Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
W pewnej chwili swojego życia zacząłem szukać czegoś więcej poza piwami popularnych marek, pytałem znajomych, przeglądałem bezkresne zasoby internetu. W końcu trafiłem na stronę browar.biz i okazało się, jak dużo mnie omijało w kwestiach piwnych. Od dwóch lat dość często zaglądam na forum, czerpiąc pełnymi garściami z niewyobrażalnej wręcz ilości wiedzy zgromadzonej przez forumowiczów. Aby browar.biz mógł nadal istnieć i się rozwijać, niezbędne jest wsparcie użytkowników - właśnie dlatego zdecydowałem się dołożyć swoją cegiełkę. Ty też wesprzyj browar.biz - zostań Premium Użytkownikiem.
moracz
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 25-07-2013, 21:58
Fotka Użytkownika: żąleną
żąleną żąleną is offline
Sojowe Oddziały Bojowe

Miejscowość: mniasto Warszawa
Standardowy

Ostatnio jak się rozglądam po Warszawie, chciałbym, żeby zwrotne były wszystkie opakowania, szklane czy plastikowe, po jogurtach czy po wódzie. Papierki po batonach najlepiej też. To jakaś masakra, co się od paru lat dzieje na chodnikach i trawnikach, mam wrażenie, że przez pewien czas było lepiej, ale znowu się robi trzeci świat.
i grabe w oko mnie wciska
Odpowiedz cytując
Stare 26-07-2013, 09:52
Fotka Użytkownika: dlugas
dlugas dlugas is offline
Senior

Miejscowość: Rzeszów
Standardowy

Cytat:
A koszty skupu, transportu
jedzie tirek z pełnymi a bierze puste, więc ten koszt odpada

Cytat:
Jaki sprzęt muszą mieć (albo ilu ludzi zatrudnić) i jakiej chemii używać (i zanieczyszczać środowisko) browary, by domyć butelki i wyłowić te, które nie domyły się bądź coś w nich zostało? A jeżeli przeżyje tam jakiś mikrob - i potem trzeba będzie wycofać partię ze sklepów albo i zapłacić ludziom odszkodowania?
pierwszy lepszy filmik z takiej linii wyjaśni jak to robią

W skrócie: skanują/prześwietlają butelki i maszyna sama odtrąca te z kapslami i innymi ciekawymi rzeczami nie do umycia
myją pod ciśnieniem chemią, która możliwe, że sama się neutralizuje (podobnie do tych substancji, które sam używasz do czyszczenia swoich butelek)

itp itd.

Cytat:
A jak zwrócić butelkę zwrotną?
ustawić w super i hipermarketach automaty i problem rozwiązuje się w 80% przypadkach

Cytat:
I będzie to tańsze i bardziej ekologiczne, niż butelki zwrotne.
tu trzeba by znaleźć wyliczenia ile "% zatruwa środowisko" wyprodukowanie nowych 7-15 butelek bezzwrotnych i późniejsze ich 7-15 krotne ponowne przetopienie (przy założeniu że wszystkie trafią ponownie do huty a nie na zwykłe wysypisko), a ile "% skazi" używanie tej samej butelki 7-15 razy a później jej jednokrotne przetopienie

itp. itd.
Odpowiedz cytując
Stare 26-07-2013, 16:58
alterbeer alterbeer is offline
Senior

Miejscowość: Warszawa
Standardowy

Abstrahując od kwestii ekologii, tego co klienci uważają za lepsze czy ogólnej "fajności", to w kwestii kosztowej, gwarantuję, że w dużych koncernach mają takich księgowych, że jakby policzyli i okazało się, że zwrotne butelki są bardziej opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia to dawno by już ich używali.

Duży koncern jest nastawiony wyłącznie na jedno -> maksymalizację zysków coby zadowolić swoich właścicieli (a rada nadzorcza naprawdę w 95% przypadków ma całkiem w poważaniu jak firma dochodzi do celu, liczą się wyłącznie odpowiednie słupki w wynikach kwartalnych).
Odpowiedz cytując
Stare 26-07-2013, 17:05
dlugas dlugas is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
że jakby policzyli i okazało się, że zwrotne butelki są bardziej opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia to dawno by już ich używali.
chodzi pewnie, że jeśli bezzwrotne byłyby bardziej opłacalne .....

Różnica jest albo mała i wolą się chwalić, że używają zwrotnych, bo to eko, albo używanie zwrotnych jest dla nich znacząco finansowo korzystniej (i to bardziej mnie przekonuje). Do tego dochodzi przerzucenie ceny butelki bez kaucji na klienta, a jak wiadomo dla zwykłego konsumenta cena jest sporym wyznacznikiem przy zakupie

dlugas edytował/a post 26-07-2013 o godz. 17:07.
Odpowiedz cytując
Stare 30-07-2013, 13:17
Kaizen Kaizen is offline
Junior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dlugas Wyświetlenie odpowiedzi
używanie zwrotnych jest dla nich znacząco finansowo korzystniej (i to bardziej mnie przekonuje).
Obstawiam, że bardziej opłacają się zwrotne, bo wiele i tak nie wraca - więc pieniądze też nie wracają.
Dobre pytanie też, jakie są statystyki faktycznego wracania butelki do sklepu. Czy oby nie jest tak, że nawet te zwrotne i tak w większości, nawet po zwróceniu do sklepu, lądują do przetopienia zamiast do ponownego napełnienia?
Tego pewnie się nie dowiemy podobnie jak tego, ile kosztuje w hurcie butelka zwrotna a ile bezzwrotna (bo to tajemnica handlowa) ani też ile tak naprawdę kosztuje obsługa zwrotnej butelki (bo to pewnie tylko kontroling finansowy browaru wie - a i to zależy od metod rozliczania kosztów).

Tak czy inaczej - nie widzę zalet butelek zwrotnych nad bezzwrotnymi uzasadniających zamiłowanie do nich.
Odpowiedz cytując
Stare 30-07-2013, 16:16
warka21 warka21 is offline
Junior

Standardowy

Ciekawe zagadanienie
Nie wiem, jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia, ale ja jako konsument zdecydowanie wolę zwrotne.
Odpowiedz cytując
Stare 31-07-2013, 21:11
badejza badejza is offline
Senior

Standardowy

Ja natomiast wolę kupić piwo w butelce zwrotnej niż bezzwrotnej z prostej przyczyny. W cenę piwa w bezzwrotnym opakowaniu jest już wliczona cena za butelkę, a tych pieniędzy nie mam już możliwości odzyskać. Po wypiciu piwa butelka ląduje w koszu, czyli tak na prawdę wyrzucam na śmietnik te kilka groszy. W przypadku butelki zwrotnej mam możliwość odzyskania kosztów butelki.
Ktoś może powiedzieć, że dla kilku groszy nie opłaca się chodzić do sklepu, wymieniać butelek, ale dla mnie pieniądz to zawsze pieniądz. Niezależnie jak mały by był, nie widzę sensu wyrzucać go na śmietnik, jeśli mogę coś odzyskać.
Stare 01-08-2013, 11:51
Fotka Użytkownika: Pendragon
Pendragon Pendragon is offline
Senior

Miejscowość: Starogard Gdański
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika badejza Wyświetlenie odpowiedzi
Po wypiciu piwa butelka ląduje w koszu, czyli tak na prawdę wyrzucam na śmietnik te kilka groszy.
Kilkadziesiąt.

Piwny Informator (blog) // moje piwne mapy //
Piwny Informator (facebook) // Piwne Pomorze (facebook) //
Piwne wieści z Czech // Browarek Camelot //

Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie
Odpowiedz cytując
Stare 01-08-2013, 12:50
bartekpawel bartekpawel is offline
Senior

Miejscowość: Pabianice
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kaizen Wyświetlenie odpowiedzi
Tego pewnie się nie dowiemy podobnie jak tego, ile kosztuje w hurcie butelka zwrotna a ile bezzwrotna (bo to tajemnica handlowa) ani też ile tak naprawdę kosztuje obsługa zwrotnej butelki (bo to pewnie tylko kontroling finansowy browaru wie - a i to zależy od metod rozliczania kosztów).
Kilka lat temu (wtedy jeszcze) Browar Czarnków w drodze przetargu kupował butelki i wyniki tego przetargu były publicznie dostępne. Cena za butelkę wychodziła nieco ponad 60 groszy.
Stare 05-08-2013, 16:17
Kaizen Kaizen is offline
Junior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika badejza Wyświetlenie odpowiedzi
W przypadku butelki zwrotnej mam możliwość odzyskania kosztów butelki.
W przypadku butelki zwrotnej masz wliczone koszty jej obsługi, mycia, transportu, amortyzację maszyn do mycia, chemia itd.

I nie zdziwiłbym się specjalnie jakby te niby zwrotne i tak nie wracały na rynek w niektórych browarach (bo przekalkulowali, że nie opłaca im się kupować sprzętu do mycia i kontrolowania dokładności tego mycia). Ale dla efektu marketingowego (jak widać wielu jest miłośników głęboko wierzących w ekologię czy ekonomię butelki zwrotnej i lamenty się podnoszą, jak browar z niej rezygnuje) udają, że napełniają butelki ponownie - a może one i tak idą do przetopienia tak samo, jak stłuczka szklana z dzwonów? A koszt i tak jest wliczony w cenę piwa a te 35 groszy ma pokryć koszty obsługi i zawiezienia tych "zwrotnych" butelek do browaru?
Jak kiedyś wiele butelek zwrotnych była wyraźnie porysowana - tak teraz nie widziałem oznak wielokrotnego używania na tzw. butelkach zwrotnych.

Jakoś perła w butelkach zwrotnych w okolicach Lublina jest droższa, niż gdzieś dalej w butelkach bezzwrotnych. Dziwne i nielogiczne. Chyba, że obsługa butelek zwrotnych nawet na stosunkowo małym obszarze jest droższa od butelki bezzwrotnej. Albo to inne piwo.

Kaizen edytował/a post 05-08-2013 o godz. 16:20.
Odpowiedz cytując
Stare 05-08-2013, 17:21
dlugas dlugas is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Jak kiedyś wiele butelek zwrotnych była wyraźnie porysowana - tak teraz nie widziałem oznak wielokrotnego używania na tzw. butelkach zwrotnych.
coraz mniej na butelkach widać "pozwrotne obrączki", ponieważ wielkie browary uważają, że to nieładnie wygląda i może klienta zniechęcić do kupna. Dlatego pewnie buteleczki rotują ok 4-7 razy zamiast 12-16. W innych krajach chyba mają w d.... porysowane butelki, bo obrączki można spotkać częściej. U nas patrzą na jakość wizualną a w Czechach czy Niemczech na jakość płynu w środku :]

Dość znacznie poobcieraną butelkę widziałem ostatnio w SPECJALE jasnym i chyba leżajsku.
Rzadziej w ciechanie i lwówku

Cytat:
bo przekalkulowali, że nie opłaca im się kupować sprzętu do mycia i kontrolowania dokładności tego mycia)
zawsze można kupić już umyte i puste :]
chyba
Odpowiedz cytując
Stare 05-08-2013, 22:18
dlugas dlugas is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Szklane na rzecz ekologii

Jak informują producenci, Niemcy w ostatnich latach najwyraźniej preferują wodę mineralną nisko nasyconą CO2 i wody aromatyzowane.

Pomimo ofensywy rządowej, by zwiększyć na rynku liczbę zwrotnych opakowań napojów chłodzących, ich liczba spada. W roku 2004 ich udział rynkowy wynosił 71,3 proc. W roku 2010 spadł on do 50 proc. Butelki szklane mogą być napełniane 50-krotnie, trwałe butelki plastikowe 25-krotnie. W trakcie analizy rynku stwierdzono, że wody napełniane w butelki szklane mają lepszy bilans ekologiczny także pod względem drogi ich transportu do sklepów. Butelki szklane przebywają przeciętnie ok. 200 km. plastikowe ok. 400.

Niemcy w skali świata są na 6. miejscu pod względem spożycia wody mineralnej na głowę ludności - 130 litrów w roku 2010. Prym wiodą Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie roczne spożycie wynosi 260 l.
http://biznes.onet.pl/kolejna-z-odsl...9,1,news-detal

no niezły wynik 50x w tą samą butelkę, no i plasticzki też są zwrotne
Odpowiedz cytując
Stare 05-08-2013, 22:55
Fotka Użytkownika: CyboRKg
CyboRKg CyboRKg is offline
Senior

Miejscowość: Katowice
Standardowy

Nawet butelki porysowane z niemieckiego Tuchera, choc sa krotko na polskim rynku - wyraznie swiadcza o wielokrotnym uzytku. A coz dopiero polskie piwa!
Stare 06-08-2013, 01:19
Fotka Użytkownika: anteks
anteks anteks is offline
maruda

Miejscowość: opalenica
Standardowy

Cytat:
jedzie tirek z pełnymi a bierze puste, więc ten koszt odpada
Nie koniecznie, w powrocie zabiera inny ładunek.Na pusto sie nie opłaca

Odpowiedz cytując
Stare 06-08-2013, 07:03
Fotka Użytkownika: wojmat74
wojmat74 wojmat74 is offline
Senior

Standardowy

"W trakcie analizy rynku stwierdzono, że wody napełniane w butelki szklane mają lepszy bilans ekologiczny"

Ciekawe kto ten bilans robił, może Ci od bilansu żarówek energooszczędnych, co oszczędzają aż ok. 0,4% energii (licząc całościowo, łącznie z produkcją, nie tylko pobór energii po włączeniu w domu. I najważniejsze, w tym bilansie nikt nie uwzględnił skarżenie środowiska rtęcią z tych świetlówek.
Stare 06-08-2013, 08:14
Fotka Użytkownika: ART
ART ART is offline
mAD'MINd

Miejscowość: Opole
Standardowy

Cytat:
zawsze można kupić już umyte i puste :]
chyba
Nowe butelki też trzeba umyć.

Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś moderatorowi" (trójkąt z wykrzyknikiem).

ART edytował/a post 06-08-2013 o godz. 08:15.
Odpowiedz cytując
Stare 06-08-2013, 09:33
dlugas dlugas is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Nowe butelki też trzeba umyć.
ale czy nie wystarczy zrobić to już tylko pobieżnie i nie trzeba używać do tego "mocniejszej chemii" jak w przypadku brudnych zwrotnych? nie wiem, nie znam się tak tylko gdybam :]
Odpowiedz cytując
Stare 06-08-2013, 09:46
Fotka Użytkownika: chemmobile
chemmobile chemmobile is offline
Senior

Miejscowość: Wrocław/Lwówek Śląski
Standardowy

Chcąc myć "pobieżnie" trzeba mieć dodatkową linię technologiczną do mycia "pobieżnego" lub modyfikować pracę istniejącej linii myjącej butelki zwrotne. To są koszty, w dodatku zbędne, ponieważ najprawdopodobniej w obu przypadkach koszt mycia jest praktycznie identyczny (energia elektryczna i woda).
Stare 02-01-2014, 18:54
ro-ot ro-ot is offline
Member

Miejscowość: Lublin
Standardowy

Jak to jest ze zwrotem butelek od 1 stycznia? Rzeczywiście coś się zmieniło i nie trzeba paragonów, żeby oddać?
Odpowiedz cytując
Stare 02-01-2014, 18:58
dzemek dzemek is offline
Senior

Miejscowość: Żory
Standardowy

Słyszałem, że odroczone/przełożone do maja.
Odpowiedz cytując
Stare 03-01-2014, 13:51
Fotka Użytkownika: ksy
ksy ksy is offline
Kur Domowy

Miejscowość: Wrocław
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ro-ot Wyświetlenie odpowiedzi
Jak to jest ze zwrotem butelek od 1 stycznia? Rzeczywiście coś się zmieniło i nie trzeba paragonów, żeby oddać?
przecież nie trzeba paragonu żeby oddać butelki do sklepu ;-)
Odpowiedz cytując
Stare 03-01-2014, 13:56
dlugas dlugas is offline
Senior

Standardowy

Dokładnie. Trzeba mieć paragon, żeby dostać za nie kaskę :]
Odpowiedz cytując
Stare 03-01-2014, 13:59
Fotka Użytkownika: kosher
kosher kosher is offline
Senior

Miejscowość: wolna Wola
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ksy Wyświetlenie odpowiedzi
przecież nie trzeba paragonu żeby oddać butelki do sklepu ;-)
A sklep nie ma obowiązku wypłacić Ci kaucji ;-)
Odpowiedz cytując
Stare 03-01-2014, 14:14
ksy ksy is offline
Kur Domowy

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kosher Wyświetlenie odpowiedzi
A sklep nie ma obowiązku wypłacić Ci kaucji ;-)
oczywiście ze sklep na obowiązek wypłacić kaucję. tylko ze kaucją to coś się oddaje gdy się wcześniej oddało i potrzeba przedstawienia pokwitowania wydaje się oczywista. Inaczej każdy mógłby zadać pieniędzy, których wcześniej nie zostawił. Kolega pytał o oddawanie butelek. a oddać może w każdym sklepie który na towar w takich butelkach.
Odpowiedz cytując
Stare 03-01-2014, 14:21
ksy ksy is offline
Kur Domowy

Standardowy

Nie mogę już edytowac, a t9 zrobiło psikusa. powinno być:
kaucją to coś się oddaje gdy się wcześniej pobrało
Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia