Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Brzeczka fermentowała przez 2-3 dni i przestała

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kamyk1337
    Junior
    • 05-2016
    • 7

    Brzeczka fermentowała przez 2-3 dni i przestała

    Ponad tydzień temu w sobotę zacząłem ważyć piwo z brewkita (https://www.piwnykra...awa-3,4-kg/249_ czyli imperial IPĘ.
    Wszystko zrobiłem zgodnie z instrukcją, BLG wyjściowe z tego co pamietam początkowe BLG po wymieszaniu wszystkiego i dodaniu droższy wynosiło 15.
    Brzeczka fajnie ruszyła, po kilku godzinach zaczęło bulgotać i tak przez 2-3 dni, niestety od wtedy cisza, nic się nie dzieje, nie otwierałem jeszcze bo nie chce zrobić czegoś źle przed poradzeniem sie u osób bardziej doświadczonych. Jakieś rady?

    Co zrobiłem:
    Woda przegotowana. Beczka plastikowa zdezynfekowana porządnie pirosiarczynem sodu (jak i cały sprzęt używany w trakcie (cukromierz/mieszadło, etc). Do wody dodałem po wcześniejszym zagotowaniu zawartość puszek (czyli brewkit) a także słodowy Jasny (https://www.piwnykra...-WES-1,7-kg/477)

    Całość ostudziłem do około 26 stopni i dodałem, wcześniej rozpuszczone w wodzie (bez mieszania) drożdze dodane do zestawu (niestety trochę się przeliczyłem jeśli chodzi o czas studzenia, zatem zamiast 30 minut w wodzie w szklance spędziły ponad 3 godziny, lecz przykryłem je - nie wiem czy to może mieć znaczenie). Całość pożądnie wymieszałem, zmierzyłem BLG (jak wcześniej pisałem - 15) i odstawiłem w ciemne miejsce w pokoju w temperaturze 21 stopni.
  • Puszek_72
    Senior
    • 02-2012
    • 269

    #2
    Temat wałkowany na forum wiele, razy fakt że przestało bulgotać nie znaczy że przestało fermentować po prostu robi to mniej burzliwie.
    Spokojnie trzymaj się założonego planu.

    Comment

    • Kamyk1337
      Junior
      • 05-2016
      • 7

      #3
      Update:

      Od ostatniego wpisu (ponad tydzień) BLG stoi na niezmienionym poziomie 8 - zmienił się zapach (mocno alkoholowy) i zniknęła piana. Co teraz?

      Comment

      • zebediach
        Member
        • 03-2012
        • 96

        #4
        Sprawdzałeś sprzęt pomiarowy? Może jest zepsuty.

        Comment

        • Kamyk1337
          Junior
          • 05-2016
          • 7

          #5
          Mam coś takiego - http://3.bp.blogspot.com/-XMKX0g8Rke...0/DSC01273.JPG
          Nie zdaje mi się zeby się zepsuło, zawsze odkładam to do szuflady i jest nieruszane

          Comment

          • ART
            mAD'MINd
            • 02-2001
            • 23791

            #6
            sprawdź w wodzie o temp. 20*C czy wskazuje zero.
            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

            Comment

            • Kamyk1337
              Junior
              • 05-2016
              • 7

              #7
              Cześć

              Tydzień temu sprawdzalem w temp 20 stopni, dzisiaj znowu i cały czas ten sam wynik - 7 BLG. Czuć drożdze, ale nie super mocno, trzeba się nachylić.
              Brzeczkę nastawiłem już 5 i pół tygodnia temu, jakieś rady? Dosypywać drożdzy? Ile i jakie? Rozlewać do butelek?

              Comment

              • ART
                mAD'MINd
                • 02-2001
                • 23791

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                sprawdź w wodzie o temp. 20*C czy wskazuje zero.
                Zrobiłeś tę kalibrację?
                Last edited by ART; 02-06-2016, 07:31.
                - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                Comment

                • Kamyk1337
                  Junior
                  • 05-2016
                  • 7

                  #9
                  Tak, i spadł mi cukromierz, rozbił się, kupiłem nowy, sprawdziłem go - dalej to samo

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23791

                    #10
                    Ja bym rozlał, ale jedną czy dwie porcje nalej do PETów to przynajmniej będziesz wiedział czy piwo się nie przegazowuje.
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • Kamyk1337
                      Junior
                      • 05-2016
                      • 7

                      #11
                      Plan następujący: dzisiaj zlewam na cichą fermentację, po około 7 dniach jeśli nie będzie się nic nadzwyczajnego działo zlewam do butelek.

                      Comment

                      • edi5711
                        Junior
                        • 06-2016
                        • 1

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kamyk1337 Wyświetlenie odpowiedzi
                        Cześć


                        Brzeczkę nastawiłem już 5 i pół tygodnia temu, jakieś rady? Dosypywać drożdzy? Ile i jakie? Rozlewać do butelek?
                        nie pomyliły Ci sie dni z tygodniami?

                        Comment

                        • Kamyk1337
                          Junior
                          • 05-2016
                          • 7

                          #13
                          Nie, brzeczkę nastawiłem 23 kwietnia

                          Comment

                          • Vospylsan
                            Junior
                            • 04-2015
                            • 24

                            #14
                            16.07.2016.nastawiłem APA 20l 10,8 blg, temp pomieszczenia 18 st C, po 7 dniach pomiar - 6 blg (używam refraktometru), po kolejnych 2 dniach dalej stoi na 6 blg, przeniosłem na 1 dzień do pomieszczenia o temp 26 st C, zaczęło bulgotać, ale po tych 24 h pomiar 5,8 blg, znów zaniosłem do pokoju z 18 st C. Uzyłem 3,7 kg słodu pale i 150g karmel jasny, 10 min w 62 st i 50 min w 72 st. Jak byście radzili : przelewać na cichą czy dalej niech stoi??
                            Last edited by Vospylsan; 28-07-2016, 12:44.

                            Comment

                            • Vospylsan
                              Junior
                              • 04-2015
                              • 24

                              #15
                              ...używałem drożdży US-05

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎