Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

proporcje słód-woda w zacierze

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Archer
    Senior
    • 09-2003
    • 217

    proporcje słód-woda w zacierze

    Jestem mega nowicjuszem-zalogowałem się wczoraj...
    3 Jak się mają proporcje słod-woda w zacierze do wartości Blg. przed fermentacją?

    [ciach - Admin podzielił na kilka tematów]
  • slado
    Gość
    • 07-2003
    • 1072

    #2
    Ehhh, znowu dyletant musi się wymądrzać
    Oto co wyczytałem i skojarzyłem:

    1 kg cukru = 1,2 kg ekstraktu słodowego
    1 kg ekstraktu = 1,375 kg słodu jęczmiennego (w przybliżeniu - jakość zacierania ma tu istotne znaczenie). Tu jeszcze trzeba się upewnić.

    Z opisu do gotowych zestawów oferowanych na http://browamator.pl wynika z grubsza że:
    3,6 kg ekstraktu słodowego przy 20 litrach brzeczki = 12,5 % Blg.

    Reszta to już wyliczanka.

    Comment

    • mapajak
      Senior
      • 12-2002
      • 1187

      #3
      Ja z 1 kg słodu otrzymuję 0,6 kg ekstraktu (w przeliczeniu na 100-u procentowy). Znając zakładane stężenie i objętość brzeczki należy wyliczyć masę potrzebnego słodu. Masa wody do zacierania to 3-4 razy masa słodu.

      Comment

      • oryks
        Senior
        • 01-2002
        • 297

        #4
        Coś mi się zdaje, że Archer miał coś innego na myśli.
        Czy chodzi o to jaką ilością wody zalać słód do zacierania ? Jeśli tak to jakieś 2-3 litry na 1 kg słodu,tak by mieć gęstą ale płynną "zupę". Jak za gęste to dodać jeszcze trochę aby można mieszać i nie przypalić.
        Na końcową wartość Blg w brzeczce bym jeszcze tego nie przeliczał. Filtrujesz zacier otrzymując pierwszą brzeczkę, do tej dodajesz znacznie słabszą z przemywania zacieru. Mierzysz Blg i ewentualnie dodajesz jeszcze czystej wody aby otrzymać taki ekstrakt (stopni Blg) jaki chcesz. Ostateczna korekte można zrobić już po gotowaniu.

        Comment

        • mapajak
          Senior
          • 12-2002
          • 1187

          #5
          oryks napisał(a)
          Na końcową wartość Blg w brzeczce bym jeszcze tego nie przeliczał. Filtrujesz zacier otrzymując pierwszą brzeczkę, do tej dodajesz znacznie słabszą z przemywania zacieru. Mierzysz Blg i ewentualnie dodajesz jeszcze czystej wody aby otrzymać taki ekstrakt (stopni Blg) jaki chcesz. Ostateczna korekte można zrobić już po gotowaniu.
          Wszystko zgoda, ale wstępne założenia trzeba jakieś przyjąć.
          Np. aby otrzymać 10 l 12% brzeczki potrzeba około 2 kg miszaniny słodów, a gdy chcesz mieś piwo np. 14 % musisz użyć około 2,5 kg.
          To musisz wiedzieć już przed zacieraniem.

          Comment

          • pawcio1
            Senior
            • 03-2003
            • 363

            #6
            mapajak napisał(a)
            Wszystko zgoda, ale wstępne założenia trzeba jakieś przyjąć.
            Np. aby otrzymać 10 l 12% brzeczki potrzeba około 2 kg miszaniny słodów, a gdy chcesz mieś piwo np. 14 % musisz użyć około 2,5 kg.
            To musisz wiedzieć już przed zacieraniem.

            Oj tam musisz???
            A ja zawsze biorę tak z pól kilo więcej , przecież to nie apteka najwyżej zamiast 20 L mam 23 L to chyba nie błąd

            Comment

            • oryks
              Senior
              • 01-2002
              • 297

              #7
              mapajak napisał(a)
              Wszystko zgoda, ale wstępne założenia trzeba jakieś przyjąć.
              Np. aby otrzymać 10 l 12% brzeczki potrzeba około 2 kg miszaniny słodów, a gdy chcesz mieś piwo np. 14 % musisz użyć około 2,5 kg.
              To musisz wiedzieć już przed zacieraniem.
              Jeśli o to chodzi to zgrubnie przeliczam to nastepująco:
              ile litrów piwa / 40 * zakładane Blg, np. 10/40*12=3 kg słodu na 10 litrów piwa 12 Blg. Ostatnio wychodzi mi jakieś 0,5-1 litra piwa więcej. Zależy to pewnie od jakości słodu i zacierania ale tak jak mówi Pawci, to nie błąd.

              Comment

              • mapajak
                Senior
                • 12-2002
                • 1187

                #8
                oryks napisał(a)
                (...)3 kg słodu na 10 litrów piwa 12 Blg(...)
                Twoje wyliczenia są mocno zawyżone.
                W ostatni piątek z 2,75 kg słodu otrzymałem 11 l brzeczki 15% e.w.

                Comment

                • Archer
                  Senior
                  • 09-2003
                  • 217

                  #9
                  Serdeczne Big Danke !! To już mi coś mówi...Pozdrawiam wszystkich !!

                  Comment

                  • oryks
                    Senior
                    • 01-2002
                    • 297

                    #10
                    mapajak napisał(a)
                    Twoje wyliczenia są mocno zawyżone.
                    W ostatni piątek z 2,75 kg słodu otrzymałem 11 l brzeczki 15% e.w.
                    Nie będę zaprzeczał. Swoje proporcje ustaliłem dawno temu na podstawie m. in. artykułu "Krótka instrukccja ..." gdzie napisano : "... Do wyprodukowania 20 litrów piwa potrzebujemy mniej więcej pięć kilogramów słodu jęczmiennego ...", czyli 1/4.
                    No i tak mi już zostało . Nawet się to zgadzało przez długi czas aż kupiłem nowy balingometr i jakoś dziwnie wydajność zacierania wzrosła .

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎