Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Vormann (Freigeist Bierkultur), Grätzhainer

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • rafalek21
    Senior
    • 04-2015
    • 1407

    Vormann (Freigeist Bierkultur), Grätzhainer

    Kolaboracja kontraktowych browarów: niemieckiego Freigeista i rodzimego Kingpina, warzona w browarze Vormann. Grätzhainer to połączenie grätzera(grodzisza) i lichtenhainera. Alkohol 5,4% obj.

    Piana: Jasnobeżowa, drobna, niewysoka, stosunkowo szybko opada, właściwie nie zdobiąc szkła - po prostu słaba.
    Kolor: Słomkowy, zamglony.
    Aromat: Mocne uderzenie wędzonki po otwarciu butelki, po przelaniu do docelowego szkła, równie intensywna wędzonka - jak "domowa" wędlina, pod spodem lekki kwasek.
    Smak: Wyraźna podstawa słodowa o profilu pszeniczno-zbożowym(ale pszenica tu dominuje), sporo wędzonki, dość wytrawne, średnie ciało, kwasek bardzo słaby, na skraju wyczuwalności - trochę mi go tu brakuje.
    Wysycenie odrobinę ponad średnie - pasuje idealnie.

    Ciekawe piwo, bardziej grodziskie niż lichtenhainer - ze względu na znikomy kwasek, na pewno specyficzne, bo nie każdy lubi wędzonki, ja akurat lubię piwa i wędzone i kwaśne, spodziewałem się trochę więcej(kwasku), ale ogółem mi smakowało. Warka do 01.06.2017.
  • wpadzio
    Senior
    • 06-2011
    • 2645

    #2
    Barwa żółto-złota. Mlecznie mętna.
    Piana drobna i krótka. Trwała obrączka i dziurawa Droga Mleczna na powierzchni.
    Aromat z umiarkowaną wędzonką, w typie wędzonego sera. Obok mamy słodkie owoce, morele, banan, może odrobina wanilii. Lekko kwaskowa nutka dodaje wyrazu.
    W smaku jest tak bardziej w kierunku pszenicznego piwa z wędzonym jedynie muśnięciem. Słodkawo, pszenicznie, delikatnie owocowo. Piwo ma raczej aksamitny profil, a kwasek, wędzonka czy lekka mineralna słoność to elementy pozostające zdecydowanie w tle.
    Nagazowanie nie jest na jakimś szczególnie wysokim poziomie, choć umiarkowanie odczuwa się je na języku.
    Butelka 500ml z etykietą, na której XIX-wieczny Ratusz w Grodzisku Wielkopolskim. Kapsel firmowy Freigeist Bierkultur.

    Sympatyczne piwo, będące specyficzną mieszanką z założenia, choć profil skłania go według mnie w kierunku takiej lekkiej pszenicy. Jednak nie pokuszę się o analizowanie wszelkich niuansów stylistycznych. Piwo na lato dla nieco bardziej ambitnych odbiorców. Dobrze, że dostępne u nas w specjalistycznych miejscach dość powszechnie ze względu na zaangażowanie w projekt Kingpina. 8 w skali 1-10.
    Rzeczywistość jest po to, by podstawiać jej pod nos krzywe zwierciadła.
    Serviatus status brevis est
    3603 etykiety z zagranicznych piw wypitych osobiście, 1148 recenzji piw na browar.biz (z czego 733 zagraniczne opisałem i sfotografowałem jako pierwszy) - stan na 31.01.2020

    Comment

    • e-prezes
      Senior
      • 05-2002
      • 19165

      #3
      W przeciwieństwie do grodzisza nagazowanie słabe, kwaśna nuta niezbyt mocna a tego mi brakowało w tym piwie. Nie wiem jak smakuje lihtenheiner, ale w takim wydaniu nie wróciłbym do tego piwa. No ale ja za kwasami nie przepadam. Wedzonosc na dobrym poziomie.

      Comment

      • Pancernik
        Senior
        • 09-2005
        • 9732

        #4
        Piwo jasnozłote, lekko zmętnione, całkiem jak Grodzisz. Po wlaniu osadu z dna butelki robi się błotko...
        Tworzy białą, bardzo drobną, średniowysoką i niezbyt trwałą pianę. Pachnie naprawdę fajnie, lekką wędzonka ze śladem owocowym.
        W smaku jest podobnie - delikatna wędzonka z posmakiem słodowym, a może owocowym (jabłka?). Gazu jest duuuużo, balonuje.
        Szara, prosta eta z czerwonymi obwódką i napisem, na ecie jakiś budynek. Kapsel browaru.
        Ciekawe, oryginalne, nietuzinkowe piwo. Dla wyrobionych smakoszy, i to też chyba bez powtórki... .

        Comment

        • MarcinKa
          Senior
          • 02-2005
          • 2729

          #5
          Piwo zakupione w Krakowie. Butelka 0,5l. Moc 5,4%, ekstrakt? Piwo jasne, żółtopomarańczowe, mętne. Pod światło nic się nie przebija. Piana niewielka, średnie bąbelki. Biała, szybko opadła do grubego, trwałego kożucha. Zapach delikatny. Dominują nuty wędzonki z niewielkim kwaskiem. W smaku wyraźna wędzonka. Do tego leciutka kwaskowość. Piwo lekkie. Posmak kwaskowy, wędzony. Goryczki niewiele. Wysycenie średnie, trwałe. Bardzo odpowiedni gaz. Opakowanie nie przekonuje mnie. Brzydka szarość i krzykliwe tandetne czerwone napisy i ramka. Do tego nie podano ekstraktu. Na plus ładny firmowy kapsel Freigeist Bierkultur. Ciekawe i smaczne piwo. Oczywiście dla lubiących takie archaiczne smaki/style. Na pewno odpowiednie by było na ciepły wieczór. Oceniam je na 5 (1 – 6).
          Attached Files
          To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎