Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Problem z piwem pszenicznym (błędny odczyt Blg)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • krzysztoft
    Junior
    • 03-2019
    • 5

    Problem z piwem pszenicznym (błędny odczyt Blg)

    Opiszę pokrótce mój problem. Postanowiłem uwarzyć piwo pszeniczne z ekstraktów od browamatora. Kupiłem jeden z gotowych zestawów, który składał się z 5.1 kg pszenicznego ekstraktu słodowego + chmiel, gdzie po uwarzeniu miałem otrzymać brzeczkę BLG 19. No i tutaj zaczyna się problem, bo w tym momencie balingometr uległ uszkodzeniu, a ja tego nie zauważyłem. Po zakończeniu gotowania brzeczki z chmielem, przelałem ją do wiadra i uzupełniłem wodą do 22 litrów (w przepisie było do 20 l). Zmierzyłem BLG i wyszło mi 15. W zestawie znajdowały się 2 paczki drożdży WB-06, a więc skoro Blg wyszło 15 uwodniłem oraz dodałem tylko jedną z nich.
    Po 7 dniach, czyli dzisiaj, sprawdziłem Blg i wynik był bardzo sympatyczny, bo pokazała się 2.
    Jednak przestało być wesoło, gdy przyszedł do mnie znajomy, który zainwestował w Refraktometr i chciał go u mnie przetestować, bo na nim wynik to 11
    W związku z tym mam 3 pytania:

    1. Czy dodanie 2 litrów wody jest w stanie obniżyć Blg z 19 do 15?
    2. Czy to możliwe, aby przez 7 dni Blg spadło tylko o 4? Przez kilka pierwszych dni fermentacja przebiegała w tem. 19 stopni, a teraz jest 21.
    3. Co robić dalej? Dodać drugą paczkę drożdży, czy czekać? (fermentacja jeszcze trwa)
  • Petitpierre
    Senior
    • 01-2014
    • 2560

    #2
    Tak na szybko, z Twojego zestawu wychodzi 16,5blg na start, biorąc pod uwagę dane, które podałeś i możliwe straty, więc 19 blg w tej wersji jest raczej mało prawdopodobne. Druga kwestia wychodzi na to, że cukromierz zepsuty-trzeba kupić nowy, ale pożyczać refraktometr od kolegi.

    Odfermentowało do 11 i fermentuje dalej-wszystko normalnie. W fermentacji jest wszystko możliwe, dlatego nie należy ufać żadnym zasadom, typu 7+7 itd. Jak fermentacja trwa nadal, a właściwie się dopiero co zaczęła, lepiej nie psuć, nie ruszać, dać w spokoju fermentować.

    To jakiś zestaw z tych: https://browamator.pl/produkty/piwo/...kstraktow,2,32

    bo np. ten zawiera te drożdże, które podałeś: https://browamator.pl/ba-prawdziwe-p...20-l,3,32,4136 ale on ma mieć 12 blg. Dlatego upewnij się co kupiłeś.

    Drożdże WB są dość dobre i wydajne, zresztą na saszetce masz podane na jaką ilość piwa są przeznaczone.
    Last edited by Petitpierre; 08-06-2019, 07:42.
    Mały porterek-przyjaciel nerek

    Comment

    • fidoangel
      Senior
      • 07-2005
      • 3489

      #3
      Aby prawidłowo odczytać Refraktometr trzeba go skalibrować na czystej wodzie a do mierzenia gotowego/fermentujacego piwa znaleźć w necie przelicznik. Tak na oko odfermentowało do 8blg
      Last edited by fidoangel; 08-06-2019, 08:40.
      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎