Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Chyba nie będę zbyt oryginalny jeśli napiszę że BrowarBiz to dla mnie przede wszystkim ogromne źródło wiedzy dotyczącej piwa. Staram się cały czas poszerzać moją kolekcję wypitych piw, a dzięki forum znalazłem informację nie tylko o wielu ciekawych piwach ale i o miejscach gdzie mogę je dostać. Sam udzielam się zdecydowanie rzadko (choć może kiedyś to się zmieni ;) ), dlatego chociaż poprzez Premium Użytkownika mogę wesprzeć to, jakże wartościowe dla każdego miłośnika piwa miejsce w sieci.
Reventador
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

PiwoFortuna: Komes Podwójny Ciemny
Ekstrakt: 15.0% wag. | Alkohol: 7.0% obj. / 5.25% wag.
__
Ocena redakcji:
Ocena Użytkowników: 3.449
__
Obejrzyj zdjęcie tego piwa w galerii! Dodaj opis i ocenę tego piwa!Dodaj komentarz (bez oceniania)!Dodaj to piwo do ulubionych!
Dotychczas 1 osob/y dodalo/y to piwo do ulubionych
Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 22-06-2014, 10:44
Fotka Użytkownika: GaryFisher
GaryFisher GaryFisher is offline
Senior

Miejscowość: Sulejówek
Standardowy Ocena z ARTomatu

Kolor: Rubinowy-winny, piękny, głęboki, raczej zamglony lekko, nie mętny. [5]
Piana: Średnioziarnista, przybrudzona na żółtawo, dosyć niska i szybko opada, do końca wytrzymuje cienka obrączka. [2.5]
Zapach: Słód, karmel i cukier kandyzowany... i żelazo, trochę dalej ciemny chleb i trochę nut ciemnosłodowych, wyraźna czekolada, estrowe lepkie tło, czuć gruszki i marmoladę ale nie w takich ilościach jak w belgijskich dublach, niby jest co powinno być ale wszystko jakieś takie rozmyte, chociaż zalatuje z początku i rozpuszczalnikiem; po ogrzaniu zrobił się na prawdę przyjemny i bogaty aromat ciemnego pieczywa, czekolady, śliwek, cukru kandyzowanego (lizaka) i porto. [4]
Smak: Kwaskowate, wydaje się dosyć gęste w konsystencji ale jest cienkie w smaku, jest tu niby wszystko co powinno się w tym gatunku znaleźć i te dodatki z etykiety, jest ten cukier kandyzowany intensywny, nuty trzcinowego też wyczuwalne, jest dosyć wytrawna ale pełna słodowa baza (czuć te wszystkie wymienione słody), dużo ciemnego chleba i rosnącego ciasta, trochę czekolady, jest prażoność i paloność ale nie dominująca, goryczka zresztą jest bardziej palona niż chmielowa; są wyraźne śliwki i rozgrzewające porto ale brakuje trochę czerwonych owoców, marmolady, jest za to silne żelazo... dużo się w tym piwie dziej ale przypomina mi to oglądanie "The Wall" ze szczytu korony Bijlmer Areny w Amsterdamie, dźwięk nie ten, a i wizualizacje częściowo zasłania konstrukcja stadionu (spóźniłem się parę dni i musiałem siedzieć na koronie, kumpel dostał bilet na płytę parę dni wcześniej); alkohol fajnie rozgrzewa. [3.5]
Wysycenie: Średnie, lubię wyższe, szczególnie w Belgach. [3]
Opakowanie: Butelka zwrotna, etykieta do przyjęcia, trochę za małe napisy, za dużo wolnej przestrzeni, do tego cała
pomarszczona, kontretykieta pełna informacji o stylu, sposobie warzenia, składzie, jest też "skala dojrzewania", przy tym natłoku informacji kontra jest przejrzysta i czytelna; kapsel firmowy. [4.5]
Uwagi: Zakupione w: sklep monopolowy na skrzyżowaniu Marsa z Płowiecką, Warszawa
Degustowane: 13.05.2014r. ok. godz. 22:45 w Haarlemie
Data ważności: 06.10.2015
Nr partii: 00:29
Soundtrack: "Vanilla Fudge" by Vanilla Fudge (1967)

Moja ocena: [3.675]

GaryFisher edytował/a post 22-06-2014 o godz. 10:45.
Odpowiedz cytując
Stare 30-07-2014, 21:55
Fotka Użytkownika: DonZ
DonZ DonZ is offline
Senior

Miejscowość: Alwernia

Kolor: Ciemno miedziany, klarowne [4.5]
Piana: Drobna, niska, szybko się dziurawi, całkiem trwała. [4]
Zapach: Słodkawy, słodowo karmelowy, delikatne estry trochę śliwki i trochę alkoholu który lekko daje po nosie. Delikatne jabłkowo rozpuszczalnikowy ale można pomylić a alkoholem. [3.5]
Smak: Wytrawne, z zaznaczoną słodyczą, karmelowy słodowy, tostowo opiekatny, można by się trochę czekolady doszukać choć bardziej takiej ciemno słodowej paloności. Delikatne nuty porto, trochę śliwki. Goryczka niewysoka, finisz fajny lekko kwaskowaty i delikatnie zielony. [4]
Wysycenie: Dość wysokie, widoczne. W odczuciu również da się je poczuć na języku i podniebieniu. [3.5]
Opakowanie: Nie przekonuje mnie, brzydko naklejone, średnia. [3.5]
Uwagi: Nie jest najgorzej, spodziewałem się tego co dostałem, więcej estrów by się przydało, aromat nie tak bogaty w smaku podobnie.

Moja ocena: [3.8]
Odpowiedz cytując
Stare 19-09-2014, 11:40
Fotka Użytkownika: Pivotal
Pivotal Pivotal is offline
Senior

Miejscowość: Szczecin

Kolor: Dość ciemny brąz,pod światło rubinowe,piwo mętne. [4.5]
Piana: Po wlaniu bardzo okazała,niestety szybko się zmniejszyła i został dywanik. Piana składała się z drobnych i średnich pęcherzyków,a między nimi można było dostrzec kilka dużych bąbli. Nie oblepiała szklanki,pozostała do końca...miała kolor beżowy. [3.5]
Zapach: Słodów,karmelu,wyczuwalna paloność. Dość mocny. [3.5]
Smak: Wyczuwa się słody,karmel,lekką paloność i zbożowość,troszkę śliwek. Piwo wytrawne,ale chwilę po przełknięciu występuje lekka słodycz. Goryczka ledwo wyczuwalna. Alkoholowego smaczku,nie było. [4]
Wysycenie: Ten Komes cierpiał na wyraźne zapotrzebowanie na gazowe bąbelki...od samego początku było ich za mało i do końca nie przetrwał ani jeden. [1.5]
Opakowanie: Butelka zwrotna. Etykiety podobają mi się,ale w Komesach często są poprzyklejane bardzo niechlujnie,podobnie z kapslami z Fortuny...ciężko coś wybrać niezarysowanego,kolekcjonerzy muszą sporo butelek przejrzeć,by coś wybrać. Kapsel był stary z łacińską sentencją. [3.5]
Uwagi: Terminu do spożycia nie zapisałem...o ile dobrze pamiętam,to był sierpień/wrzesień 2015,wypiłem 31.08'14. Całkiem dobry dubel,smak owoców mógłby być mocniejszy...poza tym nasycenie CO2,kiepskie jak cholera.

Moja ocena: [3.65]
Stare 14-11-2014, 18:28
Fotka Użytkownika: Pess09
Pess09 Pess09 is offline
Senior

Miejscowość: Bielsko-Biała
Standardowy

Mój egzemplarz był już chyba dosyć stary.
Zapach bardzo wytrawny, dosłownie jak czerwone wytrawne wino rozcieńczone wodą. Było czuć w tle śliwki i słodowość.
W smaku również mocno kwaskowaty i wytrawny. Nie wyczuwalna karmelowość i słodowość.
Odpowiedz cytując
Stare 14-11-2014, 20:19
Krzysztof_IPA Krzysztof_IPA is offline
Junior

Miejscowość: Gdańsk

Kolor: brązowa, przygaszona [4.5]
Piana: bardzo obfita, drobno-pęcherzykowata, sztywna, bardzo powoli zanika do firanki, słaby laysing [4.5]
Zapach: z butelki zapach podobny do koźlakowego, meloidynowy, z nutą śliwkową. Gorzej było z zapachem ze pokala - metaliczny, czuć alkogol, bardzo ubogi [3]
Smak: Dla mnie smakuje jak mocy specjal, ciut pełniejszy i zostawia inny bo kwaskowy posmak, który przykrywa wszystkie inne nuty. Piwo dość wytrawne, półpełne. [3.5]
Wysycenie: Srednie, ale w sam raz [4]
Opakowanie: Nic ciekawego, etykieta bardzo prosta, ale nie elegancka. Brzydko naklejona, Jednak mamy na niej bardzo dużo informacji [4]
Uwagi:

Moja ocena: [3.525]
Odpowiedz cytując
Stare 15-11-2014, 22:26
xcvxc xcvxc is offline
Member

Miejscowość: Jelenia Góra

Kolor: Kolor czerwono rubinowy, piwo klarowne. [5]
Piana: Średnio pęcherzykowa dość szybko opada ale pozostaje 2mm warstwa. Łatwo ją wzbudzić [3.5]
Zapach: Bardzo ciekawy na pierwszy plan wychodzą nuty szlachetnego alkoholu, beczkowe. Czuć śliwkę, trochę karmelu, występują nuty kwaśnego wina ale na pierwszym planie beczka. [4.5]
Smak: Piwo jest wytrawne, wodniste, końcówka lekko słodowa ale głównie owocowo winne. Alkohol świetnie ukryty. [3]
Wysycenie: Zbyt duże nasycenie iście szampanowe, przez co piwo staje się ciężkie w odbiorze. [2]
Opakowanie: Bez szału jak to Komes. Etykieta zawiera potrzebne info ale jest słabej jakości. [3.5]
Uwagi: Piwo z terminem do 25.09.2014 wiec trochę poleżakowało.

Moja ocena: [3.65]
Odpowiedz cytując
Stare 14-12-2014, 00:10
kranu kranu is offline
Member

Standardowy

Zapamiętam to piwo na długo.
Dlaczego? Bo to pierwsze piwo które wylałem do kibla.
A dopijałem już różne tanie marketowe wynalazki czy nawet lekko zainfekowane wyroby domowe.
Po łyku Komesa miałem odruch wymiotny i dreszcze.
Żałuję, że spróbowałem pomimo winno-kanalizacyjnego zapachu.
Odpowiedz cytując
Stare 14-12-2014, 01:06
barsliw barsliw is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kranu Wyświetlenie odpowiedzi
Zapamiętam to piwo na długo.

Dlaczego? Bo to pierwsze piwo które wylałem do kibla.

A dopijałem już różne tanie marketowe wynalazki czy nawet lekko zainfekowane wyroby domowe.

Po łyku Komesa miałem odruch wymiotny i dreszcze.

Żałuję, że spróbowałem pomimo winno-kanalizacyjnego zapachu.

Mnie to on wali kiszona kapucha na kilometr. Zmęczyłem pół i wylałem. Never ever!!!
Odpowiedz cytując
Stare 18-12-2014, 19:49
Keeram Keeram is offline
Junior

Kolor: Ciemny brąz, rubinowy pod światło, nieco mętne. [4]
Piana: Drobno pęcherzykowa, beżowa, utrzymuje się bardzo króko redukując do małej obrączki [3.5]
Zapach: Mocno wyczuwalny alkohol, nuty śliwki, karmelu, nuty paloności [3.5]
Smak: Wyczuwalny karmel, śliwki suszone, lekka kwaskowatość i dość mocno wyczuwalny alkohol [3.5]
Wysycenie: Nieco za niskie, poniżej średniego. [3]
Opakowanie: Estetyczne, czyste, ze sporą ilością informacji na kontrze. [4.5]
Uwagi:

Moja ocena: [3.55]
Odpowiedz cytując
Stare 26-12-2014, 01:53
Mawel Mawel is offline
Member

Kolor: Ciemny bursztyn. Klarowne. [4.5]
Piana: Przesycone albo dofermentowało. Nie ma wątpliwości bo pite dwa razy z jednego sklepu. Ostatnio kupione z braku laku bo nie było nic i dostało mi się na święta od rodziny... Piana obfita, duże pęcherze szybko się dziurawi. [2.5]
Zapach: Pierwszy plan to estry. Takie sfermentowane owoce. Aromat winny, szampański. Drugi plan to karmel. Jakby trochę paloności, bardziej przypalony spód od ciasta. Na końcu majaczy nuta żelaza. Test na skórze- gwóźdź jak cholera. [2.5]
Smak: Ehh... Kwaśne gwoździe, pozostawiające tępy aromat karmelowo- goryczkowy na finiszu. No nie jest dobrze. Kwaśność jest jak dla mnie dosyć wyraźna. Nie wiem jak się do tego ustosunkować bo jeśli belg to ma prawo. Ale całość gra słabo [2]
Wysycenie: Tu już napisałem przy pianie. Śmieszne o tyle, że jak piana się podziurawiła to wysycenie praktycznie prysło z piwa. Bąble maksymalnie szybko uciekają z tego piwa [2]
Opakowanie: Gówniana. "zastosowanie ciemnych słodów daje w efekcie piwo o znaczącej mocy". Brak szczegółowego składu. [2.5]
Uwagi: Coś poszło nie tak.
Warki 09.01.2016 NIE POLECAM

Moja ocena: [2.375]
Odpowiedz cytując
Stare 03-01-2015, 22:14
karol1000 karol1000 is offline
Senior

Miejscowość: Poznan/Berlin
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika psychopumpkin Wyświetlenie odpowiedzi
W opiniach innych użytkowników jest mowa o kwaskowatości w smaku ale w egzemplarzu, który przed chwilą otworzyłem kwaśność jest wszechobecna, zrzucająca na daleki plan jakiekolwiek inne nuty

Warka z datą do dnia 25.09.2014 r.
Czy ktoś oprócz mnie też spotkał się z czymś takim w Podwójnym?
u mnie tez dada 25.09.2014 i jest kwasno. Po hu.. to trzymalem tyle w lodowce to nie wiem
Stare 03-02-2015, 08:36
Jarek_WLKP Jarek_WLKP is offline
Junior

Standardowy Podwójny z datą

Swego czasu próbowałem podwójnego z pierwszych zestawów Komes z pokalem z datami około października 2014. Faktycznie kwaśny, jak wiele osób tu wskazuje. Na dniach otworzyłem zestaw komesa z późniejszej edycji, już z 4 butelkami - podwójny z datą 03.06.2015. I skrajnie pozytywne zaskoczenie. Zero kwasu, smak ułożony, pierwsza klasa. Jak widać są bardzo nierówne.
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg WP_20150202_08_01_26_Pro.jpg (47,0 KB, liczba wyświetleń: 439 )
Odpowiedz cytując
Stare 07-03-2015, 03:04
Fotka Użytkownika: dadek
dadek dadek is offline
Senior

Standardowy

A ja się wziąłem za zachomikowane Komesy. Tego przetrzymałem najdłużej bo datę ma do 13.05.2014. Nie oceniam artomatem bo po dacie podobno nie wolno.
Kolor głęboko rubinowy, piwo lekko zmętnione.
Piana praktycznie nie wystąpiła, jedynie przy nalewaniu była na chwilę cienka warstewka.
Pachnie bardzo przyjemnie - esencjonalnym kompotem z suszonych, nawet trochę przywędzonych owoców jaki się robi na święta, z lekką nutą mlecznej czekolady.
W smaku podobnie - dojrzałe, aromatyczne suszone owoce (śliwki, morele, figi) z dodatkiem odrobiny kakao, korzennych przypraw i lekką nutką wytrawności. Piwo bardzo mi podchodzi, smak jest pełny i bogaty, nie ma żadnych cech zepsucia a wręcz leżakowanie dodało mu aksamitu.
Gazu mało, a nawet zupełnie niewiele, co akurat świetnie pasuje do tego piwa.
Mam jeszcze dwie butelki z następnych warek 2014, i jestem ich zawartości bardzo ciekaw.
Już zaczynam żałować, że zachomikowałem tylko pojedyńcze butelki z każdej warki.

dadek edytował/a post 07-03-2015 o godz. 03:06.
Odpowiedz cytując
Stare 09-04-2015, 12:44
apaczu apaczu is offline
Senior

Miejscowość: Wrocław
Standardowy

Będzie krótko...

10.03.2016 - powinni zmienić nazwę na extremally sour ale i sprzedawać po 120 złotych za butelkę, tak żeby przypadkiem nie przyszło mi do głowy ponownie kupić...

03.06.2015 - przyjemne, lekko kawowe piwo ciemne. Zbyt jednowymiarowe i wodniste jak na dubbla, ale ogólnie spoko.

Konkluzja jest taka, że warto zainwestować kasę w coś innego... Mam jeszcze po jednej butelce podwójnego i potrójnego i więcej nie zamierzam tych "belgów" kupować.
Odpowiedz cytując
Stare 27-05-2015, 04:29
dadek dadek is offline
Senior

Standardowy

Tym razem dobrałem się do warki z datą 25.09.2014 (czyli rozlew marzec 2012). Bum, pooszło! No ale przezornie otwierałem nad zlewem i 1/3 niestety wzbiła się w fontannę.

Teraz piwo jest zupełnie mętne, ciemnobrunatne, pod lampą jedynie nikłe resztki bordowości.
Jasnobrązowej piany było przy nalewaniu dużo ale szybciutko znikła, pozostawiając jedynie wysepkę na środku i obrączkę przy ściance.
Zapach ciekawy - śliwkowych powideł posypanych startą czekoladą.
W smaku się zrobił sour! Ale na szczęście nie wykręca twarzy Jest to nawet przyjemny winno-owocowy kwasek z wiśniowym (!) posmakiem (ale łagodniejszym np. od Cherryniakowa z Bazyliszka). A do tego jakby ktoś posypał całość kakao - wyraźnie je czuć na podniebieniu.
Alkohol w czasie picia niewyczuwalny, jednak po chwili czuć go w głowie.
CO2 niedużo i tak jest dobrze.
Czyli prawdę browar Fortuna pisał na kontrze - smak tego piwa zmienia się z czasem. Ciekawe jakie doznania przyniesie moja ostatnia butelka z kolekcji z datą 17.10.2014?
Odpowiedz cytując
Stare 22-06-2015, 05:09
dadek dadek is offline
Senior

Standardowy

No i ostatni z przetrzymanych "podwójnych ciemnych" data do 17.10.2014 (czyli nalewane w kwietniu 2013).
Tym razem erupcji nie było i cała zawartość butelki trafiła do pokala. Choć jak zwykle zamieszałem przed otwarciem.
Kolor brunatno-hebanowy ale pod żarówką bordowe efekty da się zauważyć. Mętne całkowicie.
Piana jasno brązowa, utworzyła się nawet ładna, gęsta czapeczka choć przy szkle duże bąble.
I tu niespodzianka, bo nie ruszane przez kilka minut piwo piany nie utraciło, utrzymywała się około 0,5 cm gęsta warstwa pośrodku oraz imponująca 1 cm obręcz przy szkle w postaci symetrycznych, drobnych oczek jak na plastrze miodu, ciągle zasilanych nowymi unoszącymi się od dna.
Pachnie ładnie, czekoladowo z nutą rodzynkowo-śliwkową lekko winną.
A co tam w smaku? Tu też zaskoczenie bo nie ma kwasu! Czyli wszystko zależy od warki bo opisywana powyżej butelka datowana 25.09.2014 stała w szafce tym samym miejscu obok tej. A tu mamy dość słodką ciemną czekoladę (taką na około 40% kakao), karmel, toffi i zbożową kawę. W tle pojawia się też leciutka wytrawna nuta ciemnych śliwek, może bardziej powideł jakimi przekłada się piernikowe ciasto.
Gazu jest niedużo co jak dla mnie nie jest wadą, alkohol w smaku niewyczuwalny.

Coraz bardziej zaczyna mnie bawić chomikowanie Komesów. Niby to samo piwo ale doznania diametralnie się różnią z każdą warką. Zakupione półtora miesiąca temu kolejne Podwójne ciemne z datą do 19.08.2016 czekają na swoją kolej, choć już przez butelkę widać, że są dużo jaśniejsze a i skład się zmienił (słody, cukry, dodano lukrecji - patrz kontretykieta).
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg m1.JPG (83,1 KB, liczba wyświetleń: 286 )
Rodzaj pliku: jpg m12.jpg (48,4 KB, liczba wyświetleń: 284 )
Rodzaj pliku: jpg m13.JPG (99,6 KB, liczba wyświetleń: 287 )
Odpowiedz cytując
Stare 22-06-2015, 11:43
Fotka Użytkownika: dlugas
dlugas dlugas is offline
Senior

Miejscowość: Rzeszów
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dadek Wyświetlenie odpowiedzi
dodano lukrecj
no to idę kupić :]
Wypiję świeżynkę a drugą w ciemność.
Odpowiedz cytując
Stare 27-06-2015, 23:37
Admirador Admirador is offline
Senior

Miejscowość: często w trasie

Kolor: Ciemny brąz, a pod światło ciemny rubin raczej. Ładnie się prezentuje. [4]
Piana: Z początku wręcz imperialna. Beżowa. Za szybko opadła, to fakt, ale i tak trudno narzekać. [4.5]
Zapach: Owocowo-karmelowy z lekką nutą palonej kawy. Dość sympatycznie, ale mogłoby być intensywniej. [3.5]
Smak: Nie jest tak kwaskowe, jak wynikałoby z wielu komentarzy (i jak trafiłem kiedyś w tym piwie). Owszem jest owocowo czy nawet jest to smak owocowo-winny, ale wyraźnie przełamany kawą, karmelem. Jest tu trochę paloności i niestety alkohol trochę wyłazi. Goryczki w zasadzie brak. W sumie jest tak sobie. [3]
Wysycenie: Piwo przegazowane. Refermentacja chyba dała znać o sobie, ale fakt jest faktem - gazu nieco za dużo. [2.5]
Opakowanie: Sporo informacji, projektu graficznego nie będę się czepiał. Eta jak zwykle trochę pomarszczona. [4]
Uwagi: Nie było najgorzej, ale maestrii to ja w tym piwie nie odnalazłem.
Testowałem egzemplarz z datą 22/01/2016, a więc taki w połowie drogi między "świeżynką" a wytrawnym.
Na podstawie moich dotychczasowych doświadczeń z tym piwem zaryzykuję tezę, że Komes podwójny, im starszy tym lepszy.

Moja ocena: [3.4]
Odpowiedz cytując
Stare 21-07-2015, 18:20
Piclown Piclown is offline
Member

Kolor: Jasnobrązowy. [4]
Piana: Wydawało mi się, że piwo jest potężnie wysycone, bo piana podczas lania do pokala urosła jak wieża Babel. Obfita, średnio pęcherzykowa, szybko malejąca. Ale jednak do końca utrzymywała się warstewka na pół palca i ładny lacing. [4]
Zapach: Dałbym 4, ale jak wiadomo to Miłosław-Fortuna, a więc żelazo i to drażni. Oprócz tego słód, karmel, trochę owocowe, bardzo świeży zapach, miły dla nosa. Na początku wydawało mi się, że też delikatnie chmiel. W trakcie ocieplania lekka winność. [3.5]
Smak: Oczywiście żelazo, ale tym razem nie tak ordynarne jak to się czasem Fortunie zdarza. Alkohol wyczuwalny, rozgrzewający w przełyku, ale komponował się z całością. Nie przeszkadzał i nie dominował. Delikatna goryczka od słodu palonego, chmielowej jakoś nie wyczułem. Piwo pełne, pijalne, może niekoniecznie sesyjne, bo ciemne sesyjnie mi nie wchodzą . Ale raz po raz buteleczkę jak najbardziej, chętnie. [4]
Wysycenie: Średnie. Mogłoby być słabsze. Chociaż musowanie jest przyjemne. [3.5]
Opakowanie: Dla mnie ok. Dedykowany kapsel, butelka zwrotna, etykieta/kontra treściwe zawierające wiele informacji, kompozycja miła dla oka, prosta.
O dziwo tym razem papier nie postrzępiony i dobrze przyklejony, a nie krzywy i odchodzący od butelki, jak zwykle spotykam. [4.5]
Uwagi: Warka do 20.08.2015, więc piwo świeże. Druga butelka tej samej warki postoi sobie znacznie dłużej.

W odróżnieniu od Komesa Potrójnego Złotego, Komes Podwójny Ciemny zasmakował mi. Fajne, mocne, ciemne piwo, do którego pewnie wrócę. Jak widzę w komentarzach różnie się zdarza, czasem kwas, ale Fortuna jest takim trochę niestałym browarem, w mojej opinii.
W każdym razie tę sesję z Komesem Podwójnym Ciemnym zaliczam do udanych.

Moja ocena: [3.825]
Odpowiedz cytując
Stare 21-07-2015, 20:47
Admirador Admirador is offline
Senior

Miejscowość: często w trasie
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piclown Wyświetlenie odpowiedzi
Kolor: Jasnobrązowy.
Uwagi: Warka do 20.08.2015, więc piwo świeże.
Skoro piszesz, że świeże, to jak rozumiem piłeś piwo z datą do sierpnia 2016, a nie do 2015?
Z tego co napisałeś na temat barwy wynikałoby, że nowa receptura (coś pozmieniali jeśli chodzi o słody i o cukier, chyba już nie ma kandyzowanego) zrobiła tu różnicę. Degustowany przeze mnie Podwójny na pewno nie był jasnobrązowy.

Admirador edytował/a post 21-07-2015 o godz. 20:49.
Odpowiedz cytując
Stare 22-07-2015, 18:33
Piclown Piclown is offline
Member

Standardowy

Ech, a niech to. Walnąłem dwa byki pomimo tego, że spisywałem wrażenia z zeszytu.

Piwko ciemno bursztynowe, tak mam zapisane, a data oczywiście tak jak piszesz 20.08.2016. Nie wiem skąd mi się wzięło to jasno brązowe. Jeśli można jakoś poprawić wpis z ARTomatu to postaram się to zrobić.
Odpowiedz cytując
Stare 19-12-2015, 20:36
slyboots slyboots is offline
Senior

Kolor: Brązowy, ciemny, mętny [4]
Piana: Obfita, długo się utrzymująca na około 1cm, drobno pęcherzykowa, kremowa, aksamitna [3]
Zapach: Karmel, palony słód, alkohol, akcenty wędzone, żelaza nie wyczuwam [3]
Smak: Ale jazda !!!!!!!!!!! KWAŚNE !!! Piję piwo czy sok cytrynowy bez dodatku cukru ? Jest tak kwaśne że nie wyczuwam przez to absolutnie nic. Gębę aż mi wykręca ! Mam nadzieję że rozwolnienia nie dostanę !!! [1]
Wysycenie: Średnie poprawne [3]
Opakowanie: Jak to z browaru Fortuna - odklejające się pozaginane i obdrapane nalepki - było by dobrze ale tym sobie psują wizerunek [2]
Uwagi: Warka:
19.02.2016 13:24

alk. 7% obj.
ekstr. 15% wag.

Czy tak smakuje Piwo "wytrawne i złożone " jak piszą na kontr etykiecie ?
Gdzie jest ocena ZERO za smak bo na taka to Piwo zasługuje !!!
CO ZA KWAS !!! Mordę dosłownie wykręca gorzej niż od cytryny !!!

Nie pamiętam kiedy piłem tak okrutne w smaku piwo a jednak zawsze musi być ten pierwszy raz !!!
Jak spotkam to Piwo na półce sklepowej to będę musiał powstrzymać się od odruchu wymiotnego !!!

Wrogowi nie dał bym do wypicia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Żeby nie było piwo leżało kilka miesięcy w chłodnym ciemnym miejscu.

Moja ocena: [2.2]
Odpowiedz cytując
Stare 20-12-2015, 20:46
Fotka Użytkownika: WojciechT
WojciechT WojciechT is offline
Senior

Miejscowość: Katowice
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika slyboots Wyświetlenie odpowiedzi
Kolor: Brązowy, ciemny, mętny [4]
Piana: Obfita, długo się utrzymująca na około 1cm, drobno pęcherzykowa, kremowa, aksamitna [3]
Zapach: Karmel, palony słód, alkohol, akcenty wędzone, żelaza nie wyczuwam [3]
Smak: Ale jazda !!!!!!!!!!! KWAŚNE !!! Piję piwo czy sok cytrynowy bez dodatku cukru ? Jest tak kwaśne że nie wyczuwam przez to absolutnie nic. Gębę aż mi wykręca ! Mam nadzieję że rozwolnienia nie dostanę !!! [1]
Wysycenie: Średnie poprawne [3]
Opakowanie: Jak to z browaru Fortuna - odklejające się pozaginane i obdrapane nalepki - było by dobrze ale tym sobie psują wizerunek [2]
Uwagi: Warka:
19.02.2016 13:24

alk. 7% obj.
ekstr. 15% wag.

Czy tak smakuje Piwo "wytrawne i złożone " jak piszą na kontr etykiecie ?
Gdzie jest ocena ZERO za smak bo na taka to Piwo zasługuje !!!
CO ZA KWAS !!! Mordę dosłownie wykręca gorzej niż od cytryny !!!

Nie pamiętam kiedy piłem tak okrutne w smaku piwo a jednak zawsze musi być ten pierwszy raz !!!
Jak spotkam to Piwo na półce sklepowej to będę musiał powstrzymać się od odruchu wymiotnego !!!

Wrogowi nie dał bym do wypicia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Żeby nie było piwo leżało kilka miesięcy w chłodnym ciemnym miejscu.

Moja ocena: [2.2]
Też mi to piwo kiedyś skwaśniało, a było jeszcze przed datą "best before". Niemniej nie wiem, czy jest sens oceniać z ARTomatu piwo, które się zepsuło.

WojciechT edytował/a post 20-12-2015 o godz. 20:47.
Odpowiedz cytując
Stare 21-12-2015, 14:41
Lhunbleidd Lhunbleidd is offline
Senior

Standardowy

Coś mają problem z Komesami Podwójnymi. Swego czasu cała partia w Lidlu była kwaśna jak cholera. No ale nie powiem, bo nie waliło niczym strasznym i spożyłem kilka
Odpowiedz cytując
Stare 13-01-2016, 05:14
dadek dadek is offline
Senior

Kolor: Ciemnobrązowy, piwo mocno mętne. [4]
Piana: Jasnobrązowa, po otwarciu butelki lekka erupcja (ale przezornie otwierałem nad zlewem to tylko parę kropel uciekło), ogromna - na 3/4 pokala ale bardzo nierównomierna o grubych bąblach. Nalewałem całą zawartość z 5 minut, potem po kilku łykach opadła i zbiła się w drobną, dość równomierną warstwę utrzymującą się do końca picia. [4]
Zapach: Bardzo przyjemny, intensywny - świeżo palony słód, piernik, kawa Inka, czarny miód. [4.5]
Smak: Sporo czekolady (takiej na około 40% kakao), karmel, kawa zbożowa i trochę toffi. Jest też ciekawy posmak jakby lekko przypalonego cukru. W tle pojawia się delikatna wytrawność ale piwo nie jest kwaśne. [4]
Wysycenie: Oj, skąd tu tyle tego gazu? Gorzej niż woda sodowa, szczypie po języku no i tłumi smaki nie mówiąc o bekaniu. Nie ma się co dziwić że piwo chciało uciekać z butelki. [2]
Opakowanie: Klasyka, czyli proste etykiety w stylu Komesów, butelka zwrotna (ŻGB się akurat trafiła), dokładny opis na kontrze - tak jak powinno być. [4.5]
Uwagi: Warka 19.08 2016 czyli warzone jeszcze w 2014 roku.
Jakoś mnie naszła ochota na wypróbowanie Podwójnego Ciemnego po środku jego refermentacji w butelce. I okazało się, że to ciekawy ciemniak, którego mankamentem jest jedynie wysoka zawartość CO2.

Moja ocena: [4.1]
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak