki za krótki rys historyczny imienia A skan wraz z kilkoma innymi już podsyłam.

      Comment

      • pizmak666
        Senior
        • 12-2006
        • 1898

        #33
        Pierwsza zachodnio-galicyjska fabryka korków do flaszek Bernarda Muhlsteina w Krakowie, Stradom 27

        Założona w 1884 r. "Utrzymuje na składzie metalowe kapsle do flaszek każdego rodzaju, maszyny do korkowania i kapslowania , podeszwy korkowe, oraz korki do trzewików".
        „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

        "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

        Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

        Comment

        • Stolp
          Senior
          • 06-2002
          • 492

          #34
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pizmak666 Wyświetlenie odpowiedzi
          Pierwsza zachodnio-galicyjska fabryka korków do flaszek Bernarda Muhlsteina w Krakowie, Stradom 27

          Założona w 1884 r. "Utrzymuje na składzie metalowe kapsle do flaszek każdego rodzaju, maszyny do korkowania i kapslowania , podeszwy korkowe, oraz korki do trzewików".
          Jakieś źródło lub skan byłoby lepsze
          Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
          Szukam
          e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
          https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

          Comment

          • Pivotal
            Senior
            • 05-2013
            • 671

            #35
            @ Cooper- odpowiedź na post#13. Po angielsku cap=czapka. Po duńsku, także piszą "kapsel", a po szwedzku "kapsyl". Po czesku, kapsle to "korunkové uzávěry".

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              #36
              Czapka, masz rację też jest tak nazywana ale to bardzo konkretne znaczenie. Wg mnie znaczenie jest bardziej ogólnikowe coś mniejwięcej jak napisałem. Wspomniana czapka to jedno z wielu znaczeń tego słowa. Wszystko zależy od kontekstu/zdania w jakim słowo jest zastosowane. Kapsel to też czapka czyli zakrycie góry czegoś. Butelki lub głowy
              Last edited by Cooper; 27-03-2018, 20:14.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • Buhu
                Senior
                • 10-2012
                • 165

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stolp Wyświetlenie odpowiedzi
                Jakieś źródło lub skan byłoby lepsze
                W sumie mam coś takiego:
                Attached Files

                Comment

                • Cooper
                  Senior
                  • 11-2002
                  • 6055

                  #38
                  Temat listy producentów, tu celowo doprecyzuję, zamknięć koronowych troszkę się rozmydla moim skromnym zdaniem.
                  Wiem że na powyższej reklamie jest słowo kapsle i w tytule wątku też ale, jak już wcześniej pisano, to pojęcie kapsle na starych reklamach oznaczało ogólnie metalowe zamknięcia butelek.
                  Zaryzykuję stwierdzenie iż zakładający wątek pisząc w tytule kapsle miał na myśli jedynie zamknięcia koronowe.
                  Powyższa reklama wygląda mi na początek XX wieku. Nie ma żadnych dowodów ażeby zamknięcia koronowe produkowano i używano na naszych ziemiach już na początku XX stulecia. Raczej reklamuje się tutaj jakiegoś rodzaju metalowe zrywki czy coś w rodzaju owijek znanych powszechnie z np arcyksiążęcego browaru żywieckiego.
                  Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                  1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                  Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                  Comment

                  • Buhu
                    Senior
                    • 10-2012
                    • 165

                    #39
                    Zagalopowałem się i umieściłem post nie w tym temacie co trzeba. W każdym razie temat przedwojennych fabryki kapsli poruszany był również wcześniej https://www.browar.biz/forum/showthr...22#post1332922

                    Comment

                    • Cooper
                      Senior
                      • 11-2002
                      • 6055

                      #40
                      Zgłoś do Mod'a poprzez znaczek z wykrzyknikiem by zlepił oba wątki.
                      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                      Comment

                      • Buhu
                        Senior
                        • 10-2012
                        • 165

                        #41
                        4 ) Gambrinus. Adres Poznań - ul. Wielka 16. Wychodzi na to, że jednak Gambrinus sp. z o.o - rzeczywiście produkował zamknięcia koronkowe. Reklama- w której informują - że prowadzą własną produkcje zamknięć typu Crown pochodzi z Przemysłu Piwowarskiego - Rok 7- 13 kwietnia 1929 - nr 15. Gambrinus reklamował się w innych numerach Przemysłu- jako zakład handlujący różnorakimi artykułami browarniczymi. W ofercie posiadał także maszyny i urządzenia dla przemysłu browarniczego. Przegląd piwowarsko słodowniczy- Nr 4 z Lipiec/Sierpień 1938 roku - jako właściciela zakładu wymienia Sahlmana Kurta.Pozostałe reklamy dowodzą, że w Gambrinusie mieli dość bogatą ofertę handlową. Pochodzą one również z różnych numerów Przemysłu Piwowarskiego z lat 1928-1929.
                        Attached Files

                        Comment

                        • Cooper
                          Senior
                          • 11-2002
                          • 6055

                          #42
                          Jeśli w tym wątku piszemy o wytwórniach które produkowały kapsle takie które obecnie fachowo są określane jako zamknięcia koronowe (crown caps. crown corks) to myślę że ppóki co udowodniliśmy to jedynie w przypadku warszawskiego PPK SA i poznańskiego Gambrynusa bo te pokazały ich konkretne wizerunki na swoich reklamach.
                          Pozostałe wymienione wytwórnie co prawda też używają słowa kapsle ale tak jak pisałem wcześniej, i też potwierdził to Krzysiu, to było raczej ogólnikowe słowo powstałe w wyniku spolszczenia angielskiego słowa caps i oznaczające po prostu metalowe zamknięcie butelki a tym były również wszelkiego rodzaju zrywki i nakładki z róznego rodzaju metalu. Żaden z pozostałych wytwórców nie pokazał na swoich reklamach kapsli koronowych pisząc dokładnie. Nie ma dowodu że takie produkowali póki co.
                          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                          Comment

                          • Buhu
                            Senior
                            • 10-2012
                            • 165

                            #43
                            Ja bym jeszcze dorzucił krakowskiego Artigrapha. W ogłoszeniach prasowych - wrzuconych na wcześniejszych stronach - reklamują sprzedaż zamknięć flaszkowych typu crown corks. Rysunku ,,kapsla" w ich wydaniu nie znalazłem, ale może kiedyś uda się natrafić na reklamę Artigraphu z jego wizerunkiem.

                            Comment

                            • pizmak666
                              Senior
                              • 12-2006
                              • 1898

                              #44
                              Mewa Bielsko jak najbardziej. W 1928 roku zgłosili patent:"Sposób i maszyna do zabezpieczania kapsli od zdejmowania z butelek przez osoby niepowołane", z którego wynika, że jak najbardziej były to kapsle podobne do obecnych.
                              „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                              "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                              Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                              Comment

                              • pizmak666
                                Senior
                                • 12-2006
                                • 1898

                                #45
                                Dziennik Wileński w 1928 roku informuje , że Mewa "posiada w Polsce 287(!) patentów na swoje wyroby w dziale kapsli".
                                Fabryka będąca w tym czasie w słabej kondycji finansowej przystąpiła do "Międzynarodowego Syndykatu Producentów Kapsli" jednak to nie był jakiś dobry biznes.
                                „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                                "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                                Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎