Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Patrol piwny - Rumunia

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kefir87
    Member
    • 09-2010
    • 70

    #31
    Piwo rumuńskie jest, owszem, kiepskie, za to całkiem nieźle wygląda tam sytuacja z piwem importowanym.
    Kaufland, Real i (zwłaszcza) Auchan mają całkiem niezłą ofertę piw, głównie belgijskich i angielskich, ale też trochę niemieckich i innych.
    W dodatku ceny mogą zaskoczyć. Nie wiem, jak to możliwe, ale Barbar Bok i Belle-Vue Gueuze w Auchan kosztowały równowartość dwóch złotych. Takie piwa jak Spitfire, Hobgoblin czy Ouyster Stout z Marston's można dostać za 7-7,5 zł (fakt, że w promocji, ale w Kauflandzie takie promocje są chyba cały czas). RIS z Black Sheep, Jokep IPA z William's Brothers albo Golden Champion z Badgera za 9,5-10 zł. Do dostania też DeMolen, sporo witów różnego rodzaju i wiele, wiele innych piw. Polskie hipermarkety, uczcie się!
    Posłusznie melduję, panie lejtnant - odpowiedział Szwejk z poczciwym uśmiechem - że podczas gdy czekałem na pociąg, spotkała mnie ta przygoda, że siedziałem przy stole i piłem jeden kufel piwa za drugim.
    http://kawairakija.wordpress.com O Bałkanach - powierzchownie i dogłębnie

    Comment

    • Pendragon
      Senior
      • 03-2006
      • 13949

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
      Dla osób , które bedą w Bukareszcie może pomocna, także w celu weryfikacji będzie informacja o 2 kolejnych (poza "Berestroika") browarach restauracyjnych. Z tego co wiem, oba już nie istnieją, mimo tego posiadają nadal swoje strony:
      1. Caru' cu bere - Stavropoleos, 5 http://www.carucubere.ro/en/homepage
      Być może zostało to już wyjaśnione, w końcu kilka ładnych lat minęło - piwo zamawiane jest w fabryce piwa Carlsrom (United Romanian Breweries).

      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

      Comment

      • bastion
        PremiumUżytkownik
        • 10-2006
        • 1117

        #33
        Na sklepowych półkach króluje masówka co w sumie nie dziwi.
        Jednak w porównaniu z przedmówcami, nie miałem żadnych problemów z kaucją za szklane butelki.
        Nikt nie pytał a przy zakupie na wynos, cena się nie zmieniała.
        Dalej szaleństwo w wydaniu opakowań pet.
        Piwa 2 litrowe a nawet większe uginają półki marketów.

        Wybór w marketach niezły, ale tylko w kwestii masówek z pojedynczymi okazami craftów.
        Nieco lepiej w Kauflandzie i bardzo słabo w Lidlu czy Penny.
        W tym towarzystwie prym wiedzie Auchan.
        W porównaniu z półkami piwnymi u nas, nic ciekawego, ale w Rumunii bez konkurencji.
        Sporo craftów i co ciekawe nastawione na produkty z lokalnych browarków.
        Np. w Clużu Napoce, cały zestaw butelkowych piw (4) z mikrusa Klausenburger.
        W markecie po ok 7 lei za sztukę, w browarku po 14....
        W Jassach miejscowe piwo z browarku Ceapra Nostra.
        Jest też trochę importu.

        W Rumunii działa już około 50 browarów craftowych, więc zaczynają się ich produkty pojawiać w sklepach.
        Poza supermarketami sprzedaje się je w sieci sklepów generalnie alkoholowych, gdzie króluje mocniejszy alkohol jak i wino.
        Czasem w takim sklepie jest niewielka półka z craftami, ale bardzo skromna.
        Taką siecią jest np. Liquor Store.
        Nieco inna sytuacja jest w Bukareszcie, gdzie już mamy do czynienia z wyspecjalizowanymi sklepami z piwem.

        Cena masówki jak i u nas, natomiast crafty są tam droższe o ok. 20%.
        Za 10 zł, zakupimy zwyczajny, to znaczy bez udziwnień craft butelkowy, ale za pojemność 0.3l
        Półitrowe za ok 12 zł, a już nieco udziwnione to od 14 zł wzwyż za butelczynę 0.3.

        Browarki craftowe w zdecydowanej większości umiejscowione są na jakichś krańcach miast, w dawnych halach po jakichś zakładach i nie prowadzą sprzedaży ani wyszynku na miejscu, więc wizyta tam nie należy do wielkich przygód.

        Comment

        • Prusak
          Senior
          • 07-2005
          • 4305

          #34
          Przemierzyłem ostatnio dużą część Rumunii, tj. cały Siedmiogród i generalnie jest tak jak napisano wyżej, przy czym z dostępnością piw rzemieślniczych jest słabo. Poza większymi miastami na prowincji siedmiogrodzkiej królują Ursus, Bergenbier i Neumarkt, wszystko koncernowe, sikowate, żadne z nich nie załsuguje na uwagę. Ursus wypuścił, idąc śladem mody nakazującej tworzyć segment "kraftowy" w obrębie masówki, piwo Ursus Retro, niepasteryzowane. Nawet podczas upału ledwo dało się zmęczyć.
          W Auchanach rzeczywiście jest chyba najlepsze zaopatrzenie poza nielicznymi sklepami specjalistycznymi, ale też w ograniczonym zakresie, np w Oradei jet (to plus) mała lodóweczka, gdzie naliczyłem piwa z pięciu browarów niszowych i to tylko wybór z ich produkcji.
          W typowych sklepach spożywczych jest bardzo dużo masówki, sprzedawanej w petach o różnej pojemności.
          Generalnie piwosz, który poszukuje w Rumunii czegoś ciekawszego musi się trochę nachodzić i najeździć. Nie ma lekko. Do tego ceny w lokalach zbliżone do polskich albo nawet wyższe.
          Choć niektóre piwa są zaskakująco dobre, ale o tym już gdzie indziej

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎