Zasady dotyczące cookies: W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Cookies”/”Polityce Prywatności”. Po zalogowaniu komunikat nie jest widoczny.

Browar.biz
Nazwa Użytkownika Hasło
Sklep Wyszukiwarka Forum Browaru Poczta Zarejestruj się!

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Do niezależnego funkcjonowania BrowarBiz potrzebuje Twojego wsparcia. Co piszą BrowarBizoWspieracze na ten temat?
Z mojej strony chciałem wspomóc moje ukochane forum, bo dzięki niemu poznałem świetnych ludzi jak i wspaniały piwny świat.
Baard
BrowarBiz jest Ci przydatny? Dołóż swoją cegiełkę!

Odpowiedz

Narzędzia Sposób wyświetlania
Stare 03-03-2015, 15:58
Prusak Prusak is offline
Senior

Miejscowość: Lublin
Standardowy Browary w Polsce - stan obecny i perspektywy

W związku z tym, że istnieją wątki poświęcone browarom restauracyjnym, rzemieślniczym i kontraktowym, pomyślałem, że warto założyć także wątek ogólny, którego nigdzie nie ma.
Zainspirował mnie chaos jeśli chodzi o stan faktyczny (browary już uruchomione, browary tuż przed startem, browary zamykane, przenoszone itp). Chodzi o możliwość spojrzenia na całość i wypracowanie konsensusu co do kryteriów wciągnięcia na listę.

Inaczej stan przedstawia się na liście forumowej browarów, inaczej na mapie Pendragona.
Wg moich wyliczeń jest obecnie czynnych 114 browarów (bez Kameralnej, Hotelu Płock, Kołobrzegu i Kamionki). Nie ma też żadnych informacji o piwach z browaru Słodowy Dwór ani z Jamrozowej Polany.

Wydaje mi się, że browar wypadałoby dodawać do bazy nie w momencie, kiedy zaczyna warzyć, ale kiedy debiutuje przynajmniej jednym piwem w jakiejkolwiek formie otwartej sprzedaży (premiera w knajpie, butelki w sklepach itd). Teoretycznie można bowiem wyobrazić sobie sytuację, że uwarzono coś, co nigdy się w takiej sprzedaży nie znalazło, że zdarzyła się jakaś katastrofa czy to technologiczna czy finansowa.
Podobnie: jeśli browar ma przerwę w warzeniu dłuższą niż kilka miesięcy, pół roku dajmy na to, powinien wylatywać z bazy.
Na przykład: za dziwną uznaję sytuację, kiedy w bazie jest browar, a liczba piw z niego wynosi w tejże bazie 0

Poza tym: wątek taki mógłby służyć wszelkiego rodzaju dyskusjom o liczbie, lokalizacji browarów, powiększaniu mocy produkcyjnych, perspektywach rozwoju, relacjach pomiędzy różnego rodzaju browarami, dywagacjom na temat stanu browarnictwa w Polsce i dzieleniu się informacjami w wymiarze ogólnym, nie tylko w rozbiciu na poszczególne segmenty.

Prusak edytował/a post 03-03-2015 o godz. 15:59.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 17:05
Fotka Użytkownika: Pendragon
Pendragon Pendragon is offline
Senior

Miejscowość: Starogard Gdański
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Prusak Wyświetlenie odpowiedzi
Inaczej stan przedstawia się na liście forumowej browarów, inaczej na mapie Pendragona.
Wg moich wyliczeń jest obecnie czynnych 114 browarów (bez Kameralnej, Hotelu Płock, Kołobrzegu i Kamionki). Nie ma też żadnych informacji o piwach z browaru Słodowy Dwór ani z Jamrozowej Polany..
Kamionka warzy i wypuściła najprawdopodobniej swoje piwa. Kwestią godzin jest dodoanie jej do listy.
Kameralna powinna wylecieć do zamkniętych - zgłaszałem to
Hotel Płock - nikt nic nie wie
Kołobrzeg- to chyba do wywalenia, fałszywy alarm, ale wolałbym mieć potwierdzenie.
Jamrozowa Polana - póki ktoś tam nie pojedzie, to danych piw nie będzie, bo browar nei udziela się medialnie. Ale działa
Słodowy Dwór - jeszcze nie zadebiutował, kwestia dni, tygdoni.

Cytat:
Wydaje mi się, że browar wypadałoby dodawać do bazy nie w momencie, kiedy zaczyna warzyć, ale kiedy debiutuje przynajmniej jednym piwem
A tutaj nei masz racji. Już ci wyjaśniam czemu. Kto inny wprowadza browary, a kto inny piwa do bazy. Lepiej zgłosić wcześniej browar i w momencie gdy pojawią się piwa drugi moderator ma możliwość szybkiej reakcji. W przeciwnym razie będą notoryczne monity by dodać piwo, a tego dyczkin nie jest w stanie zrobić, póki ART nie doda browaru. Więc lepszym rozwiązanirm jest nieco wcześniejsze zgłoszenie browaru.

Skąd wziąłeś te 114? U mnie jest 119, gdyby usunąć Kołobrzeg, to byłoby 118. No i Bazyliszek jest nieco na wyrost, ale nie chciałem usuwać Natolina, by za chwilę znowu go dodawać. Zresztą jeśliby usunąć Bazyliszka, to równie dobrze należałłoby usunąć Artezana, bo chyba jeszcze nic nie uwarzył w Błoniu, a co najmniej niczego stamtąd nie wypuścił.

moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot

Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

Pendragon edytował/a post 03-03-2015 o godz. 17:09.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 17:19
Fotka Użytkownika: abernacka
abernacka abernacka is offline
Senior

Miejscowość: gdynia
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
(...)
Słodowy Dwór - jeszcze nie zadebiutował, kwestia dni, tygdoni.
(...).
To, że oficjalnie nie zadebiutował, to nie oznacza, że tych piw nie ma.
Na browar.biz są już wymienione ich piwa, więc teza, że nie ma wzmianki o nich tutaj jest twierdzeniem na wyrost.
Ps. Opis browaru znajdziecie na mojej stronie.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 17:21
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi
To, że oficjalnie nie zadebiutował, to nie oznacza, że tych piw nie ma.
A gdzie są? Poza tankiem w browarze

Cytat:
Na browar.biz są już wymienione ich piwa, więc teza, że nie ma wzmianki o nich tutaj jest twierdzeniem na wyrost.
A nawet nie wiedziałem

Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 17:26
Senior

Standardowy

Cytat:
A gdzie są? Poza tankiem w browarze
Tego niestety nie wiem. Obstawiam, że w Białymstoku.

Co wiem, piwa już teraz można kupić bezpośrednio u nich (nie tylko ja już tak uczyniłem).
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 17:28
Fotka Użytkownika: e-prezes
e-prezes e-prezes is offline
Senior

Miejscowość: Biała Podlaska
Standardowy

Cytat:
W przeciwnym razie będą notoryczne monity by dodać piwo, a tego dyczkin nie jest w stanie zrobić, póki ART nie doda browaru. Więc lepszym rozwiązaniem jest nieco wcześniejsze zgłoszenie browaru.
No właśnie kluczową kwestią jest tu szybkość reakcji właściwych osób. Pendragon może na bieżąco dodawać u siebie punkty na mapie (i odejmować). A bałagan w wątkach, których wspominasz Prusak jest dlatego, że nie ma komu tam posprzątać.

Na piętnowanym za brak informacji o miejscu warzenia: Piwojad, Inne Beczki, WhyDuck?, Polskie Browary Regionalne, Guru Arts, Szpunt, Browar Piwny Kombornia.

e-prezes edytował/a post 03-03-2015 o godz. 17:28.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 20:12
Prusak Prusak is offline
Senior

Standardowy

Ja tylko miałem jak najlepsze intencje, choć wiadomo co jest wybrukowane dobrymi chęciami...

Wydaje mi się, że to co zaproponowałem, jest przejrzyste, tzn. jeśli ktoś domaga się dodania piwa, to właśnie mamy namacalny sygnał, że to piwo jest - podkreślam - w otwartej sprzedaży. Wtedy też można raz dwa dodać browar. A to, że ktoś pojedzie do browaru i zostanie "pokątnie" poczęstowany, nie jest jeszcze oficjalnym startem.

Poza tym wierzę w szybkie reakcje bbizowiczów. Gdyby piwo ze Słodowego Dworu było dostępne np gdzieś w Białymstoku, to myślę, że już o tym byśmy wiedzieli.

Jak by nie liczyć, wychodzi 114, bo bez:
Kołobrzegu, Kamionki, Płocka, Kameralnej, Słodowego Dworu, Jamrozowej Polany, Browaru Nowego w Szczecinie, Wyszaka (do 8 marca) tyle wychodzi. Natomiast z Artezanem i Bazyliszkiem, bo tu rzeczywiście nie ma sensu czegoś usuwać, by zaraz wstawiać. W końcu przerwa Artezana nie będzie trwała długo...
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 20:28
Senior

Standardowy

A czemu nie zaliczasz Nowego w Szczecinie? Piwo jest w sprzedaży, tylko że z powodów budowlanych jeszcze nie ma restauracji. Piwo butelkowe można kupić w klubie, będącym częścią browaru.
Kamionka i Jamrozowa działają, piwa są do kupienia.

Pendragon edytował/a post 03-03-2015 o godz. 20:29.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 20:49
Prusak Prusak is offline
Senior

Standardowy

Co co Nowego nie wiedziałem, że tak jest, mimo że zaglądałem na strony.. no to mamy 115
Ząś jeśli chodzi o Kamionkę i Jamrozową Polanę - nie widzę na forum żadnego echa. Ani ocen konkretnych piw, ani nazw. Nie wiadomo, co produkuje Kamionka, a co Czarnków.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 21:55
Fotka Użytkownika: Cooper
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Miejscowość: Kraj Ciężkich Tektur
Standardowy

Podobno Płock hotelowy warzy ale tylko i wyłącznie na potrzeby hotelowej restauracji i są to jakieś mikrotycie ilości. Takie info mam od jednego z kolekcjonerów.
Kameralna z informacji jakie otrzymałem latem ub. roku od barmana w tymże lokalu wynika że warzyła tylko rok tzn od wiosny 2013 do wiosny 2014. Od tego czasu serwują beczkowe piwa z warszawskiego Brasila który ma tego samego właściciela co Kameralna dlatego w sumie nie kłamią jeśli mówią dociekliwym iż piwo jest ich produkcji. Nie znaczy że warzone u nich na Foksal Tak więc niestety definitywnie powinien wylecieć z listy już prawie rok temu. Tak przy okazji wynika że chyba był to najkrócej (bo raptem 1 rok)działający browar w Polsce, przynajmniej we współczesnych latach. Pociesza to iż cały czas jest tam cała instalacja więc może jeszcze kiedyś... Wszak miejsce ma wielki potencjał.

Browaru w Natolinie (niezależnie czy jest jeszcze własnością Artezanów czy już Bazyliszków) bym nie wykreślał. Jesli nawet jest/była jakaś przerwa związana ze zmianą własciciela to pewnie bardzo krótka a jak widzimy piwa zarówno Artezana jaki i Bazyliszka wychodzą cały czas nowe więc pewnie natoliński browar jest wykorzystywany non-stop choć ci drudzy warzą/warzyli w kilku różnych browarach.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:01
Senior

Standardowy

Cytat:
(...) A to, że ktoś pojedzie do browaru i zostanie "pokątnie" poczęstowany, nie jest jeszcze oficjalnym startem.
(...)
Dlaczego sądzisz, że zostałem poczęstowany "pokątnie" piwem?
Po raz kolejny powtarzam, wystarczy podjechać do browaru, aby nabyć ich piwa.

abernacka edytował/a post 03-03-2015 o godz. 22:01.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:06
Fotka Użytkownika: anteks
anteks anteks is offline
maruda

Miejscowość: opalenica
Standardowy

Cytat:
Co co Nowego nie wiedziałem, że tak jest, mimo że zaglądałem na strony.. no to mamy 115
Ząś jeśli chodzi o Kamionkę i Jamrozową Polanę - nie widzę na forum żadnego echa. Ani ocen konkretnych piw, ani nazw. Nie wiadomo, co produkuje Kamionka, a co Czarnków.
https://www.facebook.com/BrowarCzarnkow?fref=ts

Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:06
Senior

Standardowy

Cytat:
Dlaczego sądzisz, że zostałem poczęstowany "pokątnie" piwem?
Po raz kolejny powtarzam, wystarczy podjechać do browaru, aby nabyć ich piwa.
Paragon wystawią?

Na piętnowanym za brak informacji o miejscu warzenia: Piwojad, Inne Beczki, WhyDuck?, Polskie Browary Regionalne, Guru Arts, Szpunt, Browar Piwny Kombornia.

e-prezes edytował/a post 03-03-2015 o godz. 22:07.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:11
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
Paragon wystawią?
Nie pytałem, nie potrzebowałem.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:11
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
Faza rozruchu... niech i tak będzie. Co do butelek 0,5 litra trzeba będzie rozszyfrować kodowanie maszyny rozlewającej

Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:12
Fotka Użytkownika: Cooper
Cooper Cooper is offline
wylewny jestem

Miejscowość: Kraj Ciężkich Tektur
Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
Bardzo konkretnie i z jajami zadane pytanie na FB a i odpowiedź o dziwo wygląda na wyraźną i bez ściemniania. W dodatku jeszcze pozytywna a przynajmniej na moment obecny. Mam nadzieje że właściciel 20 razy jeszcze pomysli zanim narobi jakis nieodwracalnych szkód w Czarnkowie. Liczę jeszcze na jego rozsądek.

Zbiór/oferowane/poszukiwane birofilia z Mazowsza, Irlandii, Tanzanii oraz zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Web-Albumie

Cooper edytował/a post 03-03-2015 o godz. 22:15. Powód: bo nawalili mi tu postów w międzyczasie jak muchy na obraz i musze dać odniesienie
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:12
Senior

Standardowy

Cytat:
Nie pytałem, nie potrzebowałem.
Widzisz, bo jest to istotne także z punktu widzenia czy dany browar działa (w sensie prawnym) czy tylko ma sprzęt.

Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:14
Prusak Prusak is offline
Senior

Standardowy

Nie potraktuj tego jako złośliwostki: dlaczego zatem nie widzimy do tej pory Twojej oceny/komentrza do któregoś z piw ze Słodowego Dworu?

Nie spierajmy się o słowa, mogę wycofać się akurat z tego określenia ("pokątnie"). Pytanie, czy prowadzą normalną, legalną sprzedaż.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:15
Senior

Standardowy

Cytat:
Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
Widzisz, bo jest to istotne także z punktu widzenia czy dany browar działa (w sensie prawnym) czy tylko ma sprzęt.
Ech, ma nie tylko sprzęt, ale również własne piwo (czy to na prawdę jest tak trudne do zrozumienia?).
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:16
Senior

Standardowy

Cytat:
Nie potraktuj tego jako złośliwostki: dlaczego zatem nie widzimy do tej pory Twojej oceny/komentrza do któregoś z piw ze Słodowego Dworu?
.
Ależ jest. Krótką ocenę milk stouta znajdziesz na mojej stronie.

abernacka edytował/a post 03-03-2015 o godz. 22:17.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:19
Prusak Prusak is offline
Senior

Standardowy

Pytałem o oceny i komentarze na browar.biz
W końcu to na tym forum postuluję wprowadzenie porządku w kwestii czynnych/nieczynnych browarów i na tym forum o tym sobie teraz gawędzimy.
Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:24
Senior

Standardowy

Cytat:
Ech, ma nie tylko sprzęt, ale również własne piwo (czy to na prawdę jest tak trudne do zrozumienia?).
Mieć sprzęt, warzyć piwo a móc dystrybuować je to dość odmienne kwestie i wiesz o czym mówię. Skoro piwo nie pojawiło się jeszcze w hurtowniach czy tapach to znaczy, że nie jest jeszcze gotowe, albo browar nie jest jeszcze gotowy je sprzedawać.

Odpowiedz cytując
Stare 03-03-2015, 22:48
Prusak Prusak is offline
Senior

Standardowy

Ba, gdyby Słodowy Dwór miał przynajmniej na miejscu sklep bądź wyszynk....
Odpowiedz cytując
Stare 04-03-2015, 00:47
bzium1986 bzium1986 is offline
Member

Miejscowość: Warszawa
Standardowy

Browar Nowy w Szczecinie chyba rozpoczął działalność.
Przynajmniej dwa tygodnie temu udało mi się zakupić butelkę specyfiku od nich (tak, z paragonem, gdyby ktoś się pytał). Ba, jeszcze przed Sylwestrem o mało co nie zakupiłbym piwa od nich, ale akurat się skończyło
Odpowiedz cytując
Stare 04-03-2015, 08:07
Fotka Użytkownika: Marusia
Marusia Marusia is offline
Senior

Miejscowość: Piotrowice - wieś k. Wro
Standardowy

Cytat:
(...)
Co do Kamionki, to dostałam jakiś czas temu od nich zdjęcia tanków z włączonymi lampkami (na dowód, że warzą). A ze względu, że nie wiadomo co, gdzie, a etykiety Konstancina z adresem z Konstancina, w dodatku piwa takie sobie, to odmówiłam im obecności na Festiwalu Dobrego Piwa w tym roku (taki tam offtop).

Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
OWOCE DO DŻEMU - CHMIEL DO PIWA!!!!

Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Narzędzia
Sposób wyświetlania

Zasady
Zakładać nowe dyskusje: Nie możesz
Odpowiadać: Nie możesz
Dodawać załączniki: Nie możesz
Edytować własne wiadomości: Nie możesz

Kod vB: Tak
Mordki: Tak
Kod [IMG]: Nie
HTML: Nie

Dowiedz się więcej o PremiumUżytkownikach

Godziny podane są wg strefy czasowej GMT +1. Stronę wygenerowano o 03:18.

Browar.biz: ©2000 - 2019, Pub.Net wszelkie prawa zastrzeżone | Serwis przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Oprogramowanie Forum: vBulletin ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Swoje piwo domowe uwarzysz z Centrum Piwowarstwa - zaopatrujemy Piwowarów domowych w surowce i sprzęt do warzenia a Piwoszy w wiedzę o piwie i piwowarstwie.