Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Spis polskich browarów kontraktowych

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    Spis polskich browarów kontraktowych

    Jak w tytule. Postanowiłem nieco upożądkować i ogarnąć dla przyszłych historyków polskiego browarnictwa obecny boom na powstawanie browarów kontraktowych których na chwilę obecną wynika mi że jest aż 27 ale pewnie znajdą się w poniższym spisie błędy (proszę więc z góry o ewetualne poprawki lepiej zorientowanych) lub może być niepełny
    ---------------------------------------------------------------------------------------------
    1. AleBrowar (od 2012), produkcja w Gościszewie, Nøgne Ø (Norwegia)
    2. Browar Antidotum (2012), produkcja w Bartku Cieśle
    3. Browar Bazyliszek (od 2014), produkcja w Browarze Tumskim Płock, Pivovarii Radom, Trzech Koronach Puławy
    4. Browar Bearnard/Dionizos (od 2010), produkcja w Krajanie Nakło, Jagielle Pokrówka, Browarze na Jurze Zawiercie, Zodiaku Kłodawa oraz w browarach niezidentyfikowanych do tej pory.
    5. Browar Birbant (od 2014), produkcja w Bossie Witnica, Zarzeczu
    6. Browar Centralny (od 2013), produkcja w Zodiaku Kłodawa
    7. Browar Centralny Piwa Rzemieślnicze (od 2014), produkcja w Zodiaku Kłodawa
    8. Browar Doctor Brew (od 2013), produkcja w Bartku Cieśle
    9. Browar Faktoria (od 2014), produkcja w Zodiaku Kłodawa
    10. Browar Gontyniec (od 2010), produkcja w Amberze Bielkówko, Bossie Witnica, Czarnkowie, Krajanie Nakło
    11. Browar Gzub (od 2014), produkcja w Brasserie de Bastogne (Belgia)
    12. Browar Jako (od 1991 rozlewnia piwa, kontraktacja własnych marek od 2004?), produkcja w Namysłowie, Sulimarze Piotrków Tryb. oraz w browarach niezidentyfikowanych do tej pory
    13. Browar Kopyra (od 2012), produkcja w Widawie Chrząstawa Mała
    14. Browar Mason (od 2014), produkcja w Tarczynie
    15. Browar Miejski Sopot BMS35 (od 2014), produkcja w Starym Browarze Kościerzyna
    16. Browar Ninkasi (od 2013), produkcja w Kowalu Koszalin
    17. Browar Olimp (od 2013), produkcja w Krajanie Nakło, Zodiaku Kłodawa
    18. Browar Perun (od 2014), produkcja w Zodiaku Kłodawa
    19. Browar Pinta (od 2011), produkcja w Browarze na Jurze Zawiercie, Zarzeczu, Carlow (Irlandia)
    20. Browar Piwoteka (od 2013), produkcja w Pivovarii Radom, Trzech Koronach Puławy
    21. Browar Raduga (od 2014), produkcja w Bossie Witnica
    22. Browar Sopot (od 2014), produkcja w Krajanie Nakło
    23. Browar Spirifer (od 2014), produkcja w Trzech Koronach Puławy
    24. Browar Stary Kraków (2005-2007), produkcja w Relakspolu Kraków
    25. Browar Szałpiw (od 2013), produkcja w Bartku Cieśle, Pracowni Piwa Modlniczka, Wąsoszu
    26. Browar Świński Ryjek (od 2014), produkcja w Słociaku Sławice
    27. Browar Trzech Kumpli (od 2014), produkcja w Browarze Z&Z Wojkówka
    28. Browar Wielicki/Barbakan Beer (od 2013), produkcja w Bossie Witnica
    29. Łebski Browar (od 2012), produkcja w Bossie Witnica
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    W spisie pominąłem kontraktację przez sieci handlowe itp. O boomie na powstawanie browarów kontraktowych mogą świadczyć te liczby dotyczące ich ilości w poszególnych okresach:

    Rok 2004 – 1 (?)
    Rok 2005 – 1
    Lata 2006-2009 – żaden nie powstał, 1 zakończył działalność
    Rok 2010 – 2
    Rok 2011 – 1
    Rok 2012 – 4, 1 zakończył działalność
    Rok 2013 – 7
    Rok 2014 (do połowy sierpnia) - 13

    Jako rok powstania danego browaru przyjąłem rok kiedy w sprzedaży pojwiło się ich piwo. Dane przeważnie brałem z browar.biz lub firmowych stron www browarów, głównie FB. Jeżeli w kolejnym roku lub latach nie pojawiło się żadne piwo przyjąłem że dany browar zakończył działalność. Jeśli browar uważam że działa do chwili obecnej na początku roku założenia jest słowo „od”. Jeśli browar jest już nieczynny pojawia się rok początku i końca działalności, jeśli browar istniał tylko rok to podany jest wyłącznie ów rocznik.

    Jeśli komuś chciało by się kontynuować wątek to może kopiować i wklejać aktualizowaną na bieżaco listę w formie jak np moja
    Last edited by Cooper; 13-08-2014, 22:35.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku
  • Pendragon
    Senior
    • 03-2006
    • 13949

    #2
    Moje uwagi:
    4. Browar przyjął nazwę Czarny Kot. Bernard to nazwa serii piw, a Dionizos sklepu.
    6 i 7 - to być może jeden i ten sam podmiot?
    15 - w zasadzie można by pominąć, kontrakt tylko chwilowy, do czasu ogarnięcia papierków, było więcej takich browarów restauracyjnych, których pierwsze piwa powstawały gdzie indziej
    22 - piwa pojawiły się już w 2013

    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

    Comment

    • Cooper
      Senior
      • 11-2002
      • 6055

      #3
      6 i 7 napisałem na podstawie tego co Browar Centralny PR napisał niedawno na naszym forum gdy zapytałem go właśnie to tą niesamowitą wręcz zbieżność nazw. Zakładam że odpisał publicznie zgodnie z prawdą. Nie chce mi się teraz szukać tego postu ale jest do znalezienia bez problemu.
      Tego Czarnego Kota faktycznie powinienem dopisać w nazwach przy 4-ce z których może nie obie ale na pewno minimum jedna (tzn jeszcze przed pojawieniem sie nazwy Czarny Kot) była wymieniana jako producent owych tajemniczych piw w papierowych owijkach.
      Nie wiem czy w spisie nie powinien też pojawić się Browar Pszczyna.
      Generalnie jest już więc co poprawiać i uzupełniać.
      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

      Comment

      • gwzd
        Senior
        • 01-2012
        • 622

        #4
        Kopyra do kontraktowych bym nie zaliczył, ciekawe jak sam wspomniany to widzi. Wiele zależy od tego jaką definicję browaru kontraktowego zakładamy.

        Zastanawiam się również, czy np. Łebski to browar kontraktowy, a nie czasem wyłącznie oklejanie cudzego piwa, istniejącego już na rynku pod inną nazwą, różnymi etykietami?

        Comment

        • beerek62
          Senior
          • 04-2010
          • 1036

          #5
          Browar Olimp teraz produkuje chyba w Wąsoszu.
          Beerkowa kolekcja polskiego szkła piwnego
          Poszukuję : 1) szklanka Browar Soma w Warszawie

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13949

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika beerek62 Wyświetlenie odpowiedzi
            Browar Olimp teraz produkuje chyba w Wąsoszu.
            Nawet na pewno. Ba, on ten browar kupił. Mimo tego marka pozostaje, ale de facto Olimp nie jest już kontraktowcem.

            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika gwzd Wyświetlenie odpowiedzi
              Kopyra do kontraktowych bym nie zaliczył, ciekawe jak sam wspomniany to widzi. Wiele zależy od tego jaką definicję browaru kontraktowego zakładamy.

              Zastanawiam się również, czy np. Łebski to browar kontraktowy, a nie czasem wyłącznie oklejanie cudzego piwa, istniejącego już na rynku pod inną nazwą, różnymi etykietami?
              Zdecydowanie Browar Kopyra nie jest browarem kontraktowym. Jest browarem... kolaboracyjnym. :P
              blog.kopyra.com

              Comment

              • e-prezes
                Senior
                • 05-2002
                • 19167

                #8
                Odkąd pamiętam był spór co jest browarem kontraktowym (kiedyś kwestionowano istnienie takiego) a co nie. Widzę, że nadal nie ma rozgraniczenia na private label, czyli podmiotów takich jak Jako czy Czarny Kot i rzemieślników: AleBrowar, Pinta i reszta. Wrzucanie do jednego worka tych choćby przedstawicieli jest obraźliwe dla rzemieślników.

                Istotne jest tu może to, że w przypadku jednych zamawia się gotowy produkt, który jako produkt browaru już istnieje, a w przypadku drugich tworzy się nowy produkt.
                Last edited by e-prezes; 14-08-2014, 08:47.

                Comment

                • Pendragon
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 13949

                  #9
                  Słuszna uwaga e-prezesa.
                  Na ratebeer jest rozróżnienie na contract brewer i client brewer. Jest to tam pomieszane, bo jak widać ludzie na świecie też się w tym nie łapią.
                  Więc podzielmy te podmioty na 2 listy.
                  Last edited by Pendragon; 14-08-2014, 09:06.

                  moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                  Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                  Comment

                  • becik
                    Senior
                    • 07-2002
                    • 14999

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                    Na ratebeer jest rozróżnienie na contract brewer i client brewer.
                    Też tam zauważyłem w jakimś przypadku Tesco "Brewery"
                    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13949

                      #11
                      Każdy market zamawiający piwo pod własną marką jest tam "browarem".

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • oberzine
                        Senior
                        • 02-2012
                        • 228

                        #12
                        jeżeli na tej liście jest dionizos to może być też żabka i tesco

                        Comment

                        • Pendragon
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 13949

                          #13
                          Napisz to tym z Radomia, to wybuchną świętym oburzeniem. Receptury mają własne i już. taaa - jakiego soczku ile dolać

                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          • oberzine
                            Senior
                            • 02-2012
                            • 228

                            #14
                            btw 20. Piwoteka nie warzy w Radomiu ani w trzech koronach

                            Comment

                            • Cooper
                              Senior
                              • 11-2002
                              • 6055

                              #15
                              Rozumiem intencje przyświecające podziałowi na "browary" które zamawiają już gotowe ( więc i dostępne innym podmiotom) piwa skupiając się jedynie na nadaniu im własnego opakowania (ety, puszki, nazwy handlowe) a "browarami" (też w cudzysłowiu dla obiektywności) które mają własne receptury i często własnych piwowarów którzy de facto dane piwo uwarzą acz na sprzęcie w danym browarze go użyczającym jednak taki podział może w praktyce być bardzo trudny i dlatego wszystkich którzy nie mają własnych browarów (w sensie budynki a w nich sprzęt piwowarski) wrzuciłem do jednego kotła i zrobiłem to z pewnością bez żadnych złych intencji więc obrażać się nie ma za co.
                              Jesli komuś będzie się chciało to niech rozbija te dane na 2 listy. Nie ma problemu.

                              @ Oberzine : Piwoteka warzyła przecież te piwa w radomskiej Pivovarii (chodzi o 5 et w kształcie elipsy). Zapomniałem też dodać Artezana Natolin gdzie uwarzyła Dziadki Mrozy.
                              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎