Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Vysoké Mýto, Masarykovo náměstí 155, Pivovar Mejto

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Czechy, Vysoké Mýto, Masarykovo náměstí 155, Pivovar Mejto

    Po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się w strugach deszczu dotarliśmy do celu. Browar znajduje się z tyłu jakiegoś dawniejszego pawilonu handlowego, lub magazynu. Adres browaru to dom prywatny pana sladka. Należy skręcić w lewo za raz za domem.
    Chłodnia znajduje się w piwnicy, a browar na parterze, sąsiadując ze sklepem meblowym.
    Instalacja jest samoróbką o wydajności 500l.
    Dostępne były: pszenica-według mnie taka sobie, ale nie znam się na innym piwie niż jasne pełne, więc dla konesera może będzie ok.
    polotmave 12-ka-również bez większych uniesień.
    svetle, ale nie pamiętam czy to była 11, czy 12-ka. Najważniejsze że było to najlepsze z zakupionych piw. Dostępne było jeszcze ALE, nie kupowałem. Wszystkie piwa w 1l pet-kach.
    W samym mieście na pewno można napić się piwa z browaru Kujeba w Hotel & Restaurace Pod Věží. Niestety mieli tylko polotmave. Na stronie są podane jeszcze trzy inne lokalizacje, ale ze względu na pogodę olaliśmy temat.
    Attached Files
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    #2
    Browar zmienił nazwę:
    Z pivovaru si můžete odnést světlé, polotmavé, černé i zázvorové pivo, nebo 15° speciál Bock.

    Comment

    • heckler
      Senior
      • 09-2012
      • 1817

      #3
      Najwidoczniej wraz ze zmianą nazwy browaru nastąpiła poprawa smaku warzonych tam piw . Pod koniec zeszłego roku przejeżdżając przez Vysoke Myto zatrzymałem się przy jednym z dwóch sklepików oferujących w sprzedaży w tym mieście piwa z browaru Mejto. Dokładnie tu: https://chocathe.webnode.cz/
      Wtedy mieli tam praktycznie cały dostępny asortyment piw warzonych w browarze:

      11° světlý ležák
      12° polotmavý ležák
      12° černý ležák
      14° Stout - speciál
      14° Pale Ale - speciál
      Bock- ale nie pamiętam parametrów.

      Wszystkie sprzedawane są w litrowych plastikach i wszystkie bez wyjątku były smaczne.
      Podczas zeszłotygodniowej, ponownej wizycie w tym mieście postanowiłem udać się do jedynego lokalu serwującego lane piwo z browaru Mejto.
      Lokal nazywa się Stejk Bejk i mieści się przy ulicy A. V. Šembery 121. Niestety w ofercie była tylko polotmava 12-ka w cenie 33/23 Kc. Smaczna klasyka gatunku.
      W ofercie mieli jeszcze 10,5 z browaru Vrchlabi, oraz Pilsner Urquell i Budweiser. Szkoda, że bogata oferta piwna browaru nie jest w całości dostępna z kija.

      Polotmava 12-ka- https://www.browar.biz/galeria.php?id=23815

      Ps.
      Prosiłbym kogoś władnego o zmienienie w tytule nazwy browaru.

      Comment

      • heckler
        Senior
        • 09-2012
        • 1817

        #4
        Ponowna wizyta miała miejsce 28.12 zeszłego roku. Oferta piwna ciągle ta sama i cały czas trzymająca poziom . Natomiast dopiero teraz dowiedziałem się, że w browarze nie ma tanków i piwo leżakuje w kegach. Podobno są plany zakupienia tanków już w tym roku. Z pomieszczenia gdzie leżakuje piwo przechodzimy do pomieszczenia z otwartą fermentacją. Znajdują się tam dwie kadzie, a bezpośrednio nad nimi stoi warzelnia. Schodząc do piwnicy przy schodach można jeszcze zobaczyć zbudowaną własnym (jak i reszta instalacji) sumptem chłodnice. Uzupełnienie zdjęć w galerii.

        Jeszcze raz proszę o zaktualizowanie nazwy browaru.







        Comment

        • dadek
          Senior
          • 09-2005
          • 4552

          #5
          Jako, że browar Kujebák w mieście Vysoké Mýto jest restauracyjnym postanowiliśmy wpaść na piwo. Nie mieliśmy oczywiście nadziei na zobaczenie niczego więcej poza stojącą przy wejściu warzelnią, a to z prostego powodu, że była niedziela (3.02.2019). Zupełnie nierealnym wydawało się odwiedzenie drugiego browarku w tym miasteczku - Mejto, gdyż nie posiada on własnej hospody. Ale zadzwonić zawsze można, najwyżej pan sládek powie by przyjechać w tygodniu. Tak też uczyniłem i oto miłe zaskoczenie - "jestem w browarze mam robotę, możecie wpaść pokażę wam co i jak, piwa wam sprzedam w PET-ach" - powiedział pan Evžen Řehák. Więc pierwsze kroki z pociągu skierowaliśmy do niego. Okazało się, że przy pomocy kolegów modernizuje warzelnię instalując schody do górnego zbiornika filtracyjnego. Oderwał się na kilka minut od pracy by pokazać nam resztę sprzętu w piwnicy (jest na fotkach hecklera). Dwie kadzie otwartej fermentacji mają pojemność po 10 hl, tak więc przy 5 hl wybiciu warzelni warzy się na 2 razy. "- Jak przyjedziecie znów za około miesiąc to już będą tutaj tanki leżakowe, właśnie się spawają" - powiedział pan sládek pokazując jeszcze puste ale właśnie remontowane pomieszczenie w piwnicy. Nowy sprzęt pan Evžen wykonuje sam w warsztacie kolegi, częściowo z jego pomocą. Po ustawieniu tanków myśli też o wykonaniu kolejnej kadzi fermentacyjnej.
          Ciekawiło nas co mieścił wcześniej budynek browaru. Okazało się że cały teren był jeszcze do 1992 roku koszarami Armii Radzieckiej, a tu gdzie teraz jest browar była ich stołówka.

          Tego dnia można było nabyć 5 rodzajów piw w 1 l PET-ach, wszystkie w cenie 50 kč (z czego 3 spiliśmy wieczorem w pokoju) :

          - Světlý ležák 11°
          - Polotmavý ležák 12°
          - Stout 14° - Barwy ciemnobrązowej (czyli nie do końca zgodnie ze stylem). Pachniał wyraźnie, palonymi słodami, gorzką czekoladą. Jednak w smaku zaskoczył zbytnią łagodnością - tu czekolada była co najwyżej mleczna, słodowość ciemnego lagera - łagodna bez paloności i kwaskowości. Do tego owocowość mocno dojrzałych wiśni w likierze. Piwo całkiem smaczne, deserowe, dość słodkie, ale to raczej nie stout.
          - IPA 15° - Kolor bursztynowy, o dziwo klarowne. Mocno chmielowe, goryczka znaczna. Fajna solidna słodowość, ale też nuta świeżego masła (diacetyl). Chociaż nie była za bardzo przeszkadzająca w konsumpcji.
          - Bock 16° - Barwy ciemnopomarańczowo-czerwonawej, mętne. Pianę zrobiliśmy wysoką i trwałą, z "czapeczką". Pachnie słodowo, z lekką owocowością. W smaku wyraźnie słodowe z dodatkiem mocno dojrzałych moreli w tle, jest też i tu nuta diacetylu oraz leciutka alkoholowość. Goryczka minimalna. Do wypicia.
          Tylko fotka Bocka bo o reszcie zapomniałem
          Attached Files

          Comment

          • heckler
            Senior
            • 09-2012
            • 1817

            #6
            Szkoda, tylko że od 2017 roku nie mogę doprosić się o zmianę nazwy browaru. Wyszukiwarka przy takiej praktyce jest bezsilna .

            Comment

            • Pendragon
              Senior
              • 03-2006
              • 13949

              #7
              Zamiast myśleć, że admin czyta wszystkie posty, klikasz w trójkąt z wykrzyknikiem i piszesz wiadomość, ew. PW do mnie i masz sprawę załatwioną od ręki.

              moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


              Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

              Comment

              • heckler
                Senior
                • 09-2012
                • 1817

                #8
                A jednak czytasz . Niestety wcześniej nie wiedziałem jaką tajemną moc posiada trójkącik i dla tego w niego nie klikałem .

                Comment

                • dadek
                  Senior
                  • 09-2005
                  • 4552

                  #9
                  Hehe, ja się chwalić nie muszę ale Pendiego mogę. Gdy tylko napiszę mu PW by wprowadził jakieś poprawki, robi to od razu jak tylko rano wstanie. Tak było i tym razem, dzięki.
                  Last edited by dadek; 22-02-2019, 13:44.

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎