Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Mmmm Porter Warszawski!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 07-06-2019, 18:52
krzysztoft krzysztoft is offline
Junior

Standardowy Problem z piwem pszenicznym (błędny odczyt Blg)

Opiszę pokrótce mój problem. Postanowiłem uwarzyć piwo pszeniczne z ekstraktów od browamatora. Kupiłem jeden z gotowych zestawów, który składał się z 5.1 kg pszenicznego ekstraktu słodowego + chmiel, gdzie po uwarzeniu miałem otrzymać brzeczkę BLG 19. No i tutaj zaczyna się problem, bo w tym momencie balingometr uległ uszkodzeniu, a ja tego nie zauważyłem. Po zakończeniu gotowania brzeczki z chmielem, przelałem ją do wiadra i uzupełniłem wodą do 22 litrów (w przepisie było do 20 l). Zmierzyłem BLG i wyszło mi 15. W zestawie znajdowały się 2 paczki drożdży WB-06, a więc skoro Blg wyszło 15 uwodniłem oraz dodałem tylko jedną z nich.
Po 7 dniach, czyli dzisiaj, sprawdziłem Blg i wynik był bardzo sympatyczny, bo pokazała się 2.
Jednak przestało być wesoło, gdy przyszedł do mnie znajomy, który zainwestował w Refraktometr i chciał go u mnie przetestować, bo na nim wynik to 11
W związku z tym mam 3 pytania:

1. Czy dodanie 2 litrów wody jest w stanie obniżyć Blg z 19 do 15?
2. Czy to możliwe, aby przez 7 dni Blg spadło tylko o 4? Przez kilka pierwszych dni fermentacja przebiegała w tem. 19 stopni, a teraz jest 21.
3. Co robić dalej? Dodać drugą paczkę drożdży, czy czekać? (fermentacja jeszcze trwa)
Odpowiedz cytując
Stare 08-06-2019, 07:40
Fotka Użytkownika: Petitpierre
Petitpierre Petitpierre is offline
Senior

Miejscowość: Gród bogaty
Standardowy

Tak na szybko, z Twojego zestawu wychodzi 16,5blg na start, biorąc pod uwagę dane, które podałeś i możliwe straty, więc 19 blg w tej wersji jest raczej mało prawdopodobne. Druga kwestia wychodzi na to, że cukromierz zepsuty-trzeba kupić nowy, ale pożyczać refraktometr od kolegi.

Odfermentowało do 11 i fermentuje dalej-wszystko normalnie. W fermentacji jest wszystko możliwe, dlatego nie należy ufać żadnym zasadom, typu 7+7 itd. Jak fermentacja trwa nadal, a właściwie się dopiero co zaczęła, lepiej nie psuć, nie ruszać, dać w spokoju fermentować.

To jakiś zestaw z tych: https://browamator.pl/produkty/piwo/...kstraktow,2,32

bo np. ten zawiera te drożdże, które podałeś: https://browamator.pl/ba-prawdziwe-p...20-l,3,32,4136 ale on ma mieć 12 blg. Dlatego upewnij się co kupiłeś.

Drożdże WB są dość dobre i wydajne, zresztą na saszetce masz podane na jaką ilość piwa są przeznaczone.
Bryzgaj halby ni znasz aptek ni lekarza

Petitpierre edytował/a post 08-06-2019 o godz. 07:42.
Odpowiedz cytując
Stare 08-06-2019, 08:37
Fotka Użytkownika: fidoangel
fidoangel fidoangel is offline
Senior

Miejscowość: Wrocław
Standardowy

Aby prawidłowo odczytać Refraktometr trzeba go skalibrować na czystej wodzie a do mierzenia gotowego/fermentujacego piwa znaleźć w necie przelicznik. Tak na oko odfermentowało do 8blg

Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
Sprawdź >>>Przewodnik<<<

fidoangel edytował/a post 08-06-2019 o godz. 08:40.
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie