Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Pewnego razu pomyślałem sobie, że skoro jestem gotów kupować książki, różne naczynia oraz narzędzia potrzebne przy warzeniu piwa, to czemu miałbym nie wesprzeć miejsca, skąd w sumie dowiedziałem się o tym wszystkim. Mimo, że raczej mało udzielam się na forum, co spowodowane jest moją nikłą jeszcze wiedzą, to przecież jestem jego jakąś cząstką. Gdyby wcześniej ktoś nie poświęcił własnych pieniędzy na organizację tego, to dalej piłbym Żubra, czasem tylko w chłodniejsze dni racząc się Porterem.
Najtron
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 05-06-2019, 14:27
slawekkazek slawekkazek is offline
Senior

Miejscowość: Zabierzów
Standardowy Mała encyklopedia piwowarska

Z przyjemnością zawiadamiam, że w końcu ukazała się i zagościła na pólkach księgarskich moja nowa książka (napisana wspólnie ze Staszkiem Sławińskim), o dość długawym tytule:"Mała encyklopedia piwowarska Krakowa i Kazimierza w wieku XVI i pierwszej połowie wieku XVII. Studia z dziejów piwowarstwa Krakowa i Kazimierza z uwzględnieniem problematyki Kleparza i przedmieść".

ScanImage001.jpg

Książka zaopatrzona jest w obszerny wstęp i składa się haseł w układzie encyklopedycznych. Dlaczego "mała"? - ponieważ formalnie ogranicza się obszaru krakowskiego trójmiasta we wskazanym okresie. Co nie oznacza, że książka nie ma charakteru szerszego, gdyż znajdziecie w niej szereg odwołań - chronologicznie od starożytności do współczesności, geograficznie do znacznie szerszego obszaru. Pomimo encyklopedycznego układu książka jest jak najbardziej "do poczytania", gdyż poszczególne hasła zaplanowaliśmy jako swoiste mikro-rozdziały - niektóre zresztą nie są takie mikro - jak zauważył to jeden z recenzentów pisząc, że są to samoistne, niewielkie monografie. Oczywiście jest to dziełko naukowe, z pełnym aparatem naukowym, raczej więc nie znajdziecie tu efektownych ozdobników i stokrotnie oklepanych tez i "poglądów" - o tyle fajnych, co nieprawdziwych (no, chyba, że z którąś należało podjąć polemikę). Kto więc chce się dowiedzieć czegoś o krakowskim i kazimierskim piwowarstwie, na baaaardzo szerokim tle, zapraszam do lektury. Wydawcą jest Księgarnia Akademicka, a książkę można nabyć tu:
https://akademicka.pl/
Kilka haseł wrzuciłem tu:
http://napiwnymszlaku.blogspot.com/
Niebawem uzupełnię stronę.
Miłej lektury!
Odpowiedz cytując
Stare 05-06-2019, 14:39
Fotka Użytkownika: e-prezes
e-prezes e-prezes is offline
Senior

Miejscowość: Biała Podlaska
Standardowy

Czy publikacja w dużym stopniu poszerza wiedzę, którą zawarłeś w poprzedniej publikacji. Nie mogę jej namierzyć w domu, ale na pewno kupowałem i czytałem z zapałem (Krakowskie słodownie przełomu wieku XVI i XVII, S. Dryja, S. Sławiński, 2010)
Odpowiedz cytując
Stare 05-06-2019, 14:44
Fotka Użytkownika: pizmak666
pizmak666 pizmak666 is offline
Senior

Miejscowość: KR/RST
Standardowy

Normalnie telepatia. Dziś właśnie byłem na twoim blogu i miałem pytać, czy zawiesiłeś go, czy tylko to chwilowy zastój.

No to będzie lektura na weekend

Nieśmiało przypominam się Sławku z tą prelekcją w terenie o której pisaliśmy w tamtym roku.

Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.
Odpowiedz cytując
Stare 05-06-2019, 14:54
Senior

Standardowy

Cytat:
Czy publikacja w dużym stopniu poszerza wiedzę, którą zawarłeś w poprzedniej publikacji. Nie mogę jej namierzyć w domu, ale na pewno kupowałem i czytałem z zapałem (Krakowskie słodownie przełomu wieku XVI i XVII, S. Dryja, S. Sławiński, 2010)
To całkiem nowa książka. Przede wszystkim doszło mnóstwo nowych źródeł, ale podstawowa różnica jest taka, że "Słodownie..." były głównie o ... słodowniach, ta zaś jest o piwowarstwie w ogóle. Hasło "słodownia" jest tam oczywiście ;, choć polecam i takie jak: przedsiębiorstwo piwowarskie-karczmarskie, technologia produkcji czy małe studia na temat chmielu i drożdży...
Odpowiedz cytując
Stare 05-06-2019, 15:12
Senior

Standardowy

Tak czy inaczej zakupiona!
Odpowiedz cytując
Stare 05-06-2019, 15:30
Senior

Standardowy

A co do wykładu plenerowego - w końcu musimy do niego doprowadzić! W tzw. "międzyczasie", w ramach wykładów organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Podziemiach Rynku (cykl: drążenie miasta) miałem okazję przedstawić wykład "browarnictwo w średniowiecznym Krakowie". Coś mi chyba zamroczyło umysł, bo nie podzieliłem się tą informacją (przed wykładem) z forumowiczami. Trzeba będzie to odpokutować A krótki filmik z tej imprezy Muzeum umieściło tu:
https://www.youtube.com/watch?v=tLU1b5Ohqg4
Odpowiedz cytując
Stare 12-06-2019, 15:39
Senior

Standardowy

O, jest o dwyraźnym, langwelle i krakowskim białym.
Odpowiedz cytując
Stare 12-06-2019, 15:46
Senior

Standardowy

Mam nadzieję, że o krakowskim białym, tudzież dwuraźnym, niebawem usłyszymy jeszcze więcej.
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie
HTML: Nie

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Godziny podane są wg strefy czasowej GMT +1. Stronę wygenerowano o 11:40.

Browar.biz: ©2000 - 2019, Pub.Net wszelkie prawa zastrzeżone | Serwis przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Oprogramowanie Forum: vBulletin ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Swoje piwo domowe uwarzysz z Centrum Piwowarstwa - zaopatrujemy Piwowarów domowych w surowce i sprzęt do warzenia a Piwoszy w wiedzę o piwie i piwowarstwie.