Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Sześciopak Warki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zgrredek
    Senior
    • 10-2002
    • 315

    Sześciopak Warki

    Potrzebuję w pomocy w stworzeniu rekwizytu. Mam tekturowy sześciopak Warki, ale nie wiem czym go wypełnić, żeby był w miarę zgodny z prawdą historyczną. Na sześciopaku nie ma niestety wydrukowanych żadnych dodatkowych informacji. Ani z którego roku pochodzi, ani nawet czy były tam butelki 0,5 czy 0,33. Poza ty, że nie wiem jakimi butelkami go wypełnić, to nie wiem też jakie powinny być etykiety i jakie kapsle.
    Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
    Attached Files
    www.collections.pl
    Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19167

    #2
    Gdyby to były takie butelki jak tu to warzyłoby to ponad 3,5 kg. Nie wiem czy taki cienki kartonik wytrzymałby takie obciążenie. Zresztą wygląda on na starszy niż ten. Niestety nie pamiętam w jakie butelki 0,33 litra lała Warka, czy Vichy czy Steini. Może to na takie puszki? Jaki jest wymiar komory?

    Comment

    • zgrredek
      Senior
      • 10-2002
      • 315

      #3
      Dziękuję za cenne wskazówki.
      Sześciopak, który zalinkowałeś jest z 75 roku, a to dolna granica, bo wtedy powstał browar. Jeżeli mój jest starszy to niewiele - różnica pewnie kilku miesięcy. Przy obydwu użyto tego samego wykrojnika. Szata graficzna też jest trochę podobna. Jest też możliwe, że to mój sześciopak jest młodszy, bo po otwarciu browaru bardziej się starali, a potem mogli mieć problemy z dostępem do dobrego papieru i farb drukarskich. Nawet na grafiku mogli zaoszczędzić. Ale to zbędne dywagacje, bo na pewno pochodzi z lat 70-tych.
      W sześciopaku były raczej butelki. Puszka ma około pół centymetra luzu. Nie wiem od kiedy w Polsce puszkowano piwo, ale raczej nie w latach 70-tych. Przynajmniej ja nie pamiętam polskich puszek z tamtego okresu. Jedynie zagraniczne z Pewexu. Ta zalinkowana przez Ciebie ma PN-89.
      A więc butelki. Słusznie zwróciłeś uwagę, że sześć półlitrówek byłoby zbyt ciężkich. Nie będę robił prób, żeby karton się nie rozerwał. Pozostają więc butelki 0,33. W dzieciństwie nie byłem amatorem piwa, ale pamięć podpowiada mi, że to powinny być raczej takie butelki jak ta środkowa z tego zdjęcia:
      Informacje o Butelki 0,33 i 0,5 l - piwo oranżada -PRL- 5 szt. - 6715999209 w archiwum Allegro. Data zakończenia 2017-02-18 - cena 5 zł
      www.collections.pl
      Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19167

        #4
        Jeśli jesteś pewny, że to lata siedemdziesiąte to OK, ta butelka by pasowała. Potem były w obrocie steini (ta obok niej). Ja obstawiałem rok twojego na pierwszą połowę lat osiemdziesiątych, ale dużą wiedzę w tym temacie mogą mieć autorzy strony "Browary Mazowsza". Ja wtedy jeszcze nie piłem piwa, a w Krakowie był raczej lokalny Okocim, ew. Leżajsk.

        Comment

        • goshia
          Junior
          • 03-2024
          • 1

          #5
          Mam pełny zestaw, w oryginale były szklanki.
          Attached Files

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎