Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Terminy ważności porterów bałtyckich

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dlugas
    Senior
    • 04-2006
    • 4014

    Terminy ważności porterów bałtyckich

    Ile Ciechan daje terminu ważności? bo wydaje mi się, że nie za wiele.
    coś ok. 8 miesięcy jak Amber w GIP ?
    Bo przeciągnięcie Łódzkiego czy Komesa o 2 miechy to jakby przeciągnąć Ciechana czy GIPa prawie rok :]

    Muszę zrobić w końcu zestawienie, ile kto leżakuje przed wypuszczeniem na rynek, oraz ile daje ważności.
    Choć finalnie i tak chodzi o smak, nie ważne czy to świeżak czy 20 letni pleśniak z przyklejonym ślimakiem z boku
    Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
    Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
    FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB
  • apaczu
    Senior
    • 10-2013
    • 168

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dlugas Wyświetlenie odpowiedzi
    Ile Ciechan daje terminu ważności? bo wydaje mi się, że nie za wiele.
    coś ok. 8 miesięcy jak Amber w GIP ?
    Nie są to najświeższe informacje, ale z rok temu to wyglądało w ten sposób - termin ważności, bo leżakowaia to nie wiem... (część sprawdzona na blogu Browarnika Tomka):
    Ciechan Porter / Lwówek Porter / Amber GIP - 6 miesięcy
    Witnica Black Boss - 9 miesięcy
    Żywiec Porter - 12 miesięcy
    Okocim Porter / Komes Porter - 18 miesięcy
    Porter Łódzki - tu nie mam 100% pewności, ale wydaje mi się, że 24 miesiące
    Last edited by apaczu; 20-08-2015, 11:21.

    Comment

    • Dukat_WSI
      Senior
      • 03-2015
      • 781

      #3
      Ciekawe od czego zależą daty przydatności porterów bałtyckich i skąd taka rozbieżność. Zauważyłem też, że w Piotrze i Pawle w którym robię zakupy ostatnio masowo znikł Komes, który miał datą bodajże do któregoś sierpnia 2016r. - czyżby wycofano go celowo, żeby nie sprzedawać piwa które po leżakowaniu na sklepowej półce zmieniłoby smak w stosunku do stanu pierwotnego?
      P.S. Bardzo krótkie daty mają Racibórz i Zawiercie. Racibórz debiutował mniej więcej razem z Perłą i jego ważność zakończyła się w maju bieżącego roku - Perła ważna chyba do grudnia 2015r.

      Comment

      • dlugas
        Senior
        • 04-2006
        • 4014

        #4
        Tak jak w przypadku piw niepasteryzowanych tak i zapewne w przypadku pasteryzowanych czy mikrofiltrowanych nie ma jasnych konkretnych ustawowych wytycznych odnośnie wstawiania daty ważności.
        Z tym, że dając 12 czy 24 miesiące musimy mieć pewność, że piwo tego terminu dotrzyma. Jak skiśnie czy zaśmierdzi się calutka warka już w połowie trwania, to trzeba robić ogólnopolską akcję cofania itp.
        Bezpieczniej jest dać krócej, byle nie za krótko, boi piwo musi "zdążyć się sprzedać" :]

        Co prawda 6 miesięcy na porter to pikuś i faktycznie dość, krótkie dają niektórzy terminy.
        Później jest mętlik, które faktycznie ile leżakuje w piwnicy czy pod kanapą. Trzeba zatem jak zwykle kupować po kilka sztuk z danej warki i sprawdzać na bieżąco, nie patrząc na daty :]
        Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
        Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
        FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

        Comment

        • dlugas
          Senior
          • 04-2006
          • 4014

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Dukat_WSI Wyświetlenie odpowiedzi
          Zauważyłem też, że w Piotrze i Pawle w którym robię zakupy ostatnio masowo znikł Komes, który miał datą bodajże do któregoś sierpnia 2016r. - czyżby wycofano go celowo, żeby nie sprzedawać piwa które po leżakowaniu na sklepowej półce zmieniłoby smak w stosunku do stanu pierwotnego?
          Komes od jakiegoś czasu znika z PiP dość szybko
          Po pierwsze to bardzo dobre piwo w bardzo przystępnej cenie.
          Po drugie (przynajmniej w moim) na półce zawsze stoi Porteru góra 10 sztuk z jednej warki(pewnie zamawiają n bieżąco po jednym kartonie z każdego typu, bo podwójno-potrójne-poczwórne też są wystawione w ilości znikomej)
          Porter komesowy znika z półeczki a za kilka dni pojawia się znowu 10 sztuk już nową warką na plecach.

          P.S. Bardzo krótkie daty mają Racibórz i Zawiercie. Racibórz debiutował mniej więcej razem z Perłą i jego ważność zakończyła się w maju bieżącego roku - Perła ważna chyba do grudnia 2015r.
          to są młode piwa, (w sensie bycia na rynku). Zatem mogą/mogli mieć wątpliwość jak się one zachowają po takim roku leżenia na sklepowych półkach w nie zawsze idealnych warunkach.
          Albo takie mają swoje wewnętrzne normy
          Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
          Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
          FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

          Comment

          • Janko72
            Member
            • 02-2014
            • 51

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dlugas Wyświetlenie odpowiedzi
            Komes od jakiegoś czasu znika z PiP dość szybko
            Po pierwsze to bardzo dobre piwo w bardzo przystępnej cenie.
            Po drugie (przynajmniej w moim)
            Gdzie ja nie wejdę to Fortuny/Komesy potrafią stać autentycznie zakurzone, co nie wskazuje na zbyt szybką rotację.

            Comment

            • dlugas
              Senior
              • 04-2006
              • 4014

              #7
              ja pisałem tylko o KOMIESIE PORTER
              miłosłąwy czy inne mirabelki mnie nie bawią/interesują
              W moim PiP Portery bywają zakurzone, a pomimo tego ja nie nadążam w kupowaniu coraz to nowszych warek

              Obecnie stoją grudniowe 2016 i byłą jedna 09.2016 która zakupiłem.

              Może te potrójnopoczwórne się kiszą na półkach (dosłownie i w przenośni) ale mnie one nie jarają to nie kontroluję ich warek.

              Zaznaczam, że w Moim PiP, a mam ich tylko dwa w mieście.
              Komes oprócz tej sieci może gdzieś jeszcze u nas jest, ale nie za 4,99zł i trzeba go szukać po znaczniej mniejszych i gorzej dla mnie dostępnych sklepach.
              Po drugie, jak już pisałem. Wystawiają na półeczkę (obok BRJotów) góra po 10 sztuk, to jak mają szybko nie znikać }(szybko czyli raz na 2-3 tygodnie) to nie Tesco i Żywiec Porter za 3,99zł gdzie nonstop jest dziurawa półka z tym piwem :]
              Last edited by dlugas; 24-08-2015, 14:42.
              Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
              Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
              FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

              Comment

              • Dukat_WSI
                Senior
                • 03-2015
                • 781

                #8
                Moim zdaniem Komes Porter za 4,99 zł to swoiste pokazanie innym, że jak się chce, to można. Z pewnością jest jednym z najlepszych piw, jakie piłem w życiu. Co prawda według mnie trzeba go trochę potrzymać w piwniczce, ale cierpliwość wynagradza. Nie wiem skąd w jego przypadku niższa cena niż np. Ciechana czy Kormorana, bo jest z nimi co najmniej na równi.

                Comment

                • behegrzmot
                  Senior
                  • 01-2009
                  • 276

                  #9
                  Na wypadek gdybyście nie zauważyli, że dyskutujecie o cenach i dostępności Komesa w temacie o Ciechnie, postanowiłem, że was uświadomię

                  Comment

                  • Dukat_WSI
                    Senior
                    • 03-2015
                    • 781

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika behegrzmot Wyświetlenie odpowiedzi
                    Na wypadek gdybyście nie zauważyli, że dyskutujecie o cenach i dostępności Komesa w temacie o Ciechnie, postanowiłem, że was uświadomię
                    Portery to temat rzeka i wspomnienie o jednym z nich nasuwa anegdoty o innych. :-P

                    Comment

                    • jaw7
                      Senior
                      • 10-2012
                      • 173

                      #11
                      Nie zawsze coś lepszego jest droższe ,a po za tym dla innych to porter z ciechana lub inny jest lepszy. Zero zdziwieñ.

                      Comment

                      • dlugas
                        Senior
                        • 04-2006
                        • 4014

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika behegrzmot Wyświetlenie odpowiedzi
                        Na wypadek gdybyście nie zauważyli, że dyskutujecie o cenach i dostępności Komesa w temacie o Ciechnie, postanowiłem, że was uświadomię
                        wiem, wiem
                        trzeba by wydzielić jako nowy wątek "CENY POLSKICH PORTERÓW BAŁTYCKICH" albo wsadzić dyskusję do jakiegoś wątku o leżakowaniu lub do LISTY PORTERÓW :]
                        Trzeba by zgłosić i ładnie opisać
                        Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
                        Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
                        FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

                        Comment

                        • dlugas
                          Senior
                          • 04-2006
                          • 4014

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika apaczu Wyświetlenie odpowiedzi
                          Ciechan Porter / Lwówek Porter / Amber GIP - 6 miesięcy
                          Witnica Black Boss - 9 miesięcy
                          Żywiec Porter - 12 miesięcy
                          Okocim Porter / Komes Porter - 18 miesięcy
                          Porter Łódzki - tu nie mam 100% pewności, ale wydaje mi się, że 24 miesiące
                          Co do:
                          Ciechan/Lwówek oraz GIP to się zgodzę . Data ważności 6 miesięcy. Argus(amberowy) miał kiedyś mniej bo chyba 4-5. Ten puszkowy obecnie chyba ma dość sporo. Muszę sprawdzić
                          Witnica - za mało (prawie wcale) tego piję to nie wiem, ale faktycznie raczej poniżej 12 miesięcy
                          Żywiecki Porter - zdecydowanie ma więcej niż 12 miesięcy, bo aktualnie w sklepach są warki 02, 03. i chyba już nawet 04.2017. Czyli wychodzi, że bardziej 18 miesięcy niż 12
                          Łódzki - daje kolosalną datę pewnie ok 24 miesięcy
                          Komes - też są dostępne warki 03 i chyba 04.2017 czyli podobnie jak Żywiecki
                          Cornelius - do sprawdzenia, ale chyba widziałem warki z datą 05.2017 czyli też sporawo, a wydawało mi się, że dawali mniej
                          Okocim - także chyba wjechał już w 2017, muszę sprawdzić
                          Kormoran - także chyba już zaczął z 2017, do sprawdzenia

                          Zatem sama długość leżakowania (w domu/piwnicy) o długości życia danego piwa mówi nie wiele
                          Wahania są nawet 18 miesięcy a to sporo.
                          Leżakowanie w browarze to też inna inszość, bo mało który browar otwarcie się tym chwali

                          To tak gwoli przypomnienia tematu, bo sezon już dawno rozpoczęty
                          Last edited by dlugas; 04-11-2015, 18:39.
                          Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
                          Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
                          FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

                          Comment

                          • wlarut
                            Member
                            • 02-2002
                            • 43

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dlugas Wyświetlenie odpowiedzi
                            wiem, wiem
                            trzeba by wydzielić jako nowy wątek "CENY POLSKICH PORTERÓW BAŁTYCKICH" albo wsadzić dyskusję do jakiegoś wątku o leżakowaniu lub do LISTY PORTERÓW :]
                            Trzeba by zgłosić i ładnie opisać
                            dlugas - ale po co? jaki to ma mieć sens ?

                            Comment

                            • Pinio74
                              Senior
                              • 10-2003
                              • 3881

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wlarut Wyświetlenie odpowiedzi
                              dlugas - ale po co? jaki to ma mieć sens ?
                              Kiedy dlugas to pisał (24.08.2015), to te posty były w wątku o porterze z Ciechana. Teraz, jak widać, są już wydzielone do nowego wątku.

                              A żeby było na temat, to nowy puszkowy Argus porter ma termin 12 miesięczny (październik 2016).
                              Last edited by Pinio74; 04-11-2015, 21:50.
                              BIRRARE HUMANUM EST

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎