Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Tradycyjne browary w rękach wielkich koncerów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dukat_WSI
    Senior
    • 03-2015
    • 781

    Tradycyjne browary w rękach wielkich koncerów

    W Niemczech, Belgii wiele zabytkowych browarów jest w rękach koncernów. Dalej produkują piwo tradycyjne piwo. A u nas? Jeden Cieszyn, który musiał zostać wydzielony jako oddzielna spółka żeby nie psuć korpo-słupków. Inne małe browary zostały albo zamknięte lub sprzedane. Taka moja refleksja, z którą się chciałem z wami podzielić...
  • rafalek21
    Senior
    • 04-2015
    • 1407

    #2
    A tyskie mało tradycyjne? 400 lat je produkują.
    Wiadomo, że chodzi o pieniądze, po co kupować stary, niewielki(czytaj mało wydajny) browar, kiedy za te same pieniądze(albo taniej) można dostawić sobie "tank" w głównym browarze i produkować więcej eurolagera, który na pewno się sprzeda.

    Comment

    • pioterb4
      Senior
      • 05-2006
      • 4322

      #3
      CZy ja wiem czy w Niemczech jest tak wiele małych i tradycyjnych browarów w rękach koncernów? Szczerze mówiąc mam problem by sobie jakiś przypomnieć.

      Comment

      • Dukat_WSI
        Senior
        • 03-2015
        • 781

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4 Wyświetlenie odpowiedzi
        CZy ja wiem czy w Niemczech jest tak wiele małych i tradycyjnych browarów w rękach koncernów? Szczerze mówiąc mam problem by sobie jakiś przypomnieć.
        W rękach Calsberga są na pewno jakieś belgijskie browary robiące klasztorniaki.

        Comment

        • pioterb4
          Senior
          • 05-2006
          • 4322

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Dukat_WSI Wyświetlenie odpowiedzi
          W rękach Calsberga są na pewno jakieś belgijskie browary robiące klasztorniaki.
          Ale to są często spore browary i tradycyjne raczej wg zapewnień na etykiecie, np. Grimbergen tłuczony w molochu we Francji. Zgodzę się, że koncerny na zachodzie potrafią uwarzyć niezłe piwo, bo i seria Grimbergen ma niezłe pozycje i niemiecki paulaner ma fajnego roggena, ale to jest raczej związane z tym, że te kraje mają znacznie większe tradycje piwowarskie, belgian ale czy weizen to spore udziały w rynkach macierzystych i po prostu koncernom opłaca się warzenie co najmniej poprawnych piw w tych stylach. Drogą do takiej sytuacji jest ogólne podniesienie kultury piwa, świadomości konsumenckiej itd. Świadomy rynek nie wchłonie pszenicznego lagera udającego weizena, albo belga przypominającego karmelowe polotmave, nieświadomy owszem.

          Comment

          • Cooper
            Senior
            • 11-2002
            • 6055

            #6
            Generalnie koncerny z racji wielkiej produkcji nie posiadają i nie planują posiadać raczej małych (w sensie wielkości produkcji) browarów. Są oczywiście jakieś drobne wyjątki (np irlandzki rzemieślnik/brewpub Franciscan Well od niedawna w rękach Molson-Coors'a) ale to ewenementy raczej.
            Jeśli pod słowem "tradycyjny" rozumiesz Dukat browar warzący rzemieślniczymi metodami to raczej takie browary nie należą do koncernów a jeśli chodzi o "tradycyjny" w sensie fizycznego wyglądu to faktycznie dużo starych browarów jest w rękach obecnie koncernów np u nas Tychy lub Żywiec ale nie mozna powiedizeć by te browary warzyły mało lub dawnymi metodami.
            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

            Comment

            • Dukat_WSI
              Senior
              • 03-2015
              • 781

              #7
              Myślałem, że seria Grimbergen to jakiś belg z mniejszego browaru. Co do Paulanera, to on chyba nawet nie jest już robiony w oryginalnym browarze. A marki typu Duvel, Franciskaner , Krombacher nie należą do jakichś krajowych, ale niemałych korporacji? Przecież to produkcja na dużą skalę, piwa od nich są praktycznie we wszystkich hipermarketach i delikatesach, zapewne również poza Europą.
              No, ale mając na myśli tradycyjne browary chodziło mi o zaklady typu Cieszyn, który w Polsce jest ewenementem jeśli chodzi o duże grupy.

              Comment

              • pioterb4
                Senior
                • 05-2006
                • 4322

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Dukat_WSI Wyświetlenie odpowiedzi
                Myślałem, że seria Grimbergen to jakiś belg z mniejszego browaru. Co do Paulanera, to on chyba nawet nie jest już robiony w oryginalnym browarze. A marki typu Duvel, Franciskaner , Krombacher nie należą do jakichś krajowych, ale niemałych korporacji? Przecież to produkcja na dużą skalę, piwa od nich są praktycznie we wszystkich hipermarketach i delikatesach, zapewne również poza Europą.
                No, ale mając na myśli tradycyjne browary chodziło mi o zaklady typu Cieszyn, który w Polsce jest ewenementem jeśli chodzi o duże grupy.
                Cieszyn to ewenement na skalę Europy, nie tylko Polski. Krombacher i Franciszek to piwa z dużych browarów, Duvel jest średniakiem jeszcze.

                Comment

                • Dukat_WSI
                  Senior
                  • 03-2015
                  • 781

                  #9
                  No ale taki Franciszek i Krombacher to jednak browary produkujące metodą tradycyjną (tzn. bez HGB, enzymów, syropów itp.). nieprawdaż?

                  Comment

                  • pioterb4
                    Senior
                    • 05-2006
                    • 4322

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Dukat_WSI Wyświetlenie odpowiedzi
                    No ale taki Franciszek i Krombacher to jednak browary produkujące metodą tradycyjną (tzn. bez HGB, enzymów, syropów itp.). nieprawdaż?
                    Czy nie stosują HGB to ciężko mi powiedzieć. W przypadku Krombachera wręcz wątpię.

                    Comment

                    • rafalek21
                      Senior
                      • 04-2015
                      • 1407

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pioterb4 Wyświetlenie odpowiedzi
                      Czy nie stosują HGB to ciężko mi powiedzieć. W przypadku Krombachera wręcz wątpię.
                      Takiego Franciszkanera to da się w ogóle metodą HGB uwarzyć? Ciężko mi sobie to wyobrazić przy hefe-weizenie.

                      Comment

                      • pioterb4
                        Senior
                        • 05-2006
                        • 4322

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika rafalek21 Wyświetlenie odpowiedzi
                        Takiego Franciszkanera to da się w ogóle metodą HGB uwarzyć? Ciężko mi sobie to wyobrazić przy hefe-weizenie.
                        Szczerze mówiąc to nie wiem, ale Browar Spaten Brau warzy poza marką Franziskaner również Hellesa, Pilsa, Dunkela. Bocka i np. Oktoberfestbiera. Czy wszystkie są warzone zgodnie ze sztuką? No jestem w stanie w to uwierzyć, bardziej podejrzliwy jestem w stosunku do Krombachera.

                        Comment

                        • Dukat_WSI
                          Senior
                          • 03-2015
                          • 781

                          #13
                          Dodam jeszcze Murphy’s Brewery, należący do Heinekena, jako przykład bardziej tradycyjnego browaru w rękach koncernu.

                          Comment

                          • Cooper
                            Senior
                            • 11-2002
                            • 6055

                            #14
                            Zastanawiam się co rozumiesz w tym wątku pod słowem "tradycyjny browar" bo na pewno nie mały zważywszy na nazwy browarów, w tym Murphy's, jakie tu padają.
                            Murphys to duży koncernowy browar. Jeden z dwóch tego typu jakie jeszcze pozostały w Irlandii (po Guinnessie oczywiście). Tak jak piszesz należy do Wujnekena i oprócz tego że powstał w XIX wieku i ma na swoim terenie zachowanych stosunkowo dużo starych budynków to na tym kończy się jego tradycyjność. Warzy tak jak wszystkie wielkie koncerniaki. Nie liczyłbym pod względem technologi na jakieś tradycyjne metody. Nie wiem jaka jest jego roczna produkcja ale zakładając że jest konkurencją dla Diageo które w swoim stołecznym browarze warzy pewnie przynajmniej z 5 mln hl to sam sobie odpowiedz.
                            Na tej zasadzie można by wrzucić tutaj nasze Tychy i Żywiec bo to też browary obecnie koncernowe powstałe w XIX wieku i wcześniej i również mające na swoim terenie zachowane dużo starej przemysłowej tkanki.
                            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                            Comment

                            • Dukat_WSI
                              Senior
                              • 03-2015
                              • 781

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                              Zastanawiam się co rozumiesz w tym wątku pod słowem "tradycyjny browar" bo na pewno nie mały zważywszy na nazwy browarów, w tym Murphy's, jakie tu padają.
                              Murphys to duży koncernowy browar. Jeden z dwóch tego typu jakie jeszcze pozostały w Irlandii (po Guinnessie oczywiście). Tak jak piszesz należy do Wujnekena i oprócz tego że powstał w XIX wieku i ma na swoim terenie zachowanych stosunkowo dużo starych budynków to na tym kończy się jego tradycyjność. Warzy tak jak wszystkie wielkie koncerniaki. Nie liczyłbym pod względem technologi na jakieś tradycyjne metody. Nie wiem jaka jest jego roczna produkcja ale zakładając że jest konkurencją dla Diageo które w swoim stołecznym browarze warzy pewnie przynajmniej z 5 mln hl to sam sobie odpowiedz.
                              Na tej zasadzie można by wrzucić tutaj nasze Tychy i Żywiec bo to też browary obecnie koncernowe powstałe w XIX wieku i wcześniej i również mające na swoim terenie zachowane dużo starej przemysłowej tkanki.
                              Tylko, że browary o których wspominam robią piwa typu ale i wątpię, by np. przy produkcji weizena czy stouta HGB ma rację bytu.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎