Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kiedy butelkować piwo?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Morion
    Junior
    • 09-2018
    • 2

    Kiedy butelkować piwo?

    Witam,

    przepraszam jeśli powielam temat, ale nie znalazłem podobnego pytania na forum. Jestem w trakcie warzenia swojego drugiego piwa w życiu. Wczoraj skończyła się Fermentacja brzeczki (potwierdzone balingometrem), niestety z braku czasu (praca) będę mógł zabutelkować piwo dopiero po 5 dniach.

    Stąd moje pytanie, czy ten czas wpłynie na jakość piwa? Czy będę musiał to po nocach robić?

    Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam
  • fidoangel
    Senior
    • 07-2005
    • 3489

    #2
    Nawet lepiej, że postoi jeszcze te 5 dni.
    Na początku kariery piwowara wielu śpieszy się i trzyma kurczowo jakichś instrukcji a to często skutkuje wlaniem do butelek nie dofermentowanego piwa i później gejzer piany przy otwieraniu butelki. Kiedyś trzymaliśmy sie zasady: tydzień burzliwej a po tym dwa tygodnie cichej i ten schemat praktycznie sprawdzał się. Dalej wielu tak robi, ja również.
    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

    Comment

    • Morion
      Junior
      • 09-2018
      • 2

      #3
      Ja niestety nie mogę przeprowadzić cichej fermentacji, ponieważ jeszcze nie dorobiłem się drugiego wiadra, stąd moje obawy czy mogę brzeczkę pozostawić w tym samym naczyniu tak długo.

      Puki co wszystko co robię traktuje jako naukę, uczę się na własnych błędach. A czy mógłby ktoś polecić jakąś dobrą literaturę (oprócz internetu).

      Dzięki za pomoc

      Comment

      • Petitpierre
        Senior
        • 01-2014
        • 2560

        #4
        Skoro skończyła się fermentacja burzliwa-czyli przez parę dni pod rząd cukromierz pokazuje stałą wartość, to zaczęła się cicha. Można zostawić w tym, w czym fermentujesz, można zlać znad osadu i wówczas zostawić. W obu przypadkach minimum 5 dni będzie potrzebnych, więc nie ma żadnych obaw. Co to za piwo? Jakie parametry?
        Mały porterek-przyjaciel nerek

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎