Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Podlaski w Białej

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19167

    Browar Podlaski w Białej

    Porządkując stare linki w ulubionych trafiłem stronę z tekstem, o którym zapomniałem.
    Jest to "przedruk" z gazety z 1922 roku, gdzie umieszczono m.in. dawne reklamy. A tam takie ogłoszenie:

    Browar Parowy
    "Podlaski"
    w BIAŁEJ (egz. od 1827 r.)
    podaje do wiadomości, że zostało wypuszczone piwo w gatunkach następujących:
    Exportowe, Jasne, Czarne (owsiane)
    Uwaga: Produkcja systemu przedwojennego.
    Pytanie co to za browar? I co to za piwo czarne owsiane? Czyżby stout?
  • Marcin76
    Senior
    • 11-2005
    • 235

    #2
    Browar ten mieścił się przy ul. Brzeskiej 15, działał do drugiej połowy lat 20-tych (w 1924 był napewno czynny, w 1928 był napewno już nie czynny, prawdopodobnie został zamknięty około 1926/27). W 1929 pod tym adresem był prowadzony handel szkłem, lampami, a następnie prawdopodobnie od 1930 roku piekarnia.

    Comment

    • e-prezes
      Senior
      • 05-2002
      • 19167

      #3
      Dzięki.
      Z tego zdjęcia wynika, że w latach tuż po I Wojnie Światowej był to parterowy budynek, podobnie jak obecnie. Choć współczesny budynek ma wyburzoną oficynę.

      Comment

      • gisou
        Senior
        • 05-2005
        • 230

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
        Dzięki.
        Z tego zdjęcia wynika, że w latach tuż po I Wojnie Światowej był to parterowy budynek, podobnie jak obecnie. Choć współczesny budynek ma wyburzoną oficynę.
        Tomku, ale z tego zdjęcia wg mnie nic nie wynika. Ten budynek był zlokalizowany bliżej ul. Prostej a nie Placu Wolności (Twoje zdjęcie przedstawia widok na ul. Brzeską od strony Placu). Patrząc na obecną numerację to może być ten budynek z szyldem "Garnison" http://fotopolska.eu/443873,foto.html?o=u132027&p=1.

        Comment

        • gisou
          Senior
          • 05-2005
          • 230

          #5
          A tak w ogóle to w spisie budynków objętych ochroną konserwatorską widnieje zapis:
          Zespół Browaru, ul. Narutowicza nr 38, mur., ok. 1914 r.
          A to jest CH DROP

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19167

            #6
            Moje zdjęcie przedstawia widok na budynki lewej pierzei tzw. deptaku, czyli budynki - narożny 19 (obecnie ścięty narożnik) i dalej 17 (obecnie 1-piętrowy) i 15 (obecny sklep Guliwer z przejściem do Dropa). I to właśnie może być cały kompleks od Brzeskiej 15 i 15a do Narutowicza 38.
            Last edited by e-prezes; 30-12-2013, 10:56.

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19167

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika gisou Wyświetlenie odpowiedzi
              (...) Patrząc na obecną numerację to może być ten budynek z szyldem "Garnison" http://fotopolska.eu/443873,foto.html?o=u132027&p=1.
              Tu akurat możesz mieć rację, choć wcale nie powiedziane, że jest to posesja nr 13.

              Comment

              • gisou
                Senior
                • 05-2005
                • 230

                #8
                Nie masz racji, porównaj np ze zdjęciem http://fotopolska.eu/303551,foto.html?o=u132027&p=1

                Twoje zdjęcie to początek deptaka od strony Placu Wolności. Mogę się z Tobą założyć o dobre piwo.

                Comment

                • gisou
                  Senior
                  • 05-2005
                  • 230

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                  Tu akurat możesz mieć rację, choć wcale nie powiedziane, że jest to posesja nr 13.
                  Najprawdopodobniej browar był zlokalizowany z tyłu (obecne CH DROP), zresztą tuż obok jest ul. Browarna

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19167

                    #10
                    Masz rację! Zasugerowałem się bryłą budynku o tej samej liczbie otworów okiennych. Oglądasz pewnie ten budynek od urodzenia

                    Comment

                    • e-prezes
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 19167

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika gisou Wyświetlenie odpowiedzi
                      A tak w ogóle to w spisie budynków objętych ochroną konserwatorską widnieje zapis:
                      Zespół Browaru, ul. Narutowicza nr 38, mur., ok. 1914 r.
                      A to jest CH DROP
                      A gdzie (w necie) znalazłeś tą decyzję, bo nic na ten temat nie znalazłem. W rejestrze zabytków nie ma (stan na 31.12.2012). Rzeczonego muru także nie znalazłem w realu.

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #12
                        Korzystając e-Prezes ze świątecznego lenistwa i z tego co wiem, ładnej tegorocznej pogody a także jako ten który sam wywołał wilka z lasu, mógłbyś dokonać jakiejś fotodokumentacji wspomnianych obiektów zarówno od strony deptaku jak i podwórza.
                        Oczywiście ku chwale polskiej birotopografii historycznej
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19167

                          #13
                          Wyobraź sobie, że byłem dziś na miejscu. Sam budynek Moniuszki 38 jest odnowiony i nie ma na nim wzmianki o historycznym jego fragmencie. Być może od tylnej, niedostępnej dla ogółu strony. Sąsiednia ulica, Browarna jest już tak wyburzona, że jeśli coś tam kiedyś było to pewnie już nie ma po tym śladu. Jeśli będę znał dokładną lokalizację to zrobię zdjęcia.

                          Comment

                          • gisou
                            Senior
                            • 05-2005
                            • 230

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                            A gdzie (w necie) znalazłeś tą decyzję, bo nic na ten temat nie znalazłem. W rejestrze zabytków nie ma (stan na 31.12.2012). Rzeczonego muru także nie znalazłem w realu.
                            Bo to nie ewidencja, tylko ochrona konserwatorska, a informacje o tym znalazlem w studium zagospodarowania przestrzennego lub jakiejś strategii

                            Comment

                            • e-prezes
                              Senior
                              • 05-2002
                              • 19167

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika gisou Wyświetlenie odpowiedzi
                              (...) w studium zagospodarowania przestrzennego (...)
                              Mam - strona 54.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎