Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Gościszewo, Porter Bałtycki Wędzony

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dyczkin
    Serce w kolorze blaugrana
    • 05-2011
    • 3657

    Gościszewo, Porter Bałtycki Wędzony

    Piwo gotowe do oceny
    Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

    Moje warzenie // Piwny Wojownik

    Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

    Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820
  • docent
    Senior
    • 10-2002
    • 5205

    #2
    Ocena z ARTomatu

    Kolor: Pod światło bardzo ciemny rubin. [5]
    Piana: Żółtobrązowa, drobnoziarnista, obfita. Dość szybko opada do cienkiej warstwy ale łatwo ją wzbudzić lekko mieszając. [4]
    Zapach: Suszona śliwka, ciemne owoce, delikatna wędzonka, czekolada, lekki rozpuszczalnik. [4.5]
    Smak: Treściwe, mocne ale jednocześnie łagodne, wręcz aksamitne w smaku. Woltaż bardzo ładnie ukryty, wyczuwalny jako rozgrzewanie w środku. Zauważalna owocowość, lekka cierpkość gorzkiej czekolady plus posmak sherry. Wędzonka względnie delikatna, pochodząca od drewna czereśni. Po ogrzaniu pojawia się lekka waniliowa słodycz. [4.5]
    Wysycenie: Dość niskie, dla 330 ml optymalne. [5]
    Opakowanie: Wizualizacja butelki wspaniała, wersja beczkowa też na plus za to, że kilka PETainerów pojawiło się na rynku. [5]
    Uwagi: Piwo jak na "bałtyka" przystało jest odpowiednio kompleksowe w aromacie i smaku. Dodatkowo ma świetnie ukryty alkohol co zasługuje na uznanie przy ballingu 24°. Jest już bardzo dobre teraz, ale nie zaszkodzi poleżakować jeśli uda się dorwać butelkę.

    Moja ocena: [4.525]
    Attached Files
    Last edited by docent; 08-04-2015, 07:57.
    Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
    Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
    Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
    Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

    Comment

    • Crim44
      Member
      • 09-2014
      • 88

      #3
      Ocena z ARTomatu

      Kolor: ciemny, nieprzejrzysty, z delikatnymi przebłyskami rubinowymi [4.5]
      Piana: drobna, małe oczka, jednak szybko opada ale pozostaje do konca na niskim poziomie [3.5]
      Zapach: wędzonka, śliwki w czekoladzie, czekolada słodka, przyjemny, słodko wędzony zapach [4.5]
      Smak: aksamitne ale zarazem wodniste trochę(jak na 24 blg to nawet bardzo) trochę alkoholowe, trochę kawowe i wędzonkowe, tutaj akurat już gorzka czekolada, nie powala ale przyjemny i lekki [4]
      Wysycenie: niskie [4.5]
      Opakowanie: butelka od szampana i brudno złote napisy robią robotę, petarda [5]
      Uwagi: jeden z najbardziej delikatnych i zmysłowych porterów bałtyckich na rynku, skrajne przeciwieństwo świeżego ciechana, zobaczymy jak zachowa się po leżakowaniu, obecnie jak dla mnie top 5 porterów, przyjemne dobre piwo

      Moja ocena: [4.225]

      Comment

      • Pancernik
        Senior
        • 09-2005
        • 9729

        #4
        Ocena z ARTomatu

        Kolor: Brunatnoczarny nieprzejrzysty, ale latarka w srajfonie wydobywa rubinowe refleksy. [4]
        Piana: Jasnobrązowa, drobna, dość wysoka, ale co najwyżej średniotrwała... [3.5]
        Zapach: Suszone owoce, wino, kawa, słód palony, przy pewnym wysiłku można dowąchać się śladu wędzonego. Bardzo harmonijny. [4.5]
        Smak: Zadziwiająca lekkość w ustach, ale w gardle i dalej... czuć "kategorię wagową" piwa i MOC. Słód palony miesza się z karmelową słodyczą oraz goryczką kawy i gorzkiej czekolady. Lekki posmak suszonych (wędzonych?) śliwek. Alko dobrze ukryty, no ale jest. [4.5]
        Wysycenie: Niskie, wiadomo... [4]
        Opakowanie: Szaleństwo. Czarny karton z dekoracjami w barwie starego złota. W środku butla typu szampańskiego, takież korek i agrafka. Na flaszy kalkomania, powtarzająca motyw z kartonu. Jedyny minus - drut agrafki jest do d..., pęka, a gaz (niski) nie wypycha korka. Dobrze, że mam kombinerki... . [4.5]
        Uwagi: Kupiłem to piwo, z niejakim bólem przełykając cenę.
        Wytłumaczyłem sobie, że wypiję, gdy mój pierworodny zda do kolejnej klasy (czyli - na świeżo albo przeleżakuję... ). Wychodzi na to, że jednak zda...
        Wiem, że takie piwo oraz takie opakowanie muszą kosztować. Może więc warto pomyśleć o "prostackich" butelkach 0,5 ze zwykłym kapslem...?

        Moja ocena: [4.35]

        Comment

        • Dukat_WSI
          Senior
          • 03-2015
          • 781

          #5
          Pancernik, myślę że z powodzeniem mogliby go robić, ale zmniejszając plato z 24 na 22.

          Comment

          • apaczu
            Senior
            • 10-2013
            • 168

            #6
            Stwierdziłem, że to zbyt egoistyczne, aby wyżłopać go w samotności. Dlatego piwo pite w rodzinnym gronie przy okazji degustacji krajowych porterów (głównie przeterminowanych) – każdy po około 125 ml na głowę.
            W takich warunkach koloru oraz piany specjalnie nie oceniałem. Niemniej jednak barwa porterowa. Pod światło nie sprawdzałem. Beżowa piana utworzyła się niewielką warstwą i była dość drobna. Po pewnym czasie pozostał po niej niewielki nalot. Duży plus, że dawało się ją też łatwo wzbudzić.
            W zapachu prosto z butelki nuty winne (taniny, te sprawy). Ze szkła wina praktycznie brak. Ciemne słody układaj się w coś jakby śliwkę i lekko suszone jabłko. Śliwka nie jest jednak jednoznaczna. Chciałbym napisać coś o wyraźnych owocach, czekoladzie, kawie, pralinkach, ale tu po prostu mamy woń ciemnych słodów, która już narzuca jakieś skojarzenia, ale do pełni szczęścia czegoś brakuje. Być może tylko dłuższego leżakowania, ale raczej czegoś więcej. To porter wędzony, ale praktycznie tego nie czuć. W smaku dość klasycznie i niemal bez szału, ale to, co różni to piwo od tradycyjnego porteru, to wyraźny posmak drewna. Tak, jakby piwo leżakowane było w dębowych beczkach. Nie wiem czy to zasługa samego piwa, czy też może korka, który zatykał butelkę, ale efekt jest intrygujący. Zakładam, że to jednak zasługa samego piwa...
            Goryczka zauważalna, lekki alkohol także. Nie jest to tak gęste piwo, jakby można by oczekiwać po 24 plato, ale nie jest też źle. Po różnych opiniach spodziewałem się super gładkiego, aksamitnego trunku. Zdecydowanie tak nie jest. Pije się to przyjemnie, ale drewno i goryczka dają napitek dość szorstki w odbiorze.

            Podsumowanie: Mam problem z tym piwem. Z jednej strony jest świetne i godne zapamiętania. Z drugiej strony nie wyróżnia się tak wyraźnie na tle innych porterów w cenie 4 - 8 złotych. Praktycznie nie ma obiecanej wędzonki a zamiast niej pojawia się ta ciekawa, drewniana nuta. Poza tym reszta kompozycji nie wydaje się jakaś niezwykła i złożona. Komes z dobrej warki potrafi dać o wiele bogatszy bukiet. Gdyby 55 był taki jak najlepszy, leżakowany Komes i urzekał jeszcze tym drewnem, byłoby bosko. Tak niestety nie jest. Czy w takim razie to co dostajemy wystarczy, aby uzasadnić wydatek tych około 60 złotych?
            Wiem jedno. Za podobne pieniądze sprzedawane są najlepsze imperiale sprowadzane z USA. Tyle, że tam do ceny dochodzi transport na drugą stronę kuli ziemskiej i pośrednicy po obu stronach globu. Nasz porter jest z Gościszewa, gdzie jednak te koszty powinny być niższe.
            Jedno jest pewne – nie żałuję, że piwo wypiłem, a że przez ciekawy splot zdarzeń mam jeszcze drugą butelkę, na pewno z chęcią do niego wrócę za rok czy dwa.

            P.S. Budująca jest jakość krajowych porterów. Podczas rodzinnej degustacji poszedł 55, Imperator Bałtycki, Komes, Warmiński, Okocim, Żywiec i Grand (pięć ostatnich było kilka do kilkunastu miesięcy po terminie). Potem RIS ‘No Guru’ z Ursy. Czekały jeszcze Łódzkie z różnymi datami, ale musiałem się zwijać na drugą imprezę
            Niektórzy członkowie rodziny portery bałtyckie pili po raz pierwszy. Przy każdym kolejnym było wielkie WOW, zachwyty i zapamiętywanie nazw, aby kupić przy najbliższej okazji.
            Ze wszystkich pitych najgorzej wypadły Żywiec (ale tylko dlatego że ten konkretny walił na kilometr gwoździami) oraz No Guru (to z kolei waliło kanalizą). Najlepiej wypadł zaś Imperator Bałtycki z moim zdaniem najsłabszej, poprzedniej warki. Generalnie było super. Polecam każdemu!
            Last edited by apaczu; 28-12-2015, 04:08.

            Comment

            • yoxik
              Senior
              • 10-2012
              • 427

              #7
              Gościszewo: Porter Bałtycki Wędzony
              Ekstrakt: 24.0% wag. Alkohol: 9.6%

              Piana obfita średnie i duże oczka, opada. Kolor ciemny pod światło rubin. Aromat przyjemna nie za mocna wędzonka, czekolada, ciemne owoce. Smak średnio słodkie, ciemne słody, suszone owoce, rodzynki, figi, śliwki, czekolada, wyraźna wędzonka. Piwo gładkie aksamitne, mimo pełni lekko się pije, smaki grają, uzupełniają się, nic nie dominuje, goryczka wyczuwalna, nagazowanie na średnim zauważalnym poziomie, alkohol ułożony leciutko wpada w likier. Wyśmienity porter. Porterowe WOW.
              Również tutaj
              https://www.instagram.com/adam_slodowy_to_ja/

              Comment

              • MarcinKa
                Senior
                • 02-2005
                • 2729

                #8
                Ocena z ARTomatu

                Kolor: Ciemny brąz, prawie czarny. Pod światło piękne rubinowe przebłyski. [5]
                Piana: Brązowa, ciemna. Raczej jednorodna i drobna. Początkowo dużo wielkich bąbli, ale szybko znikają. U mnie była całkiem trwała (oczywiście w formie grubego kożucha). [4]
                Zapach: Bardzo lubię zapach wędzonych piw. A jak do tego dodać "typowy zapach porteru" i śliwki (które też lubię), a to wszystko świetnie zbalansowane, to mam to co lubię. Oczywiście cały czas pojawiają się przeróżne nuty (palone ziarno, kawa, skórka chleba, suszone owoce, czekolada, coś z chmielu....). Początkowo dominuje wędzonka, później bardziej śliwka i suszone owoce. Bardzo mocna strona tego piwa. [5]
                Smak: Na początku wędzonka, palone słody, śliwka. Umiarkowanie słodko. Po chwili kontra wyraźnej goryczki i (o dziwo) chmielu. Z czasem wędzonka ustępuje miejsca śliwce, a kontra gorycki jakby słabnie. Alkohol właściwie nie wyczuwalny. Trochę tak grzeje jak w likierze. Najdziwniejszy jest posmak. Intensywny, mocny jest krótki, a to co długo pozostaje jest delikatne. Piwo ogólnie sprawia wrażenie "lekkiego", chociaż jest oleiste. Jest bardzo dobrze, ale wiem, że da się jeszcze lepiej. [4.5]
                Wysycenie: Bardzo dobre do takiego piwa. drobniutkie, słabe i trwałe. [5]
                Opakowanie: Bardzo ładne, efektowne i z klasą. Robi wrażenie. Parametry podane. Ma jeden mankament. Wyciągnięcie korka może sprawić duży problem. Ręcznie się nie dało, więc wkręciłem korkociąg. Próbowałem wyciągnąć bez używania "skrzydełek". Nie było szans. A "skrzydełek" nie dało się użyć, bo otwór w korkociągu za mały i korek nie przejdzie. Trzeba było obciąć dookoła główkę korka i dopiero dało się użyć "skrzydełek" otwieracza. Przyznam, że chyba tak ciasnego korka jeszcze nie spotkałem. [4.5]
                Uwagi:

                Moja ocena: [4.675]
                To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

                Comment

                • Pinio74
                  Senior
                  • 10-2003
                  • 3881

                  #9
                  Ocena z ARTomatu

                  Kolor: Piwo jest ciemnobrązowe, prawie czarne. Takie powinno być. [5]
                  Piana: Piana beżowa, drobnopęcherzykowa. Początkowo wysoka, redukuje się do około pół centymetrowej warstwy. [4.5]
                  Zapach: Zapach przyjemny, ale dość delikatny. Wyczuwalne nutki wędzone, czekoladowe, lekko śliwkowe. [4]
                  Smak: W smaku na pierwszym planie wędzonka, karmel, gorzkie kakao, na końcu lekki kwasek arabiki - bardzo dobre. [4.5]
                  Wysycenie: Wysycenie średnie w kierunku niskiego - odpowiednie. [5]
                  Opakowanie: Opakowanie bardzo stylowe, złote napisy na brązowej butelce i kapsel 25 lat browaru Gościszewo. [5]
                  Uwagi: Bardzo dobry porter wędzony w dobrej cenie (8 zł). Warka 31.12.2017r.

                  Moja ocena: [4.4]
                  BIRRARE HUMANUM EST

                  Comment

                  • Rogerson
                    Senior
                    • 08-2012
                    • 421

                    #10
                    Ta nowa wersja w butelkach 0,5, to już inny porter niż ten w butlach 0,7.

                    Było:
                    Gościszewo: Porter Bałtycki Wędzony
                    Ekstrakt: 24.0% wag. Alkohol: 9.6%

                    Jest:
                    Gościszewo: Porter Bałtycki Wędzony
                    Ekstrakt: 22.0% wag. Alkohol: 8.0%

                    Comment

                    • jacekwerner
                      Senior
                      • 05-2004
                      • 2835

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Rogerson Wyświetlenie odpowiedzi

                      Jest:
                      Gościszewo: Porter Bałtycki Wędzony
                      Ekstrakt: 22.0% wag. Alkohol: 8.0%
                      Zgodnie z opisem na kontretykiecie : 20o BLG.
                      Ochotnicza Straż Piwna
                      BAZA = 7446

                      Comment

                      • Rogerson
                        Senior
                        • 08-2012
                        • 421

                        #12
                        Faktycznie 20 plato, sorry rano musiałem mieć jakieś zwidy patrząc na butlę ;]

                        Comment

                        • telek
                          PremiumUżytkownik
                          • 05-2011
                          • 527

                          #13
                          Poprzednia warka pita prawie pół roku temu była porterem doskonałym, obecna (też korkowana) świeża też jest zbalansowana i dużo lepsza (bardziej porterowa) od świeżego IP z beczki (wędzonka dominuje wszystko) i Portera Jubileuszowego (trochę za dużo śliwki i wanilii)

                          Comment

                          • Dukat_WSI
                            Senior
                            • 03-2015
                            • 781

                            #14
                            A wersja w dużej, korkowanej butelce była w ogóle powtarzana?

                            Comment

                            • melor
                              Senior
                              • 04-2006
                              • 364

                              #15
                              aromat: wyraźna czekolada. Aromatów wędzonych nie czuć
                              kolor: kasztanowy
                              piana: brak
                              smak: Łagodne i słodkie w smaku. Wędzonki póki co nie czuję. Na języku czuć czekoladę, a po przełknięciu, na języku kawę. Nawet dobry. Niskie nasycenie. Bardzo pijalne piwo. Spodziewałem się wyraźnej, dominującej wędzonki, ale mimo tego że jej nie ma, to jest dobrze. Po połowie butelki czuję, że smak palony, kawowy jest teraz dominujący. Teraz to piwo raczej przypomina sweet stout.
                              6/10

                              (wersja 20%, 8,0%)

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎