Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Buxton, Pic Tor

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Senior
    • 05-2003
    • 1576

    Buxton, Pic Tor

    styl: sour ale
    alk. 5,9%

    Powiew mijającego lata w postaci sour ale z dodatkiem marakui to dalekie peryferia piwnego rzemiosła z Buxton. I kolejne craftowe piwo owocowe z UK, których trochę się pojawiło tego lata.
    Przy okazji - browar Buxton sprowokował ostatnio ożywioną dyskusję w brytyjskiej blogosferze i na forach piwnych w związku z kontrowersyjną decyzją rezygnacji z produkcji piwa w caskach. Argumenty browaru - większe zapotrzebowanie na piwo w kegach i butelkach, brak możliwości kontroli jakości piwa sprzedawanego z casków czy wreszcie straty na caskach nie zwracanych do browaru niespodziewanie trafiły na znaczny opór piwoszy przywiązanych do tradycji. Zdążono wytknąć browarowi pogoń za kasą, decyzję nazwano hipsteriadą i porównano do ścieźki wojennej obranej przez BrewDoga. Sytuacja uświadamia jak głęboko, mimo zmieniającej się mody, tkwi w społeczeństwie brytyjskim przywiązanie do casku. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pinta piwa z casku jest około 1 funta tańsza od tej z kega.

    BARWA: złota
    ZAPACH: ostra kwaśność grejpfrutowo-octowa niezbyt przyjemna w odbiorze
    SMAK: trudno w to uwierzyć, ale piwa nie da się pić - octowa kwaśność jest tak intensywna, źe gryzie w gardło, w dodatku uwalnia jakieś takie słone nuty, które zniechęcają do dalszego picia; szybko też pojawia się mocna, ale strasznie tępa, ściągająca, taninowa gorzkość (nawet nie goryczka), która długo zalega na podniebieniu razem z wcześniejszą solą; no i w końcu owocowość - nie czuć tu niestety marakui, jest za to wyraźna nuta grejpfrutowa, ale tak sztuczna, że przypomina tani sok z dyskontu; trudno mi uwierzyć, że Buxton popełnił coś takiego...
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • dadek
    Senior
    • 09-2005
    • 4566

    #2
    Dreamer, wielki szacun za Twoje opisy angielskich piw łącznie z ich etymologią . Nigdy nie byłem w GB, piw piłem tylko kilka i nie jakieś nadzwyczajne (dzięki Lidlowi). Wspomniałeś o "caskach", zupełnie nie wiem o co chodzi, mógłbyś przybliżyć? Czy to jakieś specjalne angielskie opakowanie do piwa? Czy w GB normalnie nie są używane kegi skoro to wzbudza takie protesty? I czemu w kegach piwo jest droższe?

    Comment

    • Dreamer
      Senior
      • 05-2003
      • 1576

      #3
      Cask czy keg? - to ulubiony punkt zapalny brytyjskich piwoszy, a i na tym forum jakby zarzucić temat, mogłaby powstać zażarta dyskusja (piwa z casków są już gdzieniegdzie dostępne w PL). W skrócie: cask to tradycyjnie brytyjski sposób przechowywania piwa w charakterystycznych beczkach. Do casku browar wlewa piwo dojrzewające, będące w pewnym sensie półproduktem i dopiero po odpowiednim kondycjonowaniu w pubie (gł. chodzi o rygorystyczne przestrzeganie warunków przechowywania) piwo (tzw. real ale) nadaje się do sprzedaży. Samo piwo z casku wypompowywane jest bez udziału CO2, sprawia więc wrażenie odgazowanego i często nie jest schłodzone. Różnice cask vs keg znajdziesz w necie na każdym kroku, np. tutaj.
      Dla mnie piwa z casków są OK, pod warunkiem, że będzie to tradycyjny bitter czy stout. Faktem jest, że więkoszość browarów nowofalowych w poszanowaniu tradycji również sprzedaje piwa w caskach. Miałem okazję parę razy pić IPA czy APA z casku - nie podchodzi mi. Moim zdaniem nowofalowe, mocno nachmielone, świeże piwa nie nadają się do długiego przechowywania i dojrzewania w beczce. Poza tym nagazowane IPA/APA jest bardziej aromatyczne i orzeźwiające, no i lepiej mi smakuje.
      Kegi spopularyzowały się na Wyspach wraz z nadejściem piwnej rewolucji w latach 80. i ekspansją eurolagera. Przez tradycyjnych piwoszy, wiernych brytyjskiemu piwowarstwu, potraktowane zostały jako samo ZŁO. Niestety, opinia ta pokutuje do dziś i automatycznie przeniosła się na - rozlewane do kegów - piwa nowofalowe. Piwo z keg-a zawsze było nieco droższe, prawdopodobnie wynika to z przekonania, że tu otrzymasz zawsze produkt idealny do spożycia (z piwem w caskach bywa różnie), no i z mody.
      Blog: Piwna Brytania

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎