Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

AIPA 16-17 BLG, - M44 US West Coast, dadzą radę?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • heppens
    Member
    • 11-2015
    • 83

    AIPA 16-17 BLG, - M44 US West Coast, dadzą radę?

    Przybieram się do drugiej walki, solidnie nachmielone AIPA. Czytając forum widziałem pozytywne i negatywne opinie o M44 i pojawia się moje pytanie. Czy sama rehydratyzacja wystarczy i pociagna piwo? Mam gestwe z pierwszej warki z US-05 po stoucie 12 BLG. Czy mogę zadać te i te drożdże, bardzo proszę o dokładne instrukcje co mogę zrobić i jakie mam wyjścia. Baaardzo proszę.
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    Gęstwa będzie lepsza. Nie trzeba dodatkowo dodawać suchych. Z jednej gęstwy zrobisz spokojnie 2 - 3 warki.

    Comment

    • zgoda
      Senior
      • 05-2005
      • 3516

      #3
      Przy odrobinie ostrożności 7-8 warek wyjdzie.
      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

      Comment

      • heppens
        Member
        • 11-2015
        • 83

        #4
        Nie przeszkadza, że gestwa jest z suchych drożdży? Kiedyś czytałem, że mogą mutowac itp. Gestwa stoi około dwóch miesięcy w lodówce, to nie przeszkadza? Nie za długo? I trzecie pytanie, ile jej dodać?

        Comment

        • heppens
          Member
          • 11-2015
          • 83

          #5

          Tak się prezentuje. Wygląda ok?

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Wygląda jak drożdże. Połowa z tego wystarczy do AIPA.

            Nie ma znaczenia, z jakich drożdży jest gęstwa. Wszystkie rasy mutują z podobną prędkością. W warunkach domowych nie ma to praktycznie znaczenia, bo nie znam nikogo, kto robiłby dziesięć kolejnych warek z kolejnych gęstw tego samego pochodzenia.

            Comment

            • heppens
              Member
              • 11-2015
              • 83

              #7
              Ok, a to że stały tak długo (2 miesiące) nie czyszczone nic nie przeszkadza? I drugie pytanie, wystarczy jak je przeplucze wodą? Czy powinienem robić coś jeszcze?

              Comment

              • kostas
                Senior
                • 08-2014
                • 212

                #8
                Generalnie nigdy nie zadawałem gęstwy starszej niż 5 tygodni. Jednak dwumiesięcznej gęstwy bym nie zadał - za duże ryzyko, choć pewnie są tacy co zadawali i starsze, i piwo wychodziło.
                Browar Domowy El Greco na Facebooku

                Comment

                • heppens
                  Member
                  • 11-2015
                  • 83

                  #9
                  Za duże ryzyko czego?

                  Comment

                  • kostas
                    Senior
                    • 08-2014
                    • 212

                    #10
                    Im starsza gęstwa, tym populacja komórek zdolnych do fermentacji w niej maleje. To raz. Dwa, że jak już Ci wiadomo, gęstwa mutuje - najwyżej będziesz miał Wild AIPA, albo w najgorszym bądź razie Ocet AIPA
                    Browar Domowy El Greco na Facebooku

                    Comment

                    • heppens
                      Member
                      • 11-2015
                      • 83

                      #11
                      A nie czuć będzie tego po drożdżach? Jak otworzę ten słoik nie będzie czuć?

                      Comment

                      • kostas
                        Senior
                        • 08-2014
                        • 212

                        #12
                        Sam sobie odpowiadasz na zadawane pytania. Spróbuj tej czarnej cieczy znad drożdży - jak Ci nie wykręci buzi z obrzydzenia, to zadawaj. Albo nic nie próbuj, zadaj, i niech się dzieje wola nieba. Przecież kwasy są teraz w modzie
                        Browar Domowy El Greco na Facebooku

                        Comment

                        • heppens
                          Member
                          • 11-2015
                          • 83

                          #13
                          Pachnie ok, smakuje ok. Próbuję, zobaczymy co z tego będzie.

                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #14
                            Z doświadczenia wiem, że nawet jak wali nieco siarkowodorem ze słoika, to drożdże najczęściej są w dobrym stanie. Kwasy, aldehydy, acetony i inne takie atrakcje od razu się wyczuwa.

                            Teoria jest taka, że gęstwa powinna być przechowywana w twardej wodzie, ew. lekko zakwaszonej kwasem fosforowym, w temp. bliskiej 0C. W praktyce trzymam gęstwę w piwie w którym się robiła i nic nie dolewam, a przechowuję po prostu w lodówce. Zdarzało mi się korzystać z gęstwy mającej ponad pół roku, bez negatywnych skutków. W twoim przypadku nie dolewałbym wody, tylko rozbełtał dokładnie to, co jest w słoiku i wlał połowę lub 1/3, jeżeli chcesz jeszcze do innych warek wykorzystać.

                            Comment

                            • heppens
                              Member
                              • 11-2015
                              • 83

                              #15
                              Chyba zrobiłem błąd z tym drozdzami bo posłucham jakiejś strony i je wymylem. Posługując się instrukcją: zlalem piwo z góry gestwy, ściągnąłem jasne, zdrowe drożdże do ok 1,5 l wody i wszystko pięknie, tylko, że one teraz nie chcą opaść. Trzymam je od 20h prawie e lodówce i ciągle mam super metna wodę. Do piwa zadałem te M44 o których rozmawialiśmy, jeszcze nie ruszyły. Zobaczymy co się będzie działo. Dam znać jak się sytuacja rozwiąże.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎