Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Mała encyklopedia piwowarska

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • slawekkazek
    Senior
    • 01-2003
    • 544

    Mała encyklopedia piwowarska

    Z przyjemnością zawiadamiam, że w końcu ukazała się i zagościła na pólkach księgarskich moja nowa książka (napisana wspólnie ze Staszkiem Sławińskim), o dość długawym tytule:"Mała encyklopedia piwowarska Krakowa i Kazimierza w wieku XVI i pierwszej połowie wieku XVII. Studia z dziejów piwowarstwa Krakowa i Kazimierza z uwzględnieniem problematyki Kleparza i przedmieść".

    Click image for larger version

Name:	ScanImage001.jpg
Views:	1
Size:	61,7 KB
ID:	2097938

    Książka zaopatrzona jest w obszerny wstęp i składa się haseł w układzie encyklopedycznych. Dlaczego "mała"? - ponieważ formalnie ogranicza się obszaru krakowskiego trójmiasta we wskazanym okresie. Co nie oznacza, że książka nie ma charakteru szerszego, gdyż znajdziecie w niej szereg odwołań - chronologicznie od starożytności do współczesności, geograficznie do znacznie szerszego obszaru. Pomimo encyklopedycznego układu książka jest jak najbardziej "do poczytania", gdyż poszczególne hasła zaplanowaliśmy jako swoiste mikro-rozdziały - niektóre zresztą nie są takie mikro - jak zauważył to jeden z recenzentów pisząc, że są to samoistne, niewielkie monografie. Oczywiście jest to dziełko naukowe, z pełnym aparatem naukowym, raczej więc nie znajdziecie tu efektownych ozdobników i stokrotnie oklepanych tez i "poglądów" - o tyle fajnych, co nieprawdziwych (no, chyba, że z którąś należało podjąć polemikę). Kto więc chce się dowiedzieć czegoś o krakowskim i kazimierskim piwowarstwie, na baaaardzo szerokim tle, zapraszam do lektury. Wydawcą jest Księgarnia Akademicka, a książkę można nabyć tu:
    https://akademicka.pl/
    Kilka haseł wrzuciłem tu:
    http://napiwnymszlaku.blogspot.com/
    Niebawem uzupełnię stronę.
    Miłej lektury!
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19159

    #2
    Czy publikacja w dużym stopniu poszerza wiedzę, którą zawarłeś w poprzedniej publikacji. Nie mogę jej namierzyć w domu, ale na pewno kupowałem i czytałem z zapałem (Krakowskie słodownie przełomu wieku XVI i XVII, S. Dryja, S. Sławiński, 2010)

    Comment

    • pizmak666
      Senior
      • 12-2006
      • 1898

      #3
      Normalnie telepatia. Dziś właśnie byłem na twoim blogu i miałem pytać, czy zawiesiłeś go, czy tylko to chwilowy zastój.

      No to będzie lektura na weekend

      Nieśmiało przypominam się Sławku z tą prelekcją w terenie o której pisaliśmy w tamtym roku.
      „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

      "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

      Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

      Comment

      • slawekkazek
        Senior
        • 01-2003
        • 544

        #4
        Czy publikacja w dużym stopniu poszerza wiedzę, którą zawarłeś w poprzedniej publikacji. Nie mogę jej namierzyć w domu, ale na pewno kupowałem i czytałem z zapałem (Krakowskie słodownie przełomu wieku XVI i XVII, S. Dryja, S. Sławiński, 2010)
        To całkiem nowa książka. Przede wszystkim doszło mnóstwo nowych źródeł, ale podstawowa różnica jest taka, że "Słodownie..." były głównie o ... słodowniach, ta zaś jest o piwowarstwie w ogóle. Hasło "słodownia" jest tam oczywiście ;, choć polecam i takie jak: przedsiębiorstwo piwowarskie-karczmarskie, technologia produkcji czy małe studia na temat chmielu i drożdży...

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19159

          #5
          Tak czy inaczej zakupiona!

          Comment

          • slawekkazek
            Senior
            • 01-2003
            • 544

            #6
            A co do wykładu plenerowego - w końcu musimy do niego doprowadzić! W tzw. "międzyczasie", w ramach wykładów organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Podziemiach Rynku (cykl: drążenie miasta) miałem okazję przedstawić wykład "browarnictwo w średniowiecznym Krakowie". Coś mi chyba zamroczyło umysł, bo nie podzieliłem się tą informacją (przed wykładem) z forumowiczami. Trzeba będzie to odpokutować A krótki filmik z tej imprezy Muzeum umieściło tu:
            https://www.youtube.com/watch?v=tLU1b5Ohqg4

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19159

              #7
              O, jest o dwyraźnym, langwelle i krakowskim białym.

              Comment

              • slawekkazek
                Senior
                • 01-2003
                • 544

                #8
                Mam nadzieję, że o krakowskim białym, tudzież dwuraźnym, niebawem usłyszymy jeszcze więcej.

                Comment

                • slawekkazek
                  Senior
                  • 01-2003
                  • 544

                  #9
                  Miło mi donieść, że ukazał się dodruk Encyklopedii. Pierwotny nakład (całe 500 sztuk) rozszedł się w całości i już od dłuższego czasu książka była niedostępna. Książkę można zamówić tu:

                  Dodruk nie jest duży, mam nadzieję, że książek szybko zabraknie

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎