Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Abbaye du Val-Dieu, Val-Dieu Brune

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Abbaye du Val-Dieu, Val-Dieu Brune

    zaw. alk. 8,0%, but. 0,33 l
    kupione w hurtowni Belgium's Best (Września)

    Klasztorny browar Val-Dieu odcinając się od obowiązujących w Belgii reguł gry postanowił nie wprowadzać na rynek dubla (wiadomo, że wśród belgijskich klasztorniaków ciemny dubel i jasny tripel to zestaw obowiązkowy), a w to miejsce wstawił swojego ciemniaka Brune. Nie wiadomo czemu miała służyć ta karkołomna manipulacja marketingowa bowiem Brune zachowuje wszystkie cechy dubla (wyższa zawartość alkoholu, refermentacja w butelce, ciemna barwa) i po prostu jest piwem typu dubel, chociaż nazwanym Brune:
    kolor – ciemnokawowy, z jaśniejszymi brązowymi rozbłyskami; zmętnienie przeciętne;
    piana – wysoka, zwarta czapa, po dłuższym czasie formuje gładki, kremowy wianuszek;
    nasycenie – słabe, choć zaraz po otwarciu ciężko utrzymać piwo w butelce;
    zapach – palony słód z karmelem i garścią przypraw;
    smak – miłe zaskoczenie w postaci szeregu ciekawszych smaczków wyłaniających się z głównego nurtu przypalonego słodu: mamy więc przydymiony smak starych dębowych beczek, mamy lekko cierpkawą nutkę jeżynową, mamy głęboki aromat wytrawnego czerwonego wina... wszystko spowite łagodnym, lekko słodkawym i lekko goryczkowym palonym słodem z odrobiną kawy; pomimo tak bogatego bukietu otrzymujemy delikatny smak, idealnie maskujący zawartość alkoholu. W końcówce lekko ziołowy posmak - kolejne miłe zaskoczenie.
    Zdecydowanie jeden z lepszych kiedykolwiek testowanych dubli.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • Piotras
    Senior
    • 08-2003
    • 307

    #2
    Wczoraj piłem tego Brune`a i w przeciwieństwie do Kolegi wogóle mnie nie zachwycił, powiem wiecej-rozczarował mnie zupełnie. Parametry piana ,kolor ,nasycenie zgodne z Dreamerem ale zapach i smak... Zapach dla mnie zupełnie mdły i nie wyraźny,delikatny.Smak zaś wydał mi się płaski i właśnie z przewyższającą wszystko i nachalną nutą alkoholu. Fakt- można wspomniec a nucie drożdzowej i delikatnie kawowej ale strasznie drażnił mnie ten silny mdły alkohol. Po prostu mnie nie przekonał, ale może to wina małego doświadczenia w belgijskich wytworach browarniczych.
    Kupione w markecie Epi(Wrocław)
    Dystrybutor też Belgium Best.
    Fota Dreamera jak zwykle klasa.

    Comment

    • pezet
      Improwizator
      • 03-2006
      • 481

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piotras
      Wczoraj piłem tego Brune`a i w przeciwieństwie do Kolegi wogóle mnie nie zachwycił, powiem wiecej-rozczarował mnie zupełnie. Parametry piana ,kolor ,nasycenie zgodne z Dreamerem ale zapach i smak... Zapach dla mnie zupełnie mdły i nie wyraźny,delikatny.Smak zaś wydał mi się płaski i właśnie z przewyższającą wszystko i nachalną nutą alkoholu. Fakt- można wspomniec a nucie drożdzowej i delikatnie kawowej ale strasznie drażnił mnie ten silny mdły alkohol. Po prostu mnie nie przekonał, ale może to wina małego doświadczenia w belgijskich wytworach browarniczych.
      Kupione w markecie Epi(Wrocław)
      Dystrybutor też Belgium Best.
      Fota Dreamera jak zwykle klasa.
      A czy przypadkiem nie za zimnych pijesz tych belgów?
      Kiedyś za mocno schłodziłem mocnego, ciemnego klasztorniaka i cała jego wspaniała paleta zapachowo-smakowa uległa drastycznemu spłaszczeniu. Uwypukił się natomiast zapach alkoholu. Czyli podobnie jak u Ciebie.
      Pozdrawiam

      A zdjęcie Dreamerowe jak zwykle fantastyczne
      „Amatorom konopi indyjskich należy się przypomnienie, że naczelną zasadą rządzącą chemią mózgu jest zasada równowagi.
      Nie można bezkarnie zmieniać składu tej biochemicznej zupy, a przynajmniej nie można tego robić na dłuższą metę...”
      Dr hab. med. Przemysław Bieńkowski

      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

      Comment

      • Piotras
        Senior
        • 08-2003
        • 307

        #4
        Hmmm. Ja się w sumie obawiałem że piłem za ciepłego - tzn. miał ok 10-12 C. Właśnie nie wiem jaka temperatura jest optymalna dla takiego Brune`a (czyli jak rozumiem Dubla)?

        Comment

        • Seta
          Piję piwo
          • 10-2002
          • 6964

          #5
          Dreamer oddał tak doskonale istotę smaku Bruna, że cokolwiek bym do tego dodał byłoby naciągane. Jest na pewno wielowątkowy i bardzo skomplikowany. Pyszne!
          Zapach po otwarciu zaskakująco prosty i czysty - cytrusowy. Korzeni można dowąchać się po minucie.
          Piana nie zachwyca. Po otwarciu ucieka z butelki.
          Bardzo dobry klasztorniak. Chętnie bym coś dopisał ale po Dreamerze to nie ma sensu...
          Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

          Comment

          • Borysko
            Senior
            • 02-2004
            • 1144

            #6
            Piwo to całkiem zacne, ale aż tak mocno mnie nie zachwyciło. Nie wyczułem tylu niuansów, o których pisał Dreamer. Wg mnie smak jest nieco za "płaski", a posmak, który pozostawia w ustach nieco zbyt słodki, jednowymiarowy. Niemniej jednak nie są to duże wady i całokształtem jest to bardzo przyjemny dubelek.

            Comment

            • Totus
              Senior
              • 11-2007
              • 326

              #7
              Jeśli chodzi o temperaturę spożywania tego piwa to w zależności od przyporządkowanego mu stylu Belgian Ale lub Dubbel należy to piwo pić w temperaturze odpowiednio 8-12 lub 12-14 stopni. W przypadku mocniejszych piw (belgijskich czy bałtyckich porterów) należy rygorystycznie przestrzegać temperatury picia ponieważ wszelkie aromaty zawarte w tych piwach oraz smaki w tych temperaturach się uwalniają. Myślę, że optymalna temperatura to 12 stopni.

              Co zaś się tyczy samego piwa to mnie również ona nie zachwyciło. Jest dobre ale bez zachwytów. Przestrzegam temperatur piw jakie spożywam i mimo to wydało mi się ono płaskie w smaku... Po nalaniu do kufla dało się wyczuć mocno chlebowy aromat.

              Piłem znacznie lepsze belgi :-)
              Zapraszam do Browaru Sielanka.

              Comment

              • M-kwadrat
                Senior
                • 07-2004
                • 304

                #8
                Kolor: ciemno brązowy, pod światło przebijają się ciemno rubinowe refleksy, delikatnie mętne [5]
                Piana: beżowo-biała, drobniutka, redukuje się do kożuszka który pięknie oblepia szkło [5]
                Wysycenie: umiarkowane [4,5]
                Aromat: palony słodowy, owocowo-winny, kawowy [4]
                Smak: smak, pełny, palony słód, czekolada, kawa [4,5]
                Opakowanie: bączek 0,33l, dedykowany kapsel, złoto-wiśniowa etykieta [4]
                Uwagi: pite w poznańskim pubie Kriek, dedykowane szkło, 16zł za 0,33l. Mi bardzo smakowało.
                Pozdrawiam, Maciek

                Comment

                • Aleksandros
                  Senior
                  • 05-2011
                  • 352

                  #9
                  Kolor: Ciemnobrązowy, z czerwonymi przebłyskami. 5
                  Piana: Beżowa, obfita, gęsta i trwała. Utrzymuje się do końca. 5
                  Zapach: Drożdżowo-owocowy, lekko karmelowy. Średniointensywny, przyjemny. 4
                  Smak: Słodkawy, lekko owocowy. W miarę picia i ogrzewania coraz bardziej dochodzi do głosu karmel. Goryczka niewysoka. Treściwy. Lekko czuć alkohol. 4
                  Wysycenie: Trochę za wysokie. 4
                  Opakowanie: Bączek. Jak na zdjęciu powyżej. Etykietka dość ładna, ale krzywo naklejona. Kapsel dedykowany, ale jakiś taki wyblakły. Ekstraktu nie podano. 3,5
                  Uwagi: Wypiłem z przyjemnością, ale nie jest to mistrzostwo świata. Warto spróbować, żeby wyrobić sobie własne zdanie. Pomimo wysokiej ceny (ok. 9 zł) nie wykluczam ponownej degustacji w przyszłości.

                  Comment

                  • DariuszSawicki
                    Senior
                    • 08-2012
                    • 2868

                    #10
                    Etykieta wciąż bez zmian, ale jest delikatna korekta w kapslu.
                    Piana duża, ale jak to zwykle w mocnych Belgach szybko opadła.
                    Kolor to brąz w kierunku na czerń. Piwo jest oczywiście mętne.
                    W zapachu wyczuwalne fenole, ale w miarę akceptacji. Same ciemne owoce. Figi, śliwki węgierki. Nie ma żadnego karmelu, jak pisze Aleksandros. Jest to brune, w kategorii zapachu jedno z lepszych piw.
                    W smaku lekko cierpkie i bez goryczki chmielowej. Jest wyczuwalny, akceptowalny tu alkohol.
                    Czuć na języku kawę i lekką paloność.
                    Piwo jest w miarę łatwo dostępne w Polsce , nie za drogie i jedno z lepszych ciemnych belgijskich.
                    Tylko pić !
                    Ja wypiłem piwo z datą do 08.03.2015 przy muzyce z płyty Dust zespołu The Screaming Trees.

                    Comment

                    • darekd
                      PremiumUżytkownik
                      • 02-2003
                      • 12118

                      #11
                      Aromat wg mnie: wspomniane ciemne owoce, trochę suszone, bardziej kandyzowane - śliwka, wiśnia i inne
                      Piana - wysoka, gęsta, nie jest specjalnie trwała
                      Barwa - bardzo ciemny rubin pod światło, mętny, blisko czerni
                      Wysycenie - musuje, ale nie jest wysokie
                      Smak - znowu kandyzowane owoce, ciemne, wiśnia, delikatna cierpkość, trochę słodyczy z czekoladą, alkohol wyczuwalny w stopniu dość umiarkowanym
                      Treściwość - wysoka, ale jak na takie piwa to umiarkowanie

                      Dobre, przyjemnie, ale nie jest moim faworytem w tej kategorii

                      Comment

                      • grodek
                        Senior
                        • 06-2015
                        • 527

                        #12
                        KOLOR: ciemnobrązowy, pod światło bursztynowe z delikatnym zmętnieniem.
                        PIANA: fantastycznie pozostająca na szkle. Jasnobeżowa, drobnobnopęcherzykowa, bardzo obfita.
                        ZAPACH: morela, jabłko, aromat winno-drożdżowy z nutami przypraw.
                        SMAK: treściwe, wyraźnie słodowe (lecz nie słodkie) z wyraźnym posmakiem jabłek, moreli i przypraw. Finisz wytrawny z delikatnie zaznaczoną chmielową i minimalnie alkoholową goryczką.
                        WYSYCENIE: wysokie.
                        OGÓLNIE: znakomity dubel, bardzo mi smakował. Butelka o pojemności 0,33L, termin do 23/11/19.
                        604 piw (Polska: 366, Czechy: 93, Belgia: 71, pozostałe: 74). Razem 216 browarów z 19 krajów.

                        Comment

                        • darekd
                          PremiumUżytkownik
                          • 02-2003
                          • 12118

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
                          Aromat wg mnie: wspomniane ciemne owoce, trochę suszone, bardziej kandyzowane - śliwka, wiśnia i inne
                          Piana - wysoka, gęsta, nie jest specjalnie trwała
                          Barwa - bardzo ciemny rubin pod światło, mętny, blisko czerni
                          Wysycenie - musuje, ale nie jest wysokie
                          Smak - znowu kandyzowane owoce, ciemne, wiśnia, delikatna cierpkość, trochę słodyczy z czekoladą, alkohol wyczuwalny w stopniu dość umiarkowanym
                          Treściwość - wysoka, ale jak na takie piwa to umiarkowanie

                          Dobre, przyjemnie, ale nie jest moim faworytem w tej kategorii
                          Po latach w aromacie i smaku wydaje mi się, że wyraźniejsze tony winno-owocowe, lekki kwasek ciut cierpkości. Reszta podobnie (z przeagą kandyzowanej wiśni, suszonej śliwki). Na finiszu nieco goryczki Wysycenie już wyraźnie musuje. Choć po tych kilku latach nadal nie jest to mój faworyt w tej kategorii, to piwo jest zdecydowanie dobre :-)

                          Comment

                          • darekd
                            PremiumUżytkownik
                            • 02-2003
                            • 12118

                            #14
                            Click image for larger version

Name:	P1070783.JPG
Views:	46
Size:	21,4 KB
ID:	2315144

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎