Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Artezan, IPA Tour - No Worries!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dyczkin
    Serce w kolorze blaugrana
    • 05-2011
    • 3657

    Artezan, IPA Tour - No Worries!

    Piwo gotowe do oceny
    Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

    Moje warzenie // Piwny Wojownik

    Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

    Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820
  • chechaouen
    Senior
    • 01-2011
    • 1180

    #2
    Ocena z ARTomatu

    Kolor: Beżowo-rudy, mocno mętny [4.5]
    Piana: Obfita, sztywna, gęsta i trwała [5]
    Zapach: Super. Bardzo intensywny, wyrazisty. IPA-owa klasyka. Najwięcej jest tu sosnowej żywicy. Sporo też oczywiście cytrusów. Głównie grejpfrut, nieco mniej mango. Ale żywica zdecydowanie na pierwszym planie. [5]
    Smak: Bardzo dobre piwo. Porządna porcja chmielowej goryczki, która jest intensywna i długa, ale na finiszu pozostaje przyjemna, nie jest zalegająca, wręcz przeciwnie - potęguje pijalność. Goryczka jest grejpfrutowa. Warstwa słodowa jak na te parametry zaskakująco mało rozbudowana, piwo nie jest bardzo treściwe. To znaczy jest, ale przy tym ekstrakcie i procentach spodziewałem się tej treściwości dużo więcej. Warstwa chmielowo-goryczkowa zdecydowanie dominuje. W tle trochę nut karmelowych [5]
    Wysycenie: Odpowiednie [5]
    Opakowanie: Artezan, wiadomo... [4]
    Uwagi: Świetne piwo. Parametrami te IPA ociera się o Double IPA i jeżeli ktoś sięgając po nie będzie liczył na solidne pierdyknięcie chmielową goryczką, to raczej się nie rozczaruje. IBU to 65 czyli sporo, a pijąc piwo, myślałem nawet, że jest wyższe. Na artezanowym facebooku czytam teraz, że piwo zrobione na chmielach nowozelandzkich (Rakau, Motueka i Nelson Sauvin). Prawdę mówiąc, gdybym o tym nie wiedział, to powiedziałbym, że to normalna AIPA zrobiona na amerykańcach. W każdym razie jakichś zasadniczych, egzotycznych różnic w aromacie i smaku, w porównaniu z popularnymi AIPkami, nie dostrzegłem. Generalnie świetne piwo. Napisałbym, że znakomita AIPA no ale skoro na chmielach z NZ to raczej NZIPA, czy coś... Kupione na wynos w PDSL, wracając z meczu Legii wbiłem się na premierę. Miło i miło...

    Moja ocena: [4.925]
    Last edited by chechaouen; 29-03-2014, 21:43.

    Comment

    • krejzol
      Junior
      • 03-2009
      • 24

      #3
      Przecież Nelson to jeden z najbardziej charakterystycznych chmieli - z mocno cytrusowym, cytrynowym zapachem i lekką, orzeźwiającą, przyjemną goryczką o charakterze cytrusowym (ale raczej lekko cytrynowa, niż grejpfrutowa). Mam wrażenie, że piwa z duża dozą tego chmielu rozpoznałbym w ślepym teście Inna sprawa, że jest to też jeden z moich faworytów w dhmielowym królestwie.

      Wracając do piwa, mi bardzo smakowało. Ciśnie mi się nawet na usta słowo "rewelacja". Świetny cytrusowy aromat, przyjemna goryczka, spora pijalność. Minusem zdradliwe 7% alkoholu, szkoda, że nie mniej. Można je spokojnie bez wstydu postawić przy Single Hopach Nelson z Mikkellera czy Jaipur Thornbridga, czyli świetnych piwach opartych na nowozelandzkich chmielach, głównie Nelsonie. Może to nawet najlepsze polskie IPA jakie miałem okazję pić - chciałbym , aby weszło do stałej oferty browaru.
      Last edited by krejzol; 30-03-2014, 19:38.

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19159

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika krejzol Wyświetlenie odpowiedzi
        Przecież Nelson to jeden z najbardziej charakterystycznych chmieli (...)
        A i owszem, ale raczej z profilem winogronowo-agrestowym, niż cytrynowym.

        Comment

        • docent
          Senior
          • 10-2002
          • 5205

          #5
          Ocena z ARTomatu

          Kolor: W świetle dziennym mętne, przybrudzone złoto. Ma się wrażenie jakby 'przyzielenione' chmieleniem na zimno. Zdecydowanie lepiej prezentuje się w sztucznym, bezpośrednim oświetleniu. [3.5]
          Piana: Podczas nalewania bardzo obfita i drobna i taka też pozostaje przez pierwsze minuty. Potem redukuje się do cienkiej warstwy obecnej do samego końca. Pozostawia ślady na szkle. [4.5]
          Zapach: Intensywny. świeży, rześki aromat cytrusów z lekkim ziołowym akcentem. Absolutnie ujmujący i najlepszy spośród krajowych piw chmielonych odmianami z NZ. [5]
          Smak: Goryczka na średnim, umiarkowanym poziomie. Wyczuwalna lekka winogronowa słodkość. Jednak profil określany jest przez specyficzny, słodkawy, mdławy posmak który na dłuższą metę powoduje zmęczenie smakiem tego piwa. [3.5]
          Wysycenie: Idealne, piwo się nie rozgazowuje. [5]
          Opakowanie: Jak w przypadku innych projektów serii IPA Tour, bardzo miłe dla oka. [4.5]
          Uwagi: Aromat zapowiadał fenomenalne piwo, a tak się niestety nie stało. Ale potencjał jest, trzeba tylko wyeliminować ten mdławy posmak.

          Moja ocena: [4.25]
          Attached Files
          Last edited by docent; 02-04-2014, 11:28.
          Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
          Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
          Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
          Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

          Comment

          • barsliw
            Senior
            • 08-2013
            • 289

            #6
            Świetne piwo. Wypity litr za jednym zamachem nieźle miesza w głowie. Ale smak i aromat nie pozwalają przestać.

            Comment

            • noiser
              Senior
              • 08-2010
              • 101

              #7
              We wczorajszym teście na tle Dżoka i Citry z Birbanta zdecydowany lider. Kurdę, niemal genialne to piwko.

              Comment

              • barsliw
                Senior
                • 08-2013
                • 289

                #8
                Są jakieś przecieki czy Artezan powtórzy to doskonałe piwo?

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎