Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwsze jasne z zacierania - konsultacje

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • marcinoser
    Member
    • 06-2007
    • 35

    Pierwsze jasne z zacierania - konsultacje

    Cześć, oto nadchodzi chwila w której zamierzam z kumplem uwarzyć pierwsze piwo z zacieraniem ( nota bene pierwsze ogólnie piwo) no i jak to bywa w takich chwilach, pełny jestem wątpliwości. Czytam forum, ale czasem im więcej informacji tym człowiek głupszy.
    Chcemy to uwarzyć w długi weekend majowy.
    Tak więc stworzyłem pierwszy prosty przepis na jasne, "masowe" piwko górnej fermentacji:

    Zasyp
    4.5kg pilzneński strzegom
    0.5kg monachijski I strzegom
    (śrutowane przy zamówieniu, potraktować to jeszcze jakimś wałkiem do ciasta czy coś?)

    Wsypanie słodów - 15litrów 65 st C
    40 minut 61-63 st.
    20 minut 71-73 st
    Podgrzanie do 75 stopni > filtracja do ok. 25-26 litrów brzeczki wodą o temp 72-75 st

    Gotowanie: 60 minut
    Chmiel(granulat):
    40g Marynka w 10 minucie
    25g Marynka w 50 minucie.

    Chłodzenie i fermentacja

    Drożdże: US-05, pracujące w temperaturze pokojowej, ew moge to wynieść do piwnicy, ale chwilowo nie wiem jaka tam będzie temperatura w okresie wczesnoletnim)

    Burzliwa (zamierzam zrobić test do ilu piwko jest w stanie odfermentować i na tej podstawie przelać na cichą)

    Butelkowanie po 4 gramy glukozy na butelke.

    Chciałbym otrzymać jasne piwo, średnio chmielone, takie po prostu do wypicia w letni wieczór. Czy wg tego co stworzyłem uda się takie coś osiągnąć?
  • fidoangel
    Senior
    • 07-2005
    • 3489

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marcinoser Wyświetlenie odpowiedzi
    Chciałbym otrzymać jasne piwo, średnio chmielone, takie po prostu do wypicia w letni wieczór. Czy wg tego co stworzyłem uda się takie coś osiągnąć?

    To będzie, moim zdaniem, mocno chmielone piwo. Zmniejsz chmiel w pierwszej dawce o połowę.
    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

    Comment

    • marcinoser
      Member
      • 06-2007
      • 35

      #3
      ok, zmienie ilość chmielu. Jakieś sugestie poza tym?

      Comment

      • jacekan
        Senior
        • 05-2011
        • 388

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marcinoser Wyświetlenie odpowiedzi
        Butelkowanie po 4 gramy glukozy na butelke.
        Glukoza jest zbędna, użyj cukru. Nie 4 a 3g na butelkę. Słody będą gotowe, nic z nimi robić dodatkowo nie trzeba. Bez monachijskiego też otrzymasz piwo, którego oczekujesz.
        Last edited by jacekan; 13-04-2013, 07:03.
        Życie zaczyna się po pierwszej warce :)

        Comment

        • sztetke
          Senior
          • 12-2009
          • 355

          #5
          Tak, fermentuj w dolnej granicy, czyli pewnie piwnica, w domu w maju możne być za ciepło, ten test na odfermentowanie to jak ma wyglądać ?

          Comment

          • marcinoser
            Member
            • 06-2007
            • 35

            #6
            FFT, tak jak wielu na forum poleca. Monachijski jak sądze przyciemni mi barwe piwa, więc go dam. Dzięki za rade co do cukru.

            Comment

            • sztetke
              Senior
              • 12-2009
              • 355

              #7
              Niektórzy pisali o piekarskich do tego testu, ale to bez sensu jest kompletnie, jeżeli już chcesz się bawić w ten test, to na oryginalnych drożdżach, choć przy taki wytrawnym zacieraniu tez wydaje mi się on zbędny, zresztą pewnie wypijecie to piwo szybko zanim coś się w nim ewentualnie porobi złego .

              Comment

              • marcinoser
                Member
                • 06-2007
                • 35

                #8
                ee no prosto z fermentora go nie wypijemy Zmieniać przerwy w zacieraniu ?

                Comment

                • jacer
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 9875

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
                  To będzie, moim zdaniem, mocno chmielone piwo. Zmniejsz chmiel w pierwszej dawce o połowę.
                  Nie przesadzaj. 40g to minimum, żeby było czuć jakiś chmiel w piwie. Nie idźcie drogą Ciechana wybornego.
                  Milicki Browar Rynkowy
                  Grupa STYRIAN

                  (1+sqrt5)/2
                  "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                  "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                  No Hops, no Glory :)

                  Comment

                  • anteks
                    maruda
                    • 08-2003
                    • 10738

                    #10
                    40g w 20l będzie mocno wyczuwalne ;-)
                    Mniej książków więcej piwa

                    Comment

                    • sztetke
                      Senior
                      • 12-2009
                      • 355

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marcinoser Wyświetlenie odpowiedzi
                      ee no prosto z fermentora go nie wypijemy Zmieniać przerwy w zacieraniu ?
                      No, różnie bywa na początku, co do przerw to jak masz kiepski termometr to się tym nie przejmuj i tak nie będziesz wiedział w jakiej temperaturze zacierasz tak naprawdę, żeby było w granicach 60-70 i będzie dobrze, piwo wyjdzie.

                      Comment

                      • fidoangel
                        Senior
                        • 07-2005
                        • 3489

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                        Nie przesadzaj. 40g to minimum, żeby było czuć jakiś chmiel w piwie. Nie idźcie drogą Ciechana wybornego.
                        A ile byś dał pierwszemu piwu leżakować? No weź poprawkę
                        "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                        Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                        Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                        Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                        Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                        Comment

                        • marcinoser
                          Member
                          • 06-2007
                          • 35

                          #13
                          Mam kilka technicznych pytań:

                          1. Mam zamiar zadać drożdże US-05, będą pracować w piwnicy, szacuje, że będzie tam 15-16 stopni. I teraz pytanie, czy brzeczka ma być schłodzona do tych wartości, czy wystarczy do 20-22, zadać drożdże, wynieść i niech sobie radzą?

                          2. Czy taki areometr za całe 9.50 daje w miare wiarygodne wyniki, czy to wgl śmiech na sali?
                          Areometr wyskalowany jest w ballingach, skala 0-25BLG. Przyrządem dokonuje się pomiaru zawartości cukru i za pomocą wzoru oblicza się zawartość alkoholu.


                          3. Czy taka głowica nadaje się do zaadaptowania jej do kapslownicy stołowej własnej konstrukcji? Miałem zamiar kupić młotkową i wydłubać z niej głowice, a to wydaje się tańszą i pewnie równie dobrą alternatywą.

                          Comment

                          • sztetke
                            Senior
                            • 12-2009
                            • 355

                            #14
                            1.Zadaj w 20-22, szkoda czasu i wody na obniżenie do 16.

                            2.Cholera wie, mam tak sam i daje rade już pare lat, 1 blg w tą czy w tą,co za różnica.
                            3.Jak uda ci się to dokręcić do statywu to pewnie tak, warto spróbować.

                            Comment

                            • marcinoser
                              Member
                              • 06-2007
                              • 35

                              #15
                              Dzięki, w końcu browar to nie apteka

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎