Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

D&D Browar Piekary Śląskie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • nunek
    Senior
    • 01-2008
    • 110

    D&D Browar Piekary Śląskie

    Witam wszystkich piwowarów domowych na tym wspaniałym forum, zanim zaczne opisywać swoje warki chciałbym Wam podziękować za to, że zaraziliście mnie pasją
    i poprosić o życzliwą krytykę moich pierwszych dokonań.
    Last edited by nunek; 23-01-2008, 11:29.
  • huanghua
    Senior
    • 10-2005
    • 1910

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika nunek Wyświetlenie odpowiedzi
    Witam wszystkich piwowarów domowych na tym wspaniałym forum, zanim zaczne opisywać swoje warki chciałbym Wam podziękować za to, że zaraziliście mnie pasją
    i poprosić o życzliwą krytykę moich pierwszych dokonań.
    Witaj
    Pasja warzenia to choroba weneryczna, więc przyznaj się, kto Cię zaraził?
    W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

    Comment

    • Shlangbaum
      Senior
      • 03-2005
      • 5828

      #3
      Czekam zatem na opisy dokonań by móc zacząć krytykowanie

      Gratuluję zdecydowania się na warzenie w domu i życzę powodzenia

      Krakowski Konkurs Piw Domowych !

      Comment

      • nunek
        Senior
        • 01-2008
        • 110

        #4
        Max Stout owsiano-czekoladowy

        Warka III. Moja pierwsza próba warzenia z zacieraniem.
        Jako "doświadczony" piwowowar, dwie warki już za mną (brew kit Muntons i Prawdziwe Pszeniczne z BA z chmieleniem.) postanowiłem spróbować zacierania.
        Oparłem się na surowcach ze Stouta Owsianego BA które wzbogaciłem wzorując się na przepisie Stout Świąteczny Czekoladowy A.Sadownika.

        Surowce:
        1. słod Pale ale 3,70 kg
        2. słod Monachijski I 0,40 kg
        3. słód Caramunich 0,40 kg
        4. słód wędzony 0,30 kg
        5. słód karmelowy ciemny 0,30 kg
        6. słód czekoladowy 0,25 kg
        7. słód pszeniczny jasny 0,25 kg
        8. słod carafa 0,20 kg
        9. płatki owsiane 0,5 kg
        10. płatki jęczmienne 0,3 kg
        11. jęczmień palony 0,30 kg
        12. chmiel Marynka 0,025 kg
        13. chmiel Lubelski 0,030 kg


        Razem 6,90 kg słodów i surowców niesłodowanych
        Drożdże safale S-04
        Woda Eden 10-15n

        Śrutowanie:Śrutownik Porkert. Nawilżyłem na próbę 1 kg słodu ok 30ml wody 80C i po 10 min wspaniale się śrutowało,łuska cała a bielmo drobno zmielone. Nawilżyłem więc 3kg i tu pierwsza wpadka, w trakcie śrutowania słod namókł za mocno i musiałem kilkakrotnie rozkręcać śrutownik i czyścić go z posklejanego słodu. Wróciłem do nawilżania po kilogramie.

        Zacieranie: Jasne słody i płatki wymieszałem z 19l wody 72C , po 55 min utrzymywania w temp. ok 67C skrobia negatywna, dodałem jęczmień palony i ciemne słody, 10 min w temp 72C , podgrzanie do ok 77-78C i do kadzi filracyjnej z BA.Brzeczka ok 5 Ph.

        Filtracja: kadż wypełniłem wodą 78C do wysokości dziurek we wkładzie filtracyjnym, przełożyłem zacier do kadzi.30 min przerwy na utworzenie złoża i filtrujemy.Brzeczkę z pierwszych 10 min zawróciłem do kadzi, mimo że zaskoczyła mnie klarownością.

        Wysładzanie: Wysładzałem 3 razy 5l, 4l i 3l wody 78C

        Filtrowanie z wysładzaniem zajęło mo łącznie 5h, nie wiem czy to dużo czy mało.

        Chmielenie: 90 min , w 10 min od zagotowania dodałem 25gr Marynki, w 75 min 15gr Lubelskiego i 85 min pozostałe 15gr Lubelskiego.

        Po wystudzeniu w wannie 1,5h przy trzykrotnej wymianie wody spuściłem wężykiem z nad osadów do fermentatora - temp. 18C .

        W trakcie studzenia schłodziłem ok 100ml brzeczki i zrehydratyzowałem w niej 2 paczki drożdży Safale S-04.Rehydratacja ok 50 min.

        Po zbadaniu wyjałowionym Balingometrem brzeczka wykazała 16 Blg, dolałem więc niewielką ilość przegotowanej wody aby zejść do 15,9Blg maxymalnego dla stylu Stout
        Brzeczki chmielonej uzyskałem finalnie około 25l o gęstości 15,9 Blg i ph 5,0

        Napowietrzałem brzeczkę poprzez spuszczenie wężykiem z nad osadów po ostudzeniu, oraz
        mixerem z końcówką do ubijania piany przez około 5 min po zadaniu zrehydratyzowanych
        drożdży w temp. 18C.

        Fermentacja burzliwa ruszyła po około 16 godzinach,temperatura brzeczki wzrosła do 21C a na następny dzień ustabilizowała się na 20C.

        Nie wiem jaki będzie efekt końcowy moich kombinacji - na pewno się pochwale, a narazie prosiłbym o uwagi doświadczonych piwowarów. Dziękuje.

        Comment

        • Maidenowiec
          Senior
          • 07-2004
          • 2287

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika nunek Wyświetlenie odpowiedzi

          Filtracja: kadż wypełniłem wodą 78C do wysokości dziurek we wkładzie filtracyjnym, przełożyłem zacier do kadzi.30 min przerwy na utworzenie złoża i filtrujemy.Brzeczkę z pierwszych 10 min zawróciłem do kadzi, mimo że zaskoczyła mnie klarownością.

          Wysładzanie: Wysładzałem 3 razy 5l, 4l i 3l wody 78C

          Filtrowanie z wysładzaniem zajęło mo łącznie 5h, nie wiem czy to dużo czy mało.
          [...]
          W trakcie studzenia schłodziłem ok 100ml brzeczki i zrehydratyzowałem w niej 2 paczki drożdży Safale S-04.Rehydratacja ok 50 min.

          Po zbadaniu wyjałowionym Balingometrem brzeczka wykazała 16 Blg, dolałem więc niewielką ilość przegotowanej wody aby zejść do 15,9Blg maxymalnego dla stylu Stout
          Brzeczki chmielonej uzyskałem finalnie około 25l o gęstości 15,9 Blg i ph 5,0
          [...]
          Napowietrzałem brzeczkę poprzez spuszczenie wężykiem z nad osadów po ostudzeniu, oraz
          mixerem z końcówką do ubijania piany przez około 5 min po zadaniu zrehydratyzowanych
          drożdży w temp. 18C.
          [...]
          Nie mam zamiaru, broń Boże, się czepiać, ale skoro sam poprosiłeś o uwagi to służę swoim doświadczeniem

          Ad1. Strasznie długo, raz mi się zdarzyła tak długa filtracja i wtedy to już gryzłem rant wiadra filtracyjnego ze złości. Albo z za dużym pietyzmem do tego podchodzisz albo za drobno zmieliłeś słód. Filtracja raczej nie powinna, nawet z wiadrem, przekroczyć 1 godziny. Jestem za leniwy na zabawę z rurkami i dlatego nadal korzystam z wiadra, więc moje spostrzeżenia co do tej metody: wystarczy ze dwa razy wrócić maks. 5 litrów filtratu. Za 3 razem brzeczka na prawdę już będzie wystarczająco klarowna. Na początku zawracaliśmy 2x10 litrów. Niepotrzebne utrudnianie sobie życia.

          Ad2. Nie wiem, wydaje mi się, że rehydratacja jest sensu stricte w wodzie, a nie w brzeczce. Drożdże suche jeżeli chcesz możesz rozpuścić w szklance wody (zachowując higienę oczywiście). Jakoś tak już jest, że liofilizowane diabelstwa żrą praktycznie od razu, w przeciwieństwie do płynnych. Zresztą jak na rehydratację to też za dużo czasu straciłeś.

          Dolewanie było niepotrzebne. Te standardowe, nielegalizowane, areometry to wiesz. Wynik zawsze jest "około". Poza tym musiałbyś brać poprawkę na temperaturę, bo to na 20 stopni blablabla p**********. Nie bawisz się w piwowarstwo wielkoprzemysłowe, więc możesz sobie taką magię darować, nie ma sensu

          Co do miksera, nie spotkałem się jeszcze z taką metodą, kto wie, może skuteczna. Ale myślę, że szybciej przelać parę razy z wiadra do wiadra z odpowiedniej wysokości. Też działa

          To by było chyba na tyle. w każdym razie podziwiam za pietyzm, bo widzę, że się mocno przyłożyłeś do pierwszej warki. Moja rada: mniej się baw właśnie w taką magię. Będziesz miał więcej czasu, a jak chcesz do czegoś szczególną uwagę przyłożyć to zdecydowanie do higieny w browarze, bo to klucz do sukcesu Pozdrawiam
          Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

          Thou shallt not spilleth thy beer!

          Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

          Comment

          • nunek
            Senior
            • 01-2008
            • 110

            #6
            Dzięki Maidenowiec za tak szybki komentarz, nie odbieram tego jako krytyke oczywiście tylko jako życzliwe uwagi.
            Co do filtracji to chyba za drobno ześrutowałem tak jak twierdzisz, bo brzeczki zawracałem niewiele - odpoczątku była klarowna, niestety bardzo wolno ciekła.
            Co do zmniejszenia Balingu ,to było tak trochę żartem, zresztą opatrzyłem tą informację
            A jeżeli chodzi o warunki sanitarne to chyba przesadzam z aseptycznością i ciągłymi dezynfekcjami - domownicy się ze mnie śmieją.
            Interesuje mnie co myślisz o doborze surowców? był raczej experymentalny

            Comment

            • Maidenowiec
              Senior
              • 07-2004
              • 2287

              #7
              Jeżeli tak to zdecydowanie za drobno ześrutowałeś. Jutro pewnie będę śrutować na sobotnią warkę, więc jak chcesz to mogę Ci wysłać zdjęcie jak to u mnie wygląda. Odpuść sobie moczenie słodu, możesz kiedy indziej do tego wrócić jak już będziesz miał wprawę. Ale wtedy pewnie uznasz, że to psu na budę

              Wierz mi, nie da się przesadzić z aseptycznością Jak dostaną dobre piwo, to przestaną się śmiać

              Co do surowców: nooooo, dowaliłeś prawie wszystko co można było Jestem ciekaw co wyjdzie, na pewno wybitnie złożone piwo. Aczkolwiek jak dla mnie to na taki zasyp szkoda chmielić Marynką i Lubelskim, pewnie się narażę, ale osobiście po ciągłym doświadczeniu z, chyba w tym momencie, kilkunastoma gatunkami chmieli, osobiście uważam te dwa za odstające od chmieli zachodnich. Kwestia gustu oczywiście, ale jednak wolę smak i aromat zagranicznych. Sam bym do takiego piwa dodał East Kent Goldings i Fuggles.
              Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

              Thou shallt not spilleth thy beer!

              Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

              Comment

              • nunek
                Senior
                • 01-2008
                • 110

                #8
                Na inne chmiele niestety dopiero czekam, zdęcie chętnie obejrzę .Dzięki. Pozdrawiam.

                Comment

                • nunek
                  Senior
                  • 01-2008
                  • 110

                  #9
                  Warka IV i V gotowce

                  Warki ledwie warte wzmianki, ale obkupiłem się na początek w gotowce i teraz muszę je wykorzystać.

                  Warka IV:John Bull Brown Ale
                  Surowce:
                  1. J.B. Brown Ale beer kit 1,8 kg
                  2. J.B.ekstrakt jasny 1,6 kg
                  3. Drożdże J.B. 147
                  4. Woda kranówka do 20l

                  Dodałem ekstrakty do wrzątku i zagotowałem, po wystudzeniu do 20C uzyskałem 20l brzeczki o 13 Blg , zadałem zrehydratyzowane drożdże.

                  Warka V:John Bull Barley Wine
                  Surowce:
                  1. J.B. Master Class beer kit 3,0 kg
                  2. Woda z kranu do 9l
                  3. Drożdże z zestawu
                  Postępowałem jak poprzednio , uzyskałem 9l brzeczki 24 Blg

                  Comment

                  • jkocurek
                    Senior
                    • 12-2006
                    • 1030

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika nunek Wyświetlenie odpowiedzi
                    Witam wszystkich piwowarów domowych ....
                    Witamy, witamy kolejnego warzącego po sąsiedzku. Ilość piwowarów na Górnym Śląsku rośnie, tak trzymać
                    Pozdrawiam,
                    Jacek
                    Świentechlywiki

                    Comment

                    • kiszot
                      Senior
                      • 08-2001
                      • 8081

                      #11
                      Witam ziomka.Nie dość że z Bytomia to i jeszcze z Piekar.Rośnie nam bractwo piwowarskie w okolicach.
                      ps.Niewiele brakowało a zrobiłbym chrzciny u Ciebie.Niestety będa gdzie indziej,ale może komunia?
                      Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                      1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                      Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                      Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                      So von Natur, Natur in alter Weise,
                      Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                      Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                      Comment

                      • gobong
                        Senior
                        • 04-2005
                        • 658

                        #12
                        Jeśli filtracjia przebiega wolno, a uzywasz kadzi filtracyjnej kupionej, to o ile tego jeszcze nie zrobiłes to wywierc w niej jeszcze pare-set otworkow . Zwracaj szcególna uwage na czystość węzyka uzywanego do spuszczania schlodzonej brzęczki, myj i dezynfekuj najlepiej po pracy z nim jak i przed uzywaniem.

                        Comment

                        • nunek
                          Senior
                          • 01-2008
                          • 110

                          #13
                          Huanghua,Shlangbaum,jkocurek,kiszot,gobong dziękuję za miłe posty, odnośnie filtracji to przy następnych warkach, które niebawem opisze już nie miałem żadnych problemów, a o czystość sprzętu dbam niemal do przesady

                          Comment

                          • mwa
                            Senior
                            • 01-2003
                            • 5071

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika nunek Wyświetlenie odpowiedzi
                            Witam wszystkich piwowarów domowych ...
                            Również Cię witam.
                            Może zamiast wiadra z dziurkami zrobisz se filtrator z oplotu.
                            Pozdrawiam Cię !!!!

                            Comment

                            • nunek
                              Senior
                              • 01-2008
                              • 110

                              #15
                              Ala Szkockie - Warka VI

                              Surowce:
                              1. słód Pale Ale 4,450 kg
                              2. słod Wiedeński 0,500 kg
                              3. słód wędzony 0,400 kg
                              4. słód Caramunich 0,250 kg
                              5. słód zakwaszający 0,250 kg
                              6. płatki jęczmienne 0,200 kg
                              7. jęczmień palony 0,100 kg
                              8. chmiel Challenger 0,030 kg
                              9. chmiel Fugles 0,030 kg
                              10. woda kranówka
                              11. drożdże płynne Weystat Scottish Ale 50 ml

                              Zacieranie:
                              • Słody i płatki dodane do 10l wody 42C, po wymieszaniu Ph 5,2.
                              • Intensywne podgrzewanie z dodawaniem gorącej wody do 55C.
                              • Przerwa 5 min.
                              • Podgrzewanie do 64C.
                              • Przerwa, po około 50 min próba skrobiowa negatywna.
                              • Dodanie jęczmienia palonego.
                              • Podgrzanie do 71-72C.
                              • Przerwa 10 min.
                              • Podgrzanie do 78C


                              Filracja i wysładzanie ( 3 x 4,5l ) sprawne , łącznie okolo 1,5 h, chyba zasługa śrutowania na sucho. Porkert chyba się nie nadaje do śrutowania zwilżonego słodu.

                              Studzenie w wannie z zamrożonymi, 5litrowymi butlami wody - 19C w 50min.

                              Uzyskano 24,5l brzeczki 15 Blg.

                              Starter 1l na ekstrakcie słodowym przygotowany 30h wcześniej.

                              Po około 14h intensywna fermentacja ze wzrostem temperatury do 22C.

                              Mam nadzieję, że wyjdzie mi coś podobnego do stylu Scottish Ale

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎