Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Roman, Gentse Strop

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • wpadzio
    Senior
    • 06-2011
    • 2645

    Roman, Gentse Strop

    Górny fermenciak z flamandzkiego browaru o swojskiej nazwie Roman. Alkohol 6,9%

    Barwa żółto-miodowa. Wyraźne zamglenie.
    Piana potężna po nalaniu. Stosunkowo szybko opada, strzępiąc się fantazyjnie. Do końca wyraźne naśnieżenie na powierzchni.
    Miękki słodowy aromat, z charakterystycznymi nutami przyprawowymi, tostowymi i w mniejszym stopniu kwiatowymi. Gdzieś na granicy percepcji pojawia się ulotny kwaśnawy, trochę kiszony odcień.
    W smaku powtarzają się podstawowe elementy aromatu, zwłaszcza po stronie słodowej, która to strona jest słodzikowo słodka w odbiorze. Dochodzi nieznaczna, ale wyczuwalna obecność alkoholu oraz, co mnie bardzo zastanawia, dość wysoka mineralność, wręcz metaliczność. W posmakach dodatkowo drożdże i jakieś cebulowe klimaty.
    Do nagazowania nie można mieć zastrzeżeń. Jest średnie ale odczuwalne.
    Butelka 330ml, oklejona w graficznie i kolorystycznie stonowaną, metaliczną etykietę. Nazwa piwa nawiązuje do XVI-wiecznego konfliktu cesarza Karola V Habsburga z mieszkańcami Gandawy (Gent), których to reprezentacja musiała z cesarskiego nakazu przemaszerować ulicami w białych koszulach i ze stryczkami na szyi, jako symbol tego, że zasłużyli na szubienicę. Musieli oni oddać cześć cesarzowi – uklęknąć przed nim i błagać o wybaczenie. Do dziś mieszkańców Gandawy nazywa się stroppendragers – tymi, którzy noszą stryczek. I taki gość w stryczku zdobi właśnie etykietę. Do tego mamy przypisany piwu kapsel.

    Smak mnie dość wyraźnie zdziwił. Trudno mi przypomnieć sobie Belga, który zaskoczyłby mnie tak niespodziewanie smakiem i aromatem. Niestety zaskoczenie było mocno negatywne. 6 w skali 1-10.
    Attached Files
    Rzeczywistość jest po to, by podstawiać jej pod nos krzywe zwierciadła.
    Serviatus status brevis est
    3603 etykiety z zagranicznych piw wypitych osobiście, 1148 recenzji piw na browar.biz (z czego 733 zagraniczne opisałem i sfotografowałem jako pierwszy) - stan na 31.01.2020
  • WojciechT
    Senior
    • 09-2012
    • 2546

    #2
    Piwo mocno się pieni, warto uważać przy przelewaniu do szklanki. Zapach słodkawy, słodowy, lekko przyprawowy, ale ogólnie niewyraźny. Smak jest słodki, żeby nie powiedzieć: mdły, słodowy, owocowy. Niestety pojawia się nuta alkoholowa, która przy w nie tak mocnym piwie nie powinna występować. A do tego jest nieco metaliczne. Jestem na nie.

    Comment

    • grodek
      Senior
      • 06-2015
      • 527

      #3
      KOLOR: jasnozłoty, piwo klarowne.
      PIANA: biała, drobnopęcherzykowa, puszysta, bardzo obfita i trwała.
      ZAPACH: lekko owocowy, ziołowy, nieco jakby metaliczny.
      SMAK: średnio treściwe, wyraźny posmak ziołowy, spora goryczka. Delikatna słodowość oraz niewielki posmak owocowy. Finisz lekko wytrawny.
      WYSYCENIE: średnio wysokie.
      OGÓLNIE: nie jest to „typowa, nudna Belgia”. Piwo dość zaskakujące smakiem. Spora, ziołowa, goryczka, średnio mi podeszło. Butelka o pojemności 0,33L, termin do 04/12/2019.
      604 piw (Polska: 366, Czechy: 93, Belgia: 71, pozostałe: 74). Razem 216 browarów z 19 krajów.

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎