Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Czechy, Mladá Boleslav, Na Klenici 46/9, Pivovar eMBe

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heckler
    Senior
    • 09-2012
    • 1817

    Czechy, Mladá Boleslav, Na Klenici 46/9, Pivovar eMBe

    W niektórych czeskich wioskach już od jakiegoś czasu potrafią działać dwa browary, a tu w tak dużym mieście jakim jest Mlada Boleslav do zeszłego roku była browarniana pustynia, dziwne to, ale prawdziwe. Taki stan trwał do roku 2017 kiedy to obecny już właściciel browaru pan Luděk Novotný został oczarowany starą, barokową słodownią i postanowił w tym miejscu otworzyć browar. Pan Novotný od zawsze zajmował się biznesem. Na początku pracował w hotelu Alcron w Pradze, a następnie prowadził firmę kateringową która obsługiwała gości na różnych światowych imprezach. Kolejnym krokiem była stadnina koni, a tak jako ciekawostkę dodam, że jego syn jest dżokejem.

    Stojąca z jednej strony przy rzece Klenice, a z drugiej strony przy skałkach słodownia została ładnie odnowiona, pomalowana na biało i ozdobiona czerwonym napisem PIVOVAR, oraz datą jej powstania 1855. Podobno starsi, miejscowi opowiadają, że w tym miejscu dawno temu działał browar, ale nigdzie w zachowanych do tej pory papierach nie zostało to odnotowane.
    Wiadomo natomiast, że oprócz słodowni w budynku działała gorzelnia, fabryka szkła i butów. Obecnie od sierpnia 2018 roku jest tam browar z restauracją .

    Wejście do restauracji znajduje się z drugiej strony niż jest parking. W środku do dyspozycji gości są trzy sale. Pierwsza, ta największa w której stoi bar z dużym podświetlanym napisem eMBe, druga, średnia z wyeksponowaną warzelnią, oraz trzecia, najmniejsza w której jest nijak. Po prostu, ,ślepa, sala, jej nie polecam.
    Bez wątpienia pierwsza sala wygląda najokazalej. Łukowaty sufit z oczywiście oryginalnej, starej, czerwonej cegły, podparty na łukowatych, kamiennych filarach robi wrażenie. Dla kontrastu cześć ścian otynkowano i pomalowano na biało, a całość klimatycznie oświetlono. Druga sala również prezentuje się ciekawie. Ściany, oraz sufit tworzą kamienno ceglany łuk, a na jednej ze ścian w półokrągłych wnękach zamontowano okna. Całość, oprócz klimatycznego oświetlenia uzupełnia stojąca, miedziana warzelnia, za którą jest wejście do pozostałej części browaru.
    Dodatkową atrakcją tej sali jest przykryta grubym szkłem, oraz podświetlona dziura w podłodze przez którą możemy popatrzeć w głąb starej studni, oczywiście jest w niej woda .

    Jeżeli ktoś będzie się tam wybierał w sobotę i zamierza posiedzieć tam dłużej, to bezwzględnie radzę zrobić sobie wcześniej rezerwację stolika.
    My na miejsce dotarliśmy przed godziną 16 i zajęliśmy zarezerwowany dla nas stolik w sali z warzelnią i na dodatek stojący zaraz przy studni. Dostaliśmy chyba najlepszy stolik w lokalu .
    Po zamówieniu piw udałem się do baru w celu zapytania o możliwość zobaczenia pozostałej części browaru. Szczęście dopisywało nam dalej, bo akurat przy barze stał (wtedy jeszcze o tym nie wiedziałem) właściciel pan Luděk Novotný. Usłyszawszy moje zapytanie, podszedł, przywitał się i stwierdził, że owszem nie ma problemu, tylko musimy chwilkę poczekać.
    Po około 15 minutach zostaliśmy zaproszeni na krótką wycieczkę podczas której miły gospodarz pokrótce skreślił nam historię tego miejsca, oraz cierpliwie odpowiadał na nasze pytania związane z browarem .

    Piwowarem jest Jakub Dušek. Warzelnia ma 500 l. CK tanki to: 4 X 500 l., oraz 5 X 1000 l., oraz dodatkowo nieopodal baru stoją trzy pionowe tanki wyszynkowe. Z nich bezpośrednio na bar płyną trzy najbardziej chodliwe piwa, a pozostałe piwa przetaczane są do kegów i z nich dostarczane są na krany. Stała oferta browaru to pięć rodzajów piwa:

    -Světlý ležák 12-ka 30/40 Kc.

    -Pšeničné pivo 11-ka 30/40 Kc. Nie zamawiałem.

    -Tmavý speciál 13-ka 36/50 Kc.

    -IPA 15-ka 55 Kc. za 0.4 l.

    -Světlý ALE 10-ka 40 Kc. za 0.4 l.

    Wszystkie cztery zamówione i spróbowane piwa trzymają swój styl, oraz bardzo nam smakowały. Nie było najmniejszego rozczarowania. Być może w wakacje, specjalnie dla rowerzystów (to jest troska o kolarzy) będzie uwarzone jakieś lżejsze piwo np. jasna 10-ka. Tak zakończył swoją opowieść bardzo miły i sympatyczny właściciel pan Novotný.
    Osobiście, bardzo się cieszę, że mieliśmy okazję i przyjemność poznania tak miłego gościa i dziękujemy mu za to, że pomimo sobotniego ruchu poświęcił dla nas parę minut swojego zapewne cennego czasu. My udaliśmy się do stolika na dalszą degustację pozostałych piw browaru eMBe .

    Oczywiście jest to browar z restauracją, więc i coś przekąsić, oraz zjeść można, ale dania nie należą do najtańszych. Dla przykładu podam, że zamówiliśmy gulasz z dzika, z knedlikami i kosztowało nas to 180 Kc., a była to najtańsza pozycja z głównego zestawu dań. Plus za to, że jedzenie było smaczne. Karkówka z chlebem i młodą cebulką podana w w małym słoiczku to wydatek 75 Kc. W dni powszednie dla gości kuchnia proponuje o wiele tańsze ,denni menu,.

    Zdjęcia:












  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23790

    #3
    Obecnie na kranach takze 8. Lager.
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • heckler
      Senior
      • 09-2012
      • 1817

      #4
      Jak widać właściciel słowa dotrzymał i piwko dla rowerzystów uwarzyl .

      Comment

      • dadek
        Senior
        • 09-2005
        • 4552

        #5
        Browarek eMBe był oczywiście celem naszej wizyty w Mladé Boleslavi, jednak wcześniej nie obeszło się bez odwiedzenia muzeum Škody.
        1.05.2022 pogoda była piękna, ciepełko 22° pozwoliło zająć miejsca na dworze w ogródku gdzie drzewka już się zdążyły lekko zazielenić i siedziało się bardzo przyjemnie
        Browarek i restaurację heckler opisał dokładnie, w tej mierze nic się nie zmieniło. Natomiast piw mieliśmy do wyboru aż 8:

        - Letní speciál 8°, 3,2%, 65 kč/0,5 l. Spróbowałem tylko łyczek, orzeźwiające, ale dość pełne jak na 8°, sporo nut jasnego grejfruta i takaż wyraźna goryczka.
        - APA 10°, 4%, 55 kč/0,4 l. Barwa słomkowa, klarowne, piękna, równomierna, wysoka piana. W aromacie i smaku mocna amerykańska chmielowość i cytrusy, ciała słodowego niewiele, piwo idealne na upał.
        - Jantarový ležák 11°, 4,6%, 55 kč/0,5 l. Barwa brązowa podchodząca pod ciemną miedź, piwo całkowicie mętne. Piana wielka (6-7 cm), mocno lepiąca się do kufla choć oczka nierównomierne. Sporo przyjemnej słodowości, wiejski chleb, ale w tle też nuty lekko wytrawnych ciemnych owoców i ciut karmelu. Taki polotmavý keller, bardzo smaczny.
        - Pšeničné 11°, 4,4%, 55 kč/0,5 l. Żółciutkie jak kurczaczek, całkowicie mętne, piana gęsta i równomierna. Aromat słaby słodowy. W smaku drożdżowość, dość wyraźne banany i ciasteczkowo-biszkoptowa słodowość, mało nut owocowych i wytrawnych. Jest lekkie, wkrada się trochę wodnistości ale w sumie może być.
        - Světlý ležák 12°, 4,8%, 55 kč/0,5 l. Nie piłem.
        - NEIPA 14°, 6%, 75 kč/04,l. Barwa białego grejfruta, całkowicie mętne. Piękna piana, gęsta jak krem, ścieląca się na szkle zaznaczając kręgi. Intensywny aromat chmielowy, również w smaku moc chmielowa dominuje, są cytrusy z przewagą grejfruta, a w podstawie trochę słodowości choć zdaje mi się, że utworzyły ją płatki owsiane. Solidne piwo dla lubiących mocne chmielenie.
        - IPA 15°, 6%, 65 kč/0,4 l. Kolor ciemniejszy złoty, prawie klarowne (leciutka opalizacja). Piana jak krem, bardzo gęsta, oczka mikroskopijne, zostawia gęsta "firankę" na szkle. W zapachu mocna żywiczność z pomarańczową nutą. Podobnie jest w smaku, duża treściwość, cytrusowo-żywiczne-melanoidowe nuty przywodzą od razu na myśl Atak Chmielu. Spokojnie można uznać, że to klasyczna AIPA sprzed lat (no może ciut jaśniejsza), piwo solidnie ciężkie i smaczne.
        - Nealkoholický speciál 0,49%, 49 kč/0,5 l. Czyli poszli dalej niż obiecywana 8° dla rowerzystów i uwarzyli też coś dla kierowców. Nie próbowałem.

        Piwa podaje się w adekwatnym do stylu firmowym szkle choć grawerowane logo nie jest zbyt widoczne (do lagerów kufle 0,5 l, do górniaków szklanki 0,4 l z wąską dolną częścią+szklanka pszeniczna 0,5 l). Można zamówić zestaw degustacyjny 6x0,125 l za 185 kč. Na wynos piwa dostępne są w butelkach szklanych 0,75 l i beczułkach wielokrotnego użytku 5 l. W litrowych PET-ach był tylko světlý ležák 12°.
        Na dworze nie było podkładek firmowych, kelnerzy również ich nie przynosili, najwyraźniej ich nie ma. Wewnątrz pod szkło używano talerzyków.

        Jak widać ceny były już wysokie w 2019 roku za wizyty hecklera, teraz inflacja więc tym bardziej poszły do góry. Ceny dań i typowych przekąsek również sporo przekraczają czeską średnią. Dobrym rozwiązaniem jest denní menu (dość długie bo w godzinach 11-15) za 225 kč w dni powszednie (zupa+drugie+deser).

        Fajne miejsce, dobre piwa, warto wpaść. Czynne pon-czw. 11-22, pt-sob. 11-23, nd. 11-20.

        Na fotkach: 1. Browar od strony ogródka 2. Warzelnia a za nią leżakownia 3. Główna sala z barem 4. APA 10°
        Attached Files
        Last edited by dadek; 01-06-2022, 21:18.

        Comment

        • dadek
          Senior
          • 09-2005
          • 4552

          #6
          ... 5. Jantarový ležák 11° 6. NEIPA 14° 7. IPA 15°

          Click image for larger version

Name:	DSC05155.JPG
Views:	154
Size:	64,8 KB
ID:	2325816Click image for larger version

Name:	DSC05157.JPG
Views:	156
Size:	64,8 KB
ID:	2325817Click image for larger version

Name:	DSC05160.JPG
Views:	151
Size:	58,7 KB
ID:	2325818

          Comment

          • heckler
            Senior
            • 09-2012
            • 1817

            #7
            Poprzednio browar odwiedzałem w marcu, więc nie miałem przyjemności w ciepły dzień posiedzieć i wypić piwko w ogródku. Nadrobiłem straty
            Na kranach siedem piw plus jedno bezalkoholowe. Miałem przyjemność spróbowania czterech z pośród nich.

            - Jasna 12-ka . 58/42 Kc. Pyszna klasyka

            - Jantarovy lezak 11-ka 58/42 Kc. Smaczne polotmave

            - IPA 15 ka w kosmicznej cenie 80 Kc, za 0.4l. Smaczne, warto

            - Australian pale Ale 10-ka za 65 Kc. Taki ejlik 65 Kcza 0.4l.

            - Pszenica 11-ka 58/42 Kc. nie piłem.

            - Sour 9-ka 80 Kc. za 0.4l.j/w

            - Letni special ALE 8-ka 75 Kc. za 0.4l. j/w

            Przy okazji browar obejrzałem sobie drugi raz

            Attached Files

            Comment

            • heckler
              Senior
              • 09-2012
              • 1817

              #8
              Te dwa tanki stoją w korytarzu łączącym bar z browarem, Svetla 12-ka , Australian Pale Ale 10-ka,
              Attached Files

              Comment

              • pebejot
                Senior
                • 01-2010
                • 1415

                #9
                Odwiedzone w drugiej połowie stycznia.
                U progu nasze nozdrza obdarzył blogi zapach dochodzący z warzelni.
                Kapitalne miejsce pełne energii i tożsamości narodowej w pięknej lokalizacji.
                Restauracja i browar urządzone w barokowej słodowni z elementami wystroju nawiązującymi do produkcji Škody.
                Nazwa browaru jest nieco dziwaczna, ale MB odnosi się oczywiście do miasta Mlada Boleslav

                Do wyboru było 6 piw, w tym jedno niby bezalkoholowe a jednak z zawartością alkoholu 0,49%
                - 12 Svetly Lezak 4,8% - 42 / 58 kč
                - 10 APA 4,2% - 65 kč za 0,4 l. /na zdjęciu/
                - 11 Jantarovy Lezak 4,6% - 42 / 58 kč
                - 15 IPA 6,4 % - 80 kč za 0,4 l.
                - 13 Zakouřena (wędzone) - 42 / 58 kč
                - Nealkoholicky Special 0,49% - 39 / 49 kč

                Piwa zadowalające, mi najbardziej przypadły do gustu mocna IPA i fenomenalne piwo wędzone.
                Są firmowe kufle i szklanki, a podstawki niestety porcelanowe czego nienawidzę.
                Deska degustacyjna wszystkich piw w cenie 185 kč.
                Na wynos piwa dostępne w szklanych butelkach 0,75 lub w litrowych PET.

                Wybór potraw niewielki.
                Byliśmy w porze obiadowej, więc było narzucone poledni menu (dwie pozycje) bez możliwości zamówienia czegokolwiek innego.
                Jadłem krem z groszku i kotlet wieprzowy "eMBe" w panierce z puree.
                Przyjemność taka jak na poledni menu kosztowała nie mało, bo 250 kč.
                Attached Files

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎