Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Cicha fermentacja czy rozlewać?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • m2200
    Senior
    • 10-2013
    • 223

    Cicha fermentacja czy rozlewać?

    Uwarzyłem Old ale'a (ok. 17 BLG). Po około dziesięciu dniach piwo przefermentowało do 2 BLG. Wyjeżdżam na Święta i zastanawiam się czy zostawić piwo na cichej na dwa tygodnie (w domu podczas mojej nieobecności będzie dość zimno - ok. 15 stopni pewnie) czy przed wyjazdem rozlać do butelek?

    Jednym słowem - czy jest sens trzymania piwa na cichej skoro przefermentowało do wymaganych 2 stopni BLG? Czy coś stracę przelewając je do butelek?
    Last edited by m2200; 16-12-2015, 17:51.
    Nie samym piwem żyje człowiek ale...
  • kostas
    Senior
    • 08-2014
    • 212

    #2
    Jak najbardziej jest sens przelewania piwa na cichą.

    a) Po pierwsze: piwo się sklaruje - po prostu będzie później mniej drożdży w butelce, co wiąże się z mniejszą ilością osadu;
    b) Po drugie: co ma dofermentować to dofermentuje, czyli ryzyko późniejszego pojawienia się efektu granatów w butelkach jest znikome;
    c) Po trzecie: możesz pozbierać sobie gęstwę, w celu ponownego jej użycia.

    Ja bym przelewał, zresztą butelkowanie piwa o takim ekstrakcie po 10 dniach fermentacji to nie jest najlepszy pomysł, chyba że chcesz mieć wystrzałowego Sylwestra
    Last edited by kostas; 16-12-2015, 21:09.
    Browar Domowy El Greco na Facebooku

    Comment

    • m2200
      Senior
      • 10-2013
      • 223

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kostas Wyświetlenie odpowiedzi
      Ja bym przelewał, zresztą butelkowanie piwa o takim ekstrakcie po 10 dniach fermentacji to nie jest najlepszy pomysł, chyba że chcesz mieć wystrzałowego Sylwestra
      Odnośnie wystrzałowego sylwestra - piwo przefermentowało do 2 BLG. Czy w takim wypadku istnieje szansa granatów? Przecież na cichej do zera mi nie zejdzie... Czy dobrze myślę? Zostawię je w takim razie na cichej w celu sklarowania.
      Last edited by m2200; 16-12-2015, 22:41.
      Nie samym piwem żyje człowiek ale...

      Comment

      • kostas
        Senior
        • 08-2014
        • 212

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika m2200 Wyświetlenie odpowiedzi
        Przecież na cichej do zera mi nie zejdzie... Czy dobrze myślę? .
        Skąd ta pewność? Drożdże to żywe stworzenia, których zachowania nie da się precyzyjnie określić w 100% areometrem czy wyliczeniami, a tym bardziej jeśli chodzi o głębokość odfermentowania, czy jeszcze zejdą, czy nie. Co by nie było, 10 dni to stanowczo za mało na butelkowanie takiego piwa.
        Last edited by kostas; 16-12-2015, 23:42.
        Browar Domowy El Greco na Facebooku

        Comment

        • m2200
          Senior
          • 10-2013
          • 223

          #5
          Ok. Dzięki. Odfermentuję w takim razie piwo ile się da. Zostawię je na cichej na dwa/trzy tygodnie.

          A co z temperaturą? Podczas mojej nieobecności w domu będzie kilka stopni mniej? Czy to nie zaszkodzi piwu?
          Nie samym piwem żyje człowiek ale...

          Comment

          • kostas
            Senior
            • 08-2014
            • 212

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika m2200 Wyświetlenie odpowiedzi
            A co z temperaturą? Podczas mojej nieobecności w domu będzie kilka stopni mniej? Czy to nie zaszkodzi piwu?
            Nie, a wręcz przeciwnie - cichą fermentację powinno się przeprowadzać w mniejszej temperaturze niż fermentację burzliwą.
            Browar Domowy El Greco na Facebooku

            Comment

            • m2200
              Senior
              • 10-2013
              • 223

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kostas Wyświetlenie odpowiedzi
              Nie, a wręcz przeciwnie - cichą fermentację powinno się przeprowadzać w mniejszej temperaturze niż fermentację burzliwą.
              Zawsze mnie zastanawia to, jakie są widełki jeśli chodzi o temperaturę zarówno burzliwej jak i cichej. Bez stabilnej temperatury w domu (albo bez lodówki jeśli chodzi o dolniaki) trudno to kontrolować a póki co pasa grzewczego czy innych bajerów się nie dorobiłem
              Nie samym piwem żyje człowiek ale...

              Comment

              • kostas
                Senior
                • 08-2014
                • 212

                #8
                Wszystko jest tu, i na tym drugim forum. Wszystko zależne jest od stylu lub rodzaju fermentacji.
                Browar Domowy El Greco na Facebooku

                Comment

                • m2200
                  Senior
                  • 10-2013
                  • 223

                  #9
                  Dzięki kostas. Ostatnia rzecz dotycząca tego wątku - z tego co piszesz wynika, że piwo może przefermentować poniżej 2 BLG? Do zera też? Czy tak głębokie odfermentowanie (2/1 BLG) rzeczywiście może mimo tego być przyczyną "granatów"?
                  Nie samym piwem żyje człowiek ale...

                  Comment

                  • kostas
                    Senior
                    • 08-2014
                    • 212

                    #10
                    Może, i życie zna takie przypadki, np. drożdże WB-06 są słynne z bardzo głębokiego sposobu odfermentowania (pomiar areometrem po fermentacji nierzadko wynosi 0 Blg, z przykładowo początkowych 12 Blg). Ale tu nie o tym. Chodzi o to, jak już zresztą pisałem, butelkowanie po 10 dniach fermentacji piwa o takim ekstrakcie to nie jest najlepszy pomysł, ryzyko powstania granatów jest dużo większe, niż w przypadku gdy fermentacja cicha zostałaby przeprowadzona. Po fermentacji cichej drożdży w toni będzie zdecydowanie mniej, niż w przypadku braku jej przeprowadzenia. Jak już wiesz, fermentacja cicha ma na celu klarowanie piwa, a co za tym idzie zmniejszeniu ilości drożdży w młodym piwie.
                    Browar Domowy El Greco na Facebooku

                    Comment

                    • m2200
                      Senior
                      • 10-2013
                      • 223

                      #11
                      Dzięki. Wszystko jasne. Zostawię na cichej na ok. dwa, trzy tygodnie aż dofermentuje i się sklaruje.
                      Nie samym piwem żyje człowiek ale...

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎