Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

huty szkła

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Stolp
    Senior
    • 06-2002
    • 492

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika michalmilewski Wyświetlenie odpowiedzi
    ...Przeszukując internet zauważyłem, że nazwisko Stępniewski występuje dość często w kontekście hut szkła. Tak nazywał się np. właściciel huty w Falenicy czy zasłużony pracownik huty szkła w Białymstoku. Nazwisko to pojawia się też w kontekście zdobnictwa szkła (Krosno, Inowrocław). Może to tylko przypadek, a może wynik jakiejś tradycji rodzinnej sięgających przynajmniej XIX w. Będę wdzięczny za wszelkie informacje lub sugestie.
    Pozdrawiam.
    taka flaszka http://allegro.pl/butelka-oryginana-...SZAWA%20PRAGA#
    z huty Stępniewskiego aktualnie jest na allegro
    Attached Files
    Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
    Szukam
    e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
    https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

    Comment

    • wiaterek
      Member
      • 07-2016
      • 61

      Huty szkła

      Podsuwam do oglądnięcia i pogłówkowania dwie kolejne sygnatury hut szkła z butelek:
      1/MU z "okocimówki": najłatwiej to powiązać z nazwą Murów,gdyby nie zupełnie inny typ sygnowania przedstawiony przez Piwowara
      2/KMBZ ( ?) pisane cyrylicą być może z 1939, z butelki poza tym nieopisanej, 0,3L, zielonej,cienkie szkło.
      Swoją drogą pożytecznym byłoby utworzyć katalog sygnatur hut-co mam,moge dołoźyć.
      Attached Files

      Comment

      • Cooper
        Senior
        • 11-2002
        • 6055

        Ten wątek miał być w sumie takim jakby katalogiem ale w zasadzie większość sygnatur hut jest anonimowa tzn nie możemy za bardzo zidentyfikować wytwórców. No za wyjątkiem największych np Feniksa czy Ujścia.
        Sygnatur wrzuciliśmy tutaj już chyba 3-cyfrową ilość. Jak masz jakieś niepokazane na butelkach piwnych z terenów obecnej lub dawnej Polski to wrzucaj ale na pewno będzie ciężko je zidentyfikować.
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • wiaterek
          Member
          • 07-2016
          • 61

          MU

          Ostatnio oglądałem sporo butelek czeskich i tam często pojawiała się sygnatura MU, podobna lub taka,jak na zaprezentowanym zdjęciu w poście #272,dlatego postanowiłem pogrzebać za hutami szkła na południe od Sudetów i (naszych) Karpat i bingo!
          Identyczność inicjałów wskazuje na potentata w produkcji flaszek przełomu 19/20 w. w Austro-Węgrzech, który od 05.04.1924 r. przybrał nazwę Muhlig-Union Glasindustrie A.G. z siedzibą w Teplitz-Schönau,czyli Cieplicach,jednakże główne zakłady znajdowały się w nieodległym Usti nad Labem,czyli nomen omen Uściu nad tą rzeką.
          Max Muhlig (pisane przez umlaut) był właścicielem wielu biznesów szklarskich także w Hostomicach,Retanicach i Ujezdecku u Teplic.
          Wszystkie te info zaczerpnąłem na gorąco z wujka gugla.
          Pozdrawiam

          Comment

          • wiaterek
            Member
            • 07-2016
            • 61

            MU

            I jeszcze zdjęcie podobnego MU z butelki z: Hanácky Pivovar Olomouc
            Attached Files

            Comment

            • Cooper
              Senior
              • 11-2002
              • 6055

              W sumie nic dziwnego że Okocim w okresie międzywojennym mógł zamawiać flaszki m.in. w nieodległej b. Czechosłowacji. Pewnie identyfikacja huty szkła o jakiej piszesz jest prawidłowa. To raczej była marginalna ilość okocimskich zamówień na butelki.
              Last edited by Cooper; 06-08-2017, 15:26.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • Stolp
                Senior
                • 06-2002
                • 492

                huty z terenów Łużyc

                Może to się przyda: https://www.pressglas-korrespondenz....ke-lausitz.pdf
                Część województw lubuskiego (Łużyce Dolne) i dolnośląskiego (Łużyce Górne)
                Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                Szukam
                e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                Comment

                • Piwowar
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 2543

                  Piękna rzecz, przyda się na pewno.
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  • pizmak666
                    Senior
                    • 12-2006
                    • 1898

                    W 1919 r. w krakowskiej prasie reklamuje się Huta szklana Szotland i Birnbaum, Łódź ul. Nowa 22. Dostarcza flaszek różnego rodzaju.Ważne dla browarów, fabryk likierów oraz fabryk wód mineralnych.
                    Last edited by pizmak666; 28-09-2017, 08:41.
                    „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                    "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                    Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                    Comment

                    • wiaterek
                      Member
                      • 07-2016
                      • 61

                      [QUOTE=dekant1200;1152747]1/ Przeglądałem forum celem rozpoznanie sygnaturek i w uzupełnieniu sądzę, #97 Coopera ze literka K wpisana w O, jest raczej mylnie zinterpretowana. Moim zdaniem to jest literka R, a z lewej strony literki O jest namiastka stylizowanej literki E, co świadczy, że to huta szkła Edwardów Radomsko, później „Radomsko”

                      Odnośnie sygnatury EK wpisanej w koło z #97,na moje oko po E jest tam wyraźnie K,to po przeczytaniu monografii o browarze w Wojniczu (polecam!!) nasunęła się jeszcze jedna opcja:wspomniany przez autorów dostawca flaszek dla browaru w Wojniczu w ilości 4 wagonów rocznie w latach 1905-1909:VereinagleMugarische Glassen Fabriken,Emil Kaszirer,Budapest.

                      Browary galicyjskie wydaje się,że miały równie blisko do wytwórców butelek z Węgier czy Czech tym bardziej,że do końca 1 w.ś. znajdowały się na terenie jednego państwa.
                      Ciekawe,czy p.Goetz kupując butelki czy inne rzeczy w firmach z terenów innych zaborów musiał płacić cło?

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        Reklamy 2 hut szkła zamieszczone w Przeglądzie Piwowarsko-Słodowniczym w 1938 roku
                        Attached Files
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • Czajkus
                          Member
                          • 03-2009
                          • 31

                          Cześć,
                          2 notki z 1929 o Hucie Feniks i Geha



                          Pozdrawiam
                          Czajkus
                          www.czajkus.com blog.czajkus.com

                          Comment

                          • Cooper
                            Senior
                            • 11-2002
                            • 6055

                            Taka sygnatura na fragmencie denka butelki. Butelka znaleziona w miejscu gdzie kiedyś rozlewano m.in. piwa Haberbuscha. Wydaje się kojarzyć z identycznym znakiem jaki jest np tutaj na 2 korkach Haberbuscha. Znak taki widizałem też na 1 lub 2 reklamach prasowych tego browaru z początkow XX wieku. Tłumaczenia tej sygnatury jako Huta Szkła oczywiście nie biorę pod uwagę.
                            Jakieś przemyślenia, sugestie ?
                            Attached Files
                            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                            Comment

                            • Cooper
                              Senior
                              • 11-2002
                              • 6055

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                              kolejna ciekawa sygnatura jakiej foto mam od Becika. Nie wiem czy dobrze ją odczytuję ale wyglada mi na napis "BAPCTE. ЗAB." na górze i "KAШ. Н Кo" na dole. Na środku typowe dla tego typu flaszek oznaczenie pojemności "1/20" (wiadra). Sygnatura z butelki z browaru w Radzikowie pod Błoniem.
                              Dopiero teraz czytając po 8 latach ten swoj post zobaczyłem że źle odczytałem tłoczenie w szkle. To nie jest raczej "KAШ." a "K&Ш." czyli najprawdopdobniej znana już huta Kijewski i Scholtze i Spółka oczywiście pisana cyrlicą. Brawo ja
                              Last edited by Cooper; 05-11-2019, 21:44.
                              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                              Comment

                              • plr78
                                Junior
                                • 03-2020
                                • 3

                                Witam forumowiczów. Gdzie szukać informacji o symbolach stosowanych na wyrobach szklanych przez prl-owskie huty szkła? Chodzi mi o rozwinięcie skrótów np ZPS lub SP. Te akurat nie na butelkach piwnych. Następne pytanie też nie o butelki piwne, ale jedynie tutaj znalazłem tak rozwinięty temat. Sygnatura: .T Butelka 0,7-0,75 ciemne szkło. Druga to butelka 0,33 pod kapsel.
                                Attached Files

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎