Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kilka pytań początkującego, w tym jaki lany pils wybrać?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • BoyLer
    Member
    • 02-2015
    • 46

    Kilka pytań początkującego, w tym jaki lany pils wybrać?

    Witam. Jestem na początku drogi z lanym piwem stąd mam kilka pytań.
    Pierwsza sprawa to dobór piwa. Jakie mogli byście polecić mi polskie dobre pilsy? Ważne by cenowo nie wyszły drożej niż 170zł netto za 30l keg (powiedzmy 3,50 brutto za 0,5l). Na ten moment wiem, że Miłosław pilzner z kega jest bardzo dobry i o niebo lepszy niż w butelce. Ale nie chcę się zatrzymywać na jednym piwie.
    A może jakieś czeskie piwka?
    I ogólnie co do czeskiego piwa to mam problem. Mam na kranie Konrada 12 i niestety ma tendencję do bardzo mocnego pienienia (Miłosław prawie w ogóle się nie pienił). Na anglojęzycznych stronach wyczytałem, że problemem może być za wysokie ciśnienie, sęk w tym, że właśnie podniesienie ciśnienia ponad standardową 1 atmosferę ustawioną przez serwisanta pozwala okiełznać pianę. O co w takim razie chodzi? Temperatura w kegeratorze to około 7 stopni. A i w między czasie był problem z nieszczelnym reduktorem, który został wymieniony przez serwisanta i po tej wymianie są problemy z czeskim piwem (na drugim kranie było pszeniczne, które nie sprawiało problemów, poza tym, że się niestety skończyło ). Czy ta nieszczelność mogła mieć jakiś wpływ na pienienie się piwa?
    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i pomoc.
  • pioterb4
    Senior
    • 05-2006
    • 4322

    #2
    Konrad 12 to bardzo dobry wybór moim zdaniem na kran. Oprócz tego polecam Svijany 12 i kvasnicove, Polickę, Krakonosa, Tambora, Unitece albo Dobruskę.

    W Polsce o dobrego pilsa nie jest aż tak łatwo. W mój gfust trafia Pierwsza pomoc z Pinty i PIlzner z Gościszewa na Hallertauerze.

    Comment

    • fidoangel
      Senior
      • 07-2005
      • 3489

      #3
      Ustaw ciśnienie na 2- 2,5 Bar i będzie po sprawie. I zmień serwisanta.
      Last edited by fidoangel; 03-03-2015, 08:19.
      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

      Comment

      • BoyLer
        Member
        • 02-2015
        • 46

        #4
        Aż tak wysokie ciśnienie dać? Przy Miłosławie i Redenowskim Jasnym Gwincie 1bar działał idealnie. Różne anglojęzyczne serwisy (min dotyczące kegeratorów) uparcie twierdzą, że pienienie jest winą za wysokiego ciśnienia, stąd mam totalny mętlik w głowie. Są nawet tabele pokazujące jakie ciśnienie przy jakiej temperaturze piwa i jakim typie ustawiać, ale nie wiem czy mogę tutaj wklejać takie linki. Ogólnie lager przy temperaturze 45F (7C) powinien mieć +/- 15 PSI, czyli 1 bar. No ale od razu mówię, że się nie znam, z lanym piwem mam do czynienia od kilku dni. Chętnie bym się dowiedział na jakiej zasadzie to działa i skąd te różnice w rozwiązaniu pieniącego się problemu
        I przy okazji powinno się zakręcać butlę CO2 na noc? Tak mi doradzono.

        A co do piw, faktycznie Konrad 12 smakuje jak takie dobre czeskie piwo sprzed lat Nie ma w nim fajerwerków na miarę rzemieślniczych piw, ale jest duża solidność za rozsądną cenę. Jednak w moim subiektywnym odczuciu (i kilku znajomych ) Miłosław był lepszy, ale droższy.
        Svijany niestety trochę drogawe.
        Policka 10, 11 czy 12?
        Krakonos 11 czy 12?
        Tambory, Uniteca i Dobruski brak w cennikach znanych mi hurtowni.
        Pinta to zdecydowanie za droga sprawa na podstawowe piwo, a Gościszewa nie widzę w hurtowniach.
        Może Jeżek? Tylko są dwie wersje: pale lager i unfiltered yeast lager. Raz piłem (nie wiem którego) i było bardzo ciekawe (chociaż trochę bardziej goryczkowe od innych typowych pilsów).

        Piwa dostępne w cennikach okolicznych hurtowni to np: Litovel, Holba, Cerna Hora, Lobkowicz, Vevoda, Rychtar, Janacek, Klaster, Primator, Opat, Steiger itp. A z polskich: Lwówek, Witnica, Krajan, Kormoran i Fortuna.
        Miałem ochotę na Warmińskie Rewolucje, ale po otrzymaniu nagrody pilsa roku podnieśli mocno cenę...


        ps.
        Jak by komuś to pomogło to jestem z Chorzowa.

        Comment

        • Pendragon
          Senior
          • 03-2006
          • 13949

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika BoyLer Wyświetlenie odpowiedzi
          Policka 10, 11 czy 12?
          Krakonos 11 czy 12?
          Wszystkie w/w
          Rotuj nimi.

          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13949

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
            Wszystkie w/w
            Rotuj nimi.
            Jeżek nie - nic ciekawego w porównaniu z tym co już masz i co zacytowałem.

            Litovel, Holba, Rychtar, Steiger - absolutnie nie, może poza Rychtarem, ale ten też zszedł na psy.

            Lobkowicz, Vevoda, Janacek, Primator - od biedy mogą być

            Cerna Hora, Opat, Klaster - są OK, a neiktóre znich nawet więcej niż OK (Cerna Hora - ale nie jasna 12!, najlepiej Pater 11)

            Krakonos i Policka - idealny wybór będzie pan zadowolony.
            Last edited by Pendragon; 03-03-2015, 09:40.

            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • pioterb4
              Senior
              • 05-2006
              • 4322

              #7
              Pendragon ładnie to opisał. 12 i 11 z Primatora zawsze wydawały mi się mocno średnie w porównaniu z konkurencją, ale za to ich tmave, polotmave i desitka zawsze mi smakowały.

              Aż musze wypić tego pilznera z Miłosławia, bo aż ciężko mi uwierzyć że takie dobre wrażenie zrobił

              Comment

              • BoyLer
                Member
                • 02-2015
                • 46

                #8
                Dziękuję bardzo za rekomendacje, na pewno z nich skorzystam.
                A odnośnie zestawienia piw, to do której grupy trafił by Konrad 12? I czy 11 jest równie dobra?
                A i jakie fittingi mają kegi Krakonos i Policka? Bo obecnie mam tylko Flach.

                I jeżeli coś z polskich pilsów jeszcze mogli byście polecić (do dostania w okolicy Chorzowa) to będę wdzięczny

                A i nadal bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu zawiłości technicznych związanych z pienieniem piwa, CO2 itp.


                edit:
                A co do Miłosława, to sam byłem zaskoczony jak go pierwszy raz spróbowałem lanego w jednym pubie. To był pierwszy nierzemieślniczy pils o bardzo fajnym zapachu (nie znam się na piwie tak by go dokładnie opisać, ale zapach to taka lżejsza wersja tego co np w pszeniczniakach, APAch itp) i bardzo fajnym wyważonym smaku. Aż kupiłem od razu wersję butelkową... i tu niestety było rozczarowanie. To już zupełnie nie było to, chociaż nadal dobre.
                Last edited by BoyLer; 03-03-2015, 10:31.

                Comment

                • Pendragon
                  Senior
                  • 03-2006
                  • 13949

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika BoyLer Wyświetlenie odpowiedzi
                  A odnośnie zestawienia piw, to do której grupy trafił by Konrad 12? I czy 11 jest równie dobra?
                  Dla mnie 11-tka to grupa "OK+", czyli prawie najlepsze w zestawieniu (razem z Cerną Horą 11). 12-tka gorzej, tylko OK. Tyle, że 12-tkę mam słabo zbadaną, a 11-tki wypiłem ostatnimi czasy duuużo.

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika BoyLer Wyświetlenie odpowiedzi
                  A i jakie fittingi mają kegi Krakonos i Policka? Bo obecnie mam tylko Flach.
                  Tego nie wiem, ale gdzieś miałem w kompie takie zestawienie z czeskiej hurtowni.
                  edit: Nie mogę znaleźć tego pliku, chyba usunąłem

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika BoyLer Wyświetlenie odpowiedzi
                  I jeżeli coś z polskich pilsów jeszcze mogli byście polecić (do dostania w okolicy Chorzowa) to będę wdzięczny
                  Myślę, że ten Miłosław Pilzner to dobry wybór. Wersja beczkowa faktycznie różni się od butelkowej. Knajpę z nim plus w/w czeskie chętnie bym odwiedzał.
                  Last edited by Pendragon; 03-03-2015, 10:43.

                  moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                  Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                  Comment

                  • jacekwerner
                    Senior
                    • 05-2004
                    • 2837

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika BoyLer Wyświetlenie odpowiedzi
                    I jeżeli coś z polskich pilsów jeszcze mogli byście polecić (do dostania w okolicy Chorzowa) to będę wdzięczny
                    e.
                    Jeżeli okolice Chorzowa - to zdecydowanie Reden.
                    Ochotnicza Straż Piwna
                    BAZA = 7446

                    Comment

                    • Pendragon
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 13949

                      #11
                      Pliku nie mam, za to na jednej stronie znalazłem takie takie informacje.
                      Konrad to faktycznie FLACH PLOCHÝ (svijanský typ), zwany też žehlička

                      Grupa Lobkowicz używa drugiego typu KORB BAJONET (plzeňský typ) , z wyjątkiem Černej Hory, która ma flach (inne źródło twierdzi, że to jakiś system kombi).
                      Do grupy Lobkowicz należą m.in.: Rychtář, Ježek, Vévoda, Klášter.

                      Polička to bajonet.
                      Krakonoš - žehlička

                      Z głowicą bajonet warte sprowadzania jest jeszcze piwo Poutník oraz Dudák, ale tego drugiego w Polsce z beczki jeszcze nie spotkałem.

                      Czyli bez problemu podpiąłbyś Krakonoša, ale drugi zestaw głowic to przecież nie problem.
                      Last edited by Pendragon; 03-03-2015, 10:59.

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • Pancernik
                        Senior
                        • 09-2005
                        • 9733

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacekwerner Wyświetlenie odpowiedzi
                        Jeżeli okolice Chorzowa - to zdecydowanie Reden.
                        O ile chłopaki coś mają na zbyciu, bo podobno są tak zarobieni, że nie mają czasu taczek załadować... .

                        Moim konsumenckim zdaniem dobra 12* to klucz do sukcesu (oczywiście oprócz przechmielonych na zimno hamerykanów ).

                        Comment

                        • BoyLer
                          Member
                          • 02-2015
                          • 46

                          #13
                          Czyli Krakonos na początek, a potem będę kombinował z innymi głowicami.

                          Z Redena też biorę piwo na drugi nalewak. Był Jasny Gwint (sprzedawał się niemal tak szybko jak pils, byłem nieźle zaskoczony, ale to bardzo dobre piwo, wszyscy byli zachwyceni), a w tym tygodniu mam dostać premierową Polską Pszenicę.

                          I chyba już wiem co było powodem pienienia. Zacięła się pompka pompująca zimną wodę chłodzącą kolumnę. A wg tabel im cieplejsze piwo tym wyższe ciśnienie co2 potrzeba.

                          Comment

                          • oberzine
                            Senior
                            • 02-2012
                            • 228

                            #14
                            twoje anglojęzyczne serwisy dobrze prawią piwo pieni się gdy jest za duże ciśnienie, nie jest to jednak taka prosta sprawa, przeważnie gdy mamy za duże ciśnienie w kegu podniesienie ciśnienia na reduktorze pomaga ale sposób pieni się = podnosimy ciśnienie może zamienić się w błędne koło w którym ostatecznie piwo i tak będzie się pienić na kranie
                            dobrze działająca chłodnica to podstawa bez tego piwo dodatkowo ogrzewa się w przewodach i wzrasta ciśnienie
                            Last edited by oberzine; 03-03-2015, 13:22.

                            Comment

                            • leona
                              PremiumUżytkownik
                              • 07-2009
                              • 5853

                              #15
                              Ale weź poprawkę, że Krakonos jest piwem dobrym niestety najmniej stabilnym, zwłaszcza w sezonie ciepłym.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎