Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

XXI Ankieta Kolekcjonerów Podstawek 2018

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • grzeber
    Senior
    • 05-2002
    • 2866

    XXI Ankieta Kolekcjonerów Podstawek 2018

    Ciemno wszędzie, głucho wszędzie... czy ankieta będzie?? Ano będzie!

    Tradycyjnie na początku grudnia zajawka tym razem już XXI ankiet. Tak, aby wszyscy wraz ze świątecznymi porządkami zabrali się także za segregowanie swoich zbiorów.

    Szczegóły niebawem, ale rewolucji nie będzie!
    pozdrawiam
    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej
  • solfernus
    Senior
    • 08-2004
    • 1025

    #2
    A może jednak jak nie rewolucję to może reformę jakoś wprowadzisz?
    Postulaty były od lat i nic.
    W kolejce czekają Alandy i Andora.
    Natomiast postuluję wywalić: Montserrat, Niue i W-py Św. Tomasza. Nigdzie nie można znaleźć jakiejkolwiek podstawki z tych krajów.
    Kontrowersyjne są też: Butan i Jemen.
    Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

    Comment

    • grzeber
      Senior
      • 05-2002
      • 2866

      #3
      Gdybym od razu uwzględnił wszystkie Twoje postulaty to kto by pisał w tym temacie.

      Przyjrzę się dokładniej i przemyślę jeszcze raz temat. Obiecuję.
      pozdrawiam
      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

      Comment

      • solfernus
        Senior
        • 08-2004
        • 1025

        #4
        Przeglądałem terytoria autonomiczne wg. Wikipedii
        Mamy w ankiecie co prawda wydzielony Hongkong i Macau jest też Autonomia Palestyńska i Kosowo. Nie twierdzę żeby dodawać wszystko jak leci, bo jest tego za wiele.

        Tutaj apel do kolekcjonerów podstawek zagranicznych. Zgłaszajcie, które państwa chcieli byście widzieć w ankiecie.

        Ja proponuję Alandy, Andora i Azory.
        Moim zdaniem Naddniestrze i Abchazja do uzgodnienia.
        Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          #5
          Tak to jest jak się zbiera po 1 podstawce z każdego kraju zamiast np skupić się na jakichś konkretnych krajach i śrubować ilość na ostro
          Wyłapuje się wszystkie wymienione w formularzu ankiety kraje po jakimś czasie (albo za wyjątkiem jakichś kilku srogich, prawie nieosiągalnych paraliży) i się kombinuje jak tutaj powiększyć sobie zbiór którego dotknął kolekcjonerski marazm
          Rozumiem Solfego ale z drugiej strony przyzwalając na dorzucanie co roku kilku nowych "krajów" powstaną jakieś geopolityczne parodie a sam format ankiety rozciągnie się jak legginsy posłanki Pawłowicz po kolejnej wizycie w sejmowej stołówce
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19159

            #6
            Przychylam się do zdania Coopera. Każdy kolokcjonuje jak chce. Tym niemniej albo przyjmujemy definicję państwa jako podstawę do określenia ilości podmiotów, albo powinniśmy rozszerzyć katalog o wszystkie autonomiczne podmioty, np. pozostałe autonomiczne republiki Rosji, nie tylko Abchazję.
            Last edited by e-prezes; 18-12-2018, 11:23.

            Comment

            • mgebicki
              Member
              • 08-2001
              • 93

              #7
              Jezu, już 21 ankieta. Krzysiek, Wojtek i teraz Grzegorzu dzięki za podtrzymywanie tej świeckiej tradycji

              Comment

              • solfernus
                Senior
                • 08-2004
                • 1025

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                Tak to jest jak się zbiera po 1 podstawce z każdego kraju zamiast np skupić się na jakichś konkretnych krajach i śrubować ilość na ostro
                Wyłapuje się wszystkie wymienione w formularzu ankiety kraje po jakimś czasie (albo za wyjątkiem jakichś kilku srogich, prawie nieosiągalnych paraliży) i się kombinuje jak tutaj powiększyć sobie zbiór którego dotknął kolekcjonerski marazm
                Rozumiem Solfego ale z drugiej strony przyzwalając na dorzucanie co roku kilku nowych "krajów" powstaną jakieś geopolityczne parodie a sam format ankiety rozciągnie się jak legginsy posłanki Pawłowicz po kolejnej wizycie w sejmowej stołówce
                Z tego co mi się o uszy obiło to posłanka Pawłowicz abdykowała za sprawą miłośnika
                kotów

                Nie jest tak źle z moją kolekcją żebym musiał na siłę ankietę rozciągać. Trochę przeglądam https://www.bierdeckelsammler.net/ i tam jest kilka post rosyjskich państewek.
                Nie ma tam natomiast Alandów i Azorów.
                Ciekawi mnie czy na http://beercoasters.club/ też tam są.
                A swoją drogą staram się w miarę dostępnych środków dobierać do zbioru jak najstarsze podstawki z danego państwa. Ostatnio doszedł mi bardzo egzotyczny chociaż stosunkowo bliski kraj.
                Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

                Comment

                • solfernus
                  Senior
                  • 08-2004
                  • 1025

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                  Przychylam się do zdania Coopera. Każdy kolokcjonuje jak chce. Tym niemniej albo przyjmujemy definicję państwa jako podstawę do określenia ilości podmiotów, albo powinniśmy rozszerzyć katalog o wszystkie autonomiczne podmioty, np. pozostałe autonomiczne republiki Rosji, nie tylko Abchazję.
                  Wystarczy podpatrzyć jak jest w innych katalogach i zestawieniach.

                  No i może wreszcie wypowie się ktoś kto zbiera zagranicę. Jakoś tak siedemnastu kolekcjonerów było ostatnio
                  Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19159

                    #10
                    Aktualne pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć w jakim celu wydziela się dla cełów kolekcjonerskich obszary zależne od państw uznanych przez ONZ? Czyżby dlatego, że w tych obszarach powstaje tak dużo kolektybiliów, by był sens je wydzielać?

                    Comment

                    • solfernus
                      Senior
                      • 08-2004
                      • 1025

                      #11
                      Jest to temat dotyczący podstawek i trzymając się tego odpowiem.
                      W zdecydowanej większości z tych terenów znane są pojedyncze wzory podstawek. Zdobycie ich niejednokrotnie stanowi spore wyzwanie nie tylko finansowe ale i bardzo ciężko je pozyskać. I może ktoś chciałby się podzielić swoim szczęściem z resztą podobnie zakręconych.

                      Często widzę na tym forum "każdy kolekcjonuje jak chce". Zgoda!
                      To po co są wszystkie katalogi i ankiety? By pokazać jak i co zbierać.
                      Nie wiem czy zbieracze etykiet czy popularnych teraz kapsli zbierają i katalogują osobno te państwa. Jeśli tak to może i my powinniśmy.

                      W dalszym ciągu nie ma szerszego odzewu. I bijemy pianę. Ja jako uczestnik i Wy którzy ankietę robiliście.
                      Wasze
                      Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19159

                        #12
                        Katalog ma odzwierciedlać stan faktyczny, a nie wyobrażenie o tym jakim kosztem zdobyliśmy poszczególne kolektybilia. Owszem pomocny może być katalog kapslarzy czy etykieciarzy, ale owe są tworzone przez ludzi i zawsze ilu dyskutantów tyle opinii.
                        Jeśli już chcesz rozważać rozszerzenie katalogu o quasi-państwa i rejony autonomiczne to najpierw trzeba by określić czy rozszerzać, a potem na jakich zasadach i jakie dodać. Faktycznie odzew znikomy, ale jak już tu wspomniano w ankiecie bierze co roku raczej niewielka grupa kolekcjonerów, a jeszcze mniej z nich się udziela. Decycja jest i tak po stronie Grzebera.
                        Last edited by e-prezes; 18-12-2018, 21:29.

                        Comment

                        • K__J
                          Senior
                          • 04-2003
                          • 127

                          #13
                          Jako jeden ze znikomej liczby kolekcjonerów podstawek dodam swoje 3 grosze:

                          Nie będzie to nic odkrywczego ani nowego, bo pisałem i mówiłem to już wielokrotnie, ale moim zdaniem najważniejsze są spójne kryteria i konsekwencja w ich stosowaniu. Jeśli zaliczamy do ankiety pewne regiony autonomiczne, to dlaczego właśnie te, a nie inne? Jeśli nie zaliczamy żadnych, to nie zaliczamy żadnych. Jeśli bierzemy pod uwagę tylko niezależne państwa, to wg. jakiej klasyfikacji itd. Jeśli Grzegorz ustali spójne kryteria, to nie będzie nad czym dyskutować. Może jedynie nad tym, dlaczego zrobił tak, a nie inaczej... Ale to już Jego decyzja jako autora.

                          Zdrowie wszystkich kolekcjonerów!

                          Comment

                          • solfernus
                            Senior
                            • 08-2004
                            • 1025

                            #14
                            Jak większość biorących udział w dyskusji też jestem zdania, że ostateczne słowo ma Grzegorz. Po zeszłorocznej ankiecie jestem optymistą bo bardzo mi się podobało wydzielenie br. kontraktowych. To była naprawdę duża reforma części polskiej. Jest też bardzo duży postęp w powiązaniach pomiędzy ankietą a katalogiem podstawek. Coraz łatwiej zbierać i identyfikować poszczególne wzory. Niestety w dalszym ciągu brak części PW w katalogu. Lecz z uwagi na ogrom pracy musimy cierpliwie czekać

                            Życzę sobie niekoniecznie tak dużej reformy ile chociaż "posprzątania" naleciałości powtarzanych rokrocznie. Usunięcie ich będzie nawet lepsze niż dodanie tych za którymi się tu tak produkuję. Trzeba natomiast bezwzględnie dodać Andorę.
                            Ubolewam, że w dalszym ciągu nie ma wypowiedzi kolekcjonerów zagranicy. Poza tym jestem zdania, że i tak większość z nich ( mających kilku tyś. zbiory ) ma w swojej kolekcji jako ciekawostkę Alandy, Azory, Maderę, Abchazję, Naddniestrze. A może i Górski Karabach?
                            Zresztą dla kogo w końcu robiona jest ankieta?

                            Grzegorz masz adresy mailowe wszystkich uczestników ostatniej ankiety. Może trzeba ich zmusić do wypowiedzi. Zadać pytanie, bezpośrednio tak jak wysyłasz ankietę, czy sobie życzą by wprowadzić nowe państwa czy nie. Z całą ich listą. Bo z kryteriami i klasyfikacjami to jest tak, że trzeba by jakiejkolwiek dyskusji zainteresowanych. A Ci jakoś się do tego nie garną. Dobrze, że chociaż ankietę wyślą.

                            Życzę wszystkim uczestnikom, sympatykom i przeciwnikom oraz głównemu ankieterowi wesołych świąt, wasze
                            Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

                            Comment

                            • grzeber
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 2866

                              #15
                              Ciekawie nam się dyskusja rozwinęła.

                              Co do miejsc z których ostatnimi laty nikt nie zgłaszał podstawek (Montserrat, Niue, W-py Św. Tomasza, Butan i Jemen) nie ma problemy mogę je usunąć z listy. To tylko kwestia mojej wygody. W podstawkach zagranicznych nie siedzie już tak dokładnie zatem ciężko mi śledzić czy coś akurat w danym roku się nie ukazało albo czy coś o czym kiedyś wiedziałem z biegiem czasu nie okazało się naciąganą podstawką (Bhutan).

                              Andora już w poprzednim roku się pojawiła, zatem problem znikł.

                              Odnośnie innych terytoriów ciężko będzie znaleźć jedne i uniwersalne kryteria bo sytuacji jest bardzo wiele (polecam choćby: https://pl.wikipedia.org/wiki/Terytorium_autonomiczne i https://pl.wikipedia.org/wiki/Terytorium_zale%C5%BCne ale także https://pl.wikipedia.org/wiki/Obszar...i_Europejskiej).

                              Dla mnie w ankiecie ważne było kilka kwestii:
                              - to co "tradycyjnie" było uznawane jako osobne wpisy wśród polskich kolekcjonerów
                              - to co pojawiało się w pierwszych ankietach oraz międzynarodowej ankiecie Renaty
                              - odległość geograficzna (choćby porównując brytyjskie Falklandy oraz włoską Sycylię czy Sardynię)
                              - obszary wyłączone z UE (jak Man, Jersey i Guernsey, które pojawiły się w ankiecie jakiś czas temu

                              Przez ostatnie lata oczywiście polityka nie pomaga: Kosowo, Krym, Naddniestrze, Abchazja itp.

                              Oczywiście ankieta jak i każdy zbiór jest elastyczna ale nie specjalnie chciałbym w nieskończoność mnożyć kolejnych bytów. Szkoda jednak, że w zasadzie poza Solfernusem nikt z osób z pięknymi egzotycznymi zbiorami nie bierze udziału w dyskusjach.
                              pozdrawiam
                              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎