Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browary w Białej Podlaskiej

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darek99
    Senior
    • 04-2002
    • 2147

    Browary w Białej Podlaskiej

    Zamieszczam skan etykiety z Białej Podlaskiej, przynajmnie tak stwierdził to kolekcjoner który ją posiada w zbiorze, sam nie dociekałem czy jest to rzeczywiście Biała Podlaska.
    Last edited by darek99; 13-04-2002, 21:54.
    Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
    Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
    skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
    Epikur z Samos.
  • darek99
    Senior
    • 04-2002
    • 2147

    #2
    Skan

    Skan.
    Attached Files
    Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
    Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
    skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
    Epikur z Samos.

    Comment

    • may
      Senior
      • 01-2002
      • 1508

      #3
      Same "rodzynki"

      Witam!
      Cieszę się że bialska giełda znalazła uznanie wśród Kolegów kolekcjonerów.Zgadzam się - lokalne giełdy są jak najbardziej potrzebne.
      Co do etykiety.
      Jak mi wiadomo do 1993 roku nie było w Białej Podlaskiej żadnego browaru - nie wymianiam browarów żydowskich które warzyły piwo tylko na potrzeby gospód .Piwo to nie było butelkowane.
      Być może jest to etykieta z piwa białystockiego bądź z browaru w Bielsku Podlaskim.
      may

      Comment

      • darek99
        Senior
        • 04-2002
        • 2147

        #4
        Jeśli chodzi o browary w Białej to nie było tak żle, napewno był browar prowadzony przez Leiba Bernstein, do 1908 roku wykazywany jest w spisach browar Szmula Jakubowicza, a jeśli chodzi o pózniejsze spisy przemysłowe to w roku 1929 figuruje browar Braci Auerbach i wcale nie był bym pewny czy ten ostatni browar nie butelkował piwa. W latach 30-tych sporą rozlewnię i skład piwa prowadził Sapir na ulicy Jatkowej. Jak Ciebie to interesuję to mogę wypisać Ci piwiarnie jakie były w Białej.
        Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
        Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
        skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
        Epikur z Samos.

        Comment

        • may
          Senior
          • 01-2002
          • 1508

          #5
          List browarów żydowskich

          Podaję niżej spis browarów o ktorych wiem że istniały.Jednak są to browary żydowskie.Wspomniany przez Ciebie Darku browar Szmula Jakubowicza rzeczywiście istniał do 1908 roku.Ale to browar żydowski.I z pewnością nie butelkował piwa.Co do browaru braci Auerbach nie mam pewności i wiarygodnych żródeł.
          Sapir - wiem że posiadał na ul.Jatkowej skład piwa żywieckiego.
          Wspomniana lista browarów:
          1.Browar Leiba Bersteina 1898-1902 ?
          2.Browar Leiba Gronsburga 1898-1902?
          3.Browar Matela Jakubowicza 1888-1900
          3.Browar Szmula Jakubowicza i Sura Lurbacha 1900-1904?
          4.Browar Szmula jakubowicza ? - 1908.
          To tyle.Dziękuję Darku za sygnał i liste piwiarni z mojego miasta.Dzięki temu moje poszukiwania posuneły się do przodu.
          Mam prośbę - podaj mi jeszcze żródło z którego korzystałeś.
          may

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19159

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika may Wyświetlenie odpowiedzi
            Podaję niżej spis browarów o ktorych wiem że istniały.Jednak są to browary żydowskie.Wspomniany przez Ciebie Darku browar Szmula Jakubowicza rzeczywiście istniał do 1908 roku.Ale to browar żydowski.I z pewnością nie butelkował piwa.Co do browaru braci Auerbach nie mam pewności i wiarygodnych żródeł.
            Sapir - wiem że posiadał na ul.Jatkowej skład piwa żywieckiego.
            Wspomniana lista browarów:
            1.Browar Leiba Bersteina 1898-1902 ?
            2.Browar Leiba Gronsburga 1898-1902?
            3.Browar Matela Jakubowicza 1888-1900
            3.Browar Szmula Jakubowicza i Sura Lurbacha 1900-1904?
            4.Browar Szmula jakubowicza ? - 1908.
            To tyle.Dziękuję Darku za sygnał i liste piwiarni z mojego miasta.Dzięki temu moje poszukiwania posuneły się do przodu.
            Mam prośbę - podaj mi jeszcze żródło z którego korzystałeś.
            may
            ooo, nie wiedziałem, że ich tyle było. w bialskiej prasie ostatnio natrafiłem na artykuł o bialskiej fabryce samolotów, która miała być zlokalizowana w dawnych budynkach browaru /dzielnica Wola/. skoro fabryka powstała w 1924 roku to browar musiał już nie istnieć od jakiegoś czasu. pytanie, który to browar, bo wszystkie by się kwalifikowały.

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19159

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darek99 Wyświetlenie odpowiedzi
              Jeśli chodzi o browary w Białej to nie było tak żle, napewno był browar prowadzony przez Leiba Bernstein, do 1908 roku wykazywany jest w spisach browar Szmula Jakubowicza, a jeśli chodzi o pózniejsze spisy przemysłowe to w roku 1929 figuruje browar Braci Auerbach i wcale nie był bym pewny czy ten ostatni browar nie butelkował piwa. W latach 30-tych sporą rozlewnię i skład piwa prowadził Sapir na ulicy Jatkowej. Jak Ciebie to interesuję to mogę wypisać Ci piwiarnie jakie były w Białej.
              W latach dwudziestych przy Brzeskiej 13 było przedstawicielstwo Browarów Lwowskich - reklama z FB

              Comment

              • e-prezes
                Senior
                • 05-2002
                • 19159

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darek99 Wyświetlenie odpowiedzi
                Skan.
                A etykieta jest z Bielska. Widnieje też tu.

                Comment

                • Marcin76
                  Senior
                  • 11-2005
                  • 235

                  #9
                  Co do browarów w Białej Podlaskiej to nie było ich aż tyle. W 1873 były dwa czynne browary w Białej Podlaskiej (wcześniejszych danych nie posiadam); w latach 1874-1882 - jeden czynny browar; w latach 1883-1889 - dwa czynne browary; od 1890 jeden czynny browar. Nie wiem kto mógł być właścicielem browaru działającego w 1883-1889 (może Lejba Gronsburg).
                  Właścicielami drugiego browaru byli kolejno
                  -Motel Jakubowicz przed 1884-
                  -Szmul Jakubowicz i Berka Auerbach przed 1895-
                  -Szmul Jakubowicz i Sura Auerbach przed 1900-
                  -Berka Auerbach przed 1912-
                  W 1920 powstaje spółka B-ci Auerbach i M-cha Wizenfelda i działa do około 1927 roku.

                  Na przełomie wieków pojawia się browar Lejby Gronsburga i produkuje rocznie tylko 279 wiader piwa. Wiadomość o tym browarze jest niepotwierdzona i niepewna.

                  W spisie niemieckim pojawia się też browar Lejby Bernsteina (1898-1902), ale ta informacja jest raczej błędem jakich bardzo dużo w tej publikacji.

                  I ciekawa teza postawiona przez may - że browar żydowski na pewno nie butelkował piwa. Dlaczego?

                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19159

                    #10
                    Nie trafiłem na rosyjskich stronach kolekcjonerów etykiet z tego miasta. Skoro w latach dwudziestych i trzydziestych działały składy piw żywieckich, okocimskich czy lwowskich to te dwa browary bialskie mogły zaopatrywać wyłącznie piwiarnie żydowskie.

                    Comment

                    • Marcin76
                      Senior
                      • 11-2005
                      • 235

                      #11
                      Nie ma znanych etykiet z browarów w Białej Podlaskiej, a gdyby nawet przyjąć że obydwa browary zaopatrywały wyłącznie piwiarnie miejscowe (co jest bardzo mało prawdopodobne) to obydwa fakty nie są dowodami, że piwa z tych browarów nie były butelkowane przynajmniej w bardzo niewielkiej części ...

                      Comment

                      • e-prezes
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 19159

                        #12
                        Masz oczywiście rację. Brak tychże obecnie nie świadczy, że ich nie było wcale

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19159

                          #13
                          W latach dwudziestych mógł istnieć drugi browar, poza tym Braci Auerbach. Adam16 wspomina o browarze na Woli na terenach późniejszej Fabryki Samolotów. W 1924 budując zakłady wykorzystano istniejące budynki pobrowarne.
                          Last edited by e-prezes; 03-01-2014, 09:58.

                          Comment

                          • pizmak666
                            Senior
                            • 12-2006
                            • 1898

                            #14
                            Coś w temacie B-P http://polona.pl/item/7968881/0/
                            „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                            "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                            Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                            Comment

                            • pizmak666
                              Senior
                              • 12-2006
                              • 1898

                              #15
                              „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                              "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                              Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎