Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Christmas Beer, Don Russell Sklep Centrum Piwowarstwa zaprasza na zakupy!
-
-
:: Cena: 103.44zł / 93.10

Anglojęzyczna:
Odkryj świat świątecznych piw z Donem Russellem
Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 09-01-2008, 13:18
Kałusz Kałusz is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa
Standardowy Browar Antokol Wilno

Witam wszystkich Forumowiczów.
Poszukuję informacji o browarze, który działał na przedmieściu Wilna o nazwie Antokol.
Browar został założony pod koniec XVIII wieku przez rodzinę Zajkowskich. Znajdował się on w dawnym pałacu Dominika Słuszka, który został po jego śmierci sprzedany. W opisie swojej podróży na Litwę w 1819 roku Julian Ursyn Niemcewicz ubolewał, że dawne herby rodziny Słuszków - niegdyś symbol świetności - stały się "znakiem szynków".. Wydaje mi się , że browar zaprzestał działalności ok połowy XIX wieku. W opisie Wilna , wydanym w 1856 roku, o browarze wspomina się już w czasie przeszłym..
Na stronie J.Skrzyniarza znajduje sie skan etykiety z browaru Antokol, wygląda ona - oczywiście "na oko" - na przełom XIX i XX wieku. Zapewne był to juz zupełnie inny zakład..
Może ktoś z was dorzuci kolejne informacje?
Stare 20-01-2008, 16:52
Kałusz Kałusz is offline
Senior

Standardowy Browar Antokol Wilno

Na planie Wilna z roku 1840 w domu Zaykowskich jest już garnizon wojskowy. Czyli - browar musiał być zamknięty wcześniej, może ok połowy lat 30 XIX wieku.
Stare 20-01-2008, 17:26
Marcin76 Marcin76 is offline
Senior

Miejscowość: W-wa
Standardowy

Myślę, że etykieta nie jest aż tak stara. Jest skromna, ale dość starannie wykonana. Nigdzie nie zetknąłem się z tym browarem. Ja stawiałbym na koniec XIX wieku ewentualnie wczesny okres pierwszej wojny światowej. Za drugą wersją przemawia to, że Antokol został przyłączony do Wilna w 1901 roku.
Dodam jeszcze, że w latach 80-tych działało w Wilnie minimum dziesięć browarów i drugie tyle w powiecie wileńskim, a 20 lat później w 1901 roku były już tylko trzy w mieście i trzy w powiecie.
Odpowiedz cytując
Stare 16-03-2019, 22:13
Marecki384 Marecki384 is offline
Junior

Standardowy

Odkopuję temat gdyż znalazłem pewną ciekawostkę historyczną
http://www.logo24.pl/Logo24/56,12539...wystepkow.html
Odpowiedz cytując
Stare 16-03-2019, 22:43
Fotka Użytkownika: Cooper
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Miejscowość: Dolina Krzemowa UE
Standardowy

Kolega Kałusz jest właśnie autorem artykułu jaki podlinkowałeś

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 18-03-2019, 11:37
Kałusz Kałusz is offline
Senior

Standardowy

Niestety redaktorzy Logo wrzucili mi do tekstu o Wilnie zdjęcia piwiarni lwowskich, nie udało mi się ich przekonać , żeby tego nie robić
Stare 27-03-2019, 20:26
Marecki384 Marecki384 is offline
Junior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
Kolega Kałusz jest właśnie autorem artykułu jaki podlinkowałeś
O kurcze ale wstyd
Przepraszam chciałem dobrze
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia