Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Mołdawia, Kiszyniów, Strada Aeroportului 80/3, Lumen Craft.[ Bez wyszynku]

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bastion
    PremiumUżytkownik
    • 10-2006
    • 1117

    Mołdawia, Kiszyniów, Strada Aeroportului 80/3, Lumen Craft.[ Bez wyszynku]

    W ostatnim czasie w Kiszyniowie powstało kilka nowych browarków rzemieślniczych, czego efektem jest bogatsza oferta piw ''nowofalowych'', na niezbyt bogatym miejscowym piwnym rynku.
    Młodzi piwowarzy, którzy warzą tam piwa, lubują się w tych stylach i nie boją się eksperymentować .

    Browar rzemieślniczy Lumen Craft, który wpisuje się w ten trend, usytuowany jest na obrzeżach lotniska w Kiszyniowie.
    Budynek w którym się mieści, to dawna lotniskowa stołówka.
    Jest częścią dawnego kompleksu lotniska i ponoć jeśli wierzyć słowom piwowara, był zbudowany w związku z wizytą towarzysza Chruszczowa.
    Ile w tym prawdy...
    Obecna nowa hala obsługi podróżnych jest przesunięta kilkaset metrów dalej na wschód.

    Mikrus zaczął warzenie w 2016 roku.
    Instalacja jak ja nazywam ''błyskotekowa'' bardzo charakterystyczna dla węgierskiej firmy ZIP.
    Warzelnia na 250l, tanki na dwie warki.

    Właścicielem jest spółka Aerofood, zajmująca się cateringiem na terenie lotniska, oraz w samolotach narodowego przewoźnika.
    I właśnie teren lotniska jest jednym z punktów dystrybucji miejscowego piwa.
    Ponoć jest dostępne we wszystkich punktach gastronomicznych na jego terenie.
    Osobiście widziałem w dwóch barach lotnskowych krany z tym piwem, a w lodówkach stały litrowe petki.

    Ceny jak na Mołdawie drogie, natomiast biorąc pod uwagę takowe ogólnie na lotniskach, to litr piwa za 17 zł to jeszcze nie tragedia.
    Piwa są również dystrybuowane do tzw. rozliwajek w Kiszyniowie, gdzie kupujemy piwo do petek na ltry.
    W tym przypadku cena to ok. 13 zł za litr, co czyni je jednym z najdroższych piw w Mołdawii.

    Petki nie mają etykietek, natomiast na każdej jest dedykowana zawieszka.

    W takiej formie, czyli zakupione w plastiku próbowałem;
    Vienna Red Lager- 11.8*, 4.4%
    Weiss Beer - 10.7*, 4.05%
    Witbier - 11*, 4.6%
    Schwarzbier - 12*, 4.34% (ale wycyrklowany ten alkohol!)

    Natomiast podczas wizyty w browarze zostałem dodatkowo poczęstowany piwami:
    Session IPA - 11.5*
    Oraz piwo z chmielem Mosaic 13.5*
    Były też jakieś wynalazki leżakujące w beczkach po winie.

    Jak widzę, obecnie lista piw które były, czy też są warzone jest dużo dłuższa.

    Piwa które piłem trzymały solidny poziom.
    Chociaż z drugiej strony poza Witbierem, nie było dla mnie nic ''wystrzałowego''.
    Ale obserwując zapał i otwarty umysł piwowara, takowe piwa myślę że kiedyś będą, a może już są...

    Jednym słowem będąc w Mołdawii, a zwłaszcza w Kiszyniowie, warto spróbować piwo z tego browarku.

    Dosyć uboga strona własna: http://www.lumencraft.md/

    Zdjęcia z wizyty:





Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎