Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

browary Krakowa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19159

    #16
    w owym czasie pewnie piwna, choć i wówczas trzeba było mieć zezwolenia na wyszynk piwa.

    Comment

    • Shlangbaum
      Senior
      • 03-2005
      • 5828

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
      w owym czasie pewnie piwna, choć i wówczas trzeba było mieć zezwolenia na wyszynk piwa.
      Tak. Szkoda tylko, że wtedy mówiło sie wprost, że pozwolenie jest po to by władza mogła zarobić na jego wydawaniu, a teraz próbują nam wciskać, że pozwolenia i akcyza są dla dobra konsumentów...

      Krakowski Konkurs Piw Domowych !

      Comment

      • slawekkazek
        Senior
        • 01-2003
        • 544

        #18
        Rzucam pytanie: browar Rotarskich (Ignacego i bodajże Marii), zlokalizowany w dawnych budynkach klasztoru koletek. Czy ktoś posiada jakieś informacje ?

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19159

          #19
          słyszałem, że tam jest. znalazłem jedynie wzmiankę w necie, gdyż na tym budynku znajduje się tablica informująca o wysokości wylewu Wisły. myślę, że masumi może nas poinformować .

          Comment

          • slawekkazek
            Senior
            • 01-2003
            • 544

            #20
            Powrócę jeszcze na chwilę do Juliana Pagaczewskiego, twórcy"Browaru pod Maszyną". Odebrał on wykształcenie piwowarskie w Anglii i po powrocie do kraju a przed założeniem własnego browaru związany był z browarem w Tenczynku. Informują o tym ogłoszenia tego browaru, zamieszczane w krakowskiej prasie, podpisywane nazwiskiem Pagaczewskiego. Piwa tenczyńskiego można się było zresztą napić w Ogrodzie Strzeleckim, gdzie istniała "restauracja połączona z kawiarnią i składem słynnego tenczyńskiego piwa". Pagaczewskiego uważa się za prekursora w produkcji portera (nie dziwota z racji wykształcenia), który wyrabiał już w swoim browarze, choć "znakiem firmowym" było piwo owsiane, sprzedawane w kamionkowych butelkach, zresztą we własnym sklepie w sukiennicach. Kto ciekaw, może poczytać nieco o Julianie w książce jego wnuka Stanisława "z tobołkiem za Kraków", oraz w artykule "Pagaczewscy" w którymś z numerów kwartalnika Kraków (chętnym mogę wyszukać nr i rocznik).

            Comment

            • Shlangbaum
              Senior
              • 03-2005
              • 5828

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slawekkazek
              Kto ciekaw, może poczytać nieco o Julianie w książce jego wnuka Stanisława "z tobołkiem za Kraków", oraz w artykule "Pagaczewscy" w którymś z numerów kwartalnika Kraków (chętnym mogę wyszukać nr i rocznik).
              Chętnie poprosze o wyszukanie


              Krakowski Konkurs Piw Domowych !

              Comment

              • slawekkazek
                Senior
                • 01-2003
                • 544

                #22
                Chętnie: Kraków nr 3, rok 1984, J. Lohman, Pagaczewscy, s. 48 - 50.
                W tekście portret Juliana (autorstwa Wyspiańskiego) oraz widok na budynek browaru Pod Maszyną ok. 1880 roku.

                Comment

                • Shlangbaum
                  Senior
                  • 03-2005
                  • 5828

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slawekkazek
                  Chętnie: Kraków nr 3, rok 1984, J. Lohman, Pagaczewscy, s. 48 - 50.
                  W tekście portret Juliana (autorstwa Wyspiańskiego) oraz widok na budynek browaru Pod Maszyną ok. 1880 roku.
                  Wielkie dzięki !


                  Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19159

                    #24
                    browar we wsi Krowodrza i inne zabytki piwowarstwa

                    browar związany z folwarkiem szpitalnym zakonu Duchaków de Saxie (Joannici?) mieścił się między ul. Mazowiecką a Grotgera (dawniej przylegał do Młynówki Królewskiej, która temtędy płynęła). jest wymieniany w Materiałach do Słownika historyczno - geograficznego woj. krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego tj. w 1743 roku. istniał jeszcze w 1788, gdy nastąpiła kasata dóbr zakonu, ale ze względu na bliskość umocnień polowych (kościszkowskich, a potem austriackich) oraz tzw. "rewersy demolizacyjne" mógł ulec zniszczeniu w zawierusze wojennej tego okresu. faktem natomiast jest, że do 2 połowy XIX w. teren gdzie mogły znajdować się obiekty związane z browarem nazywano Browarkiem. w 1883 gmina sprzedaje grunty (nic nie wspomina się o zabudowaniach) Helenie Modrzejewskiej, gdzie ta pobudowuje sobie rezydencję (drewnianą, zachowaną z drobnymi przeróbkami do dziś). od tego czasu mimo, że Modrzejewska tam nigdy nie mieszkała (odsprzedała gminie spowrotem w 1889 roku) nazywano lokalizację "Modrzejówka". być może częściowo drewniany, częściowo murowany budynek zawiera jakieś fragmenty dawnego browaru, gdyż pozostałe zabudowania z folwarku wyburzono i w roku 1897 kupuje posesję Towarzystwo Budowy Mieszkań dla Robotników Katolickich. wybudowano tam do 1905 roku 9 regularnych budynków murowanych w formie osiedla. sam budynek Modrzejówki niszczeje i jeśli nie zadba o niego Konserwator Zabytków pójdzie "pod topór" inwestorów jak większość starej zabudowy Krowodrzy.
                    z ciekawych piwnych informacji natknąłem się również na Karczmę Krowoderską, której ruiny stały jeszcze niespełna 40 lat temu u zbiegu ul. Mazowieckiej i Wrocławskiej. w XX w należała do rodziny Hoffmanów. w sposób ciekawy obecny właściciel sąsiedniej posesji z restauracją Orbit nawiązał to krowoderskiej historii i wybudował oszkloną werandę od strony parkingu dla samochodów z drewnianymi elementami i krytą strzechą.
                    Last edited by e-prezes; 08-06-2005, 13:56.

                    Comment

                    • slawekkazek
                      Senior
                      • 01-2003
                      • 544

                      #25
                      Pragnę ożywić nieco temat browarów Krakowa i dlatego proponuję wycieczkę.. pod Kraków - do Tyńca (ale spoko, dziś jest to obręb miasta Krakowa, a o historycznych koneksjach nie ma co mówić), a konkretnie do opactwa ojców Benedyktynów. Ale do rzeczy: w nadaniu Judyty dla klasztoru tynieckiego wymieniono browar i karczmę. Wzmianka o Marcinie piwowarze opackim (braxator) pochodzi z końca XV w. Dokładne opisy browaru zamieszczone są w dwóch XVII w. inwentarzach. Budynek b. na planie prostokąta, dach pulpitowy kryty gontem. Główne wejście wiodło do sieni, zwanej po prostu (również) browarem. Pośrodku kocioł wraz z dwiema kadziami, nad nim wywiedziono murowany komin, wyposażenie uzupełniały szafraty (kadzie) i nalewki (czerpaki). Z sieni schody z poręczami wiodły na przegradzane drewnianymi przepierzeniami pięterko. Sąsiednia izba - słodownica, doświetlona przez dwa okna, z dębowym korytem „do zalewki”, trzy dębowe beczki „do zacierania” oraz wielka skrzynia „na surowiznę”. Temperaturę zapewniał kaflowy, później murowany piec wraz z kominkiem. Ostatnim pomieszczeniem było ozdownia z dużym, murowanym piecem, służącym do suszenia słodu. Nad dwoma „garncami gorzałczanymi” wznosił się na drewnianych słupach murowany komin. Obok na ceglanej posadzce z lassami (kraty drewniane lub dziurawione blachy do suszenia słodu) gromadzono parnice, konwie i beczki na wódkę, ceber i lej. Uzupełniał izbę piec do pieczenia chleba. Wodę czerpano wprost z Wisły, uzupełniając wodą studzienną (na podwórzu browaru znajdowała się studnia). Piwo składowano w piwniczce nieopodal budynku browaru. Prawdopodobnie przed 1789 zbudowano budynek nowego browaru. W XIX w. browar zamiera. Zabudowania nowego i starego browaru widoczne są jeszcze na rycinie z roku 1888. Do dziś pozostały szczątki murów starego browaru, ślady nowego budynku kryje zapewne ogródek warzywny.
                      Zainteresowanych odsyłam do szczegółowej literatury:
                      Adamczewski J.
                      1996 - Mała encyklopedia Krakowa, Kraków, hasło: piwo, s.322-323.
                      Baster K., Kwiatkowska-Baster B.
                      1994 - Tyniec u progu tysiąclecia, Kraków.
                      Inwentarz Browaru Tynieckiego w 1805 roku dnia 10-go Junij spisany, Teki Schneidra, WAP Kraków, t.1634.

                      Comment

                      • Shlangbaum
                        Senior
                        • 03-2005
                        • 5828

                        #26
                        Dalej o browarze w Tyńcu.

                        Powyżej slawekkazek pisze zapewne o tych ruinach budynków gospodarczych u stóp klaszornego wzgórza od strony południowej. Przetrwała ich tradycyjna nazwa "Browarek", poniewaz browar dominował wśród tych budynków znaczeniem. Nawet uliczka obok nich trzymała nazwę "Browarnianej".

                        Podaje za:
                        o. Paweł Sczaniecki OSB, Opactwo Tynieckie. Przewodnik. Tyniec 1985.

                        Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                        Comment

                        • slawekkazek
                          Senior
                          • 01-2003
                          • 544

                          #27
                          Zadałem sobie nieco trudu i wyszukałem tematy związane z browarnictwem i browarami Krakowa (celem komasacji). Oto one:
                          J. Baster rozlewał "Żywca" w Krakowie?
                          krakowski browar Okocimia
                          Browar Rettiga i Ringela w Krakowie
                          Browary w Galicji - (tylko pośrednio)
                          Niewiele tego. ale może coś opuściłem.

                          Comment

                          • slawekkazek
                            Senior
                            • 01-2003
                            • 544

                            #28
                            Powyżej slawekkazek pisze zapewne o tych ruinach budynków gospodarczych u stóp klaszornego wzgórza od strony południowej. Przetrwała ich tradycyjna nazwa "Browarek", poniewaz browar dominował wśród tych budynków znaczeniem. Nawet uliczka obok nich trzymała nazwę "Browarnianej".
                            Dokładnie o tych. Ciekawy jest również temat o tynieckich karczmach.

                            Comment

                            • Shlangbaum
                              Senior
                              • 03-2005
                              • 5828

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slawekkazek
                              Zadałem sobie nieco trudu i wyszukałem tematy związane z browarnictwem i browarami Krakowa (celem komasacji). Oto one:
                              J. Baster rozlewał "Żywca" w Krakowie?
                              krakowski browar Okocimia
                              Browar Rettiga i Ringela w Krakowie
                              Browary w Galicji - (tylko pośrednio)
                              Niewiele tego. ale może coś opuściłem.
                              Szczerze mówiąc to nie wiem o co w tym poście chodzi Tą są jakieś tytuły? Ciekawe rzeczy zbierasz ale nie mogę się doczytać

                              Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                              Comment

                              • slawekkazek
                                Senior
                                • 01-2003
                                • 544

                                #30
                                może wyraziłem się niejasno - zebrałem tematy z forum, związane z tematem wiodącym - browary Krakowa.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎