Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Obywatelski w Zabrzu

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • beerek62
    Senior
    • 04-2010
    • 1036

    Browar Obywatelski w Zabrzu

    Po raz kolejny prośba o potwierdzenie lub uzupełnienie informacji na temat browaru z Górnego Śląska - dokładnie chodzi o Browar Sauera z Zabrza. Posiadam butelkę z tego browaru - na szkle napis "Bürgerliches Brauhaus J. Kotzyba Hindenburg O/S". Butelka z zielonego szkła zamykana kabłąkiem z porcelanką (tego elementu brakuje). W dnie napis "0,33 l Dh" i numer 11364.

    Próbowałem ustalić więcej danych na temat tego browaru. W necie znalazłem, że jego założycielem był Paul Sauer. Daty powstania browaru są różne - rok 1880, 1893 lub 1896. Na stronie www.polbeerlabels.pl znajduje się spis poszczególnych właścicieli i dzierżawców

    Bürgerliches Brauhaus Paul Sauer, Braumeister Hugo Gawron 1893-1901

    Bürgerliches Brauhaus Julius Walter 1901-1922

    Bürgerliches Brauhaus Gertrud Stateczny, dzierż.Oscar Balder 1922-1924

    Bürgerliches Brauhaus Gertrud Stateczny, dzierż.Johannes Kiolbasa 1924-1926

    Bürgerliches Brauhaus Gertrud Stateczny, dzierż.Alfred Nikl 1926-1929

    Bürgerliches Brauhaus Gertrud Stateczny, dzierż.Johann Kotzyba 1929-1942(1945)


    Browar warzył piwa dubeltowe i słodowe, mieścił sie przy ul. Pfarrstrasse - obecnie ulica Damrota w Zabrzu. Po II WŚ w jego miejscu utworzono Browar Piwa Słodowego i Fabrykę Wód Gazowych pod patronatem Państwowego Zjednoczenia Przemysłu Fermentacyjnego, warzono tu Piwo Słodowe pasteryzowane o zawartości alkoholu poniżej 4,5 %. W logo browaru był herb Zabrza.
    Daty zamknięcia browaru też znalazłem różne - 1951 r. (według spisu Pendragona) lub 1958.
    Po 1958 r. w miejscu browaru powstały Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. W 2015 roku obiekty po Browarze Obywatelskim zostały wyburzone.

    Tyle udało mi się wygooglać. Gdyby coś się nie zgadzało, to proszę o poprawienie i uściślenie informacji lub jej uzupełnienie. Trzeba by równiez dopisać ten browar do listy browarów zamkniętych bbiz.
    Attached Files
    Beerkowa kolekcja polskiego szkła piwnego
    Poszukuję : 1) szklanka Browar Soma w Warszawie
  • seba_gliwice
    Senior
    • 10-2003
    • 374

    #2
    Witam, W temacie browarów zabrzańskich absolutnie wyczerpującym i wiarygodnym źródłem jest obszerna publikacja Piotra Hnatyszyna (Muzeum w Zabrzu), będąca podsumowaniem jego wieloletnich badań tego tematu. Tak więc jest tam również szczegółowo opisana historia browaru na ul. Damrota ...

    Piotr Hnatyszyn
    "Od browaru dworskiego do warzenia piwa na skalę przemysłową"
    Orbis Interior nr 3-4 z 2002 roku

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #3
      Ta publikacja traktuje tylko o browarach zabrzańskich czy ogólnie o wspomnianym w tytule okresie w historii browarnictwa przy okazji coś tam wspominając o Zabrzu ? Tytuł wszak nic o Zabrzu nie wspomina.
      W jakiej formie zostało to wydane ? Chyba nie jest to klasyczna książka gdzieś dostępna ?
      Pytam bo bym se sprawił jeśli wpisze się to w moją biblioteczkę.
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • seba_gliwice
        Senior
        • 10-2003
        • 374

        #4
        Jest to (był to) periodyk (rocznik) wydawany przez Muzeum Miejskie w Zabrzu zawierający zbiór opracowań i artykułów pracowników naukowych zwiazanych z miastem i tutejszym muzeum. W tym konkretnym numerze obszerna jego cześć poświęcona jest na materiał Piotra Hnatyszyna i z założenia dotyczy Zabrza. Tak więc dodawanie do tytułu dopełnienia nie miało sensu i w zasadzie dublowałoby domyślny przedmiot tych analiz i badań (miasto Zabrze).

        Piotr jest długoletnim pracownikiem Muzeum w Zabrzu (obecnie kierownikiem Działu Historii) i jego opracowanie jest jedynym tak szczegółowym i wyczerpującym, które może być traktowane jako wyrocznia w tym temacie …

        Nie wiem tylko, czy ta publikacja jest jeszcze dostępna, bo wydana została prawie 17 lat temu - trzeba skontaktować się z Muzeum w Zabrzu.

        Comment

        • beerek62
          Senior
          • 04-2010
          • 1036

          #5
          Dzięki uprzejmości Pana Piotra Hnatyszyna mam już skany Orbis Interior nr 3-4/2002 a także książkę "W kręgu kultury i przemysłu. Studia z dziejów Zabrza w XX wieku" wydaną przez Muzeum Miejskie w Zabrzu i IPN Katowice, gdzie znajduje się rozdział (artykuł) autorstwa Piotra Hnatyszyna, poświęcony tylko Browarowi Obywatelskiemu w Zabrzu.

          Ponawiam prośbę do Admina - trzeba byłoby dopisać ten browar do listy browarów zamkniętych :

          Browar Sauera w Zabrzu,

          późniejsze nazwy
          Bürgerliches Brauhaus Hindenburg /Browar Obywatelski/

          data uruchomienia - 1893
          data zamknięcia - 1958 ?

          adres, Zabrze (1915-1945 r Hindenburg), Pfarrstrasse 1 - obecna ul. ks. Konstantego Damrota
          Beerkowa kolekcja polskiego szkła piwnego
          Poszukuję : 1) szklanka Browar Soma w Warszawie

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13949

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika beerek62 Wyświetlenie odpowiedzi
            Daty zamknięcia browaru też znalazłem różne - 1951 r. (według spisu Pendragona) lub 1958.
            Po 1958 r. w miejscu browaru powstały Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. W 2015 roku obiekty po Browarze Obywatelskim zostały wyburzone.
            W 1951 podobno została wstrzymana produkcja. Zakład jako taki mógł figurować jako czynny, ale nie produkujący aż do 1958. Albo tylko rozlewający piwa z innych browarów?
            Last edited by Pendragon; 13-07-2019, 19:47.

            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19159

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika beerek62 Wyświetlenie odpowiedzi
              Ponawiam prośbę do Admina - trzeba byłoby dopisać ten browar do listy browarów zamkniętych :
              Samo napisanie takiego posta nie da efektu jeśli sam wątek nie zainteresuje admina. Jest wątek zgłaszania browarów, jest też zgłaszanie usterek i propozycji, jest też PW - pewnie bardziej skuteczny...

              Comment

              • beerek62
                Senior
                • 04-2010
                • 1036

                #8
                Na PW pisałem do Admina już dwukrotnie (grudzień 2018 i luty 2019) o dopisanie browaru Gottzmanna w Raciborzu - bez efektu. Spróbuję napisać w wątku zgłaszania browarów.
                Last edited by beerek62; 14-07-2019, 07:47.
                Beerkowa kolekcja polskiego szkła piwnego
                Poszukuję : 1) szklanka Browar Soma w Warszawie

                Comment

                • seba_gliwice
                  Senior
                  • 10-2003
                  • 374

                  #9
                  W Archiwum w Gliwicach są akta tego browaru jako "przejmowanego majątku" z pierwszych lat powojennych, aż do ostatecznego zamknięcia zakładu. Nie znam szczegółów, ponieważ nigdy nie interesowałem się browarnictwem powojennym, ale natknąłem się na te zasoby podczas przeszukiwania tamtu przedwojennych browarów gliwickich. Z pewnością warto je przestudiować, ale z drugiej strony Piotr Hantyszyn z pewnością wykorzystał już je jako materiał źródłowy do swojej kwerendy i opracowania ...

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                  W 1951 podobno została wstrzymana produkcja. Zakład jako taki mógł figurować jako czynny, ale nie produkujący aż do 1958. Albo tylko rozlewający piwa z innych browarów?

                  Comment

                  • beerek62
                    Senior
                    • 04-2010
                    • 1036

                    #10
                    Cytat z książki "W kręgu kultury i przemysłu. Studia z dziejów Zabrza w XX wieku" (Muzeum Miejskie w Zabrzu oraz IPN Katowice) - rozdział autorstwa Piotra Hnatyszyna dotyczący Browaru Obywatelskiego w Zabrzu :

                    Ostatnie dane dotyczące produkcji browaru pochodzą z 1947 r. (...) W 1951 r. Państwowe Zjednoczenie Przemysłu Fermentacyjnego w Zabrzu przekształcono w Zabrskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze. Ostatnie wzmianki o Browarze Obywatelskim w Zabrzu pochodzą z połowy lat pięćdziesiątych XX w. W książkach telefonicznych z lat 1954 i 1956 pojawia się jako "browar piwa słodkiego". Przedsiębiorstwo zaprzestało produkcji jeszcze przed 1958 r. Popadające w coraz większą ruinę zabudowania browaru rozebrano całkowicie w lipcu 2015 r." (str. 203).
                    Beerkowa kolekcja polskiego szkła piwnego
                    Poszukuję : 1) szklanka Browar Soma w Warszawie

                    Comment

                    • Aprilek86
                      Junior
                      • 02-2024
                      • 1

                      #11
                      Dla zainteresowanych mam taką oto skrzynkę z tego browaru

                      Comment

                      • Piwowar
                        Senior
                        • 05-2001
                        • 2542

                        #12
                        Mam trochę informacji na temat wyposażenia i wielkości tego zakładu w latach trzydziestych XX wieku. Browar był napędzany silnikami elektrycznymi, wodę do warzenia piwa pobierał z sieci miejskiej. Nie posiadał własnej słodowni, nie posiadał też leżakowni, ponieważ warzono wyłącznie piwa górnej fermentacji. Naczynia w warzelni miały pojemność 37,73 hl oraz 41,5 hl. Fermentownia miała pojemność 99,86 hl, czyli mogła pomieścić jednorazowo dwie warki piwa. Johann Kotzyba podaje 15000 hl jako roczną produkcję swojego zakładu, natomiast jako główny produkt piwo zwyczajne o zawartości ekstraktu 3,6 do 3,8%.
                        Archiwum piwne

                        Poznaj
                        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎