Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Topolany, Topolany 19, Pivovar Lišák

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Czechy, Topolany, Topolany 19, Pivovar Lišák

    Bardzo trudno jest gdzieś trafić i spróbować piwa z tego browaru, ale jeszcze trudniej jest zastać w domu właściciela i sladka zarazem Jana Michalíka. Podczas moich piwnych, czeskich wycieczek pod dom Jana podjeżdżałem chyba z dziesięć razy. Nie jest to problematyczne, gdyż wioska Topolany leży praktycznie zaraz przy trasie Olomouc-Brno, więc zawsze było ,po drodze,.
    Raz nawet udało mi się zastać gospodarza w domu i wtedy podczas krótkiej rozmowy dowiedziałem się, że piw na wynos nie kupię, bo ich nie butelkuje, a browaru tym razem też nie zobaczę, bo trwa wymiana instalacji elektrycznej, oraz instalacji browaru na nową. Zostałem zaproszony na jesień. Podobno wtedy będzie już po remoncie.
    Tak też zrobiłem i do Topolan zawitałem na początku listopada. I tym razem miałem szczęście i na miejscu zastałem sympatycznego gospodarza. Tak jak wcześniej opowiadał we wszystkich pomieszczeniach z aparaturą był przeprowadzony, a właściwie to trwa dalej remont. Założony w 2013 roku browar musiał przejść kurację odmładzającą .

    Przez korytarz domu mieszkalnego przechodzimy na podwórko. Tam po lewej stronie w budynku dawnego chlewu stoi warzelnia, oraz dwie kadzie otwartej fermentacji, której Jan jest wielkim zwolennikiem. Na końcu budynku dostawiono przybudówkę w której ustawiono cztery tanki. Na razie tylko cztery, ale w planach są już następne. Kadzie też są nowe, stalowe, a nie tak jak dawniej plastikowe. Ze starej aparatury, to właśnie je miałem okazję jeszcze zobaczyć. Zdecydowaną większość instalacji Jan z pomocą kolegi wykonał własnoręcznie.
    Generalnie pomieszczenia browaru zdecydowanie lepiej wyglądają od środka, a z zewnątrz jeszcze sporo pracy będzie musiało być wykonane. Trudno też się dziwić skoro wszystko wykonuje sam, a do tego warzy i sprzedaje piwo. Czasu na to wszystko po prostu mu brakuje.

    Jest duże prawdopodobieństwo, że już w przyszłym roku na końcu ogrodu należącego do posesji stanie letnia altana. W sumie to częściowo już stoi, a i nawet szambo jest gotowe. Nareszcie piwa będzie można spróbować u źródła, pod zadaszoną altaną w ogródku gospodarza . Oj, straszy z Jana jest gaduła i krótka wizyta zamieniła się godzinną wycieczką. Gdzie się tylko dało i co tylko można było zobaczyć sympatyczny właściciel mi pokazał. Piw nie butelkuje, bo mając starą instalację nie nadążał z produkcją, a obecnie z tą nową też jest ciężko wszystkich zaspokoić. Lwia część jego produkcji wędruje do położonej niedaleko pałacu restauracji we Wiedniu. I jak sam nie ukrywając powiedział, to mu się finansowo najbardziej opłaca. Do tego dochodzą co weekendowe wyjazdy na krajowe festiwale, dostarczenie piwa do pubów w Pradze i Brnie, więc piwo schodzi na pniu.

    Osobiście miałem przyjemność dwukrotnie spróbowania piw z pod ręki Jana. Szkoda tylko, że za każdym razem była to jasna, ale za to bardzo dobra 12-ka. Pierwszy raz piwo z Lisaka piłem na festynie w małej wiosce Petrov, na który nie ukrywam po części pojechałem dla piwa z tego browaru. Drugi raz było to w Brnie w Magnet Cafe i tam skutecznie przepłukałem nim gardło po wstrętnych (wtedy) piwach z browaru JBM Brew Lab. Oczywiście w Lisaku warzone są inne piwa, takie jak polotmave, pszenica, Apa itd. Lista będzie rozwojowa jak zapewniał Jan.

    Kolejny browar który ma duszę, a właściciel jest prawdziwym pasjonatem piwa. Zaczynając jako piwowar domowy, powoli rozbudowuje swój browar i chała mu za to.
    Mam nadzieję, że w przyszłym roku faktycznie ruszy przydomowa sprzedaż piwa na którego konsumpcję już zostałem zaproszony .

    Zdjęcia:












Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎