Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Góra Śląska

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kwarta81
    Member
    • 03-2011
    • 36

    Browar Góra Śląska

    "Obecny Runoland to dawniejsze miejsce Browaru Góra Śląska, a jeszcze dawniej Brauerei – Gebr. Achenbach Guhrau. Tu warzono jedne z najlepszych piw słodowych, które smak zawdzięczały nie tylko dzięki recepturze, ale również wodzie. Browar niemiecki pozyskiwał ją specjalnymi drewnianymi drenami z źródełka znajdującego się ok 1 km. od zakładu (górek koło Jastrzębi ). Po wojnie został podłączony do wodociągów komunalnych, na czym nie stracił swych dobrych walorów smakowych. Od 1949 browar podlegał pod Bojanowskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze, następnie w latach 70 tych Wielkopolskim Zakładom Piwowarskim. Mieszkańcy, którzy po pracy raczyli się tym piwem, zawsze wspominają je z zachwytem. Co się stało, że pozostała już tylko historia z etykiet, kapsli i butelek. Prawdopodobną przyczyną upadku była reorganizacja województw."

    Jeden z w/w opisów, nieczynnego już browaru w Górze Śląskiej woj. dolnośląskie - ja go nie pamiętam, ale każdy z kim bym nie rozmawiał wspomina, że woda lokalna była super, przez co piwo było wspaniałe. Po 2000 roku pewien Polak z Kanady w innym miejscu otworzył browar "Kwarta", który istniał ( dokładnie nie pamiętam ) około 2-3 lat, następnie po klęsce ( klęska wiązała się z pazernością, pierwsze piwa leżakowały dłużej i były wyśmienite. Do dzisiaj pamiętam ten cudowny smak. Lecz później właściciel poszedł na ilość, i po wypitym piwku trzeba było szukać krzaczka, bo tak czyściło niestety. Widząc, że spada sprzedaż "Kwarty", właściciel zaprzestał produkcji i oddał browar w dzierżawę dla "Szwejka", który musiał znaleźć miejsce do warzenie piwa ponieważ nie przedłużono mu dzierżawy w browarze w Bojanowie, gdzie "Szwejk" do tej pory był produkowany. Również ok 2-3 lat, browar istniał, ale widocznie też się to nie opłacało. Właściciel zamknął browar i wyjechał do Kanady. Dziś, na miejscu owego browaru istnieje skład opału a budynek został rozebrany do ostatniej cegły. Jedynie, pozostały na wspomnienia. Natomiast budynek pierwszego browaru istnieje do dziś i działa tam firma przetwórstwa warzywnego Runoland - która niestety piwa nie produkuje.
    Attached Files
  • kloss
    Senior
    • 03-2003
    • 2526

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kwarta81 Wyświetlenie odpowiedzi
    właściciel zaprzestał produkcji i oddał browar w dzierżawę dla "Szwejka", który musiał znaleźć miejsce do warzenie piwa ponieważ nie przedłużono mu dzierżawy w browarze w Bojanowie, gdzie "Szwejk" do tej pory był produkowany.
    Podobno tam był jakiś konflikt między wspólwłaścicielami. Ten, który miał prawa do nazwy "Szwejk" przeniósł się do Góry, a w Bojanowie warzyli "Szwejka Pilsener".
    Byłem 2 razy w browarze w Górze i piłem tam piwo prosto z tanka, było świetne.

    Comment

    • Jerzy1960
      Senior
      • 07-2004
      • 370

      #3
      Browar w Górze Śląskiej w latach 1939 - 1976

      W Górze Śląskiej byłem na początku lutego 1976 r. Browar miałem okazję zwiedzić 09.02.1976 Browar swoim wyglądem nie przypominał klasycznych XIX w. zabudowań. Moje skojarzenie to zabudowania gospodarstwa rolnego w którym zainstalowano browar. Próbowałem piwa – Jasne Pełne 12 Bal. – całkiem pozytywne jak na tamte czasy. Dostałem kilka wzorów etykiet. W browarze rozmawiałem z Panem Piotrem Jakuszewskim pracownikiem browaru od 1945 r. To co sobie zanotowałem: „W 1945 r. – naczynia leżakowe drewniane, kadzie chłodzone lodem, ręcznie zakładane, dwie maszyny parowe, rozlew ręczny. Od tego czasu do naszej rozmowy zlikwidowano słodownię, zbudowano nowy obciąg, kompresor, zmieniono naczynia leżakowe, kufy, piwnice z lodem, wymieniono napędy z parowego na elektryczny.” Odwiedziłem również emerytowanego pracownika browaru (pracował od jesieni 1939 r. do lat 60 XX w.) Pana Józefa Sprutta – Powstańca Wielkopolskiego. To co sobie zanotowałem z naszej rozmowy: W 1939 r. browar należał do spółki rodzinnej rodziny Achenbach (dwie siostry i dwóch braci), produkował: piwa: Bock (Koźlak), Pilsener (ciemny i jasny), Jung (młode piwo, leżakowane 2-3 dni), napoje bezalkoholowe, rozlewał denaturat, posiadał własny skład w Głogowie. Przy browarze znajdowała się słodownia. Produkcja piwa: 3500 - 4000 hl. Browar posiadał siedem koni, Forda, Opla Blitza. Zatrudniał do 50 pracowników, w tym 8 w biurze. W okresie wojny dostarczał piwo okolicznym garnizonom wojskowym np. do koszar w Lesznie. Nie zniszczony w czasie działań wojennych, przekazany Polakom przez Armię Radziecką w końcu 1945 r.”

      Comment

      • MaciejKaKa
        Junior
        • 02-2017
        • 1

        #4
        Franciszek Kaczmarek

        Witam i z góry przepraszam za trochę temat odbiegający.
        Tworzę rodzinne drzewo genealogiczne i poszukuję potwierdzenia informacji rodzinnych. Chodzi o fakt z życia Franciszka Kaczmarka i Rozalii Kaczmarek, którzy otrzymali od AK za zasługi w czasie wojny browar w Górze Śląskiej.
        W związku z tym, że w Pana wypowiedzi na samym końcu znajduje się takowy fakt mam uprzejme pytanie czy posiadacie więcej informacji o tym zdarzeniu? Miejsce, czas i fakt się zgadza.

        "Nie zniszczony w czasie działań wojennych, przekazany Polakom przez Armię Radziecką w końcu 1945 r.”


        Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź i informacje.

        pozdrawiam
        Maciej Kaczmarek

        Comment

        • darekd
          PremiumUżytkownik
          • 02-2003
          • 12148

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MaciejKaKa Wyświetlenie odpowiedzi
          otrzymali od AK za zasługi w czasie wojny browar w Górze Śląskiej
          To chyba jakaś rodzinna legenda

          W Einwohnerbuch für die Kreise Guhrau und Fraustadt z 1941 figuruje Ernst Achenbach (Nieder-Wallgarten-Str. 5)

          Tak to wyglądało w przypadku tego browaru:

          Brauerei Lange Wwe. (1865-1882)

          Brauerei R.Lange (1882-1895)

          Brauerei Lange & Kessner (1895-1898)

          Brauerei Lange & Söhne, Inh.Gebr.Achenbach (1898-1917)

          Brauerei und Mälzerei Gebr.Achenbach (1917-1945)



          Zarząd polski (w związku, że teren był do końca wojny niemiecki browar mógł być przez jakiś dzierżawiony, ale to nie jest pewne). W 1949 już jako Państwowy Browar w Górze podlegał Bojanowskim Zakładom Piwowarsko-Słodowniczym. Jeśli było tak jak pisał Jerzy1960 zakład w l. 40 tych nie należał do nowoczesnych - drewniane kadzie, maszyny parowe, rozlew ręczny, widocznie takie wyposażenie nie zainteresowało Rosjan, którzy przekazali go bez uszczerbku w zarząd nowych władz polskich (ale AK to nie było...).


          w 1845 r. funkcjonowały w Górze 3 browary.
          Na początku XX w. dwa browary (parowe) - obok wspomnianego działał jeszcze browar Spohna:

          Brauerei Wilh.Reitzig 1865-1880
          Brauerei Otto Reitzig 1880-1892
          Brauerei Otto Reitzig, Inh.Fr.Spohn 1892-1901
          Brauerei Otto Reitzig, Inh.Walter Spohn 1901-1928
          Lagerbierbrauerei Walter Spohn 1928-1936



          W 1914 r. istniała jeszcze gospoda - Gasthof goldener Frieden (Posener Str. ?), gdzie jako piwowar funkcjonował August Kuhnert. Działalność prowadził prawdopodobnie do końca wojny, ale chyba piwa raczej już nie warzono.

          Tu umiejscowienie browaru na mapie:

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎