Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Wsparłem BrowarBiz ponieważ jest jednym z najciekawszych, żywych źródeł wiedzy, informacji, aktualności o piwie.
Telek
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 08-12-2015, 12:18
GreenFox GreenFox is offline
Senior

Standardowy

Swoją drogą to od czasu do czasu bywa dostępny (niestety nie na szerszą skalę) Bok Bok z Fabryki Piwa - całkiem przyjemny koźlak dubeltowy.
Odpowiedz cytując
Stare 08-12-2015, 17:31
wsaczuk wsaczuk is offline
Senior

Standardowy

na początku przyszłego roku pojawi się podwójny koźlak pszeniczny (18,5 plato) z Browaru Jana w Zawierciu.
Odpowiedz cytując
Stare 09-12-2015, 09:03
Fotka Użytkownika: leona
leona leona is offline
PremiumUżytkownik

Miejscowość: chwilowo (!) Kraków
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika GreenFox Wyświetlenie odpowiedzi
Swoją drogą to od czasu do czasu bywa dostępny (niestety nie na szerszą skalę) Bok Bok z Fabryki Piwa - całkiem przyjemny koźlak dubeltowy.
Widziałeś go może ostatnio na półkach w jakiejś konkretnej lokalizacji?

Władza, która nie istnieje dla wolności, nie jest władzą, tylko przemocą - J. Acton

Robienie własnego piwa to fun, picie własnego to już lekka megalomania - Seta :D

leona edytował/a post 09-12-2015 o godz. 09:03.
Odpowiedz cytując
Stare 09-12-2015, 10:58
GreenFox GreenFox is offline
Senior

Standardowy

Jakieś 2-3 tygodnie temu zakupiłem dwie butelki w Rzeszowie, aczkolwiek po przecenie, blisko terminu, więc pewnie nowych warek na razie nie ma...
Odpowiedz cytując
Stare 10-12-2015, 00:33
darekd darekd is offline
Senior

Miejscowość: Wrocław
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marek- Wyświetlenie odpowiedzi
W sieci Kocyk w Krakowie widziałem Paulanera Salvator...
Jest też go widziałem wrocławskiej Piwnicy, gdzie również pojawił się też doppelbock od Andechsa!

http://browar.biz/forum/showthread.php?t=23899

Wspomnianego Bok Boka z Fabryki Piwa (też uważam, że udanego) jeszcze nie tak dawno widziałem we Wrocławiu, ale obecnie już go niestety nie ma...

Ale na naszym rynku pojawił się też dubeltowiec z Islandii:

http://einstokbeer.com/icelandic-doppelbock/
Odpowiedz cytując
Stare 13-12-2015, 12:05
zawel85 zawel85 is offline
Member

Miejscowość: Łódź
Standardowy

Odnośnie koźlaków dubeltowych w Polsce nie jest tak, że ich nie ma. Sam w tym roku warzyłem doppel weizenbocka w Łodzi (premiera na targach piw "Piwowary"), a w zeszłym roku doppel bocka. Nie wiem czy czasem w okolicach świąt nie pojawi się podwójny koźlak w BH Arkadia.
Odpowiedz cytując
Stare 14-12-2015, 11:45
Fotka Użytkownika: ART
ART ART is offline
mAD'MINd

Miejscowość: Opole
Standardowy

Proszę skupić się wyłącznie na doppelbockach/koźlakach dubeltowych

Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś moderatorowi" (trójkąt z wykrzyknikiem).
Odpowiedz cytując
Stare 16-12-2015, 00:47
darekd darekd is offline
Senior

Standardowy

Jakby ktoś nie wiedział wyglądają one tak:

https://www.youtube.com/watch?v=xhsNarXU9uc
Odpowiedz cytując
Stare 02-01-2016, 23:07
darekd darekd is offline
Senior

Standardowy

Wraz z mrozem pojawiły się w dystrybucji piwa, które już były na polskim rynku.

Specyficzny heller doppelbock z Gessnera
oraz pszeniczne Aventinusy ze Schneider Weisse - Unser Aventunus i Aventinus Eisbock.

Myślałem, że ten lodowy koźlak jest wymrożoną wersją Aventinusa (piwa o ekstrakcie 18,5%, warzonego od 1907r.). Otóż nie do końca tak jest, bowiem Eisbock (ekstrakt wyciągnięty aż do 25,5 %, warzony od 2002 r.) różni się innym zasypem słodów. Ma aż 60% słodu pszenicznego w przypadku tego pierwszego jest pół na pół. Chmielone są tak samo: Hallertauer Tradition, Magnum - ale oczywiście chmiel nie odgrywa tu istotnej roli.

Według legendy koźlak lodowy powstał przypadkiem, gdy podczas transportu w zimie ok. 1890 zamarzły beczki koźlaka ze słynnymi piwami kulmbachskimi. Część piwa, ze względu na wyższą zawartość alk. nie zamarzło całkiem w beczkach, a okazały się świetne w smaku. Prawdopodobnie jest to tylko legenda. W każdym razie Kulmabecher warzy nadal swojego Reichelbrau Eisbock, który jest nieco lżejszy od Aventinusa.

Najmocniejszymi lodowymi koźlakami były takie piwa jak:

amerykański Southampton Double Ice Bock - 18% alk. "wymrażany" w krótkich seriach do 100 butelek

belgijski Alvinne (dostępne są u nas ich dzikie kwasy) - Mano Negra Eisbock - 19% alk.

berliński browarek Schoppe Bräu wypuścił ponoć eisbocka o zaw. alk. 27,6% alk.

Jednak niedościgniony jest tu znany na bbizie Schorsch Bräu. Osiągnął 57% alkoholu, za ok. 23 euro można nabyć przez internet, tylko uwaga - buteleczka o objętoścli 0,04 l.
Odpowiedz cytując
Stare 06-12-2016, 22:28
darekd darekd is offline
Senior

Standardowy

Czytałem, że niektórzy już rozpoczęli sezon

U mnie na pierwszy ogień poszedł ReCraft Bourbon Bock 19° czyli Smoked Weizen Bourbon Doppelbock dodatkowo potraktowany amerykańskim Simcoe (jest też niemiecki Hallertau Blanc).

http://www.browar.biz/forum/showthre...hlight=Recraft

Trochę się obawiałem, że za dużo grzybów w barszczu. W aromacie początkowo wędzonka, potem owoce od słodu. Dzięki temu, że wędzenie nie zdominowało aromatu mamy przyjemne tony suszono-podwędzanych owoców. Pojawiają się też delikatne akcenty chmielowe, o ile w aromacie są wycofane, to w smaku jak na styl goryczka jest pokaźna. Miałem obawy czy zastosowane chmiele nie będą się gryzły z beczką po burbonie i wędzeniem, bo nawet ten Hallertau Blanc ma taki owocowy profil. Nie do końca mi to pasuje, bo preferuje bardziej konserwatywne podejście do tematu. Tu beczki mocno nie czuć (jeszcze mniej jej dawnej zawartości), wędzenie łagodnie, ale przyjemnie i wystarczająco podkreślone. Goryczka z dość wyraźną cierpkością, trzeba przyznać że nawet fajnie łączy się z powidłowo-marmoladową słodową podstawą, taką typową dla pszenicznych dubeltowych koźlaków. Dzięki temu, pomimo umiarkowanego wysycenia, piwo ma całkiem rześki charakter. Alkohol minimalnie wyczuwalny, na finiszu rozgrzewa.

Nieszablonowe podejście do dubeltowego koźlaka. Przyznam, że efekt ciekawy i warty spróbowania.

I to chyba wszystko z krajowo-kraftowej sceny dubeltowej? Czy może coś jeszcze się pojawi?
Odpowiedz cytując
Stare 06-01-2017, 03:49
darekd darekd is offline
Senior

Standardowy

Zadziwiająco, aż podejrzanie podobne piwa (m.in. ten sam woltaż)

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=120044

oraz

http://www.browar.biz/forum/showthre...5%BAlak&page=4
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: jpg DSCN4018.jpg (32,0 KB, liczba wyświetleń: 524 )
Odpowiedz cytując
Stare 06-01-2017, 14:33
Warzywo Warzywo is offline
Senior

Standardowy

Koźlak z Bierhalle to naprawdę fajny klasyczny koźlak. Nalany jest zdecydowanie za zimny i trzeba poczekać i ogrzać ale potem smakuje fajnie.
Odpowiedz cytując
Stare 27-01-2017, 01:16
darekd darekd is offline
Senior

Standardowy

Z roku na rok chyba coraz większa bieda jeśli chodzi o mocne koźlaki.

Całkiem sympatyczny, krajowy Bok Bok z Fabryki Piwa chyba raczej niedostępny?

Dostępne jeszcze dwa lata temu z:
http://www.schorschbraeu.de/sonderserien/

przepadły...

Tu i ówdzie jeszcze można dostać wędzoną Schlenkerlę Eiche i Aventinusa, bo nawet takie popularne marki jak Salvator (Paulaner) i Bajuvator (Tucher) zniknęły.

Trafić można jeszcze lodowego(Eisbock) Aventinusa ze starych dostaw. Jedyną nowością jaką odnotowałem w tym sezonie to również lodowy koźlak, ale z Holandii - Jopen i Ex - girlfriend, uwarzony m.in. z dodatkiem owsa i słodu żytniego.
Odpowiedz cytując
Stare 27-01-2017, 10:35
Warzywo Warzywo is offline
Senior

Standardowy

Wypiłem fajnego Koźlaka z Innych Beczek.
Odpowiedz cytując
Stare 27-01-2017, 11:06
darekd darekd is offline
Senior

Standardowy

W tym wątku chodzi o koźlaki dubeltowe - doppel bocki, a nie wszystkie koźlaki w ogóle.
Odpowiedz cytując
Stare 27-01-2017, 13:48
leona leona is offline
PremiumUżytkownik

Standardowy

Nic nie pozostaje jak wykreować modę na podwójne kozły.
Zatem ogłaszam Święto Koźlaka Dubeltowego. Ja proponuję 13 grudnia
No i trzeba brać się za otwieranie kontraktowca, tylko ja cholera nie znam się na warzeniu lagerów

Władza, która nie istnieje dla wolności, nie jest władzą, tylko przemocą - J. Acton

Robienie własnego piwa to fun, picie własnego to już lekka megalomania - Seta :D
Odpowiedz cytując
Stare 27-01-2017, 15:07
Fotka Użytkownika: rohozecky
rohozecky rohozecky is offline
Szary Kaczorzyna

Miejscowość: Stolyca i okolice
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leona Wyświetlenie odpowiedzi
trzeba brać się za otwieranie kontraktowca, tylko ja cholera nie znam się na warzeniu lagerów
Co tam, jako porządny kontraktowiec będziesz sprzedawał "wyprodukowane w UE"
Stare 15-02-2017, 12:33
darekd darekd is offline
Senior

Standardowy

O ile klasycznych doppelbocków w tym roku na polskim rynku strasznie mało, to reprezentacja lodowych przedstawicieli koźlej rodziny w wydaniu jej silniejszej odmiany wynosi obecnie chyba trzy sztuki

Bawarski Aventinus z browaru Schneider & Sohn to wymrożony pszeniczny koźlak. To właściwie legenda stylu

https://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=62757

Holenderski Jopen (Ex-girlfriend) - ciekawe piwo, bo na bazie czterech zbóż (jęczmień, pszenica, żyto, owies)

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=120496

Pinta Eisbock - krajowa propozycja, bardziej "klasyczna" tzn. uwarzona na bazie całej palety słodów jęczmiennych. Z tego co mi się wydaje, to pierwszy polski reprezentant tego stylu

https://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=120583
Odpowiedz cytując
Stare 24-02-2017, 14:16
darekd darekd is offline
Senior

Standardowy

Wrocławski Stu mostów wypuścił Double Cherry Rauchweizenbock uwarzony wspólnie z hiszpańskim Naparbier.
Odpowiedz cytując
Stare 06-12-2017, 18:41
darekd darekd is offline
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leona Wyświetlenie odpowiedzi
Nic nie pozostaje jak wykreować modę na podwójne kozły.
Zatem ogłaszam Święto Koźlaka Dubeltowego. Ja proponuję 13 grudnia
Zbliża się Dzień Koźlaka Dubeltowego - 13 grudnia

Z tego co wiem jeśli chodzi o krajowe doppelbocki to jest Palatum - klasyczny doppelbock oraz bock pszeniczny z parametrami dubeltowego oraz Haust z Zielonej Góry.

Czy coś ominąłem?
Odpowiedz cytując
Stare 06-12-2017, 19:17
Fotka Użytkownika: Rycho_128
Rycho_128 Rycho_128 is offline
Senior

Miejscowość: Gdańsk
Standardowy

Gdański Browar WaRy, Koźlak Dubeltowy 17,5 blg, Jak byłem młody to też byłem Murzynem…
No dobra, żartuję, zresztą już dawno wypity, a nie, jeszcze ze dwie flaszki leżakują... szkoda, że tak mało
Odpowiedz cytując
Stare 06-12-2017, 21:32
Fotka Użytkownika: Piwowar
Piwowar Piwowar is offline
PremiumUżytkownik

Miejscowość: Norymberga/Opole
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
Zadziwiająco, aż podejrzanie podobne piwa (m.in. ten sam woltaż)

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=120044

oraz

http://www.browar.biz/forum/showthre...5%BAlak&page=4
Na pewno nie te same piwa. Koźlaka warzą w Ingolstadt, Saphir Bocka w Neuhaus/Peg. Są to dwa browary, które nie mają ze sobą nic wspólnego.

Poznaj
http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"
Odpowiedz cytując
Stare 06-12-2017, 21:33
Fotka Użytkownika: Piwowar
Piwowar Piwowar is offline
PremiumUżytkownik

Miejscowość: Norymberga/Opole
Standardowy

Koźlaka z Ingolstadt warzy się wyłączniena polski rynek.

Poznaj
http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"
Odpowiedz cytując
Stare 08-12-2017, 22:44
darekd darekd is offline
Senior

Standardowy

Oczywiście wiem, że te piwa są warzone w innych browarach. Pamiętam, że w bezpośrednim teście wypadły bardzo podobnie.

Co do koźlaka z Herrnbräu (Ingolstadt) to szukałem w necie i piwa z tymi parametrami poza Polską nie znalazłem. Też mi się wydaje, że nie ma go poza naszym rynkiem, ale czy można to uznać za oficjalną informację czy bardziej wiesz to z obserwacji lub własnych źródeł?

W każdym razie jest szeroko dystrybuowany w popularnych sieciach w Polsce (m.in. Tesco, Kaufland i jeszcze kilka) i od lat utrzymuje podobną cenę - zazwyczaj nieco poniżej 5 PLN.
Odpowiedz cytując
Stare 13-12-2017, 12:46
leona leona is offline
PremiumUżytkownik

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
Zbliża się Dzień Koźlaka Dubeltowego - 13 grudnia

Z tego co wiem jeśli chodzi o krajowe doppelbocki to jest Palatum - klasyczny doppelbock oraz bock pszeniczny z parametrami dubeltowego oraz Haust z Zielonej Góry.

Czy coś ominąłem?
Dupa blada. Słabo zadziałaliśmy w mediach społęcznościowych
W TAKIM dniu, w Krakowie na kranach jest tylko Potężny Pinkus z Piwoteki w lokalu, który absolutnie omijam. Trochę można rozgrzeszyć Omertę za koźlaka z chili od Marusi. Palatum miało kilka dni temu kranobiegunkę w Kuflach i Widelcach ale ani lagerowego, ani ejlowego kozła nie zanotowałem.
Pozostaje się upić... Salvatorem

Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie