Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Litoměřice, Zítkova 5, Minipivovar Labuť

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4568

    Czechy, Litoměřice, Zítkova 5, Minipivovar Labuť

    Litoměřice to śliczne, zabytkowe miasteczko położone na wysokim, prawym brzegu Łaby. Stary, Korunni pivovar założony już w 1720 roku, przestał warzyć piwo w 2002 roku. Tradycja piwowarstwa w Litoměřicach odżyła dopiero w styczniu 2011 r. gdy małżeństwo Žákovi otworzyli Minipivovar Labuť w piwnicach dawnego hotelu o tej samej nazwie.
    Mieści się on za kościołem niedaleko pięknego rynku, i choć od dworców ČD nie trzeba przezeń iść, to warto. Ze stacji Litoměřice město dojście zajmie 5 min. Idziemy w górę w lewo koło ronda ul. Dlouhou by po chwili skręcić w prawo w Velkou Dominikánskou i w prawo w Zítkova. Ze stacji horní nádraží jest trochę dalej (10 min.) ale w dół, Palackého - Palachova, główną Na Valech i w prawo w Zítkova. Wchodzi się przez bramę w drewnianym ogrodzeniu z grubych desek, za którym jest duży zadaszony ogródek z drewnianymi stołami i ławami. Siedzi się bardzo przyjemnie pod koronami starych kasztanowców.
    Schodząc do piwnicy można pić piwo w dużej sali ze sklepieniami o ścianach z "żywego" muru. Za barem z 4 pipami znajdują się kadzie warzelne, a pomieszczenia fermentowni i leżakowni za drzwiami po prawej.

    W czasie mojej wizyty 24.05 na čepu były 3 piwa:

    - Světlý ležák 12° Žák
    Koloru żółtego, mętne. Piana bielutka, bardzo gęsta, drobnobąbelkowa, utrzymywała się dość długo, po kilku łykach pozostaje solidny kożuszek aż do dna i nieregularne plamy na szkle.
    Zapach wyraźny, słodowy z kwiatową miodowością i nutą świeżego razowca.
    W smaku pełne, jest słodowość, chlebek i nutki owocowe a wszystko to dopełnione wyraźną goryczką. Czyli czeska klasyka pysznego piwa. 29 kč

    - Polotmavý ležák 12°
    Koloru mocnej herbaty, lekko mętne.
    Piana również bardzo gęsta o drobniutkich bąbelkach, po podaniu na 4 cm, później pozostaje jedynie cieniutki kożuszek.
    Zapach dość ciekawy,przyjemna mieszanka mlecznej czekolady z karmelem i jakiegoś ciężkiego dla mnie do określenia kwiatu (bez? lawenda?).
    W smaku łagodne, typowo polotmavé czyli bez wyraźnej nuty. Jest karmel i czekolada, owocowość, ale to wszystko jedynie lekko zaznaczone. Goryczka tylko w dalekim tle, można praktycznie ja pominąć. Szkoda, że nie smakuje tak jak pachnie. Nie jest to złe piwo ale jak na 12° mało treściwe a smaki zbyt rozmyte. Ale takie są polotmavé, dlatego nie jestem ich zbytnim zwolennikiem. 29 kč

    - Tmavý ležák 12° Černá labuť
    Kolor hebanowy, mętne, prawie nieprzejrzyste, jedynie przy ściankach kufla lekko prześwituje bordowo - brązowymi refleksami.
    Piana równie gęsta jak u poprzedników ale ciemniejsza. Utrzymuje się niezbyt długo, pozostawia nieliczne plamy na ściankach i dość mocny kożuszek.
    Zapach wyraźny, przyjemny, palonego słodu i gorzkiej czekolady.
    W smaku wyraźna kawowa paloność, chlebowość skórki z razowca i lekka owocowość. Znów trochę lepiej pachnie niż smakuje ale to wyraziste, dobre ciemne piwo. 29 kč

    Jak wyjaśnił mi w czasie zwiedzania browarku miły pan podsládek, już za tydzień będzie na čepu speciál, czyli pszeniczna 13° typu niemieckiego o zawartości 50% słodu pszenicznego.

    Piwa można też kupić w 1,5 l firmowych brązowych PETach. Z piwnych gadżetów są podkładki, kufel kosztuje trochę drogo bo 179 kč. Dostałem też komplet samoprzylepnych etykiet.
    Z jedzenia jak na razie typowo czeskie zakąski ale ich lista jest dość długa. Nie ogranicza się od utopenców i hermelína, są też matesy (śledzie), tvarůžkový salát (serki dojrzewające olomouckie), deska serów lub wędlin, klobasový mls (smakołyk z kiełbasek) i inne. Ceny 30 - 45 kč.
  • pebejot
    Senior
    • 01-2010
    • 1415

    #3
    Odwiedziłem dwa miesiące po Dadku, wszystko jest tak jak opisane wyżej, niestety specjala nie ma, powiedziano mi, że wkrótce ma być.
    Podczas naszego piwkowania byliśmy jedynymi klientami w lokalu, przez dwie godziny nikt nie przyszedł, a znudzona kelnerka siedziała przy służbowym stoliku czytając jakąś powieść

    Comment

    • docent
      Senior
      • 10-2002
      • 5205

      #4
      Podczas mojej wizyty dostępne były cztery piwa:

      10° světlá - płaska, bez wyrazu. Wypić i zapomnieć.
      12° světlá - zwracało uwagę ładną pianą. To już miało smak choć żaden majstersztyk to to nie jest.
      15° světlá - sezonowe. Mocno mętne, ciemnozłote. W smaku gęste, lekko słodkawe. Na tle dwóch poprzednich wyróżniało się zdecydowanym charakterem.

      Polotmavej 13-tki już nie próbowałem.

      Tak więc piwa bez rewelacji. Przyzwoite i tyle.
      Uwagę zwraca fakt, że głównym piwowarem jest Martin Hrubeš z Czarnego Orła z Kroměříža. Jakby nie było to drugi koniec Czech!
      Podczas kilkunastominutowego posiedzenia w porze obiadowej nie wstąpił tu żaden klient, możliwe że z powodu braku ciepłej kuchni.
      Foty na Piwnych Czechach.
      Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
      Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
      Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
      Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

      Comment

      • dadek
        Senior
        • 09-2005
        • 4568

        #5
        Litoměřice odwiedziliśmy ponownie 11.12.12 z zamiarem spróbowania piw z browarku Koliba. Jednak już po pierwszym mieliśmy dość więc przenieśliśmy się do Labuťi. Okazało się, że była to słuszna decyzja gdyż z pięciu dostępnych tego dnia piw nie piłem aż trzech.

        Spróbowaliśmy:

        - Speciál Ale Labuť 13° http://www.browar.biz/forum/showpost...50&postcount=2
        - Tmavý speciál 14° http://www.browar.biz/forum/showthre...58#post1094258
        - Jantarová 11°

        Były też dostępne:

        - Světlý ležák 12°
        - Polotmavý ležák 12°

        W Labuťi właściwie się nic nie zmieniło, wciąż dość pustawo, przez 8 osobowe bardzo wesołe towarzystwo był zajęty tylko jeden duży stół. W menu wciąż tylko zimne przekąski ale nakladaný hermelín wyśmienity.

        Comment

        • heckler
          Senior
          • 09-2012
          • 1817

          #6
          Na kranach:

          -jasna 10-ka
          -jasna 12-ka
          -polotmava 12-ka
          -ALE 13-ka.

          Zamówiłem po małym, na szczęście.
          Jedynie 12-ka miała jako taki smak. Reszta piw całkowicie pozbawiona treści, takie nijakie, wodniste. Myślę że nawet gorsze niż w Kolibie.
          Tak jak pisali przedmówcy w lokalu pustawo.
          Attached Files

          Comment

          • ART
            mAD'MINd
            • 02-2001
            • 23798

            #7
            Było tu bardzo słabo. Ten ejl podczas naszej wizyty to miał być rzekomo Koelsch i to za kosmiczne pieniądze, bo chyba ze 30ck droższy od pozostałych równie kiepskich piw. Szok i niedowierzanie
            Last edited by ART; 29-09-2017, 08:19.
            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

            Comment

            • heckler
              Senior
              • 09-2012
              • 1817

              #8
              Tutaj podobnie jak w Kolibie ogromne zaskoczenie. Wszystkie piwa smaczne. Jakby nie ten sam browar. Można było spróbować:

              -Svetla vycepni 10-ka w cenie 24/29 Kc. Dobre.

              -Svetly lezak 12-ka w cenie 27/37 Kc. Bardzo dobre.

              -Polotmavy lezak 12-ka w cenie 27/37 Kc. To było najsłabsze z wypitych piw.

              -Svetly Ale 13-ka w cenie 32/42 Kc. Ciekawe, smaczne.

              -Porter American Coffee 18-ka w cenie 55 Kc. za poj. o.33 l. Bardzo smaczne!!

              Dzięki uprzejmości miłego kelnera zwiedziłem również browar. W leżakowni przybyło tanków, a za warzelnią dodano ładnie wyglądające podświetlane logo browaru.

              Parę zdjęć w galerii:






              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎