Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Osek nad Bečvou 76, Pivovar Helf (d. Osečan)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4552

    Czechy, Osek nad Bečvou 76, Pivovar Helf (d. Osečan)

    Kolejny nowy browar na Moravach wybudowany od podstaw. Można tu dojechać pociągami kursującymi co godzinę (zatrzymują się tylko osobowe) główną magistralą Ostrava - Přerov. Dojście z przystanku kolejowego zajmie 12-15 min. Idziemy ulicą w dół w kierunku miejscowości, po około 400 m, za boiskiem, skręcamy w pierwszą ulicę w prawo przed żółtą kapliczką. Idziemy prosto około 600 m, potem skręcamy w pierwszą ulicę w lewo gdzie po chwili będziemy przy bramie browaru. Jest to nowy, długi, niepozorny szary barak z czerwonym dachem. I na nim i na bramie nie ma żadnej informacji że jest to browar. Pierwszy spotkany pracownik zapytany o możliwość zwiedzenia, powiedział że raczej nie będzie problemu, mam tylko poczekać na sládka, który będzie za około pół godz. i poradził by udać się przez ten czas na piwo do położonej obok restauracji Osečanka. http://www.browar.biz/forum/showthre...61#post1119861 Tak zrobiłem, zdążyłem wypić jedno i zostałem zaproszony do browaru.
    Warzelnia o pojemności 2000 l pochodzi z Niemiec. Została kupiona jako używana, dlatego górne wyloty kadzi zostały skrócone i zaślepione by zmieściły się w obecnym miejscu. Parę z obu odprowadza się teraz jednym wyciągiem. Na fermentownię składa się 5 nowych tanków czeskiej firmy NIRO-INOX Zaječí o pojemności 2400 l, a leżakownia ma ich 13.

    Pierwszych tutejszych piw można było spróbować w kwietniu 2013. Gdy odwiedziłem browar 22.07 prosto z tanków piłem piwa pod wspólną nazwą Osečan:

    - 10° světlé výčepní
    - 11° světlý ležák
    - 11° polotmavý ležák
    - 12° světlý ležák
    - 14° světlý speciál

    Trzeba przyznać, że każde z nich zasługiwało na bardzo dobrą ocenę. Dwa z nich ( jasne 11° i 14° były też dostępne w restauracji Osečanka. 11° piłem tam przed wizytą w browarze więc wrzuciłem ocenę we właściwym miejscu http://www.browar.biz/forum/showthre...16#post1132616 , po ponad 1,5 godzinnym zwiedzaniu, kosztowaniu z tanków i rozmowie z gościnnym sládkiem dobrze oceniać pozostałych piw już się nie dało. Może następnym razem.
    Nie wiedzieć czemu w restauracji obok leje się rotacyjnie tylko 2 rodzaje piw z browaru, który podobno ma tego samego właściciela, a następne 3 nalewaki zajmują Zubry. Brak też jakiejkolwiek reklamy Osečana gdy szyld Zubra jest widoczny bardzo dobrze. Sládek pytany w powyższych kwestiach kwestii rozłożył ręce i powiedział, że on tylko warzy piwo.

    Większość wyprodukowanego piwa rozlewa się do KEG-ów na nowoczesnej myjce - napełniarce i dostarcza do okolicznych knajpek i restauracji. Piw się nie pasteryzuje i nie filtruje, jednak niektórzy z odbiorców życzą sobie filtracji (co pan sládek skwitował odpowiednim gestem dłoni przy czole) więc dla nich się ją przeprowadza na niedużym, przewoźnym filtratorze na kółkach. Jest też napełniarka do PET-ów, można je kupić w restauracji.

    W browarze kupiłem firmowy kufel (są 3 rodzaje szkła w cenach 60 - 95 kč), samoprzylepne etykiety na każdy rodzaj piwa (10 kč), podkładki w dwóch rodzajach dostałem od sládka gratis.

    Browarek dość nowoczesny, z potencjałem, warzy się tu bardzo dobre, tradycyjne piwa, tylko trochę dziwna jest polityka jego właściciela. Czyżby nie zależało mu na promocji własnego piwa?

    Fotki w galerii:






  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    #2
    Faktycznie dziwne zachowanie właściciela.Zero reklamy,nawet w lokalu,a piwo genialne!
    W ofercie była jasna 12 i 14.To pierwsze ciut lepsze i w cenie 19koron-szok .W petach dodatkowo była polotmava 13,według mnie najlepsza.Koniecznie należy lokal odwiedzić.Na górze jest motelik z tanimi pokojami.

    Comment

    • Pendragon
      Senior
      • 03-2006
      • 13949

      #3
      Browarek, a w zasadzie tylko jego restauracja, odwiedzony deszczowego 11 września br w drodze do Kromeriza.
      W ofercie beczkowej dostępna była świetna 11 filtrowana (za 18 Kc) oraz 12 niefiltrowana (za 19 Kc), też dobra ale nie aż tak jak 11.
      Na wynos były 3 rodzaje PETów. Nie pamiętam już jakich. Ja wziąłem oczywiście 11-tkę - 50 Kc za 1,5 litra, którą właśnie degustuję.
      Była godzina 16, czas więc był najwyższy na obiad - wziąłem sobie schab zapiekany w placku ziemniaczanym, a w zasadzie to w cieście ziemniaczanym rzuconym na głeboki olej. Ze względu na dobre przyprawienie ciasta danie bardzo przypadło mi do gustu. Tak więc krótki pobyt w tym miejscu uważam za bardzo udany i polecam wszystkim wizytę.
      Jedyny minus to zadymienie.

      Browar ma swoją stronę: http://www.osecan.cz
      Restauracja z hotelem też swoją ma (ale właśnie padła): www.osecanka.cz
      Last edited by Pendragon; 20-09-2014, 19:01.

      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

      Comment

      • Pendragon
        Senior
        • 03-2006
        • 13949

        #4
        Jeszcze jedno marne zdjęcie z zewnątrz. Zapomniałem zabrać aparat do środka i cyknąłem tak sprzed samochodu.
        Attached Files

        moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


        Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

        Comment

        • slawekkazek
          Senior
          • 01-2003
          • 544

          #5
          Zła wiadomość. Browar Osek został sprzedany Słowakom, nie sprzedaje już na lokalny rynek (ponoć całe piwo wywożone jest na Słowację). Nowy browar nazywa się Helf: http://pivovarhelf.cz/
          W pobliskiej restauracji leją jakąś koncernówkę, choć w lodówce można trafić na wyroby mini browaru Jižan z Přerova: https://www.najizni.cz/menu/99-o-min...aru-jizan.html Podbno jest to związane z tym, że piwowar z dawnego browaru w Oseku zatrudnił się właśnie tam. Wyczułem pewne wspólne cechy, ale piwo oseckie było lepsze

          Comment

          • Raciborz
            Senior
            • 06-2004
            • 594

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slawekkazek Wyświetlenie odpowiedzi
            Zła wiadomość. Browar Osek został sprzedany Słowakom, nie sprzedaje już na lokalny rynek (ponoć całe piwo wywożone jest na Słowację). Nowy browar nazywa się Helf: http://pivovarhelf.cz/
            W pobliskiej restauracji leją jakąś koncernówkę, choć w lodówce można trafić na wyroby mini browaru Jižan z Přerova: https://www.najizni.cz/menu/99-o-min...aru-jizan.html Podbno jest to związane z tym, że piwowar z dawnego browaru w Oseku zatrudnił się właśnie tam. Wyczułem pewne wspólne cechy, ale piwo oseckie było lepsze
            Sprawdziłeś to osobiście ?. ja mam inne informacje. Znam osobiście właściciela restauracji który sprzedał swoje udziały. I twierdził że sprzedaje w restauracji ich piwo, ale potwierdzić tego nie mogę. Od czasu przejęcia nie byłem tam

            Comment

            • heckler
              Senior
              • 09-2012
              • 1817

              #7
              Przejeżdżałem koło browaru w lipcu tego roku. Była to sobota, więc przybytek był zamknięty. Obecnie budynek browaru i jego ogrodzenie wygląda jak na zdjęciach.
              W tym samym czasie miałem okazję spróbowania ich piwa w jednym z barów w Uherske Hradiste. Z tego co pamiętam to był to svetly lezak 11-ka o nazwie Hefaiston.
              Nie była to żadna rewelacja, taki średniak wśród Czeskich małych browarów.
              Na obecną chwilę widzę, że zmienili piwowara. Jest nim MARTIN VĚŽNÍK który pracował w Roznovie pod Radhostem i we Vsetinie. Może teraz jakość piw ulegnie poprawie?
              Attached Files

              Comment

              • slawekkazek
                Senior
                • 01-2003
                • 544

                #8
                Sprawdziłeś to osobiście ?. ja mam inne informacje. Znam osobiście właściciela restauracji który sprzedał swoje udziały. I twierdził że sprzedaje w restauracji ich piwo, ale potwierdzić tego nie mogę. Od czasu przejęcia nie byłem tam
                Do restauracji w Oseku wpadłem wracając z głębi Czech do domu, późnym popołudniem. Miałem więc okazję pogadać jedynie z barmanką i stałymi bywalcami lokalu. Fakty były takie, że nalewaków oseckiego browaru nie było (ponoć od dawna), w lodówce - jak napisałem - piwa mini browaru Jižan z Přerova. Cóż, fakty mówią same za siebie...

                Comment

                • dadek
                  Senior
                  • 09-2005
                  • 4552

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika heckler Wyświetlenie odpowiedzi
                  Na obecną chwilę widzę, że zmienili piwowara. Jest nim MARTIN VĚŽNÍK który pracował w Roznovie pod Radhostem i we Vsetinie. Może teraz jakość piw ulegnie poprawie?
                  Nigdy nie miałem zastrzeżeń do piw z tego browaru gdy jeszcze nazywał się Osečan, a byłem tam 3krotnie (pijałem je także poza Osekem). Więc czemu by miały ulegać poprawie? Tym bardziej, że próbowane w marcu piwa z browaru Valášek z Vsetína bardzo obniżyły loty co stwierdziłem nie tylko ja ale i osoby z którymi tam byłem. Dlatego mam wątpliwości czy zmiana sládka w Oseku jest na pewno dobrym posunięciem.

                  Comment

                  • heckler
                    Senior
                    • 09-2012
                    • 1817

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika heckler Wyświetlenie odpowiedzi
                    Faktycznie dziwne zachowanie właściciela.Zero reklamy,nawet w lokalu,a piwo genialne!
                    W ofercie była jasna 12 i 14.To pierwsze ciut lepsze i w cenie 19koron-szok .W petach dodatkowo była polotmava 13,według mnie najlepsza.Koniecznie należy lokal odwiedzić.Na górze jest motelik z tanimi pokojami.
                    Zacytuję moją wcześniejszą opinie o tym browarze. Może ją przeoczyłeś? Wiec się powtórzę.
                    Byłem tam w 2014 roku, a następnie jeszcze parokrotnie tylko po piwo w pet-ach. Również piwo z Oseku bardzo mi smakowało.
                    Natomiast tak jak pisałem w poprzednim poście piwo z browaru Helf było słabe.
                    Nie mam pojęcia kto je warzył, czy to ten sam piwowar który warzył we wcześniejszym Osecanie? Czy browar zmienił nazwę wraz z piwowarem, czy też piwowar pozostał ten sam.
                    Dla tego napisałem, że zmiana może wyjść na lepsze, bo było kiepsko. Jak będzie? Czas pokaże.
                    Piszesz, że piwa we Vsetinie obniżyły loty, a w Oseku to nie mogły?? Nie jest to pierwszy i na pewno nie ostatni browar gdzie tak się dzieje.

                    Comment

                    • slawekkazek
                      Senior
                      • 01-2003
                      • 544

                      #11
                      Napisałem wyżej, że dla mnie zmiana właściciela to zła informacja. Piwo z tego browaru ceniłem sobie na tyle, że przejeżdżając obok wpadałem, by zaopatrzyć się w kilka petek, a jak była okazja, wypić na miejscu kufelek. Teraz takiej szansy nie mam.... Może i warzą (lub będą warzyć) coś ciekawego, ale to już inna historia.

                      Comment

                      • dadek
                        Senior
                        • 09-2005
                        • 4552

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika heckler Wyświetlenie odpowiedzi
                        Zacytuję moją wcześniejszą opinie o tym browarze. Może ją przeoczyłeś? Wiec się powtórzę.
                        Byłem tam w 2014 roku, a następnie jeszcze parokrotnie tylko po piwo w pet-ach. Również piwo z Oseku bardzo mi smakowało.
                        Natomiast tak jak pisałem w poprzednim poście piwo z browaru Helf było słabe.
                        Nie mam pojęcia kto je warzył, czy to ten sam piwowar który warzył we wcześniejszym Osecanie? Czy browar zmienił nazwę wraz z piwowarem, czy też piwowar pozostał ten sam.
                        Dla tego napisałem, że zmiana może wyjść na lepsze, bo było kiepsko. Jak będzie? Czas pokaże.
                        Piszesz, że piwa we Vsetinie obniżyły loty, a w Oseku to nie mogły?? Nie jest to pierwszy i na pewno nie ostatni browar gdzie tak się dzieje.
                        Z tego co wiem od czeskich kolegów warzący od początku w Osečaně sládek Pavel Rajnoch odszedł z browaru przed zmianą nazwy na Helf. Niestety, zmieniłem telefon i straciłem numer do pana Pavla bo bym go zapytał bezpośrednio w czym rzecz. Moje pozytywne opinie na temat piw z Osečana dotyczą tylko okresu gdy warzył je właśnie pan Rajnoch, potem już nie miałem okazji próbować.
                        Vsetínské piwa niegdyś mi bardzo smakowały więc byłem ździwiony ich kiepską jakością ostatnio . Koledzy z Czech potwierdzili, że nastąpiła tam zmiana na stanowisku sládka i teraz powstaje pytanie czy to ten sam, który obecnie warzy w Oseku?

                        Comment

                        • heckler
                          Senior
                          • 09-2012
                          • 1817

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
                          Koledzy z Czech potwierdzili, że nastąpiła tam zmiana na stanowisku sládka i teraz powstaje pytanie czy to ten sam, który obecnie warzy w Oseku?
                          Tak się chwalą na ,fejsie,. Ale czy to on?
                          Zaloguj się do Facebooka, aby zacząć udostępniać różne rzeczy oraz łączyć się ze znajomymi, rodziną i ludźmi, których znasz.

                          Comment

                          • dadek
                            Senior
                            • 09-2005
                            • 4552

                            #14
                            Nie znam człowieka, rozpytani kumple Czesi również nie.

                            Comment

                            • heckler
                              Senior
                              • 09-2012
                              • 1817

                              #15
                              Przejeżdżałem przez Osek, patrzę, a tu brama wjazdowa do browaru jest otwarta. Bez chwili zastanowienia skręciłem na posesję. Oprócz jednego pracownika w całym browarze nie było nikogo. Na całe szczęście miły człowiek pokazał nam browar, poczęstował piwem z tanka i sprzedał nam piwo w litrowych pet-kach.
                              Cała instalacja w browarze jest ta sama jak była w Osecanie, no może nie do końca, bo przybyły dwa tanki. Teraz jest ich 18. Za to rodzajów piw warzą znacznie więcej.
                              Patrząc na stronę browaru i listę uwarzonych już tam piw doliczyłem się ich prawie 40 rodzajów! Całkiem sporo. Szkoda tylko, że ilość nie przekłada się tu na jakość.
                              Tragedii nie ma, ale szału też nie. Lanego piwa próbowałem w zeszłym roku w 2d bar w Uherské Hradiště i tak jak pisałem było słabo, ale teraz już wiem, że jasny Hefaiston i to był najlepszym piwem z pośród wszystkich pięciu do tej pory spróbowanych piw. Były to:

                              -KOVÁŘ svetle vycepni 10-ka. Może być.

                              -HEFAISTON svetla 11-ka. Zdecydowanie najlepsze.

                              -HELF IPA II 15-ka.

                              -NADRŽENÝ KLOKAN 12-ka, oj dziwne to było. Może i smaczne, ale dziwne.

                              -TANEČNICE II. 12-ka. APA. Takie sobie.

                              Lanego piwa można napić się tylko w trzech barach, a i to przeważnie leją tam jasną 11-kę. Ich wykaz na stronie browaru. Ja jednak zdecydowanie wolałem piwa z dawnego Osecana

                              Zdjęcia:









                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎