Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Warz Session IPE!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 11-05-2004, 08:39
Fotka Użytkownika: mjp
mjp mjp is offline
Senior

Miejscowość: Wrocław
Standardowy Odzyskiwanie drożdży.

Witam.
Wiem, że można odzyskiwać drożdże i używać ich do kolejnych warek. Z tego co się orientuję takie drożdże w słoiku można przechowywać w lodówce ok miesiąca. Czy ktoś próbował przechowywać drożdże dłużej? Z jakim skutkiem? Czy jest możliwe w warunkach domowych wykonanie liofilizacji drożdży i przechowywanie ich przez kilka, kilkanaście miesięcy?
Pozdrawiam.
Stare 11-05-2004, 09:27
lukuj lukuj is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa
Standardowy Odp: Odzyskiwanie drożdży.

1. Czy ktoś próbował przechowywać drożdże dłużej? Z jakim skutkiem?

Przechowywałem max. 1,5 m-ca drożdże dolnej fermentacji po "odzysku" po przemyciu wodą. Był to 3 z kolei odzysk /celem testu/. Ruszyły nieco wolniej niż świeże, ale z brzeczką 18Blg sobie poradziły. Barwa drożdży zmieniła się z kremowej na brązowo kremową co świadczy o ich "zestarzeniu". Ich zapach po wyjęciu z lodówki przed namnożeniem też nie był 100% "typowy". Wczoraj zabutelkowałem piwo fermentowane przy ich użyciu. Za kilka tygodni ocenię ew. posmaki drożdżowe w piwie. 4-ego rzutu nie zrobię. Tyle moich doświadczeń.

2.Czy jest możliwe w warunkach domowych wykonanie liofilizacji drożdży i przechowywanie ich przez kilka, kilkanaście miesięcy?

Liofilizacja w warunkach domowych - moim zdaniem niemożliwa. Trafiłem gdzieś na info odnośnie przechowuwania drożdży w r-rze glicerolu /krioprotektant/ w stanie zamrożonym. Ponoć przechowują się dobrze przez długi czas. Jeszcze nie zrobiłem testów. Czekam na dostawę świeżych silnych drożdży.
Stare 11-05-2004, 15:22
Fotka Użytkownika: michalh
michalh michalh is offline
Senior

Miejscowość: Poznań
Standardowy

Przechowywałem 3 miesiące i drożdże startowały ok - oczwiście robiłem starter. W połowie kwietnia użyłem drożdże 6-miesięczne, też bez problemów - przemyte przed wstawieniem do lodówki.
Odpowiedz cytując
Stare 14-05-2004, 07:21
lukuj lukuj is offline
Senior

Standardowy Odp: Odp: Odzyskiwanie drożdży.

...Trafiłem gdzieś na info odnośnie przechowuwania drożdży w r-rze glicerolu /krioprotektant/ w stanie zamrożonym. Ponoć przechowują się dobrze przez długi czas. Jeszcze nie zrobiłem testów. Czekam na dostawę świeżych silnych drożdży.

Witam
Dzisiaj rano pierwsza partia silnych /zerówki/ drożdży dolnej fermentacji w glicerolu trafiła do zamrażarki. Za 24h sprawdzę czy drożdże wystartują po odmrożeniu /czy ich komórki nie zostały rozerwane przez lód/. Jeśli wszystko będzie OK, czyli proporcja glicerolu do gęstwy właściwa, to zamrażam kilka następnych fiolek celem testów długoterminowych.

Pozdrawiam
Stare 16-05-2004, 17:42
Fotka Użytkownika: Krzysiu
Krzysiu Krzysiu is offline
Krzysiu

Miejscowość: Świdnica
Standardowy

Cytat:
michalh napisał(a)
... W połowie kwietnia użyłem drożdże 6-miesięczne, też bez problemów...
Ja również raz zastosowałem kikumiesięczne drożdże, bez problemów. Ale też zdarzyło mi sie zepsuć piwo niesprawdzonymi dobrze drożdżami okazały się już kwaśniejące. Obecnie staram sie nie przechowywać dłużej niż miesiąc.
Drożdże zlewam do wygotowanego słoika 1 l. z dobrą, też wygotowaną zakrętką. Nie uzupełniam wodą, trwają w piwie. Przed dodaniem do brzeczki bełtam zawartość tak, aby nie poruszyć ok. 0,5 cm wartwy przy dnie - tam jest najwięcej zanieczyszczeń.

Krzysiu edytował/a post 16-05-2004 o godz. 17:42.
Odpowiedz cytując
Stare 17-05-2004, 07:22
lukuj lukuj is offline
Senior

Standardowy Odp: Odp: Odp: Odzyskiwanie drożdży.

Cytat:
lukuj napisał(a)
... Za 24h sprawdzę czy drożdże wystartują po odmrożeniu /czy ich komórki nie zostały rozerwane przez lód/. Jeśli wszystko będzie OK, czyli proporcja glicerolu do gęstwy właściwa, to zamrażam kilka następnych fiolek celem testów długoterminowych.
Witam,
Sprawdzono 2 proporcje glicerol/gęstwa. Po wyjęciu z zamrażarki i rozmrożeniu, drożdże z obu fiolek wystartowały. Wybrałem "lepszą proporcję".
Dzisiaj zamrażam całą serię na bardzo długoterminowe testy.
Pozdrawiam
Stare 17-05-2004, 13:02
Fotka Użytkownika: Borysko
Borysko Borysko is offline
Senior

Miejscowość: Łódź
Standardowy

To mrożenie drożdży brzmi niesamowicie ciekawie. Sam chętnie wykonałbym kilka takich mrożonek (zakup nowych płynnych drożdży jest kosztowny i klopotliwy). Martwię się jednak o dostępność glicerolu - czy jest to substancja dostępna, czy tylko "po znajomościch" od jakiegoś chemika?
Odpowiedz cytując
Stare 17-05-2004, 13:30
lukuj lukuj is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Borysko napisał(a)
To mrożenie drożdży brzmi niesamowicie ciekawie. Sam chętnie wykonałbym kilka takich mrożonek (zakup nowych płynnych drożdży jest kosztowny i klopotliwy). Martwię się jednak o dostępność glicerolu - czy jest to substancja dostępna, czy tylko "po znajomościch" od jakiegoś chemika?
Witam,
Sprawa jest prosta, wystarczy pytać o glicerynę /myślę że można ją kupić w aptekach/
Pozdrawiam
Stare 18-05-2004, 08:10
mjp mjp is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
lukuj napisał(a)
Witam,
Sprawa jest prosta, wystarczy pytać o glicerynę /myślę że można ją kupić w aptekach/
Pozdrawiam
Tak gwoli ścisłości: gliceryna, to nie glicerol. Gliceryna ma trzy atomy węgla w łańcuchu i trzy grupy OH, a glicerol odpowiednio dwa węgle i dwie grupy OH.
Pozdrawiam.
Stare 18-05-2004, 08:30
Czes Czes is offline
PremiumUżytkownik

Standardowy

Jako chemik muszę interweniować:
gliceryna, glicerol to to samo - nazwy zwyczajowe 1,2,3-propantriolu.
mjp ma na myśli glikol etylenowy czyli 1,2-etandiol.

Różnica tym istotniejsza, że gliceryna jest słodka i niegroźna dla naszego zdrowia (jest zresztą produktem ubocznym fermentacji alkoholowej i obecna w piwie, winie), a glikol etylenowy w tych samych ilościach jest już trucizną!
Stare 18-05-2004, 08:37
lukuj lukuj is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
mjp napisał(a)
Tak gwoli ścisłości: gliceryna, to nie glicerol. Gliceryna ma trzy atomy węgla w łańcuchu i trzy grupy OH, a glicerol odpowiednio dwa węgle i dwie grupy OH.
Pozdrawiam.
Witam,

Skąd zdobyłeś powyższe informacje?
PS.
Zajrzyj np. pod link
http://www.chemia.px.pl/organiczne/alkohole.html
lub
http://pl.wikipedia.org/wiki/Glicerol

Toksycznym etanodiolem nie karmiłbym drożdży...a tym bardziej nie chciałbym zatruć Szanownych Forumowiczów. Pod symbolem E422 glicerol jest na liście dozwolonych dodatków do żywności.
Pozdrawiam
Stare 18-05-2004, 08:45
mjp mjp is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
lukuj napisał(a)
Witam,

Skąd zdobyłeś powyższe informacje?
Przepraszam wszystkich za zamieszanie. Faktycznie ostro mi się pomerdało. Wszystko przez zamianę chemii na komputery...
Pozdrawiam i dziękuję za sprostowanie.
Stare 23-07-2004, 08:20
lukuj lukuj is offline
Senior

Standardowy Odp: Odp: Odp: Odp: Odzyskiwanie drożdży.

Cytat:
lukuj napisał(a)
Witam,
Sprawdzono 2 proporcje glicerol/gęstwa. Po wyjęciu z zamrażarki i rozmrożeniu, drożdże z obu fiolek wystartowały. Wybrałem "lepszą proporcję".
Dzisiaj zamrażam całą serię na bardzo długoterminowe testy.
Pozdrawiam
Pierwszy test: po 2 miesiącach od zamrożenia. Zmartwiłem się gdy po 12h od zaszczepienia brzeczki drożdżami z zamrażarki nic się nie działo Szczęśliwie rano (po 24h) nastąpił "restart systemu" i na powierzchni brzeczki pojawiła się pianka. Następne próby w coraz większych odstępach czasowych.
Szkoda że nie mam mikroskopu, możnaby się pokusić o sprawdzenie % przeżywalności (barwienie błękitem metylenowym).
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg probowka.jpg (4,1 KB, liczba wyświetleń: 1467 )
Stare 25-07-2004, 11:04
brew brew is offline
Senior

Miejscowość: P-ń
Standardowy

Fascynująca zabawa! Czy podasz lukuj jaka proporcja glicerol/gęstwa dała dobre rezultaty? I jak je rozmrażałeś, i czy razem z glicerolem tak po prostu chlup do brzeczki?
Sam przechowuję drożdże w lodówce (po sterylnym przemyciu) i podobnie jak michalh ożywiałem je - zawsze w starterze - nawet po 6 miesiącach. Mam też negatywne doświadczenia: po 8 miesiącach nie udało się. Gdzieś czytałem, że 6 miesięcy to maksymum (i u mnie się sprawdziło).
Odpowiedz cytując
Stare 26-07-2004, 06:54
lukuj lukuj is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
lukuj napisał(a)
Glicerol zmieszać z gęstwą (około 25% r-r) i do zamrażarki. Potem rozmrozić w temp. pokojowej i do brzeczki (oczywiście starterowej - wymagane namnożenie).
Może kiedyś opiszę dokładnie cały proces i wrzucę kilka fotek. Na razie brak czasu
Stare 16-09-2004, 15:35
sebox sebox is offline
Member

Standardowy

Witam,
jak sie upewnić, że gęstwa drożdżowa będzie nadawała się do użycia po wyjęciu z lodówki- czy drożdże żyją i czy gęstwa nie skwaśniała.
Czy wystarczy zrobić starter np. Karmi + gęstwa i obserwować czy ruszają?? A skwaśnienie ocenić organoleptycznie ??

Kolejne pytanie to ile gęstwy (przed/po zadaniu Karmiego) użyć do 20 litrów piwa ???
Odpowiedz cytując
Stare 16-09-2004, 16:18
Fotka Użytkownika: Twilight_Alehouse
Twilight_Alehouse Twilight_Alehouse is offline
Chmielowisko.pl

Miejscowość: Warszawa koło Łodzi :)
Standardowy

Fuj, Karmi? A nie można brzeczki po prostu użyć...?

Mój piwny blog: Chmielowisko.pl | Na Facebooku
Ostatnie posty: 50 twarzy grodziskiego, Browarnia Lidla - co dalej?, Koronka Brabancka – saison w Janie Olbrachcie
Cykl o odleżakowanych porterach
Odpowiedz cytując
Stare 05-10-2004, 16:42
Fotka Użytkownika: slado
slado slado is offline
Gość

Miejscowość: Dobrzeń Wielki
Standardowy

Cytat:
sebox napisał(a)
Witam,
jak sie upewnić, że gęstwa drożdżowa będzie nadawała się do użycia po wyjęciu z lodówki- czy drożdże żyją i czy gęstwa nie skwaśniała.
Czy wystarczy zrobić starter np. Karmi + gęstwa i obserwować czy ruszają?? A skwaśnienie ocenić organoleptycznie ??

Kolejne pytanie to ile gęstwy (przed/po zadaniu Karmiego) użyć do 20 litrów piwa ???
Najlepiej brzeczką, ta ma bogactwo składników potrzebnych do namnażania drożdży. Można też dodać pożywkę dołączaną do np. drożdży płynnych.
Mnie interesuje ta gliceryna, nie trzeba jej jakoś przepłukiwać po rozmrożeniu? Jak obecność gliceryny wpływa na smak/zapach lub inne własności piwa? Czy nie tracimy na pienistości albo czymś innym?
Odpowiedz cytując
Stare 20-01-2005, 12:14
spider74 spider74 is offline
Gość

Standardowy

Jak wyglada sprawa z tym zamrazaniemw glicerynie? Jakie rpoporcej, jak potem rozmrozic i czy wlac to razem do startera? I jeszcze jak dlugo mozna trzymac?
Odpowiedz cytując
Stare 20-01-2005, 18:29
Fotka Użytkownika: slado
slado slado is offline
Gość

Miejscowość: Dobrzeń Wielki
Standardowy

Jedna z gęstw rozpuszczona została u mnie w glicerynie bodaj 60%.
Inne z rotworem wodnym pół na pół z gliceryną 86%.
W każdym przypadku gęstwę mieszam z przygotowaną gliceryną lub roztworem w stosunku 1:1.
Jeszcze żadnej nie rozmnażałem i nie wiem jak się drożdże rozbudzą.
Ale już niedługo wywlekę WLP300 i wtedy się okaże.
Postaram się napisać o efektach w tym wątku.
Odpowiedz cytując
Stare 11-03-2005, 08:04
lukuj lukuj is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lukuj
Pierwszy test: po 2 miesiącach od zamrożenia. Zmartwiłem się gdy po 12h od zaszczepienia brzeczki drożdżami z zamrażarki nic się nie działo Szczęśliwie rano (po 24h) nastąpił "restart systemu" i na powierzchni brzeczki pojawiła się pianka. Następne próby w coraz większych odstępach czasowych.
Szkoda że nie mam mikroskopu, możnaby się pokusić o sprawdzenie % przeżywalności (barwienie błękitem metylenowym).
Te same drożdże (lager) rozmrożone i namnożone po około 9 mcach. Na zdjęciu matka drożdżowa namnożona z około 1,5 cm3 gęstwy. Piwo zadane tymi drożdżami już kończy fermentację burzliwą.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg lager.jpg (6,3 KB, liczba wyświetleń: 1145 )
Stare 11-03-2005, 08:09
lukuj lukuj is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slado
Jeszcze żadnej nie rozmnażałem i nie wiem jak się drożdże rozbudzą.
Ale już niedługo wywlekę WLP300 i wtedy się okaże.
Postaram się napisać o efektach w tym wątku.
Miałem nieco obaw że moje pszenne WLP300 się nie przebudzą z zamrożenia. Szczęśliwie próbka rozmrożona po 7 miesiącach wystartowała. Na fotce widać gromadzące się na powierzchni pęcherzyki CO2. Następna próba za 6 mcy a wkrótce dalsze namnożenie do warki.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg pszenne.jpg (3,5 KB, liczba wyświetleń: 1131 )
Stare 19-09-2005, 12:09
Fotka Użytkownika: Browarzyciel
Browarzyciel Browarzyciel is offline
www.browarzyciel.pl

Standardowy

Witam,

Kupiłem 50 probówek, jeden stojak tak by sie zmieścił do zamrażarki i 1 litr czystej gliceryny do analiz (chyba jest właściwa). W najbliższym czasie zamierzam pozyskać i zamrozić następujące szczepy drożdży:

Wyeast 3068 Weizen
Wyeast 1028 London Ale
Wyeast 1084 Irish Ale
Wyeast 1728 Scottish Ale
Wyeast 2007 Pilsen Lager
Wyeast 2001 Urquell Lager

Jak by ktoś miał inne szczepy do wymiany, to zapraszam.

Pozdrawiam
Odpowiedz cytując
Stare 18-11-2005, 17:22
Fotka Użytkownika: Titus_Fox
Titus_Fox Titus_Fox is offline
Senior

Miejscowość: Kraków
Standardowy

a może ktoś uruchomi bank szczepów ?
Odpowiedz cytując
Stare 18-11-2005, 18:20
Fotka Użytkownika: kangurpl
kangurpl kangurpl is offline
Rh-, piwo+

Miejscowość: Szczecin
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Browarzyciel
Witam,
... zamrozić następujące szczepy drożdży:

Wyeast 3068 Weizen
Wyeast 1028 London Ale
Wyeast 1084 Irish Ale
Wyeast 1728 Scottish Ale
Wyeast 2007 Pilsen Lager
Wyeast 2001 Urquell Lager

Jak by ktoś miał inne szczepy do wymiany, to zapraszam.
Mam trochę ale na skosach agarowych. W najbliższym czasie będę je rozmnażał i robił nowe skosy. Obecne mają już prawie rok i chociaż jak na razie za każdym razem namnażały mi się bez problemu, to planuje je odświeżyć.
Drożdzami na skosach łatwiej jest się wymieniać, nie rozmrożą się w transporcie.
Jak jesteś zainteresowany to chętnie się wymienię, zrobię po jednym skosie więcej.
A Ty wyślesz mi po kilka cm3 gęstwy w strzykawkach jednorazowych.
Pozostałe szczegóły na PW.

"denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak