Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browary, rozlewnie, składy i reprezentacje w Wieliczce i okolicach

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kubciu
    Senior
    • 02-2003
    • 438

    Browary, rozlewnie, składy i reprezentacje w Wieliczce i okolicach

    Ostatnio zająłem się zgłębianiem wiedzy w tym temacie.
    Jak do tej pory ustaliłem kilka rzeczy:

    1.W Wieliczce istniał browar, zlokalizowany w budynkach przypałacowych, przylegających do Pałacu Konopków- ul. Słowackiego 16, 18/20 i 22 – zabudowania pałacowe oraz budynki oficyny i służby są wpisane w Rejestr Zabytków Nieruchomych Województwa Małopolskiego.

    2.W dzielnicy Klasno prężnie działała rodzina Wolf- znalazłem różne wpisy w książkach telefonicznych oraz spisach branżowych i przemysłowych. Pojawiają się tam przynajmniej trzy nazwiska:

    Selig Wolf - browar; 1895 oraz druga data 1911
    ( w latach 1902-1906 pod tym samym nazwiskiem figuruje browar w Gdowie)

    Izak (Eisig) Wolf – Reprezentacja i Skład Piwa z Browaru w Żywcu, Klasno 58, tel.59

    B. (prawd. Bina) Wolf – Reprasentant der Beskidenbrauerei Saybusch, tel.59

    3.W tej samej Klaśnie istniały ponadto browary:

    Lobl Tisch 1880
    Loja Heller 1903
    Golde Tisch 1905

    4.ul. Limanowskiego 4-6 (dawniej chyba Strzelców 4-6) Skład Piwa Okocimskiego Jozue Mehl, tel.21

    5.Prawdopodobnie w latach okupacji interes po J. Mehlu przejęła Volksdeutsche-ka Irmgard Swinarsky – znalazłem wpis „Brauerei Okocim und Industriewerke GmbH Irmgard Swinarsky, Limanowskistrase 20, tel.21”

    6. W XVIII w. w Sierczy działają przynajmniej dwa browary:
    „ Na Bańkowskim” dzierżawiony przez Żyda Lewko Jakubowicza oraz browar Herszla Beszkowicza

    7.Browar „Na Sandrowej” w Lednicy -Lewko Moskiewicz

    8.Po II WŚ wielicki GS prowadzi wytwórnię wód gazowanych oraz rozlewnię piwa
    na ul. Kilińskiego (rozlewali dla Okocimia)

    9.Lata 80-90 XX w -na ul. Boża Wola 7 istniała rozlewnia piwa Pirat- rozlew piw Browaru Kraków

    10.I czasy najnowsze (chyba już i minione) – inicjatywa właściciela sklepu „Piwny Szlak” z ul. Sienkiewicza 13 pn. Browar Wielicki (choć to chyba tylko nazwa firmy) z Piwem Wielickim- warzonym bodajże przez Browar Południe.

    I tutaj moja wiedza (przynajmniej na razie) się kończy.
    Pozwolę sobie zacytować klasyka -”Pomożecie?”
  • masumi
    Senior
    • 08-2001
    • 289

    #2
    W sprawie browaru w Klaśnie...
    Klasno – gmina wiejska, a właściwie osada żydowska na południe od Wieliczki.
    Odrębność Klasna pochodzi z czasów, kiedy nie wolno było Żydom osiedlać się w Wieliczce.
    Browar powstał w końcu lat 60 – tych XIX wieku. W 1877 roku, właścicielem browaru była Rifka Färber, zaś dzierżawcami Gimpel Rittermannn i Gołda Tisch. W połowie 1877 roku R. Färber zażądała od dzierżawców, w formie pozwu sądowego, zapłaty 200 złr.w.a., tytułem rocznego wynagrodzenia z wyrobu i sprzedaży piwa w Klaśnie. Prawdopodobnie w 1878 roku dzierżawa została zerwana i nowym dzierżawca został Löbl Tisch. Krótko po nim, w 1883 roku, browar klaśnieński został wydzierżawiony Seligowi Wolfowi, który prowadził firmę p.n. „Selig Wolf, dzierżawca browaru piwnego w Klaśnie”, co najmniej do 1901 roku.
    W 1884 roku, zarząd browaru „Na Słotwinie”, wystąpił przeciw Markusowi Tischowi w drodze publicznej sprzedaży długu. Dług, liczony od 2 września 1872 roku (wynoszący początkowo 54 złr w.a.), wynosił, w 1884 roku, 2000 zł. reńskich z 6 – cio procentowymi odsetkami plus koszty egzekucyjne, a zabezpieczeniem długu była realność w Klaśnie dzierżawiona przez Gołde Tisch i Gimpla vel Gustawa Rittermana, oznaczona lwh. 27 gminy Siercza Klasno, tj. browar w Klaśnie. Kolejnym dzierżawcą, po S. Wolfie, była Lea Heller, żona zmarłego Leiba Hellera, właściciela browaru w Gdowie. Figurowała raczej krótko, ponieważ w 1903 roku, czynności prawne wykonywał w zastępstwie Majer Kornfeld. Wg danych statystycznych browar pozostawał w dzierżawie do ok. 1911 roku, ale wydaje się, że zakończył działalność ok. 1905 roku. Klasno przyłączono do Wieliczki w 1934 roku.
    Prawa autorskie - Tomasz Syga.
    Niebawem kolejne garści danych...

    Comment

    • kubciu
      Senior
      • 02-2003
      • 438

      #3
      Dzięki za wyczerpujące informacje i nie już nie mogę się doczekać kolejnych.
      Właśnie dziś nabyłem książkę "Żydzi Wieliczki i Klasna" wyd.Żyznowski. Z tego co wiem jest tam sporo informacji nt. browarnictwa na obszarze Klasna. Jak tylko ją zgłębię, dorzucę coś w temacie.

      Comment

      • masumi
        Senior
        • 08-2001
        • 289

        #4
        Poniżej zestawienie rozlewni piwa na terenie obecnej Wieliczki z lat 1920 - 2010:
        Hurt piwa, I. Josefsthal (1929)
        Hurtowny Skład Piwa Okocimskiego, Szymon Mehl (1923 – 1930), ul. Strzelców 4 – 6, następnie Jozue Mehl (1936), Irmgard Swinarski (1940 – 1944)
        Zastępstwo Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, Eisig Wolf (1929), następnie B. Wolf (1936), Klasno nr 58
        RP i WWG, GS SCh, ul. Kilińskiego (196… - 198…)
        Pirat, ul. Boża Wola 8 (1992 – 1993)

        Browar w Lednicy Dolnej (tzw. niemieckiej) stał w równinie poniżej Lednicy Górnej. Był to duży browar, do którego należały obszerne role. Około r. 1789 nabył rząd austriacki browar z rolami i sprowadził kolonistów, niemieckich protestantów, z okręgu mogunckiego i trewirskiego, którzy prowadzili browar do ok. 1815 roku.

        Comment

        • kubciu
          Senior
          • 02-2003
          • 438

          #5
          Rozlewnia Pirat na Bożej Woli była pod numerem 7, wiem, że na etykietach jest nr 8, ale takiego numeru na tej ulicy nie ma- są same nieparzyste, a po drugiej stronie stoi osiedle, mające swoją numerację - wiem, bo mieszkałem tam prawie 25 lat.

          Dla uzupełnienie- rozlewnia GS-u była na Kilińskiego pod numerem 6.
          Dzięki za pozostałe informacje.

          Comment

          • masumi
            Senior
            • 08-2001
            • 289

            #6
            Dzięki. Ciekawe czy był to błąd drukarski? Byłem w tych rozlewniach w tamtym czasie, ale jakoś nie pamiętam, aby rzuciło się to w oczy...

            Comment

            • kubciu
              Senior
              • 02-2003
              • 438

              #7
              Z jakiej przyczyny nastąpiła zamiana numerów nie wiem, ale spróbuję coś się dowiedzieć w tym temacie -mam u właścicieli rozlewni pewne wtyki (dalsza rodzina).

              Comment

              • masumi
                Senior
                • 08-2001
                • 289

                #8
                A inne browary z powiatu wielickiego? Po za wspomnianymi browarami w Klaśnie i Lednicy mamy jeszcze browary w Czasławiu, Gdowie, Grajowie, Kosocicach, Niegowici, Niepołomicach, Skawinie.
                Czy czegoś nie pominąłem?

                Comment

                • kubciu
                  Senior
                  • 02-2003
                  • 438

                  #9
                  Interesują mnie na razie browary z terenu obecnej Gminy Wieliczka. Może kiedyś przyjdzie czas na zgłębienie wiedzy o browarach z powiatu.

                  Znalazłem szczątkowe informacje nt. istnienia browarów w poniższych sołectwach:
                  Gorzków, Grajów, Janowice, Lednica, Sułków, Zabawa, Śledziejowice, Siercza.

                  W kwestii miejscowości, jakie wymieniłeś to Skawina, Czasław, Kosocice (rozumiem,że chodzi o część Krakowa?) to nie należą one do Powiatu Wielickiego.

                  Jeśli natomiast chodzi o wspomniany przez Ciebie Gdów, to wiem, że i tam Selig Wolf, Leib Heller oraz Majer Kornfeld i Salomon Heller mieli swoje browary, a w Skawinie Lobl Tisch prowadził fabrykę wody sodowej.

                  Comment

                  • masumi
                    Senior
                    • 08-2001
                    • 289

                    #10
                    Masz rację. Obecne granice są zmienione, a ja ciągle jeszcze żyję autonomią galicyjską Pisząc o browarach powiatu wielickiego, miałem w pamięci podział administracyjny z 1867 roku... To był czas...
                    A jeśli chodzi o pozostałe browary, puść coś więcej na temat.

                    Comment

                    • kubciu
                      Senior
                      • 02-2003
                      • 438

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika masumi Wyświetlenie odpowiedzi
                      Zastępstwo Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, Eisig Wolf (1929), następnie B. Wolf (1936),
                      Ja znalazłem wpis o Eisig-u Wolfie w "Księdze adresowej Polski..." na rok 1926/27 w dziale Piwo Wieliczka.

                      Comment

                      • masumi
                        Senior
                        • 08-2001
                        • 289

                        #12
                        Czy wcześniejsze ksiegi adresowe nie wspominają o E. Wolfie?

                        Comment

                        • kubciu
                          Senior
                          • 02-2003
                          • 438

                          #13
                          Tak jak pisałem wcześniej są to szczątkowe informacje, ale zawsze coć.

                          ZABAWA: istnienie browaru jest potwierdzone w inwentarzach sporządzonych w 1556 i 1568r.

                          ŚLEDZIEJOWICE: browar istniał przy dworze z 1823r. wybudowanym przez rodzinę Larysz-Niedzielskich. W latach 60-tych XXw w browarze urządzono zakład przetwórstwa owocowo - warzywnego, gdzie produkowano kiszonki, marynaty itp.

                          SUŁKÓW: w inwentarzu z 1779r. wspomniane jest, że po pożarze dworu ocalały piekarnia, stajnia, spichlerz i browar dzierżawiony przez Żyda Lewka Mojżeszowicza.

                          LEDNICA GÓRNA: Oprócz wspomnianego przez Ciebie browaru znalazłem jeszcze informacje o istnieniu browaru ok. 1564r.

                          JANOWICE: ok. 1837r odnotowano istnienie browaru.

                          GORZKÓW: Istnieje hipoteza, że nazwa miejscowości pochodzi od gorzkiego smaku piwa warzonego w miejscowym browarze.

                          GRAJÓW: inwentarze z 1678r. i 1680r. oraz plan katastralny wsi z 1847r. wspominają o browarze zlokalizowanym na północ od dworu

                          Comment

                          • kubciu
                            Senior
                            • 02-2003
                            • 438

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika masumi Wyświetlenie odpowiedzi
                            Czy wcześniejsze ksiegi adresowe nie wspominają o E. Wolfie?
                            Masz rację, wpis brzmi "E. Wolf". Czyli to inna osoba?

                            Comment

                            • masumi
                              Senior
                              • 08-2001
                              • 289

                              #15
                              Jestem przekonany, że E. Wolf i Eisig (Ajzyk) Wolf, to jedna i ta sama osoba.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎