Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Bohemiki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19159

    #16
    A na czeskich, niemieckich i angielskich stronach stosuje się nazewnictwo naszych piw zgodnie z naszą pisownią czy nie? Głównie zlatynizowaną! Podobnie białoruskie piwa/nazwy browarów mają formę zlatynizowaną na zachodzie. NIKT na siłę nie będzie starał się pisać w obcych językach na polskim forum. To jakiś absurd! Owszem jak już wracam do domu i mam możliwość na lapku skopiowania z oryginalnej strony nazwę to mogę ją wkleić w lokalnym języku, ale na smartfonie (który obecnie jest powszechny w wyjazdach zagranicznych) takie kombinacje są karkołomne. Oburzenie Dadka jest zupełnie nie na miejscu. ART daj, mu moda na Czechy i niech dłubie jak ma taką fantazję!

    Comment

    • Prusak
      Senior
      • 07-2005
      • 4305

      #17
      Dokładnie. Zobaczcie, jak np Rosjanie zapisują łacińskie czy w ogóle obce nazwy. Tu w grę w chodzi już nie tylko zmiana ortografii, ale i fonetyki.

      Comment

      • heckler
        Senior
        • 09-2012
        • 1817

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
        Miałem już w tej kwestii się nie odzywać ale...
        I w sumie tak powinieneś zrobić, bo dalsze Twoje wymijające odpowiedzi bardzo przypominają mi skecz Neonówki, a w szczególności jego końcówkę:
        Oficjalny kanał Neo-Nówka TV SUBSKRYBUJ https://www.youtube.com/kabaretNeoNowkaOficjalny sklep http://sklep.neonowka.plZobacz także:KSIĄDZ 2016 https://www.y...


        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kruger_nr1 Wyświetlenie odpowiedzi
        staram się kopiować nazwy z czeskich wątków - lenistwo, by nie męczyć się z klawiaturą ...( Heckler - sugeruję podobne działanie i wszyscy będą zadowoleni.
        Uwierz mi dadek nie będzie zadowolony .
        Nie ze wszystkich stron da się skopiować, akurat to co by się chciało. Z której się da to tak robię, a można to w niektórych moich postach sprawdzić. Jeżeli ktoś chce używać oryginalnej pisowni danego kraju niechaj tak czyni, ja mu nie bronię. Osobiście nie zamierzam (jak i większość) być, aż tak ambitnym.

        Natomiast ,prośba, dadka prośbą raczej nie była. Osobiście zwrócił uwagę tylko mnie, ale dlaczego tylko mnie?? Tego twórca tej ,zadymy, do tej pory nie raczył wyjaśnić .

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23782

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika heckler Wyświetlenie odpowiedzi
          I w sumie tak powinieneś zrobić, bo dalsze Twoje wymijające odpowiedzi bardzo przypominają mi skecz Neonówki, a w szczególności jego końcówkę:
          Oficjalny kanał Neo-Nówka TV SUBSKRYBUJ https://www.youtube.com/kabaretNeoNowkaOficjalny sklep http://sklep.neonowka.plZobacz także:KSIĄDZ 2016 https://www.y...



          Uwierz mi dadek nie będzie zadowolony .
          Nie ze wszystkich stron da się skopiować, akurat to co by się chciało. Z której się da to tak robię, a można to w niektórych moich postach sprawdzić. Jeżeli ktoś chce używać oryginalnej pisowni danego kraju niechaj tak czyni, ja mu nie bronię. Osobiście nie zamierzam (jak i większość) być, aż tak ambitnym.

          Natomiast ,prośba, dadka prośbą raczej nie była. Osobiście zwrócił uwagę tylko mnie, ale dlaczego tylko mnie?? Tego twórca tej ,zadymy, do tej pory nie raczył wyjaśnić .
          Heckler, zbyt osobiście odbierasz to, sądzę że Dadek miał wszystkich na myśli, łącznie ze mną Starajmy sie pisać jak w oryginale jeśli jest taka możliwość. A teraz powrót do tematu proszę
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • heckler
            Senior
            • 09-2012
            • 1817

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
            Heckler, prośba do Ciebie o stosowanie znaków diakrytycznych bo aż zębami człowiek zgrzyta gdy widzi nazwy piw z zupełnie zmienionym sensem . Od biedy można się domyślić, że "lezak" to ležák (choć wygląda to strasznie), jednak tak jak w polskim "zbuj" to błąd ortograficzny (prawidłowo zbůj). A "Beskydske horke" podawali naprawdę gorące.
            Bo horký to po czesku gorący, a piwo Beskydské hořké to "gorzkie" czyli mocniej chmielone.
            Piwa "Zito" nie znam (może to ksywa od Zythuma) ale raczej bym się skłaniał ku opcji piwa ze słodem żytnim czyli Žito.
            Zgodzisz się chyba, że różnice są duże więc fajnie by było byś pisząc zadbał o porządek.
            Trudno odebrać to inaczej, o Tobie, a tym bardziej innych ani śladu. Ale tak jak piszesz, dosyć bicia piany, wracamy do Ostravic na piwo

            Comment

            • dadek
              Senior
              • 09-2005
              • 4538

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika heckler Wyświetlenie odpowiedzi
              I w sumie tak powinieneś zrobić, bo dalsze Twoje wymijające odpowiedzi bardzo przypominają mi skecz Neonówki, a w szczególności jego końcówkę:
              Oficjalny kanał Neo-Nówka TV SUBSKRYBUJ https://www.youtube.com/kabaretNeoNowkaOficjalny sklep http://sklep.neonowka.plZobacz także:KSIĄDZ 2016 https://www.y...



              Uwierz mi dadek nie będzie zadowolony .
              Nie ze wszystkich stron da się skopiować, akurat to co by się chciało. Z której się da to tak robię, a można to w niektórych moich postach sprawdzić. Jeżeli ktoś chce używać oryginalnej pisowni danego kraju niechaj tak czyni, ja mu nie bronię. Osobiście nie zamierzam (jak i większość) być, aż tak ambitnym.

              Natomiast ,prośba, dadka prośbą raczej nie była. Osobiście zwrócił uwagę tylko mnie, ale dlaczego tylko mnie?? Tego twórca tej ,zadymy, do tej pory nie raczył wyjaśnić .
              Najpierw piszesz że nie powinienem, potem że "nie raczyłem"wyjaśnić, więc raczę.
              Mi zarzucasz zaśmiecanie wątku, jakieś skoki po Tobie, robienie zadymy, a potem dowalasz kolejne posty ze skargami jak wyjęte z czasów przedszkola gdy to pani zwróci uwagę Jasiowi, a on się skarży, że przecież i Krzysio i Zenek i Zosia robią to samo. Jak chcesz to szukaj po tematach i zrób sobie listę tych, którzy również napisali bez znaków diakrytycznych i zamieść ją, a poczujesz się lepiej. Nie krzyczał byś o zaśmiecaniu jakbym każdemu z osobna pisał odnośnie jego posta?
              Poza tym niczego nie wymijam w żadnych odpowiedziach bo ani nikt mnie nie pytał, ani to przesłuchanie czy sąd. Odniosłem się do konkretnych błędów i wyjaśniłem na ich przykładzie dokładnie jakie ma znaczenie odpowiednia pisownia (cytujesz to mogłeś chociaż przeczytać). Każdy kto chciał to zrozumiał, że moje uwagi dotyczą ogólnej zasady, jednak Ty postanowiłeś się oburzyć.
              Nie chcesz, jak piszesz, być ambitny - no trudno, a skąd wiesz że większość też??. Ale wielkie dzięki za łaskawość, że nie bronisz pisać innym poprawnie. Mnie to akurat nie męczy, tym bardziej że każdy znak można napisać na każdej klawiaturze bez stosowania kopiowania i wklejania.
              A skąd mnie tak świetnie znasz by wiedzieć z czego będę lub nie będę zadowolony i jeszcze każesz wierzyć w to innym?

              Comment

              • Shedao
                Senior
                • 09-2007
                • 900

                #22
                Dadek, uspokój się i oszczędź sobie dalszej kompromitacji.

                Comment

                • jacekwerner
                  Senior
                  • 05-2004
                  • 2835

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shedao Wyświetlenie odpowiedzi
                  Dadek, uspokój się i oszczędź sobie dalszej kompromitacji.
                  Kompromitacji ? Możesz rozwinąć tą głęboką myśl ?
                  Ochotnicza Straż Piwna
                  BAZA = 7446

                  Comment

                  • Warzywo
                    Senior
                    • 08-2016
                    • 955

                    #24
                    Dadek brnie bo istotą sprawy jest czy mamy koniecznie pisać nazwy piw i browarów zagranicznych poprawnie w ich językach czyli jeszcze raz zapytam - mamy pisać cyrylicą, alfabetem arabskim, umlautem w niemieckim itp? Czy tylko czeski ma być (dlaczego?) wyróżniony?

                    Comment

                    • ppns
                      Senior
                      • 10-2002
                      • 1737

                      #25
                      Taka zażarta dyskusja

                      Chyba pojadę do Czech i osobiście wypiję tamtejsze piwo !
                      piwoppns@wp.pl

                      Comment

                      • dadek
                        Senior
                        • 09-2005
                        • 4538

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Warzywo Wyświetlenie odpowiedzi
                        Dadek brnie bo istotą sprawy jest czy mamy koniecznie pisać nazwy piw i browarów zagranicznych poprawnie w ich językach czyli jeszcze raz zapytam - mamy pisać cyrylicą, alfabetem arabskim, umlautem w niemieckim itp? Czy tylko czeski ma być (dlaczego?) wyróżniony?
                        Brnę?? Zawsze pisałem i będę pisał dalej poprawnie. Ty się uczepiłeś nagle jakiegoś arabskiego czy cyrylicy więc chyba zabrnąłeś za daleko. Nigdy o tym nie wspominałem choć rzeczywiście cyrylica jest czasem widoczna na tym forum (głównie w postach e-prezesa) i mi to zupełnie nie przeszkadza. Mi chodzi cały czas o alfabet łaciński, który jak się może zorientowałeś ma znaki diakrytyczne. Używam ich wszędzie tam gdzie są - w polskim, czeskim, niemieckim, duńskim, węgierskim i innych. Posty są do wglądu w każdej chwili, więc możesz sprawdzić a będziesz wiedział, że nie chodzi tylko o czeski (choć zrozumiałe, że tego jest najwięcej), a o ogólną zasadę.

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19159

                          #27
                          Cyrylicy na forum używam wybiórczo, głównie w treści posta, nie w nagłówku. Nazwy staram się konwertować do łacińskich znaków lub nawet polskiego, aby były łatwo zrozumiałe dla kogoś kto nie uczył się rosyjskiego. Czy to dobrze czy źle? Nie roztrząsam tego. Piszę jak mi wygodnie i zależy na czym. Na forum są ludzie, którzy w różnym stopniu opanowali swój język ojczysty, nie wspominając o obcym, a ty chcesz prowadzić "świętą inkwizycję" za brak stosowania się do tego po kilkunastu latach istnienia forum, gdy jest na forum masa niepoprawnych wpisów, których od lat nikt nie zmienia.

                          Istotą rozmowy (także na forum) jest przekazanie treści. Treści, która ma być użyteczna dla wszystkich, którzy jej szukają. I wierz mi czy będzie ona ze znakami diakrytycznymi czy nie najważniejszy jest przekaz. Forum to nie praca magisterska. Trochę rozsądku!
                          Last edited by e-prezes; 15-03-2019, 08:27.

                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Warzywo Wyświetlenie odpowiedzi
                            ... mamy pisać cyrylicą...
                            Od drugiej ćwierci XVIII w. używa się grażdanki. Cyrylica pozostała jedynie w sferze religijnej, więc nie brnijcie i kompromitujcie się jeszcze bardziej :-D
                            Last edited by Krzysiu; 19-03-2019, 19:18.

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎